αλλαγη σε εισητηριο

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Εξάλλου το σύστημα αυτό βοηθά στο να κερδίζουν χρήματα οι εταιρείες, ειδικά με τα φθηνά εισιτήρια, που τα ξαναπουλάνε στην τριπλάσια τιμή, εάν κάνεις την ακύρωση πριν την πτήση.
Eπίσης το σύστημα αυτό βοηθάει στο να μη γίνεται μαύρη αγορά εισητηρίων και να μην εξαφανίζονται όλα τα φθηνά εισητήρια από επιτήδειους...
 

Marizaki

Member
Μηνύματα
154
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
UK again..
Ταξίδι-Όνειρο
Ιταλια ;!
Eπίσης το σύστημα αυτό βοηθάει στο να μη γίνεται μαύρη αγορά εισητηρίων και να μην εξαφανίζονται όλα τα φθηνά εισητήρια από επιτήδειους...
Αχα!..Δεν το είχα σκεφτεί ποτέ έτσι..όμως για συγγενεις πρώτου βαθμου θα μπορούσε να γίνει κάτι! Τελος πάντον..πρέπει να το ξέρουμε και να είμαστε προσεκτικοί!
 

elli_sugar

Member
Μηνύματα
22
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Γρανάδα...ξανα :-)
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδία
την πατησαμε..και το εισητηριο δεν το ελεγες κ φτηνο..220 ευρω (!) πηρε τηλ στην aegean και της ειπαν οτι καμια αλλαγη δεν ειναι εφικτη.. μπορει μονο τους φορους να παρει πισω γυρω στα 70 ευρω..για ακυρωτικο προστιμο δεν της ειπαν τπτ,δηλ..και θα ξαναπουλησουν την θεση κ θα πληρωσουμε κ προστιμο? το κακο ειναι οτι δεν ειμαι Ελλαδα να παω εγω στο ταξιδιωτικο να γινει ενα νταχτιρντι..κ ας μην κερδισω τπτ,τουλαχιστον θα ξεσπασω... :mad:
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Σε τι ακριβως σου φταιει το πρακτορειο; Ως γνωστον, τα πρακτορεια δεν κανονιζουν τους ορους του αεροπορικου εισιτηριου, αλλα η αεροπορικη εταιρεια. Τα οποια παραπονα σου λοιπον στην αεροπορικη εταιρεια. Αν θελεις να ξεσπασεις παντως σπασε κανενα βαζο. Μην σπας τα νευρα των εργαζομενων.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
την πατησαμε..και το εισητηριο δεν το ελεγες κ φτηνο..220 ευρω (!) πηρε τηλ στην aegean και της ειπαν οτι καμια αλλαγη δεν ειναι εφικτη.. μπορει μονο τους φορους να παρει πισω γυρω στα 70 ευρω..για ακυρωτικο προστιμο δεν της ειπαν τπτ,δηλ..και θα ξαναπουλησουν την θεση κ θα πληρωσουμε κ προστιμο? το κακο ειναι οτι δεν ειμαι Ελλαδα να παω εγω στο ταξιδιωτικο να γινει ενα νταχτιρντι..κ ας μην κερδισω τπτ,τουλαχιστον θα ξεσπασω... :mad:
α) Τώρα η Αegean θα ξαναπουλήσει τη θέση σου ακριβότερα και θα κερδίσει... αν όμως εσύ πέταγες κανονικά θα έχανε η Aegean που σου πούλησε φθηνότερο εισητήριο.
β) 220 ευρώ για 3 ώρες πτήση και 2000 χλμ. μακρυά (~5.5 λεπτά/χλμ.) δεν τα λες και πολλά... εδώ τα 'γρήγορα' πλοία για Κυκλάδες ζητούσαν φέτος τα μισά για να σε πάνε 200 χλμ έξω απ' την Αθήνα...
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Προσπάθησε να καταλάβεις ότι δεν σου φταίει ούτε η εταιρία ούτε πολύ περισσότερο το πρακτορείο... αυτός που φταίει είναι ο λόγος που αναγκάζεις να ακυρώσεις το ταξίδι...οι κανόνες του παιχνιδιού είναι ακριβώς έτσι και μην εκνευρίζεσαι αν δεν τους ξέρεις... ας ρώταγες να μάθεις πριν κάνεις την κράτηση... άφησε λοιπόν τις υστερίες, πάρε τα 70? που σου δίνουν πίσω και άρχισε να προγραματίζεις το επόμενο ταξίδι σου... δεν χάλασε δα και ο κόσμος...
 

elli_sugar

Member
Μηνύματα
22
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Γρανάδα...ξανα :-)
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδία
δεν εχω σκοπο να σπασω κανενος τα νευρα.. απλα,οπως μας ελεγε κ μια καθηγητρια μου, για κρατησεις εισητηριων παραπανω των 2 μηνων,καλο ειναι να δινουμε την επιλογη στον πελατη να διαλεξει την κατηγορια του εισητηριου,σε περιπτωση που κατι συμβει κ δεν μπορει να ταξιδεψει τελικα. τελος παντων..ο,τι εγινε εγινε..:roll:
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
για κρατησεις εισητηριων παραπανω των 2 μηνων,καλο ειναι να δινουμε την επιλογη στον πελατη να διαλεξει την κατηγορια του εισητηριου,σε περιπτωση που κατι συμβει κ δεν μπορει να ταξιδεψει τελικα.
Δηλαδη εννοεις οτι το πρακτορειο επεβαλλε στην αδερφη σου να αγορασει το saver εισιτηριο,το οποιο ειναι και το φθηνοτερο, ενω η αδερφη σου ηθελε να πληρωσει την ακριβοτερη κατηγορια εισιτηριου για να μπορει να το εξαργυρωσει η να αλλαξει τις ημερομηνιες και δεν εισακουσθηκε απο τους υπαλληλους;
 

elli_sugar

Member
Μηνύματα
22
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Γρανάδα...ξανα :-)
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδία
φυσικα κ οχι,δεν εννοουσα αυτο. απο την αρχη της ειπαν αυτην την τιμη κ το εκλεισε. Αυτο που λεω ειναι οτι,απο την στιγμη που η κρατηση ειναι για μετα απο 3 μηνες,μπορουν αν θελουν αν σου δωσουν την επιλογη,να πληρωσεις καποια χρηματα παραπανω,και να παρεις την ανωτερη κατηγορια (αν δεν ειναι 100% σιγουρο οτι θα πεταξεις εκεινη την μερα) ωστε να μπορεις να κανεις καποια αλλαγη, η αποφαση μετα ειναι δικη σου. Αλλα να ξερεις..οχι οπως τωρα. Δεν εχω δουλεψει σε τουρ. γραφειο, αλλα οι καθηγητες μας στο ΤΕΙ αλλιως μας τα ελεγαν. Αλλα ναι,πολλες φορες αλλα στη θεωρια,αλλα στην πραξη..


υγ.παρακαλω ας μην δωσουμε παραπανω εκταση στο θεμα..δεν οφελει. εχει πεσει ηδη αρκετα η ψυχολογια μου...ευχαριστω παντως για τις απαντησεις-πληροφοριες.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Διαφωνω: ο πελατης ειναι αυτος που πρεπει να εξηγησει τι ακριβως θελει. Αν η αδερφη σου δεν εξηγησε οτι θελει να μπορει να αλλαξει την κρατηση η (και) να εξαργυρωσει το εισιτηριο, γιατι δεν ειναι σιγουρο οτι θα πεταξει εκεινη την ημερα, λογικο ειναι το πρακτορειο να προτεινει καταρχην την πιο συμφερουσα οικονομικα λυση για τον πελατη τους η οποια φυσικα εχει και τους μεγαλυτερους περιορισμους. Κανενα πρακτορειο δε θα ξεκινησει προτεινοντας στον πελατη την ακριβοτερη περιπτωση. Δε συνηθιζεται.
Αν ρωτουσε για συμβουλη στο πρακτορειο για το τι ειδους ναυλο να επιλεξει, πιθανον και να της ελεγαν αυτα που σου ειπαν οι καθηγητες σου στο ΤΕΙ.
 

Giristroula

Member
Μηνύματα
723
Likes
348
Επόμενο Ταξίδι
κάτσε να μαζώξω κάνα χρήμ
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα, Ιαπωνία
Γιατί δε ξανασυζητά το θέμα της άδειας με τον εργοδότη της αναφέροντας όλα αυτά τα σχετικά περί απώλειας χρημάτων κλπ. Κάτι μπορεί να καταφέρει...να πάρει την άδεια και να ταξιδέψει τελικά!
 

elli_sugar

Member
Μηνύματα
22
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Γρανάδα...ξανα :-)
Ταξίδι-Όνειρο
Ινδία
Γιατί δε ξανασυζητά το θέμα της άδειας με τον εργοδότη της αναφέροντας όλα αυτά τα σχετικά περί απώλειας χρημάτων κλπ. Κάτι μπορεί να καταφέρει...να πάρει την άδεια και να ταξιδέψει τελικά!

αν ο εργοδοτης σου λεγεται "Ελληνικος Στρατος"...καταλαβαινεις...:roll:
δεν πειραζει..θα ειμαι μια φτωχη κ μονη τουριστρια :haha: γιατι εγω δεν προκειτε να το ακυρωσω...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.180
Μηνύματα
883.097
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom