Τουρκία οδικως στην κωνσταντινουπολη

escursione

Member
Μηνύματα
1.412
Likes
4.501
γνωριζει κανεις εαν παω με ιδιωτικο αυτοκινητο στο αεροδρομιο κωνσταντινουπολης αν μπορω να ταξιδεψω αμερικη θα με αφησουν η υπαρχει θεμα???????
δες εδώ για το θέμα. Αλλά είναι παλιά.....
https://www.travelstories.gr/community/threads/Αυτοκίνητο-στην-Τουρκία.8427/page-3
 

japetus

Member
Μηνύματα
579
Likes
1.071
Η επίσημη θέση είναι πως όχι εκτός εάν το αυτοκίνητο δηλωθεί και κλειδωθεί σε τουρκικό τελωνείο.. Προσωπικά, δεν με είχαν αφήσει κάποτε να πεταχτώ για δυο μέρες στην Κω που ήθελα από την Αλικαρνασσό χωρίς το αυτοκίνητο.

Ακούω όμως ότι ειδικά για το αεροδρόμιο γίνονται 'στραβά μάτια' γι αυτή τη διάταξη. Έχω γνωστό μου που ταξιδεύει συχνά από τα αεροδρόμια της Κων.πολης και μου είπε ότι οι υπάλληλοι ποτέ δεν του έχουν δημιουργήσει θέμα, από τη στιγμή που προσκομίζει εισιτήριο με επιστροφή.
 
Last edited:

from west to east

New Member
Μηνύματα
4
Likes
4
Χαιρετώ την παρέα του forum! Εμείς επισκεφτήκαμε δύο φορές την Πόλη με τον δικό μας ΙΧ , προ Covid και ήταν πολύ όμορφο και εύκολο ταξίδι.
By the way, Θα μπορούσε κάποιος που ίσως έχει ταξιδέψει οδικώς πρόσφατα να με ενημερώσει αν η διαδικασία εισόδου με δικό μας ΙΧ έχει αλλάξει λόγω Covid ή ισχύει ότι και πριν ? Δεν αναφέρομαι στα έγγραφα που απαιτούνται από όλους όσους ταξιδεύουν, γι΄αυτα έχω ενημερωθεί. Σε σχέση με το ΙΧ μήπως απαιτείται κάτι νέο ή υπάρχει ενδεχομένως κάποιος λόγος να μην το επιχειρήσουμε? Τελευταία φορά ταξιδέψαμε τον Οκτώβριο του '19 και σκεφτόμαστε να το επαναλάβουμε τον επόμενο μήνα.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις όποιες απαντήσεις και όλες τις πολύτιμες πληροφορίες που έχω συλλέξει ως απλή επισκέπτης ως τώρα! Καλώς σας βρίσκω!
 
Last edited by a moderator:

japetus

Member
Μηνύματα
579
Likes
1.071
Όχι, τίποτα δεν έχει αλλάξει..
Απλά λόγω κοβιντ πιστοποιητικό εμβολιασμού και health form να έχεις υποβάλλει (που δεν είναι και υποχρεωτική για είσοδο με αυτοκίνητο)
 

from west to east

New Member
Μηνύματα
4
Likes
4
Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση! Το μόνο που μένει οπότε , είναι να ελπίζουμε πως τπτ δε θα στραβώσει ως τότε και θα μπορέσουμε να υλοποιήσουμε το ταξίδι μας. Καλά ταξίδια σε όλους!
 

patsman

Member
Μηνύματα
191
Likes
523
Εμείς που κανονίζουμε να πάμε στο Grand Prix της Formula 1, θα χρειαστούμε μάλλον και HGS για τα διόδιά ε; Ξέρετε από πού το βγάζουμε;
 

japetus

Member
Μηνύματα
579
Likes
1.071
Η κάρτα βγαίνει από τα ταχυδρομεία τους τα PTT. Παλιότερα έβγαινε και από συμβεβλημένα βενζινάδικα αλλά πλέον δεν ξέρω αν ανανεώνονται αυτές οι συμβάσεις.
PTT που βολεύουν έχει και μέσα στο τουρκικό τελωνείο, ΠΡΙΝ περάσεις τον έλεγχο, δίπλα στα duty free, στα Ύψαλα μέσα στο χωριό, ή πριν τα διόδια σε ένα πλαϊνό δρομάκι ειδικά για να εκδίδει HGS.
Αν για κάποιο λόγο δεν βγάλεις, είτε γιατί βιάζεσαι ή είναι τέτοια η μέρα/ώρα και είναι κλειστά, μπορείς να περάσεις κανονικά -δεν υπάρχει μπάρα- και να βγάλεις κάρτα πληρώνοντας και την οφειλή εντός 15 ημερών σε κάποιο ταχυδρομικό κατάστημα χωρίς καμιά προσαύξηση. Μετά υπάρχει πρόστιμο που δεν ξέρω, δεν μου έχει τύχει, ίσως στο ζητάνε κατά την έξοδο.
Αν πάλι δεν θέλετε να βγάλετε κάρτα, μπορείτε να πάρετε τον παραλιακό δρόμο που δεν έχει διόδια και να περάσετε απέναντι με το φέριμποτ από το Σίρκετσι που μπορείς να πληρώσεις μετρητά.
Αν δεν έχετε κλείσει διαμονή, θα σας συμβούλευα να μείνετε στο Καντίκιοϊ ή στην ασιατική μεριά γενικά τη μέρα πριν τον αγώνα, για να μην αγχωθείτε με την κίνηση.
 

patsman

Member
Μηνύματα
191
Likes
523
Η κάρτα βγαίνει από τα ταχυδρομεία τους τα PTT. Παλιότερα έβγαινε και από συμβεβλημένα βενζινάδικα αλλά πλέον δεν ξέρω αν ανανεώνονται αυτές οι συμβάσεις.
PTT που βολεύουν έχει και μέσα στο τουρκικό τελωνείο, ΠΡΙΝ περάσεις τον έλεγχο, δίπλα στα duty free, στα Ύψαλα μέσα στο χωριό, ή πριν τα διόδια σε ένα πλαϊνό δρομάκι ειδικά για να εκδίδει HGS.
Αν για κάποιο λόγο δεν βγάλεις, είτε γιατί βιάζεσαι ή είναι τέτοια η μέρα/ώρα και είναι κλειστά, μπορείς να περάσεις κανονικά -δεν υπάρχει μπάρα- και να βγάλεις κάρτα πληρώνοντας και την οφειλή εντός 15 ημερών σε κάποιο ταχυδρομικό κατάστημα χωρίς καμιά προσαύξηση. Μετά υπάρχει πρόστιμο που δεν ξέρω, δεν μου έχει τύχει, ίσως στο ζητάνε κατά την έξοδο.
Αν πάλι δεν θέλετε να βγάλετε κάρτα, μπορείτε να πάρετε τον παραλιακό δρόμο που δεν έχει διόδια και να περάσετε απέναντι με το φέριμποτ από το Σίρκετσι που μπορείς να πληρώσεις μετρητά.
Αν δεν έχετε κλείσει διαμονή, θα σας συμβούλευα να μείνετε στο Καντίκιοϊ ή στην ασιατική μεριά γενικά τη μέρα πριν τον αγώνα, για να μην αγχωθείτε με την κίνηση.
Ευχαριστώ πολύ για τις εξαιρετικές συμβουλές! Θα μείνουμε κοντά σε Ταξίμ και Ιστικλάλ γιατί ορισμένοι της παρέας δεν έχουν ξαναπάει στην Πόλη. Ίσως επικοινωνήσω με κάποιο ταξιδιωτικό για να μας πάρει με το λεωφορείο για την πίστα.
 

japetus

Member
Μηνύματα
579
Likes
1.071
Ίσως επικοινωνήσω με κάποιο ταξιδιωτικό για να μας πάρει με το λεωφορείο για την πίστα.
Οι οργανωτές πάντως θα έχουν λεωφορεία που θα πηγαινοερχονται στην πίστα ξεκινώντας από τους κοντινότερους σταθμούς του μετρό, το τέρμα των Μ4 και Μ5 και τη στάση pendik του Marmaray αν δεν θέλετε να πάτε με αυτοκίνητο.
Όταν είχα πάει πάντως εγώ στον αγώνα, όλη η δράση το βράδυ ήταν στο Καντίκιοϊ, καθώς εκεί έμεναν και οι πιλότοι στο Hilton, που μετακινούνταν με ελικόπτερα.
 

autokini

Member
Μηνύματα
18
Likes
22
Παιδιά καλησπέρα.
Ζήτησα από την ασφαλιστική μου να μου εκδώση πράσινη κάρτα και αυτή που έλαβα είναι άσπρη.Τους ξαναρώτησα και μου απάντησαν ότι πλέον η πράσινη κάρτα είναι...άσπρη.Ταξίδεψε κανείς πρόσφατα με την άσπρη ή θα φτάσω στα σύνορα και οι Τούρκοι δεν θα με αφήσουν να περάσω;
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.075
Likes
20.112
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Παιδιά καλησπέρα.
Ζήτησα από την ασφαλιστική μου να μου εκδώση πράσινη κάρτα και αυτή που έλαβα είναι άσπρη.Τους ξαναρώτησα και μου απάντησαν ότι πλέον η πράσινη κάρτα είναι...άσπρη.Ταξίδεψε κανείς πρόσφατα με την άσπρη ή θα φτάσω στα σύνορα και οι Τούρκοι δεν θα με αφήσουν να περάσω;
Πλέον δεν είναι υποχρεωτικό να τυπώνεται σε πράσινο χαρτί. Κατά τα άλλα είναι η ίδια κάρτα με πριν! Δεν έχω πάει Τουρκία αλλά έχω ταξιδέψει με την "άσπρη" κάρτα αλλού.
 

HelenP

Member
Μηνύματα
16
Likes
18
Παιδιά καλησπέρα.
Ζήτησα από την ασφαλιστική μου να μου εκδώση πράσινη κάρτα και αυτή που έλαβα είναι άσπρη.Τους ξαναρώτησα και μου απάντησαν ότι πλέον η πράσινη κάρτα είναι...άσπρη.Ταξίδεψε κανείς πρόσφατα με την άσπρη ή θα φτάσω στα σύνορα και οι Τούρκοι δεν θα με αφήσουν να περάσω;
Καλησπέρα,
δουλεύω σε ασφαλιστικό γραφείο. Η πράσινη κάρτα εδώ και 1,5 χρόνο εκτυπώνεται σε λευκο χαρτί, οπότε είσαι οκ!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.597
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom