μόνοι ή με γκρούπ?

athenes

Member
Μηνύματα
26
Likes
14
Ταξίδι-Όνειρο
Παρίσι
γεία σε όλουσ!! ειμαι η κωνσταντινα κ είμαι νέα στην περέα σας!!! προς το παρον δεν έχω παει καθόλου εξωτερικό και θα ήθελα να σασ ρωτήσω εάν πρεπει να κλείσω μόνη μου ή να απευθυνθω σε κάποιο ταξιδιωτικό πρακτορίο για ταξίδι με γκρούπ. θα ήθελα την αποψη σασ απο πολλεσ πλευρεσ.π.χ τι συμφέρει οικονομικα? σασ ευχαριστώ!!!
Καλησπέρα.
Η καλύτερη επιλογή κατά τη γνώμη μου είναι να πας κάπου χωρίς γκρουπ. Έτσι θα έχεις την απόλυτη ελευθερία κινήσεων στο ταξίδι σου και κάτι πολύ βασικό επιπλέον: την ευκαιρία να "ζήσεις" το μέρος που θα επισκεφτείς, δηλαδή να μιλήσεις εσύ η ίδια, να περπατήσεις και να κυκλοφορήσεις με τα μέσα μαζικής μεταφοράς, γενικά να βιώσεις το μέρος με τον πιο φυσικό τρόπο, σαν να ζούσες εκεί.
Πάντα όμως, η σωστή κάθε φορά επιλογή, εξαρτάται και από τις εκάστοτε συνθήκες και προϋποθέσεις, δηλαδή γνώση της γλώσσας της χώρας ενδεχομένως, καλή παρέα, καλή οργάνωση από μέρους σου και σαφέστατα την ταυτότητα του ίδιου του προορισμού.
Σου εύχομαι να επισκεφτείς σύντομα τη χώρα που αγαπάς και να περάσεις τέλεια με όποιον τρόπο επιλέξεις να πας.:D
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Να εκτελούνται; αυτό κατάλαβες; Οι παπούδες με τους παπούδες, τα εγγόνια με τα εγγόνια. Αυτό είπα! Προτιμώ να είμαι ανεξάρτητος στο πρόγραμμα και να το διαμορφώνω μόνος μου. Εκτός και αν είμαι μαζόχας και βαριέμαι να ψάχνω στο Ιντερνετ.
Μεγαλε αν σου κατσει η στραβη και ολοι οι παπουδες αποφασισουν να πανε μεμονωμενα fontana di trevi την ιδια ωρα με σενα, την εκατσες τη βαρκα...
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Κοιτα στη Γαλλια ξεκινας μ' ενα Bonjour, απο την προφορα σου καταλαβαινουν πως δεν ξερεις γρι γαλλικα (αλλα κανεις μεγαλες προσπαθειες να μιλησεις) και μετα σου μιλουν με οσα αγγλικα ξερουν και μπορουν (στα περισσοτερα μαγαζια μιλουν αγγλικα παντως).
υπαρχουν και οι κλασικες δοκιμασμενες λυσεις
 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
157
Likes
102
Επόμενο Ταξίδι
ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
.Εγω θα σου ελεγα μιας και ειναι η πρωτη φορα που βγαινεις εξω και αν δεν ξερεις και τη γλωσσα εκει που θα πας, να πας με γκρουπ![/quote]
Συμφωνώ απολύτως. Μετά θα καταλάβεις πώς λειτουργεί το γκρούπ και αν σ` αρέσει αυτό ή θα τολμήσεις (που αξίζει πάρα πολύ) το ατομικό.
 
Μηνύματα
127
Likes
22
Εγω που και παω μονος αλλα βαριεμαι και να ψαχνω στο ιντερνετ τι ειμαι;
Εσύ είσαι "περίπτωση": και πως βγάζεις αεροπορικά εισιτήρια χωρίς ψάξιμο στο ιντερνετ;;; πως αναζητείς δρομολόγια για μετακινήσεις ή ξενοδοχεία;;; Μαλλον θα γεννήθηκες με μεγάλο σκληρό δίσκο στον εγκέφαλο!
 
Μηνύματα
127
Likes
22
Πως ταιριάζει αυτό με το "έχω καλές επιδόσεις στην κοινωνικότητα" που ισχυρίζεσαι στο #19 ;
Οι καλές μου επιδόσεις στο να κάνω φίλους έχουν ως προϋπόθεση να μπορώ να επιλέγω μόνος μου τις παρέες μου, όχι να μου τις "φορτώνουν" ετσιθελικά τα πρακτορεία.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.149
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Εσύ είσαι "περίπτωση": και πως βγάζεις αεροπορικά εισιτήρια χωρίς ψάξιμο στο ιντερνετ;;; πως αναζητείς δρομολόγια για μετακινήσεις ή ξενοδοχεία;;; Μαλλον θα γεννήθηκες με μεγάλο σκληρό δίσκο στον εγκέφαλο!
Με κατι σκληρο οντως γεννηθηκα, τωρα δισκος ειναι, καλος ειναι θα σε γελασω...
 
Μηνύματα
20
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
μυτιλήνη
Ταξίδι-Όνειρο
γαλλική πολυνησία
εχω αρχισει να σκέφτομαι για γκρούπ αλλα ατομικο....μεχρι να πάω σε κάποιο πρακτορίο μπορείτε να μ δώσετε τα φώτα σας??κ ποια ειναι η καλυτερη εποχη για παρίσι????
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
Κ γω θα σου πρότεινα γκρουπ,ε, η πρώτη φορά μένει αξέχαστη!:haha:

Τα φώτα μου δεν μπορώ να στα δώσω χρυσοπληρώνω τη ΔΕΗ!ΑΣΧΕΤΟ: Είχα την τύχη και την τιμή να δω εκκαθαριστικό υπαλλήλου της ΔΕΗ...50.000 ΕΥΡΩ :shock: Ασθενοφόρο κανείς?

Στο θέμα μας..Παρίσι...ιδανική εποχή φθινόπωρο, divine κλίμα, απολαυστικός τουρισμός, εύκολη πρόσβαση στα μουσεία. Άνοιξη επίσης! Δεν σου προτείνω να συμπέσει η παρουσία σου στο Παρίσι με τις εκπτώσεις...υποθέτω είσαι κ συ επιρρεπής...!Μακρυά..έχουν ονειρεμένες εκπτώσεις, θα λυγίσεις :D

Έχω δει το Παρίσι όλες τις εποχές και ειλικρινά μου άρεσε αλλά καλοκαίρι όχι δεν ξαναπάω!
Στο Λούβρο δώσε μια ολόκληρη μέρα, πήγαινε πρώτη και φύγε τελευταία!Τάμα κάντο!:D
 
Μηνύματα
20
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
μυτιλήνη
Ταξίδι-Όνειρο
γαλλική πολυνησία
είμαι πολυ επιρρεπης!!! ποτε πεφτουν???χχαχαχαχα
 
  • Like
Reactions: mel

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
ωχ με αναγκάζεις να νιώσω συνένοχη στο οικονομικό λάθος που σκέφτεσαι να κάνεις!:haha:

Θα αρνηθώ οτι στο αποκάλυψα...οτι πω να μείνει μεταξύ μας..το μήνυμα αυτό θα αυτοκαταστραφεί σε 30 δευτερόλεπτα :haha:
Αμέσως μετά τα Χριστούγεννα προς Γενάρη και Ιούλιο!Πάνω κάτω ίδια περίοδο με τη δική μας!

υ.γ. Θα σου πρότεινα να κάψεις τις χρυσές πιστωτικές που κρύβεις κάτω απο το μαξιλάρι σου! :haha:
υ.γ.2. Σε περιμένω στο shopholic group στο οποίο συμμετέχω :haha::haha:
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Εγω ξεκινησα με γκρουπς και μετα τα ανεξαρτητα.Οντως,μεμονωμενα ειναι καλυτερο.Ακομα και στις υψηλες περιοδους να ταξιδευεις,οπως εγω, συνολικα θα σου βγει φτηνοτερα,σε σχεση με το γκρουπ.Ακομα και αν δε βρεις φτηνα εισιτηρια.Αν εισαι του ψαξιματος,πηγαινε μονη σου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.114
Μέλη
38.933
Νεότερο μέλος
athgouletas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom