γαμήλιο ταξίδι...SOS!!!

zoe_k

Member
Μηνύματα
10
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Κίνα!!
Ταξίδι-Όνειρο
Βενεζουέλα!!
Συμφωνω οτι τωρα που τα εισιτηρια για Νεα Υορκη αρχιζουν να γινονται φθηνοτερα, ειναι ευκαιρια για οποιον θελει, να παει. Ωστοσο δε νομιζω οτι ειναι καλη ιδεα για γαμηλιο ταξιδι. Εμεις πηγαμε για 13 μερες το καλοκαιρι και ηταν πραγματικα το πιο κουραστικο ταξιδι ever!! (και απο τα ωραιοτερα βεβαια) Εχει τοσα πολλα πραγματα να κανεις και να δεις που για χαλαρωση ουτε λογος!
Συμφώνω με αυτό που λες! Ανέφερα τις τιμές για ΝΥ ως ενδεικτικό οτι τα αεροπορικά για πιο μακρινούς προορισμούς έχουν γίνει (ευτυχώς!!) πιο προσιτά πλέον!
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
Υπαρχει η εκφραση περι ορεξεως κολοκυθοπιτα, αλλοι θελουν να πανε να κανουν το γυρο της Νοτιας Αμερικης και να τρεχουν στη ζουγκλα, αλλοι θελουν να πανε στις Μαλδιβες και να κανουν μπανια αραχτοι, αλλοι θελουν να πανε γαμηλιο Νεα Υορκη, αλλοι θελουν γυρο Ιταλιας ενω αλλοι πανε ακομα και Ελλαδα ''γιατι σαν την ελλαδα δεν εχει''. Απο την στιγμη που η φιλη μας θελει ψιλοπεριπετειωδες ας παει σε κατι τετοιο, ο,τι θελει ο καθενας...
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
Κανονικα ειναι λαθος το θεμα γενικα για συζητηση, δεν ειμαστε εμεις οι ενδιαφερομενοι, αλλα εσεις, εμεις εκ του ασφαλους γραφουμε απο τον υπολογιστη μας. Εσεις αποφασιστε τι θελετε να δειτε, τσεκαρετε τα εισιτηρια και την διαμονη, και αποφασιστε μονοι σας. Δεν μπορειτε να πατε γαμηλιο ταξιδι σε ενα μερος επειδη το ειπε ο Νικος ή ο Κωστας ή η Μαρια. Βαλτε κατω το μπατζετ σας, τι μερη εχετε δει, τι θα θελατε να δειτε, τι εναλλακτικες εχετε και διαλεξτε απ αυτες. Ειναι ενα ταξιδι που πρεπει να σας αφησει ωραιες αναμνησεις και να κανετε 100% αυτο που εχετε ονειρο. Το να αμφιταλαντευεσαι αναμεσα σε Ολλανδια, Νορβηγια, Σκωτια ή Ιταλια ειναι λιγο παραξενο, δν κολλανε μεταξυ τους. Μπειτε σε κανα σαιτ, δειτε εισιτηρια, φωτογραφιες απο τα μερη κλπ και αποφασιστε μονοι σας
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.006
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Τώρα αλήθεια συγκρίνεις την Νεκρά Θάλασσα με τη λίμνη του Μεσσολογγίου?? Φαντάζομαι ότι ξέρεις πως είναι το πιο χαμηλό σημείο του πλανήτη όπου δεν βουλιάζεις με τίποτα και όσοι έχουν μπει λένε ότι είναι μοναδική εμπειρία.. Τώρα αν τα ΚΑΠΗ πάνε εκεί εκδρομές, να πάω να γραφτώ κι εγώ.
Δικαιολογείσαι γιατί έγραψες ότι δεν έχεις πάει. Ένα αίσχος είναι η Νεκρά Θάλασσα. Δεν άντεξα ούτε 10'. Εμπειρία που δεν τη συνιστώ ούτε στο χειρότερο εχθρό μου. Εγώ το έκανα για την εμπειρία, αλλά έχω κάνει κι άλλες μ.....ες για τον ίδιο λόγο. Δε θα το συνιστούσα σε καμμία περίπτωση για γαμήλιο. Αισθητικό χάλι, καρακιτσαριό, βρωμιά... και η ανούσια εμπειρία με το αλάτι.
 

the plan

Member
Μηνύματα
46
Likes
14
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Aφου ζήτησες τις προτάσεις μου λοιπόν, εγώ θα πρότεινα Πορτογαλία! Υπέροχο ταξίδι, υπέροχες πόλεις, φαγητό, άνθρωποι. Επίσης θα πρότεινα (αν και εκεί δεν έχω πάει και δεν μπορώ να σε βοηθήσω με εξειδικευμένες πληροφορίες) Νότια Γαλλία σε συνδυασμό με βόρεια Ισπανία (Χώρα των Βάσκων) Νομίζω η εποχή θα είναι τέλεια για αυτά τα δύο ταξίδια! Μαρόκο που είπες μου ακούγεται επίσης καλή ιδέα. Στην κεντρική κ βόρεια Νορβηγία η θερμοκρασία εκείνη την περίοδο είναι από 3 μέχρι 14 βαθμούς maximum! Διαλέγεις κ παίρνεις!
 

giagia

Member
Μηνύματα
22
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ίσως Ιταλία-Γαλλία..
Ταξίδι-Όνειρο
Νότια Αμερική.....
Καταρχήν μην τσακώνεστε για την Ιορδανία, γιατί δεν έχουμε σκοπό να πάμε εκει. (μόλις παντρευτήκαμε..δεν φτάσαμε κιόλας στα γεράματα..χαχαχαχαχαχα)

Natasa Ch σε ευχαριστούμε πάρα πολύ! Είναι καλές περιπτώσεις και οι 2!!! Αλλά για Πάσχα ποιά είναι η καλύτερη;;; Νορβηγία έχω διαβάσει ότι οι καλύτεροι μήνες είναι Ιούνιος-Ιούλιος.. θα μπορούμε να δούμε τα φιορδ και να εξερευνήσουμε το βόρειο κομμάτι της ή θα γίνουμε παγοκολώνες;;; Σχετικά με τη Σκωτία-Ισλανδία το ίδιο..ποιά είναι η καλύτερη εποχή για αυτό το ταξίδι;;

a_nikos το ξέρουμε οτι είναι διαφορετικά μέρη, αλλά δεν ξέρουμε ποιό ενδείκνειται για την περίοδο του Πάσχα..δηλαδή εαν η Σκωτία είναι μέρος που το απολαμβάνεις καλοκαίρι και η Νορβηγία Πάσχα, θα διάλεγα Νορβηγία! Σε ευχαριστούμε πάντως πάρα πολύ

the plan σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες..θα το κοιτάξουμε!
 
Last edited by a moderator:

giagia

Member
Μηνύματα
22
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ίσως Ιταλία-Γαλλία..
Ταξίδι-Όνειρο
Νότια Αμερική.....
να διορθώσω κάτι: Σκωτία-Ιρλανδλια (όχι Ισλανδία)
 

zoe_k

Member
Μηνύματα
10
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Κίνα!!
Ταξίδι-Όνειρο
Βενεζουέλα!!
!

Μήπως να σκεφτόσουν Σαρδηνία-Κορσική? Επίσης δεν έχω πάει αλλά θέλω (ελπίζω να μη με κραξουν πάλι πιο έμπειροι εδώ μέσα...) Αφού δεν θές κρύο καλύτερα να μην πας βόρεια. Στην Νορβηγία το κρύο δεν το γλιτώνεις φαντάζομαι κι ας είναι πάσχα. Στην Σκωτία (που θα πάμε φέτος το πάσχα και έχω ενημερωθεί σχετικά από φίλους που δουλεύουν στη Βρετανία) λένε ότι βρέχει αρκετά παρότι είναι άνοιξη. Νομίζω οτι κάτι πιο μεσογειακό θα σε βολέψει περισσότερο όσον αφορά τον καιρό.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Με το Σαρδηνία Κορσική κάτι πας να κάνεις αλλά αυτό που τα χαλάει εδώ είναι το budget... ειδικά η Σαρδηνία είναι πανάκριβη...

Για να επανέλθω στο θέμα μας θα πω ότι μου φαίνεται πραγματικά αστείο να συζητάμε για επιλογές τύπου Νορβηγίας και Σκωτίας όταν έχουμε υπερπαραγωγές σαν την Ιταλία και την Γαλλία... μην, σας παρακαλώ ΜΗΝ, σπεύσετε να πιπιλίσετε την γνωστή καραμέλα περί διαφορετικών γούστων... ορισμένα πράγματα στην ρουφιάνα την ζωή είναι υπεράνω γούστων... σαφέστατα και είναι γούστο του καθενός να φοράει σκαρπίνι με άσπρη κάλτσα, να πίνει κοκκινέλι ή να τρώει λασπωμένα μακαρόνια αλλά εγώ προσωπικά όταν διαβάζω τέτοια κουλά οφείλω να τα επισημαίνω και να προσπαθώ να "σώσω" κάποιους αδαής από την "καταστροφή", μια που θέλω να πιστεύω ότι η πλειοψηφία του κόσμου γιαυτό ρωτάει, για να μαθαίνει και να διαλέγει τα καλύτερα...

Αν λοιπόν κάποιος που δεν έχει ταξιδέψει σχεδόν καθόλου, θελήσει να ξεφύγει από την αρχοντοχωριατιά του γαμήλιου Μπαλί - Μπανγκόκ - Σιγκαπούρη και επιθυμεί να περάσει αξέχαστα χλιδάτα και πανέμορφα στην Ευρώπη τότε φυσικά και θα διαλέξει την Ιταλία ή την Γαλλία σαν προορισμό... οι επιλογές είναι πάμπολλες, ποιοτικές και καλύπτουν τα περισσότερα γούστα... η σύγκριση και μόνο της Βενετίας, της Ρώμης, των Λιμνών, της Κοστιέρας, της Τοσκάνης, με την Νορβηγία ή της Προβηγκίας, της Βουργουνδίας, της Βρετάνης του Παρισιού με την Σκωτία αποτελεί ύβρη... το ξαναλέω λοιπόν... κρατήστε για του λόγου σας τις "υπέροχες" γαμήλιες ιδέες σας και εντρυφήστε σε αυτές τις δύο χώρες, που πάντα προσφέρουν στους ταξιδιώτες τα μέγιστα... κάποιος που θέλει να κάνει ένα ταξίδι ζωής πρέπει να αποφασίζει μέσα από δοκιμασμένες λύσεις και όχι μέσα από αμφιλεγόμενες προτάσεις που κάποιος κάπου άκουσε η διάβασε...
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
υπενθυμιζω απλα οτι ειμαστε φορουμ ανταλλαγης αποψεων και οχι επιβολης αποψεων (και αυτο δεν το γραφω ως mod);)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.837
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom