Χωρίς Γκρουπ: ναιιιιιιι!!!!,χωρίς παρέα???

gastone_d

Member
Μηνύματα
68
Likes
3
Ταξίδι-Όνειρο
Στο χρόνο..
Πολλές φόρες δεν έχω προγραμματίσει ένα ταξίδι,γιατί ο ένας τη μία δε μπόρει..ο άλλος δεν έχει λεφτά εκείνη τη περίοδο ή δεν έχει μέρες..Χωρίς να εξαιρώ τον εαυτό μου..
Και αυτό να λειτουργεί αρνητικά όταν μου κατεβαίνει μια ιδέα για κάπου.
Καλή ιδέα μου ακούγεται..Από το τίποτα..
Ανάλογα και το μέρος βέβαια και τι θες να κάνεις..
 

Afroditi77

Member
Μηνύματα
31
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
ΑΥΣΤΡΙΑ, ΣΚΩΤΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΑΝΤΟΥ!ΟΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΞΗΡΑ!
Πολλές φόρες δεν έχω προγραμματίσει ένα ταξίδι,γιατί ο ένας τη μία δε μπόρει..ο άλλος δεν έχει λεφτά εκείνη τη περίοδο ή δεν έχει μέρες..Χωρίς να εξαιρώ τον εαυτό μου..
Και αυτό να λειτουργεί αρνητικά όταν μου κατεβαίνει μια ιδέα για κάπου.
Καλή ιδέα μου ακούγεται..Από το τίποτα..
Ανάλογα και το μέρος βέβαια και τι θες να κάνεις..
Έχεις δίκιο, συνήθως έτσι συμβαίνει...Έλατε να συσπειρωθούμε και να βροντο-φωνάξουμε ΟΧΙ στην ακύρωση ταξιδιών εξωτερικού!! χαχαχαχα!! Όλοι μαζί ενωμένοι για το επόμενο ταξίδι!!:bleh:
 

Vera

Member
Μηνύματα
35
Likes
13
Eγώ θα πάω Σουδία μόνη μου και το περιμένω πώς και πώς..
Πότε θα πας Φένια; Το έχεις προγραμματίσει, ή το σκέφτεσαι ακόμη; Η Σουηδία πρέπει να είναι super!! :cool: Και κάτι μου λέει, πως αν πας μόνη σου, θα είναι πραγματικά υπέροχο! Εμπειρία! :D
 

Vera

Member
Μηνύματα
35
Likes
13
Πιστεύω ότι, είτε είσαι στην Ελλάδα είτε ταξιδεύεις στο εξωτερικό, αν ακολουθείς κάποιους στοιχειώδεις κανόνες δε θα αντιμετωπίσεις κάποιο σοβαρό πρόβλημα. Τα περισσότερα ταξίδια μου στο εξωτερικό τα έχω κάνει μόνη και ποτέ δεν αντιμετώπισα κάποιο σοβαρό πρόβλημα. Επίσης μου φαινόταν και μου φαίνεται αδιανόητο να μην ταξιδέψω στο εξωτερικό γιατί δεν βρήκα παρέα για να κάνω το συγκεκριμένο ταξίδι. Μιλάω βέβαια για ευρωπαϊκούς προορισμούς. Για προορισμούς εκτός Ευρώπης μου μοιάζει κομματάκι δύσκολο το να ταξιδέψω μόνη :lol:
Πολλές φόρες δεν έχω προγραμματίσει ένα ταξίδι,γιατί ο ένας τη μία δε μπόρει..ο άλλος δεν έχει λεφτά εκείνη τη περίοδο ή δεν έχει μέρες..Χωρίς να εξαιρώ τον εαυτό μου..
Και αυτό να λειτουργεί αρνητικά όταν μου κατεβαίνει μια ιδέα για κάπου.
Καλή ιδέα μου ακούγεται..Από το τίποτα..
Ανάλογα και το μέρος βέβαια και τι θες να κάνεις..
Έχεις δίκιο, συνήθως έτσι συμβαίνει...Έλατε να συσπειρωθούμε και να βροντο-φωνάξουμε ΟΧΙ στην ακύρωση ταξιδιών εξωτερικού!! χαχαχαχα!! Όλοι μαζί ενωμένοι για το επόμενο ταξίδι!!:bleh:
Και πολύ καλά κάνεις Bahari! Ιδίως για Ευρώπη, πιστεύω πως πραγματικά είναι κρίμα να διστάζεις να ταξιδέψεις μόνος/η σου! Και με βασικές γνώσεις στην αγγλική γλώσσα, έχω δει να συνεννοούνται μια χαρά όλοι. Άλλωστε και με γκρούπ που έχω ταξιδέψει (από ανάγκη, γιατί ποτέ δεν είχα το χρόνο να κάνω έρευνα για μεμονωμένο ταξίδι), πάντα ξέκλεβα χρόνο εκτός του γκρούπ, για να περιπλανηθώ μόνη μου, χρησιμοποιώντας τα ΜΜΕ και δεν είχα ποτέ πρόβλημα! Έχω, μάλιστα, χαθεί 2 φορές γιατί το είχα παρακάνει σε διαδρομές...:rolleyes:, αλλά πάντα βρισκόταν κάποιος ευγενής να με βοηθήσει (τα καλά του να είσαι γυναίκα!:lol:) και όλα μια χαρά!
Τελικά Gastone, δε πρέπει να καταπιέζουμε τον εαυτό μας! Όταν θελήσουμε ταξίδι στο εξωτερικό, ΠΡΕΠΕΙ να το κάνουμε! Ακόμη κι αν το budget είναι χαμηλό,όλο και κάτι θα βρεθεί με λίγη έρευνα, οπότε δεν υπάρχει δικαιολογία! Εμένα, προσωπικά, οποιοσδήποτε προορισμός του εξωτερικού μου κάνει, γιατί θέλω να γνωρίσω όσο το δυνατόν περισσότερσα μέρη κι όχι μόνο τους κλασικούς προορισμούς!
Αφροδίτη, από όλα τα παραπάνω, όπως καταλαβαίνεις, όλοι βροντοφωνάζουμε ΟΧΙ στην ακύρωση ταξιδιών εξωτερικού, για ΚΑΝΕΝΑΝ λόγο!;)
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
κατ αρχην μπραβο σε οσους κανουν κατ εξακολουθηση ταξιδια μονοι τους..αλλα ρε παιδια ας μη κοροιδευουμε τους εαυτους μας..ποιος θα προτιμουσε να κανει ταξιδι μονος του απ το να ειχε παντα διαθεσιμο τον φιλο του,την σχεση του τον αδερφο του κτλ...οποτε μιλαμε για την δευτερη επιλογη.το αναγκαιο ''κακο''...

συμφωνω οτι μπορεις να πας και να περασεις και πολυ ωραια..ομως εγω δεν θα ηθελα να το κανω..θελω να δημιουργω στιγμες με το ατομο που θα ειμαι.ακομα και ενας καυγας μια παρεξηγηση θα μου θυμιζουν ενα μερος μια περιοχη..τα γελιο,οι περιπετειες κτλ...να τριγυρναω μονος απλα στα αξιοθεατα?αυτο ειναι το θεμα?να θελω να σχολιασω κατι και να μη μπορω?

για μενα που ανεκαθεν το γελιο παιζει το σημαντικοτερο ρολο στη ζωη μου δεν θα περνουσα καλα..για μενα δεν ειναι μονο μια ομορφη πολη ενα ωραιο μερος αρκετα..

το μονο που ειναι στα υπερ για μενα ειναι οτι θα περπατουσα οσο ηθελα χωρις να με νοιαζει η ταλαιπορια μιας και αυτο ειναι ενα θεμα με μενα.ειμαι ρομποτ και ακουραστος και οι αλλοι διαμαρτυρονται..

να παω με γκρουπ μονος και να κανω εκει γνωριμιες ισως..αλλα που ξερω εγω αν τυχω σε παππουδες και γιαγιαδες!ποση τρελοπαρεα μπορουμε να κανουμε???
 

Afroditi77

Member
Μηνύματα
31
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
ΑΥΣΤΡΙΑ, ΣΚΩΤΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΑΝΤΟΥ!ΟΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΞΗΡΑ!
Eγώ θα πάω Σουδία μόνη μου και το περιμένω πώς και πώς..
Είχα πάει backpack έν έτει 2001 με την τότε σχέση μου...Λατρεύω σκανδιναβία!! Οτι θελήσεις απο πληροφορίες πες μου. Η Στοκχόλμη θα σε μαγέψει....
 

Afroditi77

Member
Μηνύματα
31
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
ΑΥΣΤΡΙΑ, ΣΚΩΤΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΑΝΤΟΥ!ΟΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΞΗΡΑ!
για μενα που ανεκαθεν το γελιο παιζει το σημαντικοτερο ρολο στη ζωη μου δεν θα περνουσα καλα..για μενα δεν ειναι μονο μια ομορφη πολη ενα ωραιο μερος αρκετα..

το μονο που ειναι στα υπερ για μενα ειναι οτι θα περπατουσα οσο ηθελα χωρις να με νοιαζει η ταλαιπορια μιας και αυτο ειναι ενα θεμα με μενα.ειμαι ρομποτ και ακουραστος και οι αλλοι διαμαρτυρονται..

να παω με γκρουπ μονος και να κανω εκει γνωριμιες ισως..αλλα που ξερω εγω αν τυχω σε παππουδες και γιαγιαδες!ποση τρελοπαρεα μπορουμε να κανουμε???
Πολύ σωστό το σκεπτικό σου Γιάννη, και εγώ της ίδιας φιλοσοφίας είμαι αλλά μερικές φορές είναι αναγκαίο "κακό" όπως είπες διότι μεγαλώνοντας ο καθένας αποκτά άλλους ρυθμούς και πρόγραμμα ζωής. Το φαινόμενο "ρομπότ" το έχω και εγώ, όπου ωσαν την τρελή σηκώνομαι απο τις 8.30 να πάρω τα τοπικά μέσα μεταφοράς, να γίνω ένα με τους ντόπιους και να δω όσο περισσότερα αξιοθέατα μπορώ...

Και πάλι 1000 χρόνια δεν θα μου έφταναν να γνωρίσω τις γειτονιές του κόσμου...
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Πολύ σωστό το σκεπτικό σου Γιάννη, και εγώ της ίδιας φιλοσοφίας είμαι αλλά μερικές φορές είναι αναγκαίο "κακό" όπως είπες διότι μεγαλώνοντας ο καθένας αποκτά άλλους ρυθμούς και πρόγραμμα ζωής. Το φαινόμενο "ρομπότ" το έχω και εγώ, όπου ωσαν την τρελή σηκώνομαι απο τις 8.30 να πάρω τα τοπικά μέσα μεταφοράς, να γίνω ένα με τους ντόπιους και να δω όσο περισσότερα αξιοθέατα μπορώ...

Και πάλι 1000 χρόνια δεν θα μου έφταναν να γνωρίσω τις γειτονιές του κόσμου...
μα για σκεψου..καποιοι το ανεφεραν σαν κατι το απλο και φυσιολογικο..να τριγυρνας μονος σου,να τρως μονος σου,να φωτογραφιζεσαι μονος σου,στο δωματιο μονος σου..
αυτο ειναι το ''περασα τελεια''?

και σε ενα ταξιδι επισης δεν παω να ψαχνω για παρεα και να δειξω την κοινωνικοτητα μου..οποτε λοιπον ολοι κανουν το συμβιβασμο τους..θελουν τα πεισουν τους εαυτους τους οτι περασαν πολυ καλα..αυτοι ξερουν..

ναι εκανα λιγα ταξιδια εξω και μαλιστα ολα φετος..ομως πραγματικα λεω οτι περασα τελεια..οχι με αγνωστους.αλλα με τους δικους μου ανθρωπους οπου θυμομαστε και αναπολουμε στιγμες..κι ας τους ζορισα λιγακι!
 

Vera

Member
Μηνύματα
35
Likes
13
Αναγκαίο ναι, κακό OXI!!! Δεν υπάρχει τίποτα το κακό στο να κάνεις κάτι που θα σε ευχαριστήσει! Σίγουρα Γιάννη, το να μοιράζεσαι καταστάσεις με άλλους, είναι πολύ όμορφο, αλλά από τη στιγμή που για διάφορους λόγους δε θα μπορέσεις να το κάνεις αυτό, γιατί να χάσεις ένα ταξίδι, που στο κάτω-κάτω, θα σε ανανεώσει και θα σε αναζωογονήσει;;;;; Είναι, βέβαια και θέμα χαρακτήρα...Άλλοι δε μπορούν ούτε δευτερόλεπτο χωρίς παρέα και άλλοι τα καταφέρνουν μια χαρά και περνούν καλά και χωρίς αυτή. Απλά, το όλο συμπέρασμα, είναι, ότι ο παράγοντας παρέα, δε θα πρέπει να μας σταματά από ένα όμορφο ταξίδι, χωρίς κατ'ανάγκη να εξετάσουμε τι είναι καλύτερο και τι χειρότερο.Νομίζω πως συμφωνείς.
Υ.Γ. Μεταξύ μας και εμένα το βρίσκουν λίιιιγο δύσκολο να ακολοθήσουν το πρόγραμμά μου, γιατί μπορώ να περπατώ για ώρες χωρίς να κουράζομαι, αφού θέλω να τα βλέπω ΟΛΑ! :) :p
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Αναγκαίο ναι, κακό OXI!!! Δεν υπάρχει τίποτα το κακό στο να κάνεις κάτι που θα σε ευχαριστήσει! Σίγουρα Γιάννη, το να μοιράζεσαι καταστάσεις με άλλους, είναι πολύ όμορφο, αλλά από τη στιγμή που για διάφορους λόγους δε θα μπορέσεις να το κάνεις αυτό, γιατί να χάσεις ένα ταξίδι, που στο κάτω-κάτω, θα σε ανανεώσει και θα σε αναζωογονήσει;;;;; Είναι, βέβαια και θέμα χαρακτήρα...Άλλοι δε μπορούν ούτε δευτερόλεπτο χωρίς παρέα και άλλοι τα καταφέρνουν μια χαρά και περνούν καλά και χωρίς αυτή. Απλά, το όλο συμπέρασμα, είναι, ότι ο παράγοντας παρέα, δε θα πρέπει να μας σταματά από ένα όμορφο ταξίδι, χωρίς κατ'ανάγκη να εξετάσουμε τι είναι καλύτερο και τι χειρότερο.Νομίζω πως συμφωνείς.
Υ.Γ. Μεταξύ μας και εμένα το βρίσκουν λίιιιγο δύσκολο να ακολοθήσουν το πρόγραμμά μου, γιατί μπορώ να περπατώ για ώρες χωρίς να κουράζομαι, αφού θέλω να τα βλέπω ΟΛΑ! :) :p
αν αποφασιζα να κανω μονος μου ταξιδια θα ειχα κανει παρα πολλα εδω και αρκετα χρονια..λεφτα διαθετω και χρονο αλλα ναι η παρεα με κρατουσε πισω..φετος οπως ειπα εχω παει 2 φορες εξω..ολα ερχονται στην ωρα τους..

πολλοι το εχουν αναφερει να κανονιζονται ταξιδια μεταξυ των μελων εδω στο φορουμ.ναι αυτο ειναι πολυ ωραιο καθως υπαρχει ενα κοινο παθος για τα ταξιδια..
και παλι ομως δεν μπορεις να ξερεις αν θα ταιριαξεις αν θα τα βρεις.
εμενα πολλες φορες μ'αρεσει η μοναξια αλλα οχι στα ταξιδια.ναι θα δω τελεια μερη θα ανοιξει το ματι μου αλλα πως θα ανανεωθω?οταν κατα πασα πιθανουητα ολα θα τα εχω κανει μονος δεν θα εχω γελασει δεν θα εχω δημιουργησει στιγμες.καταλαβες τι εννοω..
να παω με τη σχεση μου θα ζησουμε τρελο παθος..να παω με τα φιλαρακια μου θα περασουμε σουπερ και θα τρελαθουμε στο γελιο..
μονος τι ανανεωσει θα παρω?
ολες οι αποψεις ειναι σεβαστες..απλα οι ανθρωποι και οι νοοτροπιες διαφερουν..
 

Vera

Member
Μηνύματα
35
Likes
13
Έχεις απόλυτο δίκιο, όλα είναι θέμα προσωπικών επιλογών, χαρακτήρα ιδιοσυγκρασίας και πολλών-πολλών άλλων παραγόντων. Απλά, μιλώντας πάντα για τον εαυτό μου, εξέφρασα την άποψη, ότι ποτέ δε θα χαράμιζα ένα όμορφο ταξίδι στο εξωτερικό, επειδή θα τύχαινε να μη μπορέσει να με ακολουθήσει η παρέα μου, ακόμη κι αν περνούσα καλύτερα με αυτή! Αυτό, είναι το όλο πνεύμα! Πάντα παίζει ρόλο, τι θέλει ο καθένας και κάθε επιλογή, είναι σαφώς σεβαστή! :)
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Έχεις απόλυτο δίκιο, όλα είναι θέμα προσωπικών επιλογών, χαρακτήρα ιδιοσυγκρασίας και πολλών-πολλών άλλων παραγόντων. Απλά, μιλώντας πάντα για τον εαυτό μου, εξέφρασα την άποψη, ότι ποτέ δε θα χαράμιζα ένα όμορφο ταξίδι στο εξωτερικό, επειδή θα τύχαινε να μη μπορέσει να με ακολουθήσει η παρέα μου, ακόμη κι αν περνούσα καλύτερα με αυτή! Αυτό, είναι το όλο πνεύμα! Πάντα παίζει ρόλο, τι θέλει ο καθένας και κάθε επιλογή, είναι σαφώς σεβαστή! :)
συμφωνω..μακαρι να μπορουσα να το κανω κι εγω..ισως αλλαξω νοοτροπια στο μελλον..εβλεπες τη σειρα ντολτσε βιτα?αν θυμασαι η Ασπασια ειχε παει μονη της στην κερκυρα και το καταευχαριστηθηκε:D ε μπορει κι εγω να γινω ετσι που ξερεις:haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.723
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom