ιδρυση τουριστικου πρακτορειου

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.501
Likes
8.021
Να έχουμε πέσει όντως πραγματικά θύματα της κοροϊδίας, της αρπαχτής και της ανοργανωσιάς τουριστικών πρακτορείων δεν παίζει??? Είμαστε απλώς κακοί, ζηλόφθονες και μικροπρεπείς? Μάστα!!!
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Φυσικά και παίζει! Άλλά δεν είναι ο κανόνας αλλά ηεξαίρεση.
 

geopnd

Member
Μηνύματα
268
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
Ναπολη Σικελια
Ταξίδι-Όνειρο
μεξικο
παιδια ειστε πολυ καλοι σε αυτα που λετε.εχουν περασει και εμενα αυτα τα σεναρια απο το μυαλο μου.φιλε traveladdict ειλικρινα θα με ενδιεφερε σε καποια φαση μεσα στον χρονο να βρεθουμε για ενα καφε να μου τα πεις και απο κοντα.ζωντας μεσα στον σε αυτο τον χωρο θα εχεις πολλα να με συμβουλεψεις.τσαγανο και καλο τσαμπουκα εχω.υπομονη δεν μου φτανει αυτη που εχω,μαλλον πρεπει να αποκτησω αρκετη ακομη.ορεξη για δουλεια εχω.αν ειχα και μια ακρη να δουλεψω και σε ενα τουριστικο γραφειο να αποκτησω εμπειρια ακομα καλυτερα.πληροφορικος ειμαι και τωρα ασχολουμαι με πωλησεις.αρα πιστευω το επικοινωνιακο κομματι με οτι αυτο συνεπαγεται-υπομονη να ακους τα απιστευτα απο τον καθενα,παραπονα,καντηλια,ασχετα προβληματα που σου λεει ο καθενας για την προσωπικη του ζωη και και και-εχω δει και ακουσει τα χιλια μυρια.θελω ενα μπαστουνι για αρχη και μετα οσο μπορω θα το παλεψω.περιμενω με αγωνια και αλλες γνωμες παιδια.θελω να ακουσω και τα αφουγκραστω τα παντα και απο τους σχετικους και απο τους ασχετους,που πολλες φορες μεσα στην αγνοια λενε ωραια πραγματα
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
737
Likes
1.884
Επόμενο Ταξίδι
Ουζμπεκισταν
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
Ολοι έχουν την εντύπωση ότι οι τουριστικοί πράκτορες ζουν πλούσιο βίο μέσα στη χλίδα, είναι απατεώνες και τρέφονται εις βάρος των κορόιδων.
Εγώ δεν ξέρω ούτε έναν πράκτορα που να ζει πλουσιοπάροχα (έχω δουλέψει σαν συνεργάτης με τουλάχιατον 8 γραφεία), όλοι είναι της μέσης τάξης και πέρα από το ιντερνετ έχουν να αντιμετωπίσουν τη δυσπιστία και τις δυσφημίσεις πολλών.



Όταν δηλαδή στις μέρες που ζούμε και τα τουριστικά γραφεία περνούν κρίση όπως όλα τα επαγγέλματα, βρίσκεις προσφορά 5 μέρες στη Βιέννη -αεροπορικά, ξενοδοχεία και μεταφορές- 215 ευρώ από 440 τι πρέπει να υποθέσεις. Ότι το τουριστικό γραφείο μπαίνει μέσα με το συγκεκριμένο ταξίδι ή ότι πλέον περιορίζεται σε ένα λογικό κέρδος, και μάλιστα 50% λιγότερο σε σχέση με πριν;
 

SPROM

Member
Μηνύματα
774
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Εξεταστική
Ταξίδι-Όνειρο
Δεν ξέρω τώρα...
Καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις. Είναι γεγονός ότι υποτιμάται η παροχή υπηρεσιών. Κυρίως, αυτού του είδους. Πώς αλλιώς, όμως; Όταν, μέσω του internet, έχεις τη δυνατότητα να τα κάνεις όλα μόνος σου και εύκολα, είναι πολύ εύκολο να υποτιμήσεις την εργασία του τουριστικού πράκτορα.

Εγώ έχω ένα παράπονο από τα πρακτορεία. Θα το εκτιμούσα, εάν μου δίνανε την τιμή αναλυτικά. Δηλαδή,
το ταξίδι σου κοστίζει Α, οι υπηρεσίες μου κοστίζουν Β, το συνολικό κόστος είναι Α+Β=Γ. Η ανειλικρίνεια και η κρυφή χρέωση καθιστούν τον χώρο τους ευάλωτο σε επιθέσεις και ως ένα σημείο τις προκαλούν και τις νομιμοποιούν. Ως ένα σημείο, όμως, γιατί όσοι εργάζονται πρέπει και να πληρώνονται γι'αυτό.
Χαίρομαι που το έθιξες το ζήτημα.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Όταν δηλαδή στις μέρες που ζούμε και τα τουριστικά γραφεία περνούν κρίση όπως όλα τα επαγγέλματα, βρίσκεις προσφορά 5 μέρες στη Βιέννη -αεροπορικά, ξενοδοχεία και μεταφορές- 215 ευρώ από 440 τι πρέπει να υποθέσεις. Ότι το τουριστικό γραφείο μπαίνει μέσα με το συγκεκριμένο ταξίδι ή ότι πλέον περιορίζεται σε ένα λογικό κέρδος, και μάλιστα 50% λιγότερο σε σχέση με πριν;
Το γραφείο δεν μπαίνει μέσα γιατί με το πρόσθετο χαράτσι των φόρων που επιβάλλει στον πελάτη, βγάζει όλη την τιμή του αεροπορικού εισιτηρίου εκεί που έχουν φτάσει φέτος τα εισιτήρια...
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
737
Likes
1.884
Επόμενο Ταξίδι
Ουζμπεκισταν
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
Αυτό ακριβώς λέω κι εγώ, ότι τα τουριστικά γραφεία δούλευαν με τεράστιο κέρδος.
 

jokos_31

Member
Μηνύματα
73
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρια
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδια
geopnd εβγαλες ακρη???Το ανοιξες τελικα???Και εγω σκεφτομαι να κανω μια κινηση για τουριστικο γραφειο...Γιατι σαν μηχανολογος που ειμαι δεν βρισκω δουλεια οσο κι αν ψαχνω...Τεχνικο γραφειο για να ανοιξω για τα επομενα 10 τουλαχιστον χρονια στην πολη που ειμαι δεν εχει δουλειες...Οποτε σκεφτομαι αλλες δουλειες και μια που γυρναει πολυ στο μυαλο μου ειναι αυτη...
 

Elenik

Member
Μηνύματα
295
Likes
97
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙΑ ΚΟΥΚ - ΑΛΑΣΚΑ
Αλήθεια το άνοιξες το γραφείο;;; Σε ποια πόλη αν επιτρέπεται;;; Παιδιά δεν είναι όλος ο κόσμος κατά των τουριστικών γραφείων. Έχω αρκετούς φίλους αλλά και γονείς φίλων (ηλικίας 50-60) που λένε ότι εγώ το θέλω έτοιμο, δεν θέλω να τρέξω και να παιδευτώ. Και το γραφείο στο παρέχει αυτό. Το μεμονωμένο ταξίδι έχει άλλες χαρές αλλά σίγουρα όχι την απόλυτη ξεγνοιασια. Και πραγματικά δεν νομίζω ότι ταιριάζει σε όλους τους ανθρώπους. Εμένα που μου αρέσει να ταξιδεύω μόνη μου, τα εκτός Ευρώπης ταξίδια μέχρι τώρα έχω επιλέξει να τα οργανώσω μαζί με τον τουριστικό μου πράκτορα για λόγους ασφάλειας. Μπορεί να φταίει και η ταξιδιωτική μου απειρία δεν ξέρω. Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι ένα μέρος του κόσμου το θέλει το ταξιδιωτικό γραφείο. Η δε κρίση που περνάει οφείλεται στη γενική κρίση και δεν νομίζω στο ότι ο κόσμος είναι εχθρικός με τα γραφεία.
 

kalia1985

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Θα πας στον ΕΟΤ της περιοχής σου και θα ρωτήσεις τα σχετικά. Θα σου δώσουν μια λίστα με τα απαραίτητα δικαιολογητικά που χρειάζεσαι. O dik7 στα παρέθεσε κιόλας.

Το μειονέκτημα - που οι περισσότεροι δεν γνωρίζουν - είναι ότι η νομοθεσία σε αναγκάζει να κάνεις ΟΛΑ τα έξοδα εγκατάστασης (ενοικίασης χώρου, αγοράς εξοπλισμού κλπ) και ΜΕΤΑ σου δίνει την άδεια.
Δηλαδή αν για κάποιο λόγο η αίτηση σου απορριφθεί, έχεις φεσωθεί όλα τα έξοδα.

Αυτό που πρωτίστως πρέπει να λάβεις ΠΟΛΥ σοβαρά υπ'όψη σου είναι ότι οι έλληνες είναι πολύ αρνητικοί απέναντι στα γραφεία ταξιδιών (μια περιήγηση εδώ μέσα θα πείσει και τον πιο δύσπιστο, στο 1 σχόλιο υπέρ των γραφείων, αντιστοιχούν 100 προτροπές για αποφυγή τους).

Ολοι έχουν την εντύπωση ότι οι τουριστικοί πράκτορες ζουν πλούσιο βίο μέσα στη χλίδα, είναι απατεώνες και τρέφονται εις βάρος των κορόιδων.
Εγώ δεν ξέρω ούτε έναν πράκτορα που να ζει πλουσιοπάροχα (έχω δουλέψει σαν συνεργάτης με τουλάχιατον 8 γραφεία), όλοι είναι της μέσης τάξης και πέρα από το ιντερνετ έχουν να αντιμετωπίσουν τη δυσπιστία και τις δυσφημίσεις πολλών.
Η δουλειά που κάνω τώρα έχει να κάνει με αδίστακτους ανθρώπους και δεν φτάνει ούτε το 1/10 του άγχους που είχα όταν δούλευα στα ταξιδιωτικά γραφεία.
Κρέμεσαι από τα @@ του καθένα, αεροπορικών εταιρειών, κακών συνεργατών, άσχετων ξεναγών, τραπεζών που δεν εξυπηρετούν, αγενέστατων υπαλλήλων πρεσβειών, ΕΟΤ, ξενοδοχείων, ΙΚΑ, ΣΔΟΕ, ΗΑΤΤΑ κλπ.
Αν έχεις γερό στομάχι, προχώρα.
Θα εκπλαγείς με το πόσο ενδιαφέρον είναι αυτό το επάγγελμα και το πόσο θα σε ζηλεύουν όλοι αυτοί που θα σε θάβουν πατόκορφα μέρα-νύχτα, γιατί πολύ θα θέλανε να είναι στη θέση σου.
Αλλά θα πρέπει να αντέξεις τη διαφθορά των δημόσιων υπηρεσιών την ανικανότητα των υπαλλήλων του ΕΟΤ, την κακία του κόσμου και την ξερολίαση και τα κόμπλεξ γενικα του νεοέλληνα.

Αν θέλεις επίσης να πετύχεις θα πρέπει να παίρνεις σαν παράδειγμα τα γραφεία του εξωτερικού, να σέβεσαι τον πελάτη σου - άσχετα αν εκείνος δεν το εκτιμά - να έχεις όραμα, να είσαι δέκα χρόνια μπροστά και να μη σταματάς σε μικρότητες και ανοησίες του νεοελληνικού μικρόκοσμου.
Έχουν γεμίσει τα μπλογκς με συκοφαντίες εναντίον των καλύτερων επαγγελματιών του είδους, γιατί απλά κάποιοι δεν μπορούν να τους φτάσουν. Έτσι είναι, το φορτωμένο δέντρο πετροβολάνε συνήθως.

Πρέπει να είσαι συνεπής και να εχεις τη διαίσθηση να αποφεύγεις όλους τους τυχάρπαστους που το παίζουν ειδήμονες στο ιντερνετ ή αλλού.

Το να γίνει κάποιος τουριστικός πράκτορας είναι άπιαστο όνειρο για τους περισσότερους, αλλά είναι ΠΟΛΥ δύσκολο επάγγελμα, με ατέλειωτες ώρες εργασίας, αντίξοες συνθήκες, μεγάλη ευθύνη, απίστευτο άγχος και συνεχή πόλεμο.
Αντέχεις? Καλή τύχη!
εχεις πολυ δικιο! Αλλα αυτο που δεν καταλαβα ειναι με τι ασχολεισαι τωρα και ειναι τόσο δυσκολες οι συνθηκες
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.864
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom