περι κινήτρων.....

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
ΥΓ. Ασχετο/Σχετικο

Συμφωνα με τις στατιστικες των ασφαλιστικων εταιρειων το μερος το οποιο ειναι το πιο επικινδυνο για την υγεια μας, δεν ειναι καμια τριτοκοσμικη χωρα, κανενα μεσο δημοσιας μεταφορας, κανενα αθλημα, η οπως το λενε στο χωριο μου out door activity, αλλα πρωτα πρωτα ερχεται το ταπεινο μπανιο του σπιτιου μας (καθε μερα που κανουμε ντους κινδυνευουμε να μας συμβουν τα χειροτερα!) και κατα δευτερον η κουζινα μας. (Ακους babaduma που επιμενεις να μαγειρευεις γεμιστα; κινδυνευεις! Φροντισε ωστε να μην χρειαστει εκ νεου η ανασταση!) Στατιστικα εκει σε βρισκουν τα σοβαροτερα ατυχηματα, και επιπλεον τα περισσοτερα θανατηφορα ατυχηματα- κουφια η ωρα και μακρια απο μας!
Και εγω παντως την μετατοπιση σπονδυλου ως οικιακο ατυχημα τη βιωσα!
Αμα στατιστικα κινδυνευω στο σπιτι μου, στο καταφυγιο μου, δε με χαλαει καθολου να να κινδυνεψω και σε μερη μακρινα και ονειρεμενα!
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
Αυθαιρετείς αγαπητή
Μα καλά αυτό που κατάλαβες ειναι οτι προσπαθώ με ψευτοστατιστική να επηρεάσω τους φίλους να μη λάβουν υπόψη τις ταξιδιωτικές οδηγίες των αρμόδιων φορέων;
Το γραψα και παραπάνω:
Και τα εμβόλια έκανα, και τις προφυλάξεις μου πήρα και πήγα και ήταν και υπέροχα...
Α... και τα αντίστοιχα θρέντ κλπ κλπ υπάρχουν στο φόρουμ ( και ειναι και πολύ ενημερωμένα)
ε τότε ,μετρηθείτε όσοι έχετε πάει στην Ινδία ,μια και θα τα παρει η μπαλα όλα τα μηνυματα....αλλά κάποιοι παλιοι που έχουν χαθεί από το φόρουμ οι πληροφοριες αναφέρουν ότι μετά τη νοσηλεια τους σε ινδικό νοσοκομειο αποφασισαν να παρατεινουν τις διακοπες τους απολαμβανοντας τις περιποιησεις....τυφλα ναχει η Ελβετια ένα πράμα ,σου λεει:bleh::bleh::bleh:
παντως αν κάποια στιγμή το κάνω το απονενοημένο(το ταξίδι) ,θέλω δέκα κουβάδες φάρμακα ....να σκάσεις Ρενάτα...θα παρακαλάς και δε θα σου δινω...όλα μόνη μου θα τα πάρω....:bleh::bleh::bleh: (καλά εκτός από ρακί κέρνα και κανένα σκαλτσουνι και βλέπουμε ...θα το σκεφτώ...)
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Αμα στατιστικα κινδυνευω στο σπιτι μου, στο καταφυγιο μου, δε με χαλαει καθολου να να κινδυνεψω και σε μερη μακρινα και ονειρεμενα!
Φταίει Ερση μου και κείνος που χε γράψει:

" κι εγώ που τόσο επόθησα μια μέρα να ταφώ
σε κάποια θάλασσα βαθιά στις μακρινές Ινδίες,
θα χω ένα θάνατο κοινό και θλιβερό πολύ,
και μια κηδεία
σαν των πολλών ανθρώπων τις κηδείες..."
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
ΥΓ. Ασχετο/Σχετικο

Συμφωνα με τις στατιστικες των ασφαλιστικων εταιρειων το μερος το οποιο ειναι το πιο επικινδυνο για την υγεια μας, δεν ειναι καμια τριτοκοσμικη χωρα, κανενα μεσο δημοσιας μεταφορας, κανενα αθλημα, η οπως το λενε στο χωριο μου out door activity, αλλα πρωτα πρωτα ερχεται το ταπεινο μπανιο του σπιτιου μας (καθε μερα που κανουμε ντους κινδυνευουμε να μας συμβουν τα χειροτερα!) και κατα δευτερον η κουζινα μας. (Ακους babaduma που επιμενεις να μαγειρευεις γεμιστα; κινδυνευεις! Φροντισε ωστε να μην χρειαστει εκ νεου η ανασταση!) Στατιστικα εκει σε βρισκουν τα σοβαροτερα ατυχηματα, και επιπλεον τα περισσοτερα θανατηφορα ατυχηματα- κουφια η ωρα και μακρια απο μας!
Και εγω παντως την μετατοπιση σπονδυλου ως οικιακο ατυχημα τη βιωσα!
Αμα στατιστικα κινδυνευω στο σπιτι μου, στο καταφυγιο μου, δε με χαλαει καθολου να να κινδυνεψω και σε μερη μακρινα και ονειρεμενα!
συμπερασμα :εκτός λοιπόν από φάρμακα και εμβόλια όταν πάτε στην Ινδια ,μη ξεχνάτε να παρετε και αντιολισθιτικά πατάκια για το μπάνιο σας:haha::haha:ξέρετε αυτά με τις βεντουζες...
 

alexandrak

Member
Μηνύματα
44
Likes
7
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού
καλε τι λεμε?διαβαζω το θεμα απο την αρχη του!
ειναι δυνατον να φοβομαστε μερη οπως η Ινδια η δεν ξερω και γω ποιο αλλο λογω υποθετικων ασθενειων? με αυτη την λογικη δεν θα επρεπε να βγαινουμε απο το σπιτι μας!
σιγα το ρισκο στην Ινδια!πηγαμε 2 ατομα (χωρις εμβολια ειχαμε μερικα χαπια καβατζα αλλα πλεον αυτα τα εχουμε σε καθε ταξιδι)και γυρισαμε μια χαρα!
βεβαια εννοειται οτι δεν παμε σε περιοχες οπου παρχει εξαρση καποιας ασθενειας!
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Φταίει Ερση μου και κείνος που χε γράψει:

" κι εγώ που τόσο επόθησα μια μέρα να ταφώ
σε κάποια θάλασσα βαθιά στις μακρινές Ινδίες,
θα χω ένα θάνατο κοινό και θλιβερό πολύ,
και μια κηδεία
σαν των πολλών ανθρώπων τις κηδείες..."
Καλα αλλα δεν τραβαω να πραγματοποιησω και τα ταξιδια μου με σκεψεις θανατικου στο κεφαλι μου.... Μια χαρα χαρουμενη και αισιοδοξη ειμαι οταν ταξιδευω-οπως ολοι μας.
(Και πλακα - πλακα σκοτιστηκα τι θα κανουν το κουφαρι μου αμα τα τιναξω! Τα μονα ταφικα εθιμα που ειναι πολυ του γουστου μου, ειναι τα εθιμα των παρσιστων, ινδια δηλαδη ξανα -ξερεις ο αεναος κυκλος της ζωης κλπ- αλλα ετσι και τα τιναξω εν Ελλαδι μαλλον θα το βρουν ολιγον εξτραβαγκαν να κουβαλαν το πτωμα μου μεχρι το δασος της Δαδιας ! )
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Τα μονα ταφικα εθιμα που ειναι πολυ του γουστου μου, ειναι τα εθιμα των παρσιστων, ινδια δηλαδη ξανα -ξερεις ο αεναος κυκλος της ζωης κλπ- αλλα ετσι και τα τιναξω εν Ελλαδι μαλλον θα το βρουν ολιγον εξτραβαγκαν να κουβαλαν το πτωμα μου μεχρι το δασος της Δαδιας ! )
Εχει κλείσει προ πολλού το εργοστάσιο της Δαδιάς.
'Ασε που έχει ενα σωρό μπλόκα και η Εγνατία...
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.805
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
συγνώμμη αλλά βρίσκω ανώφελη εως επικίνδυνη αυτή την άτυπη σφυγμομέτρηση....νομίζω ότι εφόσον υπάρχουν συγκεκριμενες κατευθυνσεις και ταξιδιωτικές οδηγίες από αρμόδιους φορεις καλό θα είναι να μη γίνεται αυθαίρετα καταμέτρηση των ιατρικών κινδυνων ...καλύτερα θα ήταν να παραθεσει κάποιος ένα site ή ένα κείμενο(του υπουργειου υγιειας ή της υγειονομικής υπηρεσίας?)που μπορεί να ενδιαφέρει τους ταξιδιώτες προς χώρες του τριτου κόσμου,στα thread που αφορουν τα εμβόλια και τα φάρμακα....φυσικά ο καθένας μπορεί να τις λάβει υπόψιν ή οχι ...αλλά ας μην προσπαθουμε να επηρρεάσουμε ....
Δάφνη μου, χρήσιμα τα sites που λες και καλό είναι να έχουμε υπόψη τις "οδηγίες" είτε αφορούν ιατρικούς κινδύνους είτε άλλου είδους. Πόσο, όμως, σοβαρά πραγματικά πρέπει να λαμβάνουμε την "αυθεντία" που εκφράζουν?

Για να μη μου ορμήξουν όλοι μαζί οι "καθαροί" (σε αντιπαραβολή με "εμάς τους βρώμικους" - αστειεύομαι, φυσικά, αλλά καταλαβαίνεις το είδος του διαχωρισμού) θα δώσω συγκεκριμένο παράδειγμα:

Σε αναζήτηση πληροφοριών για μελλοντικό ταξίδι μου στη Νέα Γουϊνέα, για τους κινδύνους που μπορεί ν' αντιμετωπίσει κανείς εκεί (βία, ασθένειες, κλπ.) οδηγήθηκα στις επίσημες ιστοσελίδες του Παγκόσμιου Οργανισμού Υγείας, των Υπουργείων Εξωτερικών της Αυστραλίας, του Ηνωμένου Βασιλείου, των ΗΠΑ, κλπ. Τις διάβασα όλες πολύ προσεκτικά. Κάποιες απ' αυτές (όχι μόνο μία) μ' έκαναν ν' αναρωτηθώ: "Μα καλά, πού θες να πας, το μπελά σου γυρεύεις?"

Μετά λέω, για να ρίξω μια ματιά τι λένε, ας πούμε, για τη Μαλαισία, απ' την οποία μόλις γύρισα: Λίγο καλύτερα αλλά, όπως συμβούλευαν "αυξημένη & ιδιαίτερη προσοχή" (με την ευκαιρία, αν το διαβάζει αυτό η FAMEK, ας μας πει πώς ένοιωσε εκεί, τι κινδύνους γνώρισε, ποιές ασθένειες την φόβισαν - ένα μήνα έχει που γύρισε - με ποιό κριτήριο διάλεξε αυτή τη χώρα) - κοντολογίς, αν το διάβαζες εσύ (και πιθανόν και οι περισσότεροι - φυσικό θα ήταν) θα έβαζες "χι" κατ' ευθείαν στη χώρα. Και, ναί, διάβασα και για την Ελλάδα. Στην οποία συστήνεται στους ταξιδιώτες (μεταξύ άλλων) ν' αποφεύγουν το κέντρο της Αθήνας (και άλλων πόλεων) γιατί, λέει, γίνονται διαδηλώσεις, και απεργίες, γράφει και άλλα φαιδρά (ακόμη και για θέματα υγείας) που όλοι μας, αν τα διαβάσουμε, το λιγότερο θα μειδιάσουμε, το περισσότερο θα ξεραθούμε στα γέλια.

Πού θέλω να καταλήξω? Σ' αυτό που έχω κουραστεί να επαναλαμβάνω: It's all in your mind, baby, and it's up to you! Κάτι για το οποίο δε νομίζω να διαφωνεί κανείς εδώ μέσα. Ρωτάς τον εαυτό σου, ζυγίζεις τα θέλω σου και τα όχι σου, κι ανάλογα τι δείξει η ζυγαριά αποφασίζεις και πράττεις. Εγώ αυτό κάνω.

ΥΓ. Τα links δεν τά'χω εύκαιρα, είναι όμως αποθηκευμένα, για όσους ενδιαφέρονται να τα παραθέσω σε επόμενο.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Εχει κλείσει προ πολλού το εργοστάσιο της Δαδιάς.
'Ασε που έχει ενα σωρό μπλόκα και η Εγνατία...
Καλα δεν ειπα και να τα τιναξω αυριο κιολας! Αν και ποτε κανεις δεν ξερει, αλλα ακομη εχω πολλα πολλα ταξιδια που δεν εκανα. Οχι οτι θα μου χαριστει ο αρχαγγελος Μιχαηλ ( η οποιος αλλος ειναι ο αρμοδιος) για αυτον το λογο.

Οταν θα κλεισω τα ματια μου αμφιβαλλω αν θα εχει απομεινει αγροτης για αγροτης στην Ελλαδα για να κανει οποιοδηποτε μπλοκο η κανενα ορνιο στο δασος της Δαδιας.

Να ενας ακομη λογος να βρεθω στην Ινδια! Το προβλημα ειναι οτι οι παρσιστες ειναι και ρατσιστες:Δυστυχως Παρσιστης γεννιεσαι δεν γινεσαι!

Υ.Γ. Ξερατε οτι ο υπεροχος Freddie Mercury ηταν παρσιστης; Δυστυχως ομως οταν πεθανε δεν επιτελεσαν ολα τα ταφικα εθιμα της θρησκειας του!
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
προς Babamuda : λοιπόν κοιτα μια και σοβαρέψαμε πάλι....
αν ένας σκανδιναβός που ζει σε καμμιά πόλη από κεινες που δεν κουνιέται φύλλο,την κάνει και έρθει στο κέντρο της Αθηνας δει και στο χάρτη την Ομόνεια και πει "α ωραία εδώ στο κέντρο να κλεισω ένα ξενοδοχειο" μάλλον την έχει άσχημα...άρα για αυτους ίσως είναι χρήσιμη η οδηγία για την ασφάλεια τους.....τώρα πέραν αυτών είπαμε δικαιωμα στην αυτοδιάθεση έχουμε όλοι ,να επηρρεάζουμε σε ανοιχτές συζητήσεις για θέματα ιατρικου περιεχομένου ΟΧΙ ....για τα ιατρικά ρωτάμε τους γιατρους,για τα νομικά τους δικηγόρους και για όλα τα άλλα το φόρουμ(δικό μουείναι το θέμα τέλος πάντων ,πρέπει να βάλω και τα πράγματα σε τάξη....:bleh:σόρυ αλλά δε μου χει φύγει ακόμα η ευθυμια των προηγουμενων post)
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.805
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
προς Babamuda : λοιπόν κοιτα μια και σοβαρέψαμε πάλι....
αν ένας σκανδιναβός που ζει σε καμμιά πόλη από κεινες που δεν κουνιέται φύλλο,την κάνει και έρθει στο κέντρο της Αθηνας δει και στο χάρτη την Ομόνεια και πει "α ωραία εδώ στο κέντρο να κλεισω ένα ξενοδοχειο" μάλλον την έχει άσχημα...άρα για αυτους ίσως είναι χρήσιμη η οδηγία για την ασφάλεια τους.....τώρα πέραν αυτών είπαμε δικαιωμα στην αυτοδιάθεση έχουμε όλοι ,να επηρρεάζουμε σε ανοιχτές συζητήσεις για θέματα ιατρικου περιεχομένου ΟΧΙ ....για τα ιατρικά ρωτάμε τους γιατρους,για τα νομικά τους δικηγόρους και για όλα τα άλλα το φόρουμ(δικό μου θέμα είναι τέλος πάντων πρέπει να βάλω και τα πράγματα σε τάξη....:bleh:σόρυ αλλά δε μου χει φύγει ακόμα η ευθυμια των προηγουμενων post)
Τώρα δεν κατάλαβα, συμφωνούμε ή διαφωνούμε? :haha:
Γι αυτό είπα ότι είναι θέμα του καθενός να ρωτήσει τον εαυτό του (ο κάθε εαυτός κάπου και κάπως μεγάλωσε, οπότε άλλο Λωζάνη, άλλο Κοζάνη). Αν σου πω, δε, (προσέχω με τα κόμματα μετά το τελευταίο ... ατύχημα) ότι πριν 3 χρόνια συναντήσαμε σε σιδ. σταθμό στο Βόρειο Βιετνάμ 2 κοπέλες (δε θά'ταν πάνω από 25 ετών) από τη Νορβηγία, προερχόμενες από 2-3 βδομάδες στην Κίνα και συνέχιζαν προς τα κάτω με προοπτική άλλων τόσων, αυτές τι ήταν? Ρητορικό το ερώτημα, μόνο αυτές μπορούν ν' απαντήσουν, αλλά, νομίζω στα ίδια καταλήγουμε.

Και.... ευχαριστώ που επανέφερες την τάξη, είχα αρχίσει ν' ακονίζω το ξυράφι για να κόψω τις φλέβες μου πάλι! (ξέρεις, εγώ δεν έχω ανάγκη - λόγω κονέ - καθαρή θα την έβγαζα, τους άλλους σκέφτομαι που η γυαλάδα του ματιού τους με τύφλωσε!)
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.837
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom