Ryanair ακυρωση πτησεων με ryanair

STESTA

Member
Μηνύματα
6
Likes
2
και εγω ζητησα τα χρηματα μου πισω απο το link που εδιναν αλλα επειδη ειδοποιησαν για την ακυρωση σε λιγοτερο απο 7 μερες απο την ημερομηνια αναχωρησης και οι υπολοιπες πτησεις που προτειναν - μεσω ρωμης- εφθαναν στο προορισμο μετα απο 8 ωρες κ οχι οσες οριζει ο κανονισμος γι αυτο λεω οτι μπορω να διεκδικησω και 250/πτηση/ατομο
 

STESTA

Member
Μηνύματα
6
Likes
2
σε ευχαριστω ThanasiU2 θα το δοκιμασω να τους τηλ..αν και ματαια απο οτι καταλαβαινω..
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
και εγω ζητησα τα χρηματα μου πισω απο το link που εδιναν αλλα επειδη ειδοποιησαν για την ακυρωση σε λιγοτερο απο 7 μερες απο την ημερομηνια αναχωρησης και οι υπολοιπες πτησεις που προτειναν - μεσω ρωμης- εφθαναν στο προορισμο μετα απο 8 ωρες κ οχι οσες οριζει ο κανονισμος γι αυτο λεω οτι μπορω να διεκδικησω και 250/πτηση/ατομο
:shock: Σου πρότειναν εναλλακτικές πτήσεις;;
 

STESTA

Member
Μηνύματα
6
Likes
2
ναι μεσω ρωμης...πηγα στο αεροδρομιο και μιλησα με τα γραφεια της ολυμπιακης που εξυπηρετει και πτησεις ryan και μου ειπαν αν θελω να αλλαξω ημερομηνιες η να φυγω θεσσαλονικ ρωμη και απο εκει βουδαπεστη που εφθανε 12 το βραδυ αλλα για επιστροφη θα επρεπε να διανυκτερευσω ρωμη και την επομενη να πετουσα για θεσσαλονικη και ουσιαστικα στη βουδαπεστη θα ημουν 1,5 μερα...οποτε εκανα τη φορμα για επιστροφη ναυλου
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.880
Likes
26.792
ναι μεσω ρωμης...πηγα στο αεροδρομιο και μιλησα με τα γραφεια της ολυμπιακης που εξυπηρετει και πτησεις ryan και μου ειπαν αν θελω να αλλαξω ημερομηνιες η να φυγω θεσσαλονικ ρωμη και απο εκει βουδαπεστη που εφθανε 12 το βραδυ αλλα για επιστροφη θα επρεπε να διανυκτερευσω ρωμη και την επομενη να πετουσα για θεσσαλονικη και ουσιαστικα στη βουδαπεστη θα ημουν 1,5 μερα...οποτε εκανα τη φορμα για επιστροφη ναυλου
Εχθες ο Ταβερ το ελεγε,εγω δυο φορες εγραψα τον κανονισμο
αλλα καποιοι ξερολες γραφουν οτι ναναι.
Φιλε Στεστα εισαι ο μοναδικος που λειτουργησε σωστα και κριμα
που δεν σε βολεψαν οι εναλλακτικες λυσεις που σου προτειναν.
 

Messinias

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Ενα μπραβο στον STESTA γιατι ετσι πρεπει να κανει και ο καθενας που θιγονται τα διακαιωμτα του... Να γνωριζεις ποια ειναι τα διακαιωματα σου και να τα διεκδικεις.

Κριμα που δεν βολευτηκες STESTA, εγω στη θεση σου ισως τα μετεφερα σε καμια "εμπορικη" ημερομηνια τα εισητηρια για να ισοφαριζα την χασουρα μου...

Καλα ξεμπερδεματα!
 

pierikos

Member
Μηνύματα
27
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Το ψάχνω
Ταξίδι-Όνειρο
Ο ΓΥΡΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ!
ναι μεσω ρωμης...πηγα στο αεροδρομιο και μιλησα με τα γραφεια της ολυμπιακης που εξυπηρετει και πτησεις ryan και μου ειπαν αν θελω να αλλαξω ημερομηνιες η να φυγω θεσσαλονικ ρωμη και απο εκει βουδαπεστη που εφθανε 12 το βραδυ αλλα για επιστροφη θα επρεπε να διανυκτερευσω ρωμη και την επομενη να πετουσα για θεσσαλονικη και ουσιαστικα στη βουδαπεστη θα ημουν 1,5 μερα...οποτε εκανα τη φορμα για επιστροφη ναυλου
Φίλε, η εταιρία σου προσέφερε δωρεάν διανυκτέρευση ή έπρεπε να την πληρώσεις εσύ;

Σκέφτομαι να πάμε μέσω ρώμης, και να επιστρέψουμε πάλι μέσω ρώμης, κάνοντας και διανυχτέρευση, ακόμη κι αν την πληρώσουμε (Βρήκα οικονομικές λύσεις δίπλα στο τσιαμπίνο) απλά θέλω να αλλάξω ημερομηνία επιστροφής αντί για 11, 12 ακριβώς για να μη χάσουμε μια ημέρα στη βουδαπέστη
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.280
Likes
1.349
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
Γνωριζω οτι δεν ξερει ουτε η ιδια η ryanair να μου απαντησει, αλλα τι πιστευετε; Θα ακυρωθουν και επομενες πτησεις; Οσοι εχουμε κλεισει για μετα να ανησυχουμε; Γενικα, εχω ψιλοχαλαστει και εγω.... Λεω μηπως παει τζαμπα η προετοιμασια.....
 

georgia_s

Member
Μηνύματα
8
Likes
1
Καλησπέρα,
είχα κάνει κι εγώ κράτηση για τη συγκεκριμένη πτήση και επέλεξα να μεταφέρω το ταξίδι για άλλη ημερομηνία. Ωστόσο το πρόβλημα που υπάρχει είναι οτι κατά το check in της προηγούμενης πτήσης ζητήθηκε να βάλω ημερομηνία "λήξης" της ταυτότητας και το προτεινόμενο ήταν η ημέρα της επιστροφης, όπως και έκανα.
Πλέον δεν μπορώ να κάνω check in για τη νέα κράτηση λόγω της ημερομηνιας ούτε να την αλλάξω. Έχει κανείς αντίστοιχη εμπειρία; Τι πρέπει να κάνω;
Ευχαριστω
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Να πω κι εγώ κάτι που με ξάφνιασε, μόλις έλαβα από τη ryan το κλασικό υπενθυμιστικό email για να κάνω check in online για την πτήση που ακυρώθηκε (και ζήτησα refund). Βγάζει κανένα νόημα αυτό;
 

pierikos

Member
Μηνύματα
27
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Το ψάχνω
Ταξίδι-Όνειρο
Ο ΓΥΡΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ!
ναι μεσω ρωμης...πηγα στο αεροδρομιο και μιλησα με τα γραφεια της ολυμπιακης που εξυπηρετει και πτησεις ryan και μου ειπαν αν θελω να αλλαξω ημερομηνιες η να φυγω θεσσαλονικ ρωμη και απο εκει βουδαπεστη που εφθανε 12 το βραδυ αλλα για επιστροφη θα επρεπε να διανυκτερευσω ρωμη και την επομενη να πετουσα για θεσσαλονικη και ουσιαστικα στη βουδαπεστη θα ημουν 1,5 μερα...οποτε εκανα τη φορμα για επιστροφη ναυλου
Όταν λες σου προτάθηκε να πας Βουδαπέστη, μέσω Ρώμης, εννοείς σου προτάθηκε να σε πάνε/ φέρουν δωρεάν, μέσω Ρώμης (=4 πτήσεις) ή να σε πάνε δωρεάν στις δυο από τις τέσσερις και να πληρώσεις τις άλλες δυο; Γιατί στην επιλογή του rerooting δε μπορούμε να βάλουμε +2 πτήσεις...
 

arpatsi

Member
Μηνύματα
6
Likes
6
ΑΠΕΓΚΛΩΒΙΣΜΟΣ ΑΠΟ ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ

Παιδιά μόλις επέστρεψα από Βουδαπέστη.
Ήμουν ένας από τους άτυχους που εγκλωβίστηκα εκεί και ευτυχώς είδα έγκαιρα στο email μου ότι ακυρώθηκε η πτήση επιστροφής μας για Ελλάδα.
Ο μόνος και ίσως καλύτερος τρόπος για να επιστρέψεις είναι μέσω των λεωφορείων EUROLINES που ξεκινούν από τον σταθμό του μετρό NEPLIGER στην Βουδαπέστη, καθημερινά. Μου κόστισε 83 περίπου ευρώ για να επιστρέψω μόνο στην Θεσ/νίκη. Η τιμή για Αθήνα είναι η ίδια.
Έψαξα όλες τις εναλλακτικές αλλά δεν βόλευε καμία άλλη πτήση μέσω Μπέργκαμο, Ρώμης, Μονάχου ή Κωνσταντινούπολης.
Αυτό που μου είπε ένας Ουγγρος φίλος μου είναι οτι προέκυψε μεγάλη κόντρα με την κυβέρνηση της Ουγγαρίας για τις πτήσεις που ανέλαβε η RYANAIR και για αυτό ακυρώθηκαν παρά πολλές πτήσεις Βουδαπέστη.

Γνωρίζει κανείς αν εγώ που έκανα αίτηση για refund των χρημάτων μου από την RYANAIR δικαιούμαι και αποζημίωση για το ποσό που κατέβαλα για να επιστρέψω Θεσσαλονίκη ?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.880
Μέλη
38.905
Νεότερο μέλος
ntsironis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom