Ινδία Νεπάλ αγορά ταξιδιωτικού εξοπλισμού, τι προτείνετε?

nikolaschios

Member
Μηνύματα
22
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ινδια, νεπαλ...θιβετ?
μενει κατι περισσοτερο απο ενα μηνα μεχρι την αναχωρηση μου για ινδια-νεπαλ. πλεον προετοιμαζομαι με γοργους ρυθμους.
ενα σημαντικο ζητημα λοιπον ειναι ο εξοπλισμος, απο τα βασικα(σακιδιο, σκηνη) μεχρι και πιο εξηζητημενα(βραστηρες, φακους κλπ).
Θα ηθελα λοιπον απο τους φιλους συνταξιδιωτες να προτινουν αν εχουν κατι κατα νου, αναφερομαι σε καταστηματα και αξεσουαρ
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.521
Likes
7.771
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
..αν πρωτος σταθμος ειναι το Νεπαλ αγοραζεις απο εκει σκηνη αν πας κατασκηνωση, οπως και σλιπ -μπαγκ, και ολα τα σηναφη., ειναι πολυ μα πολυ φτηνοτερα..απο εδω αγοραζεις καλα παπουτσια τρεκινγκ τα δοκιμαζεις 2-3 εβδομαδες πριν το ταξιδι ,,,και τα προσωπικα σου ειδη..φωτογραφικη μηχανη, φαρμακα ..και το εισητηριοοοοοοοοοο καλο ταξιδι
 

nikolaschios

Member
Μηνύματα
22
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ινδια, νεπαλ...θιβετ?
πρωτος σταθμος δελχι, lullu, εχεις να προτινεις κατι για εκει?αν οχι, καποιο καταστημα απο αθηνα
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Εγώ τα περισσότερα πράγματα (σκηνές, υπνοσακους και τα σχετικά) τα έχω πάρει από το Δημητριάδη www.dimitriadis.gr μεγάλη ποικιλία για όλα τα budget. Τελευταία βέβαια οι υπάλληλοι έχουν γίνει αρκούντως αγενείς. Όταν είχα πάρει τη σκηνή μου, είχες καθήσει με τις ώρες ο υπάλληλος να με βοηθήσει ώστε να διαλέξω την ιδανική για μένα!
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.521
Likes
7.771
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
..Δελχι φτηνη αγορα αλλα ποιοτητα οχι σιγουρη, δυστυχως δε μενω Αθηνα να μπορεσω να σε βοηθησω αλλα κοιτα μεσω ιντερνετ..
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
Ο κανόνας λέει: "πάρε τα μισά πράγματα και τα διπλάσια λεφτά"!!
Πριν ψωνίσεις οτιδήποτε σκέψου τα εξής:

  1. ότι εδώ κάνει 50 ευρώ, εκεί κάνει 5
  2. ότι αποφασίσεις να πάρεις μαζί σου, θα το κουβαλάς στην πλάτη (στην κυριολεξία) για 3 μήνες
Αν είναι λοιπόν να πάρεις κάτι που θα χρησιμοποιήσεις 3 φορές σε 3 μήνες και τον υπόλοιπο καιρό θα το κουβαλάς στην πλάτη, καλύτερα να μην το πάρεις. Σου μιλάω εκ πείρας, κουβάλαγα 9 μήνες ένα sleeping bag που δεν χρησιμοποίησα σχεδόν ποτέ! Απλά ήταν σχεδόν καινούργιο και λυπόμουν να το ξεφορτωθώ. Ότι χρειαστείς θα τα ψωνίσεις εκεί πολύ φθηνότερα ή μπορεί να βρεις κάποιον άλλο ταξιδιώτη και να σου χαρίσει τα δικά του όταν δεν τα χρειάζεται άλλο. Πίστεψε με, υπάρχουν κάποια πράγματα (sleeping bag, σκηνές και άλλα αξεσουάρ) που αλλάζουν χέρια συνεχώς γιατί κανείς που ταξιδεύει για καιρό δεν θέλει να τα κουβαλάει χωρίς λόγο!
 

nikolaschios

Member
Μηνύματα
22
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ινδια, νεπαλ...θιβετ?
ενδιαφερουσα η συνβουλη σου mpiftex, θα τη λαβω πολυ σοβαρα υπ οψιν, σ ευχαριστω!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.836
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom