Γαλλία Χριστούγεννα στο Παρίσι...

nicole.g.<3

Member
Μηνύματα
398
Likes
455
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυν.-Καραϊβική!
Ωραία η ιστορία σου....πρέπει να πέρασες τέλεια απο ότι καταλαβαίνω απ τον ενθουσιασμό σου, θα ακολουθήσω αρκετές από τις συμβουλές σου για το ταξίδι μου την Πρωτοχρονιά.
Σ'ευχαριστώ πολύ maraki :D ! Πέρασα καταπληκτικά και ελπίζω να τα καταφέρω να ξαναπάω μέσα στο 2013..είναι κάτι που το θέλω πολύ! Θα περάσεις φοβερά καλή μου :D Χαίρομαι που βοήθησε η ιστορία μου...
 

marakizio85

Member
Μηνύματα
160
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
ΒΑΡΚΕΛΏΝΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΡΑΙΒΙΚΗ- ΚΟΥΒΑ
Disneyland

Να σε ρωτήσω κάτι ακόμα? εσυ για Disneyland λες καλύτερα να πάμε στο ένα πάρκο? αν πάμε και για τα δύο δεν θα προλάβουμε σε μια μέρα? εισητήρια έβγαλες εκεί ή από το ιντερνετ?:):):)
 

nicole.g.<3

Member
Μηνύματα
398
Likes
455
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυν.-Καραϊβική!
Να σε ρωτήσω κάτι ακόμα? εσυ για Disneyland λες καλύτερα να πάμε στο ένα πάρκο? αν πάμε και για τα δύο δεν θα προλάβουμε σε μια μέρα? εισητήρια έβγαλες εκεί ή από το ιντερνετ?:):):)
Λόγω ότι ήμουν με οργανωμένο γραφείο στο ταξίδι, μας είχαν ήδη βγάλει τα εισιτήρια για να μην περιμένουμε στις ουρές! Εσύ μπορείς να τα βγάλεις από το ίντερνετ στο αντίστοιχο site ειδικές προσφορές ή απλά από το Παρίσι...στη Champs Elysees(44 avenue) υπάρχει ένα Disney Store που μπορείς να τα προμηθευτείς :D!
Πιστεύω καλύτερα για να το απολαύσετε να πάτε στο ένα πάρκο και να αφήσετε τα studios για την επόμενη φορά...αν θέλετε να πάτε και στα δυο αναγκαστικά θα τρέχετε να τα προλάβετε όλα και δεν θα το ευχαριστηθείτε! Αν ξαναπήγαινα τώρα για 2η φορά θα έβγαζα εισιτήριο και για τα 2 πάρκα, αλλά αυτό γιατί χάρηκα το ένα και θα έμπαινα επιλεκτικά στα αγαπημένα μου και θα είχα χρόνο να αφιερώσω και στα studios που λένε ότι προσφέρουν φοβερά παιχνίδια για πιο μεγάλα παιδιά :cool:! Εξαρτάται τι θέλεις..αν θες να πάρεις μια γεύση απ'όλα βγάλε εισιτήριο και για τα δύο και ό,τι προλάβεις..αν σε ενδιαφέρει να γυρίσεις όλο το ένα πάρκο με την ησυχία σου και να μπεις στα περισσότερα, τότε κάνε αυτό που έκανα και εγώ! Ενδιάμεσα θα σταματήσετε για ψώνια, φαγητό, πολλές φωτογραφίες, παρέλαση με τους ήρωες κλπ κλπ...καλύτερα να έχεις ώρες μπροστά σου :clap:
Ααα, μην ξεχάσεις το fast pass, θα σε σώσει από τις ουρές και θα σου εξοικονομήσει πολύτιμο χρόνο! Επίσης, αν σε ενδιαφέρει, δίπλα στη Disneyland (μια στάση μακριά νομίζω:D) υπάρχει ένα Outlet, το Val d'Europe Village για να κάνεις τα ψώνια σου La Vallιe Village - LA_VALLEE Village !
Ό,τι άλλο θες είμαι στη διάθεση σου...
 

marakizio85

Member
Μηνύματα
160
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
ΒΑΡΚΕΛΏΝΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΡΑΙΒΙΚΗ- ΚΟΥΒΑ
Λόγω ότι ήμουν με οργανωμένο γραφείο στο ταξίδι, μας είχαν ήδη βγάλει τα εισιτήρια για να μην περιμένουμε στις ουρές! Εσύ μπορείς να τα βγάλεις από το ίντερνετ στο αντίστοιχο site ειδικές προσφορές ή απλά από το Παρίσι...στη Champs Elysees(44 avenue) υπάρχει ένα Disney Store που μπορείς να τα προμηθευτείς :D!
Πιστεύω καλύτερα για να το απολαύσετε να πάτε στο ένα πάρκο και να αφήσετε τα studios για την επόμενη φορά...αν θέλετε να πάτε και στα δυο αναγκαστικά θα τρέχετε να τα προλάβετε όλα και δεν θα το ευχαριστηθείτε! Αν ξαναπήγαινα τώρα για 2η φορά θα έβγαζα εισιτήριο και για τα 2 πάρκα, αλλά αυτό γιατί χάρηκα το ένα και θα έμπαινα επιλεκτικά στα αγαπημένα μου και θα είχα χρόνο να αφιερώσω και στα studios που λένε ότι προσφέρουν φοβερά παιχνίδια για πιο μεγάλα παιδιά :cool:! Εξαρτάται τι θέλεις..αν θες να πάρεις μια γεύση απ'όλα βγάλε εισιτήριο και για τα δύο και ό,τι προλάβεις..αν σε ενδιαφέρει να γυρίσεις όλο το ένα πάρκο με την ησυχία σου και να μπεις στα περισσότερα, τότε κάνε αυτό που έκανα και εγώ! Ενδιάμεσα θα σταματήσετε για ψώνια, φαγητό, πολλές φωτογραφίες, παρέλαση με τους ήρωες κλπ κλπ...καλύτερα να έχεις ώρες μπροστά σου :clap:
Ααα, μην ξεχάσεις το fast pass, θα σε σώσει από τις ουρές και θα σου εξοικονομήσει πολύτιμο χρόνο! Επίσης, αν σε ενδιαφέρει, δίπλα στη Disneyland (μια στάση μακριά νομίζω:D) υπάρχει ένα Outlet, το Val d'Europe Village για να κάνεις τα ψώνια σου La Vallιe Village - LA_VALLEE Village !
Ό,τι άλλο θες είμαι στη διάθεση σου...


Ευχαριστώ για τη βοήθεια ,μάλλον θα το ρισκάρω να πάρω και τα δύο πάρκα και ότι προλάβουμε γιατί δεν ξέρω αν θα ξαναπάω παρίσι και πότε:(:(:( και για το outlet σίγουρα θα κάνουμε μια επισκεψούλα....:lol::lol:
 

nicole.g.<3

Member
Μηνύματα
398
Likes
455
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυν.-Καραϊβική!
Ευχαριστώ για τη βοήθεια ,μάλλον θα το ρισκάρω να πάρω και τα δύο πάρκα και ότι προλάβουμε γιατί δεν ξέρω αν θα ξαναπάω παρίσι και πότε:(:(:( και για το outlet σίγουρα θα κάνουμε μια επισκεψούλα....:lol::lol:
:haha: Σε κατάλαβα ότι σ'αρέσουν πολύ τα ψώνια από τη λίστα με τα μαγαζιά στο πρόγραμμα σου :D! Παρακαλώ καλή μου, ελπίζω να μη σε μπέρδεψα...αν τελικά πάρετε εισιτήριο και για τα δυο πάρκα, ξεκινήστε δυναμικά με το μεγάλο και κερδίστε χρόνο με το fast pass...σου γράφω κάποια θεάματα από το πάρκο της Disneyland που κατά τη γνώμη μου δεν πρέπει να χάσεις:
Pirates of the Caribbean - Adventureland
Indiana Jones - Adventureland
Big Thunder Mountain - Frontierland
Phantom Manor - Frontierland
it's a small world - Fantasyland
Peter Pan's Flight - Fantasyland
Sleeping Beauty Castle - Fantasyland
Les Voyages de Pinocchio - Fantasyland
Blanche-Neige et les Sept Nains - Fantasyland
Space Mountain: Mission 2 - Discoveryland

Από το Walt Disney Studios Park μας είχαν προτείνει σε περίπτωση που πηγαίναμε τα ακόλουθα:
Moteurs... Action! Stunt Show Spectacular
Rock 'n' Roller Coaster starring Aerosmith
Crush's Coaster Finding Nemo
The Twilight Zone Tower of Terror
Studio Tram Tour: Behind the Magic

Αν μείνεις στη Disneyland μέχρι το βράδυ υπάρχει και μια παράσταση που αξίζει να παρακολουθήσεις πριν φύγεις, το Buffalo Bill's Wild West Show , απλά αν ενδιαφέρεσαι γι'αυτό να κλείσεις εγκαίρως Buffalo Bill's Wild West Show - Disney
 

nicole.g.<3

Member
Μηνύματα
398
Likes
455
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυν.-Καραϊβική!
Ευχαριστώ πολύ πολύ....:p:p:p
Να'σαι καλά και να περάσεις μοναδικά...παραμυθένια... :D!!! Και όταν με το καλό επιστρέψεις, να μας γράψεις και τη δική σου φωτο-ιστορία!
Αν μπορώ να βοηθήσω σε κάτι άλλο εδώ θα είμαι...
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Πολυ περιγραφική και ενθουσιωδης και σε αυτή την ιστορια σου που την διάβασα ευχαριστα. Ιδιως το κομμάτι της Νορμανδιας που δεν το εχω επισκεφθει το βρηκα πολύ ενδιαφέρον και ωραιες φώτο.
Το 2013 να πας αλλά χωρίς γκρουπ,
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.095
Likes
23.939
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Πολύ ωραία η ιστορία σου, αλλά οι φωτογραφίες σου το "κάτι άλλο".
Ευχαριστούμε.
 

nicole.g.<3

Member
Μηνύματα
398
Likes
455
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυν.-Καραϊβική!
Πολυ περιγραφική και ενθουσιωδης και σε αυτή την ιστορια σου που την διάβασα ευχαριστα. Ιδιως το κομμάτι της Νορμανδιας που δεν το εχω επισκεφθει το βρηκα πολύ ενδιαφέρον και ωραιες φώτο.
Το 2013 να πας αλλά χωρίς γκρουπ,
Ευχαριστώ πολύ φίλε μου :clap:! Χαίρομαι που σου άρεσε η ιστορία μου!!! Η Νορμανδία μας άφησε άφωνους πραγματικά και σου προτείνω να την έχεις στα άμεσα σχέδια σου...Να κάνεις ένα ταξιδάκι σε πολλά μέρη της Νορμανδίας να το ευχαριστηθείς: Mont Saint Michel (!), Deauville, Honfleur, Giverny, Rouen, Caen κτλ...όταν ξαναπάω αυτό έχω σκοπό να κάνω!
Εννοείται χωρίς γκρουπ, όλα μόνη μου θα τα οργανώσω τώρα που ξέρω και που θέλω να κινηθώ και τι να δω από αυτά που άφησα για την επόμενη φορά :D

chris7 said:
Πολύ ωραία η ιστορία σου, αλλά οι φωτογραφίες σου το "κάτι άλλο".
Ευχαριστούμε.
Σ'ευχαριστώ πολύ :clap: :clap:! ! ! Έχω μια μανία με τις φωτογραφίες και προσπαθώ να βγάζω όσες πιο πολλές μπορώ :cool:...
 

penelope.d

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Τι μαγευτική περιγραφή! Ήταν αυτό ακριβώς που χρειαζόμασταν, μας έχεις ξεσηκώσει για τα καλά! :rolleyes:
Με τη κολλητή μου σχεδιάζουμε καιρό αυτό το ταξίδι και επιτέλους, το πήραμε απόφαση!
Δεν έχεις ιδέα πόσο μας έχεις βοηθήσει με τη περιγραφή σου :icon_redface:
Θα πάμε λίγο πριν τα Χριστούγεννα με γκρουπ. Αυτό που θέλω να σε ρωτήσω είναι αν ισχύει ακόμα η έκπτωση που έγραψες για όσους είναι κάτω των 26 ετών. Θα μας βόλευε πολύ αυτό.
Και κάτι ακόμα. Κατάλαβα ότι σου άρεσε πολύ η εκδρομή στη Νορμανδία, πιστεύεις όμως ότι αξίζει να την κάνουμε, μιας και είναι η πρώτη μας φορά στη Γαλλία, ή καλύτερα να περπατήσουμε στους δρόμους και τα αξιοθέατα του Παρισιού; :rolleyes-80:
 

nicole.g.<3

Member
Μηνύματα
398
Likes
455
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυν.-Καραϊβική!
Τι μαγευτική περιγραφή! Ήταν αυτό ακριβώς που χρειαζόμασταν, μας έχεις ξεσηκώσει για τα καλά! :rolleyes: Με τη κολλητή μου σχεδιάζουμε καιρό αυτό το ταξίδι και επιτέλους, το πήραμε απόφαση!Δεν έχεις ιδέα πόσο μας έχεις βοηθήσει με τη περιγραφή σου :icon_redface:
Σ'ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια Penelope !!! :oops: Πραγματικά χαίρομαι πάρα πολύ που μέσα από την περιγραφή μου σας έδωσα μια μικρή ώθηση κι εγώ για να πραγματοποιήσετε το ταξίδι σας !!! Ααα και για να μην ξεχνιόμαστε...:welcome:to travelstories!!!
...
Αυτό που θέλω να σε ρωτήσω είναι αν ισχύει ακόμα η έκπτωση που έγραψες για όσους είναι κάτω των 26 ετών. Θα μας βόλευε πολύ αυτό.
Φυσικά και ισχύει...Αρκεί να έχετε μαζί σας την ταυτότητά σας και θα έχετε έκπτωση ή ακόμη και δωρεάν είσοδο σε κάποια από τα αξιοθέατα! Είχαμε έκπτωση στον Πύργο του Άιφελ, στην Αψίδα του Θριάμβου και στο Μουσείο του Λούβρου! Παρόλο που δεν πήγαμε Βερσαλλίες, απ'όσο ξέρω το ίδιο ισχύει και για εκεί...νομίζω για τους νέους μέχρι 26 είναι δωρεάν! Ας με διορθώσει κάποιος αν δε θυμάμαι σωστά!

Να φανταστώ είναι το πρώτο σου ταξίδι στο εξωτερικό? :clap:
Πόσες μέρες λέτε να πάτε? Όσο περισσότερες τόσο το καλύτερο...:rolleyes: Κοίτα το μόνο σίγουρο είναι πως δε θα πας μόνο μια φορά στη ζωή σου Παρίσι...θα το λατρέψεις και θα θες να πας και να ξαναπάς...Μην αγχωθείς να τα δεις και να τα προλάβεις όλα, γιατί απλά δε γίνεται...ξέκλεψε χρόνο με τη φίλη σου έξω από το γκρουπ για να περπατήσετε την πόλη, βγάλτε πολλές φωτογραφίες, χαρείτε το :D!!! Συνήθως οι ξεναγήσεις στην πόλη κρατάνε κάποιες ώρες από νωρίς το πρωί μέχρι αργά το μεσημέρι/νωρίς το απόγευμα! Μετά και πάλι έχετε χρόνο να πάτε όπου θέλετε, να βγείτε, να πάρετε μια γεύση και από το βραδινό Παρίσι που είναι πανέμορφο :D...και αν δε σας αρέσει το πρόγραμμα του γκρουπ, το καπελάκι σας και τους χαιρετάτε :D! Μην επαναπαυτείς μόνο σε αυτά που προσφέρουν οι ξεναγήσεις του ταξιδιωτικού γραφείου!

Κατάλαβα ότι σου άρεσε πολύ η εκδρομή στη Νορμανδία, πιστεύεις όμως ότι αξίζει να την κάνουμε, μιας και είναι η πρώτη μας φορά στη Γαλλία, ή καλύτερα να περπατήσουμε στους δρόμους και τα αξιοθέατα του Παρισιού; :rolleyes-80:
Καταλαβαίνω τον ενδοιασμό σου..κι εγώ τον ίδιο είχα! ...θα σου απαντήσω λοιπόν με κάθε ειλικρίνεια...αν πήγαινα τώρα πρώτη φορά, πάλι θα την έκανα την εκδρομή στη Νορμανδία...δεν το μετάνιωσα καθόλου!Απίστευτα όμορφα μέρη σαν καρτ ποστάλ! Αποφασίστε αυθόρμητα!
Ελπίζω να σε κάλυψα ;)...ό,τι άλλο θες και αν μπορώ να σε βοηθήσω σε κάτι ευχαρίστως :D!

ΥΓ:Να περάσετε τέλεια!!!
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.199
Μηνύματα
883.625
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom