ταινιες και ταξιδια

Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Wuthering Heights
θα συμφωνησω με τον φιλο Δημο τα "ημερολογια μοτοσικλετας" και το "Αμελι" συνδυασαν την μαγεια του τοπιου με υπεροχη μουσικη. Ακουγοντας την μεταφερεσαι αυτοματως εκει....
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
Μου άρεσε πολυ η ταινία "Πέρασμα στην Ινδία"
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.882
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Το χειμώνα που πέρασε είδα δύο "παιδικές" ταινίες μικρομεσαίου μήκους:haha: (περίπου 1 ώρα η κάθε μια) του ίδιου σκηνοθέτη (Αλμπερ Λαμορις ή κάπως έτσι) στην ίδια παράσταση. Ταινίες της δεκαετίας του 1950 πολύ "ταξιδιωτικές" χωρίς να είναι τέτοιες. Το "Άσπρο άλογο" (1953) στους βάλτους της Καμάρκ στη Ν.Γαλλία με υπέροχα "ασπρόμαυρα" τοπία και το "Κόκκινο Μπαλόνι" (1956) στο μεταπολεμικό Παρίσι.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.529
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Το χειμώνα που πέρασε είδα δύο "παιδικές" ταινίες μικρομεσαίου μήκους:haha: (περίπου 1 ώρα η κάθε μια) του ίδιου σκηνοθέτη (Αλμπερ Λαμορις ή κάπως έτσι) στην ίδια παράσταση. Ταινίες της δεκαετίας του 1950 πολύ "ταξιδιωτικές" χωρίς να είναι τέτοιες. Το "Άσπρο άλογο" (1953) στους βάλτους της Καμάρκ στη Ν.Γαλλία με υπέροχα "ασπρόμαυρα" τοπία και το "Κόκκινο Μπαλόνι" (1956) στο μεταπολεμικό Παρίσι.
Όταν ήμουν στο δημοτικό, κάτι αιώνες πριν, μας είχαν δείξει στο σχολείο το "Κόκκινο μπαλόνι". Από τότε άρχισε ένας έρωτας με το Παρίσι που βρήκε την πραγματική του βάση στα 17 χρόνια μου τότε που πήγαμε οικογενειακώς εκεί για διακοπές και παραμένει ζωντανός και ισχυρός από τότε. Έχω να δω αυτή την ταινία από τότε. Ακόμη και τώρα σε κάθε μου περιπλάνηση στην πόλη αυτή, ξαναβρίσκω τις γωνιές που "ζωγράφισε" στη συνείδησή μου "το κόκκινο μπαλόνι"
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.356
Likes
6.701
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Happy Slam, AO
Πολλές οι ταινίες που οταν τις βλέπεις
είναι σαν να ταξιδεύεις
σε τόπους μακρυνούς και ονειρικούς!!!

Θυμήθηκα έτσι μία στα ξαφνικά
Rob Roy την λένε και είναι απο τα παλιά...

Plot: In the highlands of Scotland in the 1700s, Rob Roy tries to lead his small town to a better future...
Μία ακόμη ταινία που με εκανε να αγαπήσω τα μέρη αυτά
έστω και απο χιλιάδες χιλιόμετρα μακρυά!

:clap::cool:

http://www.imdb.com/title/tt0114287/
 

dora

Member
Μηνύματα
29
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
ΣΙΦΝΟΣ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γαλλική Πολυνησία
Τσαϊ στη Σαχαρα του Βertolucci. Κάθε φορά που την βλέπω σκέφτομαι ότι είναι σχεδόν ακοτόρθωτο να πάψω να είμαι τουρίστρια και να γίνω ταξιδιώτης.
 

skiouros82

Member
Μηνύματα
727
Likes
53
Επόμενο Ταξίδι
μας τσάκισε ο covid
Ονειρεμένο Ταξίδι
japan me cherry blossom
η ταινια που πραγματικα με ταξιδεψε (την εχουν ηδη αναφερει) ειναι "Αβανα-η χαμενη πολη" με τον αντυ γκαρσια ο οποιος την σκηνοθετει κιολας!τα παντα σαυτην την ταινια ειναι υπεροχα!!!!!
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.356
Likes
6.701
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Happy Slam, AO
ολοι μας λιγο η πολυ αγαπαμε τις ταινιες... αλλοι της κωμωδιες, αλλοι τα κοινωνικα ...και παει λεγοντας. ολοι ομως πιστευω εχουμε δει καποια ταινια που μας ταξιδεψε σε καποια γωνια της γης. σε μια γωνια που ειπαμε βλεποντας τα πλανα και τις φωτογραφιες της ταινιας θελω να παω...εκει. θα ηταν ωραιο να μοραστουμε καποια τετοια γλυκα κινητρα ταξιδιων..
με αφορμή την παραπάνω παροτρυνση,,,
μια ταινία που μας ταξιδεύει στο Παρίσι του παρελθόντος
PARIS 36 (FAUBOURG 36) - αθηνόραμα.gr | ΣινΡμά
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.582
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom