γαμηλιο ταξιδι στις Μαλδιβες τον Γεναρη!

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Tώρα κάνεις πλάκα δεν μπορεί... λυπάμαι που στο χαλάω αλλά εμένα για γαμήλιο οι Μαλδίβες δεν θα ήταν ούτε εικοστή επιλογή... και μιλάς με ένα άτομο που ψοφάει και για χλίδα και για εστιατόρια και για καλοπέραση...

Ας αρχίσω από την Ευρώπη... υποθέτω ότι καθόλου εντυπωσιακό δεν θα ήταν για σένα και την γυναίκα σου μια βδομάδα στο Παρίσι και την Βενετία ε? Ειδικά αν έμενες εδώ
→ PAVILLON DE LA REINE PARIS - HOTEL SPA LUXE PARIS 3 - SITE OFFICIEL και εδώ Ca maria Adele - Venezia και έτρωγες στα ανάλογα εστιατόρια...

Και συνεχίζω... αν το Παρίσι και η Βενετία σου πέφτουν λίγο και δεν σε εντυπωσιάζουν η Φινλανδία και αυτό εδώ TravelHippo – Ταξιδιωτικές προσφορές, αεροπορικά εισιτήρια, κρατήσεις ξενοδοχείων, ταξιδιωτικά άρθρα » Φινλανδία δεν έχει καμιά πρωτοτυπία ε?

Πάμε στη Ν.Υόρκη και σε αυτό εδώ το χάλι...Tribeca Grand Hotel » New York, NY » Boutique Hotel in Manhattan τι να μας πει το Tribeca Grand μπροστά στις ιδιωτικές γούρνες των Μαλδίβων... και από ζωή η Ν.Υ ε? μια παρακμή...

Ας ξεφύγουμε όμως από τις πόλεις που ίσως δεν σου αρέσουν κι ας πάμε μια βόλτα στη Σρι Λάνκα... ένας σούπερ πολιτιστικός γύρος με ιδιωτικό σωφέρ και διαμονή σε αυτό εδώ Discover the magic that is Ulagalla και εδώ Boutique Hotels Sri Lanka | Galle Fort Hotel in Sri Lanka | Galle hotels στερούνται εντυπωσιασμού και φαντασίας ε?

Πάμε και στην Αίγυπτο TravelHippo – Ταξιδιωτικές προσφορές, αεροπορικά εισιτήρια, κρατήσεις ξενοδοχείων, ταξιδιωτικά άρθρα » Με μια Dahabiya στο Νείλο
στην Ινδία TravelHippo – Ταξιδιωτικές προσφορές, αεροπορικά εισιτήρια, κρατήσεις ξενοδοχείων, ταξιδιωτικά άρθρα » Στα βάθη του Ρατζαστάν ή στο Βιετνάμ TravelHippo – Ταξιδιωτικές προσφορές, αεροπορικά εισιτήρια, κρατήσεις ξενοδοχείων, ταξιδιωτικά άρθρα » Χάλονγκ Μπέι, το απόλυτο must ενός ταξιδιού στο Βιετνάμ

Μπορώ αγαπητέ να γράφω ώρες και να σου παρουσιάζω άπειρα μέρη που κοστίζουν κάτω από 4.000? το ζευγάρι και καμια σχέση δεν έχουν με τον αποστηρωμένο μικρόκοσμο των Μαλδίβων...

Το θέμα είναι να ψαχτείς λίγο και να φτιάξεις ένα ταξίδι που πραγματικά θα σου μείνει αξέχαστο γιατί θα αξίζει... ξεκόλλα λοιπόν και άρχισε να ψάχνεις...
 

panos83

Member
Μηνύματα
24
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Μαλδιβες
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδιβες
Φιλε μου ολα αυτα που γραφεις ειναι παρα πολυ ωραια... δεν λεω... αλλα στην τελικη ειναι θεμα γουστου και το τι ζηταει κανεις την δεδομενη στιγμη...

Για εμας πχ που δεν μας ενδιαφερει στην δεδομενη φαση για γαμηλιο, να τρεχουμε, σε εξερευνισεις , μουσεια, αγορες κλπκλπ , και που το μονο που θελουμε ειναι 6-7 ημερες απολυτης χαλαρωσης και χλιδης σε ενα resort , πανω στην θαλασσα.... ολη μερα μπανιο και ξαπλα, πισινα και υδρομασαζ , δεν νομιζω οτι υπαρχει κατι καλυτερο απο τις Μαλδιβες...

Βενετια , παρισι και γενικα ευρωπη παω σχετικα οποτε θελω με πολυ μεγαλυτερη ευκολια .
Πες μου τι λεω λαθος σε ολα αυτα?
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Το πρώτο λάθος που κάνεις είναι ότι Παρίσι και σία ΔΕΝ πας με αυτές τις συνθήκες ΠΟΤΕ γιατί θέλεις λεφτά να το κάνεις... δεν μιλάμε για ένα ταξίδι φασόν με 500? όλα μέσα... μιλάμε για ταξίδι υπερπαραγωγή σε ξενοδοχεία χλιδάτα και εστιατορια εμπειρίες... ποιός μίλησε για μουσεία και αγορές... και ποιός ασχολείται σε ένα γαμήλιο ταξίδι με αυτά... για μένα δεν υπάρχει πιο χαλαρωτικό από το να είμαι στη Ν.Υ ή στο Παρίσι να μένω στη Tribeca ή στο Μαρε σε μια χλιδάτη ξενοδοχειάρα με τα σπα μου, να κάνω με το πάσο μου τις βόλτες μου, να τρώω σε σούπερ εστιατόρια και να ρουφάω τον ρυθμό της πόλης...

Το να είμαι κλεισμένος σε ένα lux ξενοδοχείο και να κοιμάμαι το βρίσκω και σε καλύτερη φάση μάλιστα αν πληρώσω και στην Ελλάδα... εκεί είναι κατά την γνώμη μου το δεύτερο και σπουδαιότερο λάθος σου... αυτό που θα βρεις στις Μαλδίβες μπορείς να το έχεις ανα πάσα στιγμή και στη χώρα σου....

αλλά είπαμε γούστα είναι αυτά... χαζοκουβέντα κάνουμε, οι συμφορμίτες διαβάζουν και παίρνουν ιδέες... αλλίμονο να συμφωνούσαμε όλοι με όλα...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
θα συμφωνησω οτι η Ευρωπη δεν συγκρινεται με Μαλδιβες. Απειρως καλυτερα στη γηραια ηπειρο. και μια ζωη να πηγαινεις εκει,δεν θα βαρεθεις ποτε.
μονο το Γεναρη εχει λιγο θεμα ο καιρος. πολλα χρηματα για το τιποτε των Μαλδιβων. πηγαινετε Καραιβικη ανετοτατα με το μπατζετ αυτο, σε μερη πολυ πιο ενδιαφεροντα. να μην πω μια σουπερ κρουαζιερα...
 

elefinor

Banned
Μηνύματα
187
Likes
59
Για εμας πχ που δεν μας ενδιαφερει στην δεδομενη φαση για γαμηλιο, να τρεχουμε, σε εξερευνισεις , μουσεια, αγορες κλπκλπ , και που το μονο που θελουμε ειναι 6-7 ημερες απολυτης χαλαρωσης και χλιδης σε ενα resort , πανω στην θαλασσα.... ολη μερα μπανιο και ξαπλα, πισινα και υδρομασαζ , δεν νομιζω οτι υπαρχει κατι καλυτερο απο τις Μαλδιβες...
Αν σε ενδιαφέρουν μόνο τα παραπάνω, τότε απλά περίμενε το επόμενο καλοκαίρι και live your myth in Greece! Θα κάνεις ακριβώς τα ίδια, δίνοντας λιγότερα χρήματα και κολυμπώντας σε καλύτερες θάλασσες. Αλλά, ειλικρινά τώρα, βλέποντας τα ξενοδοχεία που σου υπέδειξε ο Traveller και ιδίως εκείνο στο Παρίσι δεν ματώνει η καρδιά σου, όταν κλωτσάς την ευκαιρία να συνδέσεις τις καλύτερες στιγμές του μέχρι τώρα βίου σου με τη διαμονή σε αυτά τα υπέροχα ξενοδοχεία και τις αμέριμνες βόλτες στις top πόλεις του πλανήτη , προκειμένου να πας στις Μαλδίβες , να δώσεις ένα σωρό λεφτά και να μην κάνεις απολύτως τίποτα;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.016
Likes
40.986
Για εμας πχ που δεν μας ενδιαφερει στην δεδομενη φαση για γαμηλιο, να τρεχουμε, σε εξερευνισεις , μουσεια, αγορες κλπκλπ , και που το μονο που θελουμε ειναι 6-7 ημερες απολυτης χαλαρωσης και χλιδης σε ενα resort , πανω στην θαλασσα.... ολη μερα μπανιο και ξαπλα, πισινα και υδρομασαζ , δεν νομιζω οτι υπαρχει κατι καλυτερο απο τις Μαλδιβες...
Εγώ, φίλε μου, σε καταλαβαίνω πάντως. Έτσι και έχει ανακοινώσει η μέλλουσα συμβία στις φίλες και τη μαμά της ότι θα πάτε γαμήλιο σε resort για χλίδα στις Μαλδίβες, δεν υπάρχει περίπτωση να μην πέσει παντόφλα αν την πας πιο κοντά :haha:
 

pada2012

Member
Μηνύματα
26
Likes
2
Κ εκεί που είχαμε αποφασίσει να πάμε Μαλδίβες βλέπουμε αυτά που γράφετε κ μας βάζετε σε σκέψεις.... Επειδή κ εμείς έχουμε το ίδιο budget για 23/12-30/12 αυτά τα ξενοδοχεία που αναφέρεις είναι πολύ πιο ακριβά κ ειδικά η διαμονή σε water villa. Ούτε Καραϊβική πας...
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Εγώ, φίλε μου, σε καταλαβαίνω πάντως. Έτσι και έχει ανακοινώσει η μέλλουσα συμβία στις φίλες και τη μαμά της ότι θα πάτε γαμήλιο σε resort για χλίδα στις Μαλδίβες, δεν υπάρχει περίπτωση να μην πέσει παντόφλα αν την πας πιο κοντά :haha:
Λες νά'πεφτε παντόφλα αν της έλεγε ότι θα την πάει εδώ?

Sipadan Travel Blogs, Photos, Forum, Hotels and Hostels

Sipadan Island Resort: Sipadan-Kapalai Resort

Sipadan-Kapalai Dive Resort (Pulau Sipadan, Μαλαισία) - Εξειδικευμένο θέρετρο Κριτικές - TripAdvisor

Δεεεεε νομίζω... ;)

Αλλά, νομίζω ότι το έχει αποφασίσει ήδη και ο ίδιος, έχουν φτιάξει την "παραμυθία" τους και οι δύο, και ο,τιδήποτε άλλο συγκρινόμενο με την ιδεατή εικόνα τους (που μακάρι να επαληθευθεί αλλά σφόδρα αμφιβάλλω - και εξ ιδίας εμπειρίας) χάνει με τα χέρια κάτω.

Ας είναι. Μακάρι όλα να πάνε καλά και να ζήσουν το όνειρο που ονειρεύονται.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.367
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Ούτε Καραϊβική πας...
Κι ομως πας καραιβικη και ανετοτατα οπως λεει ο Samion πιο πανω , αρκει να μην εχεις την πριβε πισινα και το τζακουζι σαν προτεραιοτητα.
 

pada2012

Member
Μηνύματα
26
Likes
2
Κι ομως πας καραιβικη και ανετοτατα οπως λεει ο Samion πιο πανω , αρκει να μην εχεις την πριβε πισινα και το τζακουζι σαν προτεραιοτητα.
Δεν τα έχω σαν προτεραιότητα αλλά τα αεροπορικά κ μόνο είναι πολύ ακριβά για την περίοδο που με ενδιαφέρει. Εχεις πάει Μαλδίβες? Σε ρωτάω γιατί θα με ενδιέφερε η γνώμη σου.
 

panos83

Member
Μηνύματα
24
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Μαλδιβες
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδιβες
Παντως ανοιξα ενα θεμα γραφοντας καπια resorts που μου αρεσουν να μου πειτε γνωμες, και αντι να απαντησετε σε αυτο που ζητησα την βοηθεια σας, ολοι με κρινετε για την επιλογη μου και θελετε να με κανετε να αλαξω γνωμη
 

joss

Member
Μηνύματα
524
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Αγνωστο...
Ταξίδι-Όνειρο
Πολλα...
Εγω φιλε panos83 παντα προσπαθω να βλεπω τη κατασταση απο τα ματια του αλλου. Λοιπον καταλαβαινω απολυτα αυτο που θελεις και συμφωνω. Εξωτικο με την εννοια που το εννοεις δεν μπορει να ειναι ουτε το παρισι, ουτε η Ρωμη, ουτε η ΝΥ, ουτε καμια μεγαλουπολη, και ας μεινεις σε σουιτα σε Four Seasons.

Τωρα για τις Μαλδιβες, αν θελεις να σου φρασουν τα χρηματα σου, νομιζω οτι θα πρεπει να κανεις καπιο συμβιβσμο στο θεμα "ιδιωτικη πισινα" και "μπουρμπουλιερα" (κοινως jacuzzi). Ολα τα water villas ειναι σαν ιδιωτικες πισινες. Με το που ξυπνας βουτας κατευθειαν στο νερο και φυσικα στα περισσοτερα resorts τα water villas ειναι διασπαρτα σε ακτινωτο σχημα, ωστε να ειναι σχεδον απομονωμενη η μια villa απο τις αλλες. Μονο ετσι νομιζω μπορεις να εισαι εντος budget.

Προσωπικα εγω δεν μπορω να καταλαβω τη χρηση της πισινας σε μερη οπου υπαρχει καταγαλανη θαλασσα. Περα απο τα θεματα υγιεινης απο τους προηγουμενους χρηστες, το νερο δεν εχει καμια σχεση. Τελος παντως, περι ορεξεως...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.272
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom