Ryanair ακυρωση πτησεων με ryanair

arpatsi

Member
Μηνύματα
6
Likes
6
Παιδιά εγω και 2 ακόμα φιλοι μου ήμασταν από τους άτυχους που ξεμείναμε Βουδαπέστη όταν ακυρώθηκαν ολες οι πτήσεις...
Μας επέστρεψαν πλέον το αντίτιμο των εισιτηρίων αλλα εχθές μου ήρθε μετά την συμβιβαστική πρόταση αποζημίωσής μας, το check επιταγής 500 Ευρώ῎ !
Προηγήθηκε η αποστολή αιτήματος στο Φαξ της εταιρίας.
Φυσικά όλη η ταλαιπωρία ξεχάστηκε...
 

jackson_1919

Member
Μηνύματα
21
Likes
6
arpatsi τι ακριβώς τους έγραψες και σε ποιόν αριθμό fax το εστειλες?Είχαν ακυρωθεί κι εμένα οι πτήσεις μου τότε.
 

arpatsi

Member
Μηνύματα
6
Likes
6
Εστειλα ενα αιτημα για αποζημίωση (το φαξ ειναι στην αρχικη σελιδα επικοινωνιας στο site τους).
SYMFONA ME TON KANONISMO THS E.U.

http://www.ryanair.com/doc/faqs/eu261-en.pdf (STA AGGLIKA)

http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CONSLEG:2004R0261:20050217:EL:PDF (STA ELLHNIKA)

Δικαουμαστε :

1. RIGHT TO COMPENSATION
If you are involuntarily denied boarding or your flight is cancelled (provided an exception as specified above
does not apply), you are entitled to receive the following amount from us:
(a) ? 250 in respect of all flights of 1,500km or less;
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.215
Ενδιαφέροντα νέα.Ανεβάστε αν μπορείτε φωτογραφίες από τις επιταγές όποιος τις έχει πάρει η όποιος θα τις πάρει.
 

Marlin

Member
Μηνύματα
171
Likes
197
Επόμενο Ταξίδι
Κροατία, Δαλματικές ακτές
Ταξίδι-Όνειρο
Κένυα
Εγώ είχα στείλει αρχικά μια δισέλιδη επιστολή κατά την οποία έγραφα αναλυτικά για ποιούς λόγους ζητάμε αποζημίωση, και μας απάντησαν μετά από 3-4 μέρες με email οτι σαν low cost εταιρία δεν μπορούν να μας αποζημιώσουν. Σήμερα όμως μετά από αυτά που διάβασα εδώ τους έστειλα κι άλλο φαξ, στέλνοντας και την Οδηγία της Ευρωπαϊκής Ένωσης για ακυρωμένες πτήσεις. Ελπίζω να έχουμε νέα σύντομα. Εννοείται θα σας ενημερώσω. :):):)
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.382
Likes
6.945
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
...και μας απάντησαν μετά από 3-4 μέρες με email οτι σαν low cost εταιρία δεν μπορούν να μας αποζημιώσουν. Σήμερα όμως μετά από αυτά που διάβασα εδώ τους έστειλα κι άλλο φαξ, στέλνοντας και την Οδηγία της Ευρωπαϊκής Ένωσης για ακυρωμένες πτήσεις. Ελπίζω να έχουμε νέα σύντομα. Εννοείται θα σας ενημερώσω. :):):)
δηλαδή η αποζημίωση kαι η καταβολή της εξαρτάται απο το αν μια εταιρία ειναι low cost η regular?:roll:
 

Marlin

Member
Μηνύματα
171
Likes
197
Επόμενο Ταξίδι
Κροατία, Δαλματικές ακτές
Ταξίδι-Όνειρο
Κένυα
Αυτό ισχυρίστηκαν και γι'αυτό φυσικά συνεχίζουμε να διεκδικούμε αποζημίωση...
 

Peregrinator

Member
Μηνύματα
36
Likes
47
Εγώ είχα στείλει αρχικά μια δισέλιδη επιστολή κατά την οποία έγραφα αναλυτικά για ποιούς λόγους ζητάμε αποζημίωση, και μας απάντησαν μετά από 3-4 μέρες με email οτι σαν low cost εταιρία δεν μπορούν να μας αποζημιώσουν. Σήμερα όμως μετά από αυτά που διάβασα εδώ τους έστειλα κι άλλο φαξ, στέλνοντας και την Οδηγία της Ευρωπαϊκής Ένωσης για ακυρωμένες πτήσεις. Ελπίζω να έχουμε νέα σύντομα. Εννοείται θα σας ενημερώσω. :):):)
Μπορείς να γράψεις ακριβώς τη διατύπωση που χρησιμοποιησαν;
 

North66

Member
Μηνύματα
4.314
Likes
5.075
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Με ποιο κριτήριο κάποιοι αποζημιώνονται και κάποιοι όχι απ' τη Ryanair σε περίπτωση ακύρωσης πτήσεων? Γιατί όσα διαβάζω στα τελευταία ποστς είναι αντιφατικά.
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Με ποιο κριτήριο κάποιοι αποζημιώνονται και κάποιοι όχι απ' τη Ryanair σε περίπτωση ακύρωσης πτήσεων? Γιατί όσα διαβάζω στα τελευταία ποστς είναι αντιφατικά.
Ελα ντε;;;
Μήπως λένε οχι δεν δικαιούστε και αν κάποιος ξέρει τα δικαιώματά του (οδηγίες ΕΕ κλπ)και τα επικαλεστεί μετά υποχωρούν;;:roll:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.320
Μηνύματα
887.859
Μέλη
38.982
Νεότερο μέλος
panagiotis_skal

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom