Ryanair ακυρωση πτησεων με ryanair

alexandros1

Member
Μηνύματα
30
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Paris?
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Ελα ντε;;;
Μήπως λένε οχι δεν δικαιούστε και αν κάποιος ξέρει τα δικαιώματά του (οδηγίες ΕΕ κλπ)και τα επικαλεστεί μετά υποχωρούν;;:roll:

Aκριβως. Αν αναφερεις συμφωνα με ποιο νομο ζητας αποζημιωση, και το κανεις αυτο εγγραφως, τοτε δεν μπορουν να σου αρνηθουν την αποζημιωση. Κηνυγηστε το παιδια
 

North66

Member
Μηνύματα
4.314
Likes
5.078
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Απ' αυτό φαίνεται η σοβαρότητα της συγκεκριμένης αεροπορικής. Παίζουν με τους πελάτες το παιχνίδι μάθετε-τους-νόμους-της-ΕΕ για να δώσουν αυτά που οφείλουν...
 

Marlin

Member
Μηνύματα
171
Likes
197
Επόμενο Ταξίδι
Κροατία, Δαλματικές ακτές
Ταξίδι-Όνειρο
Κένυα
Απόσπασμα από το email τους

"We also we wish to note that as a low fares airline, we do not accept that the purchase of new full fare flights with alternative airlines to be comparable transport, τherefore we are not in a position to accede compensation for any unavoidable cancellation."

Ακόμη δε μας έχουν απαντήσει πάντως..
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Τι να πω; Πάντως αν και οταν κάποιος πάρει τελικά πίσω τα χρήματά του ας μας ενημερώσει!
Θα είναι ενα μεγάλο γεγονός.
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.215
Τι να πω; Πάντως αν και οταν κάποιος πάρει τελικά πίσω τα χρήματά του ας μας ενημερώσει!
Θα είναι ενα μεγάλο γεγονός.
Τα έχουν πάρει ήδη κάποιοι πίσω άλλες φορές σύμφωνα με μηνύματα μέσα στο forum.Οχι ότι κάνει αυτό την εταιρία βέβαια αξιοπρεπή στον συγκεκριμένο τομέα γενικά αλλά απλά το αναφέρω ενημερωτικά.
 

Marlin

Member
Μηνύματα
171
Likes
197
Επόμενο Ταξίδι
Κροατία, Δαλματικές ακτές
Ταξίδι-Όνειρο
Κένυα
Παιδιά σήμερα μας απάντησαν οτι μας στέλνουν ένα check των 500?...Δεν ασκήσαμε και καμμια ιδιαίτερη πίεση αλλά μόλις αναφέραμε το απόσπασμα της Ευρωπαϊκής εντολής δέχτηκαν να μας αποζημιώσουν. Δηλαδή η πρώτη τους (αρνητική) απάντηση ακολουθεί τον κανόνα "ρίχνω άδεια..μήπως πιάσω γεμάτα?" Σαν πολιτική πάντως αυτό είναι απαράδεκτο, αντι - επαγγελματικό και προσβλητικό για τον καταναλωτή. Τέλος πάντων για την ιστορία σας παραθέτω απόσπασμα του email:

Γράφουν τα εξής:

"However given the above we can confirm that a cheque to the amount of 500euro for monetary compensation has been issued to the above address.
Unfortunately due to the mass amount of cheques being issued, please allow 14 working days to receive this cheque.
Once again please accept our sincere apologies and we hope despite your dissatisfaction on this occasion, we hope that you will afford us the opportunity to welcome you onboard another Ryanair flight in the future.

Yours sincerely

For and on behalf of
RYANAIR LIMITED"

Δεν ξέρω αν αληθεύει κάτι τέτοιο, δεν έχουμε παρά να περιμένουμε. Η οδηγία λέει 250 ανά επιβάτη ανά εισιτήριο. Που σημαίνει για 2 άτομα με επιστροφή 1000 ευρώ. Σαν πολύ απλόχερα μας προσφέρουν τα 500...δε ξέρω, έχω μπερδευτεί με την πολιτική τους. Και είναι λογικό πιστεύω να είμαστε καχύποπτοι πλέον. Υπάρχει κανείς που έχει πάρει στα χέρια του επιταγή ?
 

jackson_1919

Member
Μηνύματα
21
Likes
6
Η επιταγή με courier σας ήρθε? Τα χρήματα τα παίρνουμε απο οποιαδήποτε τράπεζα? Μου έστειλαν κι εμένα απάντηση οτι θα μου στείλουν αποζημίωση και περιμένω.Μετα απο πόσο καιρό την λάβατε?
 

Marlin

Member
Μηνύματα
171
Likes
197
Επόμενο Ταξίδι
Κροατία, Δαλματικές ακτές
Ταξίδι-Όνειρο
Κένυα
Περιμένουμε. Στις 12 του μηνός είπαν σε 14 εργάσιμες...
 

alexandros1

Member
Μηνύματα
30
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Paris?
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Εφτασε η επιταγη! Εγω βεβαια βλακωδως ειχα ζητησει την "appropriate compensation" και αυτοι μου ειπαν οτι ειναι 250 ευρω. Δεν ηξερα οτι μπορουσα να ζητησω ξεχωριστη αποζημιωση για το πανε και το ελα. Δε ξερω αν εχω το δικαιωμα τωρα να ζητησω εκ νεου αλλη μια αποζημιωση. Οπως και να εχει, η αποζημιωση εχει ερθει και δεν επροκειτω για παραμυθια. Αναμεινατε!
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Φαντάσου ότι εμένα ούτε καν μου έχουν απαντήσει ακόμα...Σε πόσο διάστημα σου απάντησαν και σε ποιο φαξ το έστειλες; Στη Merlin είχαν απαντήσει σε 3-4 μέρες μέσω εμαιλ, εγώ το έστειλα τουλάχιστον 10 μέρες πριν.
 

jackson_1919

Member
Μηνύματα
21
Likes
6
Εμένα μου απάντησαν στις 12 Απριλίου, 4 μέρες μετα το fax που έστειλα στο +35318121676. Την επιταγή πως την έλαβες alexandros1? Πριν 3 μέρες έστειλα πάλι fax για να με αποζημιώσουν και για την επιστροφή, που δεν αναφέρθηκαν αρχικά και αναμένω απάντηση.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.332
Μηνύματα
888.616
Μέλη
38.999
Νεότερο μέλος
MARGI HPC

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom