Κένυα Τανζανία εμβολια και χαπια για κενυα - τανζανια..

IRIDA

Member
Μηνύματα
57
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
ΔΥΤΙΚΗ ΑΦΡΙΚΗ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΑΝΤΑΡΤΙΚΗ
Καλησπερα.. σκεφτομαι τελος αυγουστου να παω ενα ταξιδι κενυα-τανζανια με gap adventures! εχω τρελαθει ομως με το θεμα των εμβολειων .. σε μια μικρη ερευνα που εχω κανει μεσω internet χρειαζονται τουλαχιστον 3 εμβολια και χαπια για ελονοσια τα οποια εχουν τρελες παρενεργειες !!!!!
επισης επικοινωνοισα με εναν παθολογο ο οποιος μου ειπε να παρω το υγειονομικο της νομαρχιας να ρωτησω!!!!
δεν μπορω να βρω ακρη.. μηπως καποιος που εχει παει θα μπορουσε να με ενημερωσει? τα χαπια αυτα ειναι απαραιτητα η προαιρετικα? και το κοστος??
εχω τρομοκρατηθει λιγο... μια βοηθεια??
ευχαριστω πολυ..
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
oxi ρε παιδάκι μου...πας σε σε τίποτα επιδημίες ενδημίες καταστροφές και δεν ξέρω τι άλλο????????? διακοπές πας σε τουριστικά μερη!
σε τετοιες περιπτώσεις ένα καλο αντικουνουπικό φτάνει..
αλλα περίμενε να σου πουνε και άλλοι γιατί εγώ ειμαι και λίγο risk..
be cool:cool:
 

IRIDA

Member
Μηνύματα
57
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
ΔΥΤΙΚΗ ΑΦΡΙΚΗ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΑΝΤΑΡΤΙΚΗ
oxi ρε παιδάκι μου...πας σε σε τίποτα επιδημίες ενδημίες καταστροφές και δεν ξέρω τι άλλο????????? διακοπές πας σε τουριστικά μερη!
σε τετοιες περιπτώσεις ένα καλο αντικουνουπικό φτάνει..
αλλα περίμενε να σου πουνε και άλλοι γιατί εγώ ειμαι και λίγο risk..
be cool:cool:
α μπραβο...εχω παθει σοκ σου λεω με αυτα που ακουω!! κατι για ψυχολογικες παρενεργειες και τετοια!!!!!! ελεος!!
αν ειναι να παθουμε και τιποτα αστο καλυτερα!!
αχχχ μακαρι να ειναι ετσι απως τα λες γιατι αυτο το ταξιδι το ονειρευομαι πολλα χρονια τωρα!!:)
 

Christian

Member
Μηνύματα
595
Likes
95
Χωρίς να είμαι σίγουρος, νομίζω πως ο εμβολιασμός είναι προαιρετικός.
 

helenabak123

Member
Μηνύματα
25
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Μαροκο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αργεντινή
καλησπέρα, ο εμβολιασμός είναι όντως προαιρετικός. Εγώ για ταξίδι στην Νότια Αφρική είχα για την ελεονοσία malarone (που τότε μου τα είχε γράψει γιατρός στο ΙΚΑ) ενώ έκανα και τα επαναληπτικά εμβόλια του αντιτετανικού και της πολιομυελιτιδας. Επίσης μπορείς να κάνεις και για ηπατιτιδα Α (σε φαρμακείο). Το τηλεφωνο της νομαρχιας ανατολικής αττικής που έχω κρατήσει ειναι 210 6087004 (με καθε επιφυλαξη αν ισχυει ακόμα)

Εγω γενικα θα έλεγα να έχεις μαζί σου τα χάπια της ελεονοσίας (αν πει ο ξεναγός να τα πάρετε) και το αντιτετανικο

καλο ταξιδι
 

IRIDA

Member
Μηνύματα
57
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
ΔΥΤΙΚΗ ΑΦΡΙΚΗ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΑΝΤΑΡΤΙΚΗ
καλησπέρα, ο εμβολιασμός είναι όντως προαιρετικός. Εγώ για ταξίδι στην Νότια Αφρική είχα για την ελεονοσία malarone (που τότε μου τα είχε γράψει γιατρός στο ΙΚΑ) ενώ έκανα και τα επαναληπτικά εμβόλια του αντιτετανικού και της πολιομυελιτιδας. Επίσης μπορείς να κάνεις και για ηπατιτιδα Α (σε φαρμακείο). Το τηλεφωνο της νομαρχιας ανατολικής αττικής που έχω κρατήσει ειναι 210 6087004 (με καθε επιφυλαξη αν ισχυει ακόμα)

Εγω γενικα θα έλεγα να έχεις μαζί σου τα χάπια της ελεονοσίας (αν πει ο ξεναγός να τα πάρετε) και το αντιτετανικο

καλο ταξιδι
Σ ευχαριστω πολυ , θα παρω τηλ δευτερα πρωι πρωι , μηπως θυμασαι και το κοστος?? τα χαπια τελικα χρειαστηκε να τα παρεις? κι αν ναι ειχαν παρενεργειες??:rolleyes:
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.800
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
Σ ευχαριστω πολυ , θα παρω τηλ δευτερα πρωι πρωι , μηπως θυμασαι και το κοστος?? τα χαπια τελικα χρειαστηκε να τα παρεις? κι αν ναι ειχαν παρενεργειες??:rolleyes:
Τα χάπια για τη malaria τα ξεκινάς 2 βδομάδες πριν την αναχώρηση (δεν μπορείς να πεις: θα δούμε, αν χρειάζεται, τότε θα πάρουμε) και συνεχίζεις και μετά την επιστροφή σου (ένα την εβδομάδα). Περισσότερες πληροφορίες στη Διεύθυνση Υγιεινής. Για παρενέργειες? Όσες φορές πήρα (3-4 ταξίδια), ποτέ δεν υπήρξαν. Βέβαια αυτό δε σημαίνει τίποτα (ο κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός), περισσότερες και εγκυρότερες πληροφορίες θα σου δώσει ο γιατρός σου.
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.500
Likes
7.691
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νιγηρας-Μαλι
α μπραβο...εχω παθει σοκ σου λεω με αυτα που ακουω!! κατι για ψυχολογικες παρενεργειες και τετοια!!!!!! ελεος!!
αν ειναι να παθουμε και τιποτα αστο καλυτερα!!
αχχχ μακαρι να ειναι ετσι απως τα λες γιατι αυτο το ταξιδι το ονειρευομαι πολλα χρονια τωρα!!:)
....RENATA και iRIDA ποτε θα πειστειτε οτι οι οποιες παρενέργειες απο τα φαρμακα ειναι πολυ -πολυ λιγοτερο επικινδυνες απο του να νοσησετε απο μαλάρια??:(
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
....RENATA και iRIDA ποτε θα πειστειτε οτι οι οποιες παρενέργειες απο τα φαρμακα ειναι πολυ -πολυ λιγοτερο επικινδυνες απο του να νοσησετε απο μαλάρια??:(
ποτέ!!!:D:D
ειμαι ξεροκέφαλη και αναιδής.δεν ακούω τους γιατρούς!!:bleh:
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Bανουατου/Tαιλανδη
ποτέ!!!:D:D
ειμαι ξεροκέφαλη και αναιδής.δεν ακούω τους γιατρούς!!:bleh:
Πρεπει καποια στιγμη να κοψεις τις χωρες που εχουν μαλαριες τυφο κιτρινο πυρετο οστρακια,μαγουλαδες κλπ........
Πηγαινε και σε καμμια πιο εξευγενισμενη χωρα να παιρνεις μονο depon.:D
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ολος ο κόσμος
Το θεμα ειναι ποτε πραγματικα χρειαζεται....:roll:
Τι θελω να πω..
Για την Ινδια π.χ που το εψαξα πολυ,το συμπερασμα που εβγαλα ηταν οτι εξαρταται απο το ποσες μερες θα πας , που θα πας και τις συνθηκες που θα μενεις και θα τρως εκει(γενικα για ολα τα εμβολια μιλαω,οχι μονο για ελονοσια). Μηπως οταν καποιος κινειται στα τουριστικα μερη ειναι υπερβολη τετοια προφυλαξη??:roll: Και ας μην ξεχναμε οτι δεν υπαρχει κανενα αθωο φαρμακο.
Το ιδιο αναρωτιεμαι τωρα κια για Αγιο Δομηνικο που θα παω. Διαβαζω οτι καποιοι παιρνουν χαπια κι εκει για μαλαρια..Δεν ξερω που μπορουμε να βρισκουμε πραγματικα αντικειμενικες πληροφοριες για την αναγκαιοτητα για καθε μερος..:roll:
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Σωστή meli
ρε μην παίρνετε φάρμακα για ψύλου πήδημα..
απαντώ για παραπάνω οτι οι παρενέργεις δεν ειναι απαραίτητο να φανούν αμέσως.
Μπορεί να πάρει πολλα χρόνια..
ενας καλος τρόπος να αποφύγεις την μαλάρια ειναι να προσέχεις τα κουνούπια τι γράφουν στο κούτελο!!
Το να σε τσιμπήσει κουνούπι με μαλάρια ειναι σαν το λαχείο...
άσε που πρέπει να έχει και τον κατάλληλο τύπο μαλάριας που θα το καλύψει το φάρμακο----δεν πιάνει όλους τους τύπους ..
για αυτο λέω ...άβυσος!!!
καλά αντικουνουπικά σε σπρέι καλυμένο το σώμα όσο γίνεται και όλα θα πανε καλά..
ειπαμε εκτός αν πάτε σε μέρη που η ασθενεια ενδημει και πανδημεί!!:cool:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.582
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom