Χωρίς Γκρουπ: ναιιιιιιι!!!!,χωρίς παρέα???

xrysadel

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινουπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
Αγαπητοί λάτρες των ταξιδιών καλησπέρα!!!!Διάβαζα σε ένα τόπικ για τα ανεξάρτητα ταξίδια και φυσικά ο κύριος διαχωρισμός είχε να κάνει με το αν το ταξίδι γίνει με γκρουπ ή όχι!!Η παρέα θεωρείται σίγουρη!!!Τι κάνετε όμως αν τελικά δεν βρεθεί παρέα!!!!Το κάνετε το ταξίδι??????

Όσες φορές μου έτυχε να μην μπορέσω να κανονίσω με φίλους πήγα τελικά μόνος μου!!!Πρέπει να παραδεχτώ 2 πράγματα!!!Πρώτον ότι υπήρξαν φορές που "χαλάστηκα"!!!Υπήρξαν φορές που ένιωσα μοναξιά αν και είχα γεμάτες μέρες και δικό μου πρόγραμμα!!!Και δεύτερον ότι ,αν εξαιρέσουμε το θέμα παρεά:(,ότι τα πέρασα υπέροχα,απίστευτα,μοναδικά!!!:clap::clap::clap::clap:

Θέλω να καταλήξω στο ότι αν δεν πήγαινα,λόγω έλλειψης παρέας,θα το είχα μετανιώσει!!!!Θα το είχα μετανιώσει πολυ!!!!!!!!

Ακούω τις απόψεις σας.....
Έχεις δίκιο σχετικά με το ότι χωρίς παρέα στο ταξιδάκι κάποια στιγμή νιώθεις μοναξιά...
Πολλές φορές όμως βρέθηκα να ταξιδεύω μόνη μου και το απόλαυσα περισσότερο, μου έμειναν οι στιγμές αξέχαστες!!:):)
 

Dva Srca

Member
Μηνύματα
558
Likes
1.053
Επόμενο Ταξίδι
ΗΠΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Οπουδήποτε Πολυνησία
Έχω μπει πολλές φορές στον πειρασμό να ταξιδέψω μόνος και σκέφτομαι φέτος να το πράξω για πρώτη φορά! Μέχρι στιγμής το απέφευγα, όχι τόσο επειδή φοβόμουν τη βαρεμάρα, αλλά κυρίως επειδή πάντοτε με το που ανέφερα τα σχέδιά μου σε φίλους και γνωστούς βρισκόταν κάποιος να με συνοδεύσει με ευκολία.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Έχω μπει πολλές φορές στον πειρασμό να ταξιδέψω μόνος και σκέφτομαι φέτος να το πράξω για πρώτη φορά! Μέχρι στιγμής το απέφευγα, όχι τόσο επειδή φοβόμουν τη βαρεμάρα, αλλά κυρίως επειδή πάντοτε με το που ανέφερα τα σχέδιά μου σε φίλους και γνωστούς βρισκόταν κάποιος να με συνοδεύσει με ευκολία.
να υποθέσω δηλ ότι τώρα δε βρέθηκε κανένας να ακολουθήσει;:haha:
πάντως πιστεύω ότι θα περάσεις μιά χαρά:clap:,πλήρης ελευθερία κινήσεων....
άντε θα περιμένουμε εντυπώσεις από το ''παρθενικό"σου μοναχικό ταξίδι!
 

CellarDoor

Member
Μηνύματα
18
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Κρήτη;
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Κορνουάλη
Έχω μπει πολλές φορές στον πειρασμό να ταξιδέψω μόνος και σκέφτομαι φέτος να το πράξω για πρώτη φορά!
ναι αλλά δε θα είσαι και πολύ μόνος εκεί που θα πας... :bleh: εγώ σε συνοδεύω άνετα πάντως!!:haha: βέβαια δε θα χωρέσω στο σπίτι που θα σε φιλοξενήσει.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Μωρε ταξιδευω ανετοτατα και μονη.
Σιγα μην χασω ταξιδακι ελλειψη παρεας..
 

man79

Member
Μηνύματα
35
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Εμμμ Μμμμ Εεεε ????????
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία,Νέα Ζηλανδία κ.α
Πήγα πήγα!!!Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα το ένα και Ταυλάνδη-Καμπότζη το άλλο!!!Γενικά ήταν πολυ καλά!!!Εκτός Ευρώπης πρώτη φορά ταξίδευα μόνος και είχα ένα αγχος ωστόσο όλα κύλησαν ομαλότατα!!!!Απλά κάποιες φορές σκεφτόμουν να ήταν εδώ ο τάδε φίλος μου τι ωραία που θα περνούσαμε!!!!
 

monica

Member
Μηνύματα
21
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ
Nα μην το φοβηθώ δηλ ε? Εγω για Ευρώπη σκεφτομαι μονο, για παραπερα την παρέα θα την ηθελα..
 

rena1988

Member
Μηνύματα
294
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
Ζανζιβάρη (11/2021)
Ταξίδι-Όνειρο
Περου
γεια σας κ απο εμενα!εχει τυχει να ταξιδεψω και γω μονη και πρεπει να πω οτι ηταν μια χαρα.αλιμονο μας αν περιμενα να βολεψουν τα ωραρια και το budget των φιλων μας για να παμε καπου. δε λεω αν κατσει εννοειται οτι τους προτιμουμε αλλα αν οχι...δεν μας πειραζει καθολου. γι'αυτο σου προτεινω monica να το επιχειρησεις και ολα θα πανε καλα
 

man79

Member
Μηνύματα
35
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Εμμμ Μμμμ Εεεε ????????
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία,Νέα Ζηλανδία κ.α
Nα μην το φοβηθώ δηλ ε? Εγω για Ευρώπη σκεφτομαι μονο, για παραπερα την παρέα θα την ηθελα..

Να μην το φοβηθείς!!!!!Με στοιχειώδη προσοχή Ευρώπη κινείσαι πιο άνετα και από Ελλάδα που λέει και ο λόγος!!Όσο για παραπάνω το βλέπεις σιγά σιγά!! :):):)
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Το τόπικ αυτό δείχνει πόσο εξαρτημένος είναι ο νεοέλληνας από τους άλλους και πόσο φοβάται τη μοναξιά.
Άνθρωποι που έχουν χρόνο ή χρήματα δεν τολμούν να βγουν παραέξω γιατί θα είναι μόνοι τους.
Και καταλήγουν να τρώνε τα - με κόπους αποκτηθέντα χρήματα για ένα ταξίδι - σε καφετέριες, ή επαναλαμβανόμενα νησιά, γιατί εκεί πάει η παρέα.

Τα περισσότερα ταξίδια - είτε για δουλειά είτε για αναψυχή - τα έχω κάνει μόνος μου.
Μου αρέσει να ταξιδεύω μόνος και να ανκαλύπτω πράγματα όπως εγώ θέλω, χωρίς γκρίνιες, θυμούς κλπ.
Και χωρίς να κάνω υποχωρήσεις - "γιατί μια παρέα είμαστε βρε παιδί μου, χρειάζονται αμοιβαίες υποχωρήσεις!!"
Αμοιβαίες υποχωρήσεις σε ένα ταξίδι που ονειρεύομαι χρόνια και δεν υπάρχει περίπτωση να ξανακάνω στο μέλλον? όχι ευχαριστώ, δεν θα πάρω.

Κάποια ταξίδια τα έχω κάνει με γκρουπ, ήταν οι περιπώσεις που δεν είχα χρόνο και μετά από ψάξιμο, διαπίστωσα ότι με συνέφερε περισσότερο.
Πολύ λίγα τα έχω κάνει με φίλους, ή με το (πρώην) έτερον ήμισυ.
Τώρα τελευταία πάω ταξιδάκια και παίρνω και το γιό μου μαζί. ( όποτε θέλει βέβαια, γιατί κιαυτός ανεξάρτητος μου βγήκε...).

Εν κατακλέιδι: αν δεν βρείτε παρέα, τολμήστε και πάτε μόνοι σας. Θα περάσετε υπέροχα.
Αν φοβάστε, αλλά δεν σας αρέσουν τα κοπάδια, πάτε με γκρουπ και μη δεθείτε με τους υπόλοιπους, χρησιμοποιήστε τον χρόνο σας όσο το δυνατόν καλύτερα για να ανεξαρτοποιηθείτε από τους άλλους.
Και κυρίως συμφιλιωθείτε με τη μοναξιά του solo traveller. Η μοναξιά αυτή μπορεί στην αρχή να φαίνεται βαριά, αλλά εξελίσσεται γρήγορα σε ένα θαυμάσιο αίσθημα ανεξαρτησίας.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Αχ παιδια σας χαριζουν ονο και τον κοιτατε στα δοντια.Αν ημουν ελευθερη ..ουτε θα το σκεφτομουν!
Καντε ταξιδια και μην το ψειριζετε πολυ!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.058
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom