Βέλγιο Ολλανδία ολλανδια η βελγιο

debb

Member
Μηνύματα
29
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
μοναχο-σαλτσμπουργκ
Ταξίδι-Όνειρο
island
Γεια σας είμαι καινούργια στο site για την ακρίβεια πρώτη φορά γράφω γιατί έχω διαβάσει αρκετές travel ιστορίες.Είμαι φοιτήτρια κ μόλις τελείωσα το πρώτο έτος και σκέφτομαι μετά την εξεταστική του Σεπτεμβρίου να κάνω ένα ταξίδι με τον φίλο μου Ολλανδία η Βέλγιο..Αρχικά η πρώτη μου σκέψη ήταν το Άμστερνταμ αλλά από ότι διαβάζω εδώ μήπως τελικά το Βέλγιο έχει πιο πολλά να δεις?:roll:
 

alma

Member
Μηνύματα
3.728
Likes
15.105
Πόσες μέρες θα μείνετε?Έχω πάει μόνο Βέλγιο,το οποίο είναι όμορφο,όχι τόσο οι Βρυξέλλες,όσο Μπρυζ,Γάνδη.Πιστεύω για Βρυξέλλες τρεις μέρες αρκούν(εκτός κι αν έχεις ενδιαφέρον για θεματικά μουσεία κτλ).Οπωσδήποτε μια μέρα τουλάχιστον στη γραφική Μπρυζ.
 

greg_thess

Member
Μηνύματα
993
Likes
547
Γεια σου!Εμείς θα πάμε τέλη Ιουλίου 3 βράδια Άμστερνταμ-2 βράδια Μπρυζ..Μπορείς να το συνδυάσεις και έτσι.Αρχικά κλείσαμε 5 βράδια Άμστερνταμ αλλά επειδή θέλαμε πολύ να δούμε και τη Μπρυζ το σπάσαμε τελικά έτσι!
 

alma

Member
Μηνύματα
3.728
Likes
15.105
Όντως παιδιά την Μπρυζ μην τη χάσετε.Είναι πόλη γραφική με φοβερή αρχιτεκτονική.Μόνο αν πάτε, αποφύγετε ένα self-service εστιατόριο στην κεντρική πλατεία στη γωνία(δυστυχώς δε θυμάμαι όνομα).Αγενέστατοι Φλαμανδοί που κλείνουν την τουαλέτα για να μην πάνε οι πελάτες(και ανοίγουν με κλειδί για να πηγαίνουν οι ίδιοι),μόλις ρώτησαν από που είμαστε και άκουσαν Έλληνες άρχισαν να μας λένε πόσο προβληματική είναι η Ελλάδα και όταν μια κοπέλα από την παρέα τους είπε ότι δεν είναι σωστό να κλειδώνουν την τουαλέτα στους πελάτες(λέγοντας ψέμματα ότι είναι χαλασμένη),ενώ οι ίδιοι ανοίγουν με κλειδί,ούτε λίγο ούτε πολύ μας είπαν βλάκες.Η χειρότερη συμπεριφορά που έχω συναντήσει ποτέ σε ταξίδι.:shock:
 

greg_thess

Member
Μηνύματα
993
Likes
547
Στην κεντρική πλατεία απ'ότι διάβασα για φαγητό αξίζουν μόνο τα σταντ με τις τηγανητές πατάτες!! :)
 

debb

Member
Μηνύματα
29
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
μοναχο-σαλτσμπουργκ
Ταξίδι-Όνειρο
island
και εγω για το μπρυζ εχω ακουσει στο φορουμ τα καλυτερα.5 η 6 βραδια θα μεινουμε μαλλον.αλλη πολη εκει κοντα που να αξιζει?και ξερετε μηπως η διαδρομη με τρενο αμστερνταμ μπρυζ ποση ωρα διαρκεί ποσο κοστιζει ποσο συχνη ειναι?
 

greg_thess

Member
Μηνύματα
993
Likes
547
Εμείς θα πάμε με το IC και είναι γύρω στις 3,5-4 ώρες..έχει κάθε 1 ώρα νομίζω και κοστίζει γύρω στα 60 με επιστροφή!
 

alma

Member
Μηνύματα
3.728
Likes
15.105
Στην κεντρική πλατεία απ'ότι διάβασα για φαγητό αξίζουν μόνο τα σταντ με τις τηγανητές πατάτες!! :)
Για αυτές πήγαμε και εμείς αλλά ήταν χάλια(σε αυτό το self service γωνιακό μαγαζί), έτοιμες τυποποιημένες και είχε και μια βιτρίνα όπου σου ζέσταινε μαζί ότι κρέας ήθελες(σουβλάκια κοτόπουλου,μοσχαριού κτλ).Ήθελα να το ψάξουμε πιο πολύ το που θα κάτσουμε.Άκουσα ότι και ακόμα και από καντίνα-σταντ καμιά φορά μπορείς να φας καλύτερες πατάτες,αλλά οι άλλες πεινούσαν κι έτσι κάτσαμε σ'αυτό που ήταν κοντά μας και είχε και λίγο κόσμο.
Πάντως η Μπρυζ είναι πανέμορφη να περάσετε καλά.:clap:
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
και εγω για το μπρυζ εχω ακουσει στο φορουμ τα καλυτερα.5 η 6 βραδια θα μεινουμε μαλλον.αλλη πολη εκει κοντα που να αξιζει?και ξερετε μηπως η διαδρομη με τρενο αμστερνταμ μπρυζ ποση ωρα διαρκεί ποσο κοστιζει ποσο συχνη ειναι?
Άμστερνταμ -Μπριζ δε ξέρω αν έχει απευθείας (ΙC), πάντως Αμστερνταμ - Βρυξέλλες είναι 3 ώρες και κάτι και μετά Βρυξέλλες - Μπριζ είναι άλλη μια ώρα. Δε ξέρω τις τιμές στο Άμστερνταμ πάντως εμείς που κλείσαμε τα εισητήρια από Βέλγιο ήταν πολύ οικονομικά, έχουν διάφορες προσφορές..
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Για αυτές πήγαμε και εμείς αλλά ήταν χάλια(σε αυτό το self service γωνιακό μαγαζί), έτοιμες τυποποιημένες και είχε και μια βιτρίνα όπου σου ζέσταινε μαζί ότι κρέας ήθελες(σουβλάκια κοτόπουλου,μοσχαριού κτλ).Ήθελα να το ψάξουμε πιο πολύ το που θα κάτσουμε.Άκουσα ότι και ακόμα και από καντίνα-σταντ καμιά φορά μπορείς να φας καλύτερες πατάτες,αλλά οι άλλες πεινούσαν κι έτσι κάτσαμε σ'αυτό που ήταν κοντά μας και είχε και λίγο κόσμο.
Πάντως η Μπρυζ είναι πανέμορφη να περάσετε καλά.:clap:
Νομίζω πήγαμε και εμείς σε αυτό..Όντως ήταν τυποποιημένα, δεν άξιζε..Ευτυχώς από εξυπηρετηση ήταν νορμάλ σε εμάς..
 

Carmen

Member
Μηνύματα
36
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
ακόμα το ψάχνουμε!
Ταξίδι-Όνειρο
Θέλω να πάω παντού!
Εγω θα πρότεινα μόνο Ολλανδία. Γυρω απο το Αμστερνταμ έχει ενα σωρο μέρη να δείτε!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.761
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom