τι πρωτοτυπο

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.384
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Για το Κανκουν σου λενε οτι ειναι χαλια γιατι ειναι ενα κομματι αμμουδιας τιγκα στα κιτς ξενοδοχεια. Ομως κανενας δε σου ειπε οτι το Κανκουν βρισκεται στη μυτη μιας χερσονησου που ειναι καταπληκτικη απο παραλιες , αξιοθεατα , eco-parks , υπεροχο βυθο και πυραμιδες των Μαγια κρυμενες στη ζουγκλα.
Δε χρειαζεται να πας να μεινειs στο Κανκουν κλεισμενη 15 μερες...Μπορεις να μεινεις πιο νοτια , Πλαγια ντελ Καρμεν , Playacar , Acumal , Πουερτο Μορελος , Τουλουμ. Επισης απεναντι απο το Κανκουν βρισκεται το παραδεισενιο Isla Mujeres και λιγο πιο μακρια το Isla Holbox..

Μαυρικιο δεν εχω παει , το Μπελιζ ειναι αρκετα πιο ακριβο απο το Μεξικο και επισης δεν εχει ωραιες παραλιες. Γενικα δεν εχει κατι που δε θα το βρεις στο Μεξικο.

Αντι για Κουβα και να ανησυχεις για το συζυγο , βαλε στη λιστα τον Αγιο Δομηνικο και ασε να ανησυχει αυτος για σενα..;)
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Για το Κανκουν σου λενε οτι ειναι χαλια γιατι ειναι ενα κομματι αμμουδιας τιγκα στα κιτς ξενοδοχεια. Ομως κανενας δε σου ειπε οτι το Κανκουν βρισκεται στη μυτη μιας χερσονησου που ειναι καταπληκτικη απο παραλιες , αξιοθεατα , eco-parks , υπεροχο βυθο και πυραμιδες των Μαγια κρυμενες στη ζουγκλα.
Δε χρειαζεται να πας να μεινειs στο Κανκουν κλεισμενη 15 μερες...Μπορεις να μεινεις πιο νοτια , Πλαγια ντελ Καρμεν , Playacar , Acumal , Πουερτο Μορελος , Τουλουμ. Επισης απεναντι απο το Κανκουν βρισκεται το παραδεισενιο Isla Mujeres και λιγο πιο μακρια το Isla Holbox..

Μαυρικιο δεν εχω παει , το Μπελιζ ειναι αρκετα πιο ακριβο απο το Μεξικο και επισης δεν εχει ωραιες παραλιες. Γενικα δεν εχει κατι που δε θα το βρεις στο Μεξικο.

Αντι για Κουβα και να ανησυχεις για το συζυγο , βαλε στη λιστα τον Αγιο Δομηνικο και ασε να ανησυχει αυτος για σενα..;)
Υποτίθεται ότι για να αναφέρει κάποιος το Κανκούν, σημαίνει ότι έχει ψάξει που βρίσκεται και τι υπάρχει τριγύρω. Όταν μετά ο άλλος αναφέρει μόνο 'Κανκούν' σημαίνει (για μένα) ότι το'χει ψάξει και δεν ενδιαφέρεται για τη γύρω περιοχή. Αλλιώς εγώ θα ρωτούσα για χερσόνησο Γιουκατάν και δε θα περιόριζα την ερώτηση μόνό για Κανκούν. Η γύρω περιοχή σίγουρα αξίζει (όπως γράφεις στην ιστορία σου, αλλά και σε άλλων), αλλά είναι και το οικονομικό. Τα εισιτήρια είναι γύρω στα 1000 ευρώ/άτομο πάντως με μια πρόχειρη ματιά. Νομίζω και έτσι βγαίνει το οικονομικό όριο, ε; Εσείς που έχετε πάει ξέρετε για το κόστος ζωής εκεί, νομίζω είναι αρκετά χαμηλό...
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.384
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Ναι Αντωνη μου , αυτο που λες ειναι το σωστο και ετσι υποτιθεται οτι θα πρεπει να γινεται , αλλα δε νομιζω να ισχυει εδω..
Πολυ θα ηθελα να μας πει η oana αν εχει ψαξει γενικα για τη χερσονησο Γιουκαταν και αποφασισε οτι το Κανκουν ειναι αυτο που την ενδιαφερει , ή αν δεν ξερει καθολου την περιοχη και απλα καπου ακουσε για το Κανκουν και ειπε να μας ρωτησει.
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Πολυ θα ηθελα να μας πει η oana αν εχει ψαξει γενικα για τη χερσονησο Γιουκαταν και αποφασισε οτι το Κανκουν ειναι αυτο που την ενδιαφερει , ή αν δεν ξερει καθολου την περιοχη και απλα καπου ακουσε για το Κανκουν και ειπε να μας ρωτησει.
Για να δούμε...

Πάντως αν και είναι κάπως τελευταία στιγμή, αυτό το ενδεχόμενο (μιλάω το ενδεχόμενο της χερσονήσου και όχι του Κανκούν μόνο) με τη συγκεκριμένη τιμή εισιτηρίου, δε νομίζω ότι πρέπει να το αποκλείσουμε... Ίσως να βγαίνουν γτηνότερα εισιτήρια άλλες φορές -δεν ξέρω- αλλά ακόπμη κι έτσι νομίζω τηρείται το όριο των χρημάτων που ανέφερε.

Αλλιώς, μια χαρά θα ευχαριστηθείτε και το Μπαλί!! (αν βολεύει ο καιρός-δεν το έψαξα).
 

oana

Member
Μηνύματα
47
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
Rome
Ναι Αντωνη μου , αυτο που λες ειναι το σωστο και ετσι υποτιθεται οτι θα πρεπει να γινεται , αλλα δε νομιζω να ισχυει εδω..
Πολυ θα ηθελα να μας πει η oana αν εχει ψαξει γενικα για τη χερσονησο Γιουκαταν και αποφασισε οτι το Κανκουν ειναι αυτο που την ενδιαφερει , ή αν δεν ξερει καθολου την περιοχη και απλα καπου ακουσε για το Κανκουν και ειπε να μας ρωτησει.
οπως λεει και ενα ρητο...ρωτωντας πας στην πολη!ειδημονας δεν ειμαι....και ουτε εχω ταξιδεψει εκτος ευρωπης ποτε!δεν κοιταξα πολυ την γυρω"περιοχη"γιατι οι περισσοτεροι λενε πως ειναι επικινδυνα και χρειαζεσαι συνοδεια!υπαρχουν μονοημερες με πουλμαν αλλα με τιποτα δεν καλυπτει ολα οσα εχεις να δεις!
go2beach μου την ειπες λιγακι!δυστυχως δεν ειμαστε ολοι τολμηροι να ταξιδεψουμε οπως κανεις εσυ και η οικογενεια σου!anyway...

Τον αγιάσαμε και στα Αγγλικά τώρα?

Anyway, συμφωνώ με Τraveller... Απλά έλεγξε και τον καιρό για την εποχή που θα σε ενδιαφέρει, μην πέσεις σε τίποτα τρελλές βροχές...
γραψε λαθος λαθος και παλι λαθος...μαλλον θεοποιησαμε το μερος....
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.384
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
..go2beach μου την ειπες λιγακι!δυστυχως δεν ειμαστε ολοι τολμηροι να ταξιδεψουμε οπως κανεις εσυ και η οικογενεια σου!anyway...
Οχι καλη μου , σε καμια περιπτωση..Ισα ισα που απαντησα στο αρχικο σου ερωτημα εχοντας καταλαβει οτι δεν το ειχες ψαξει καθολου. Λεω στον Αντωνη οτι κανονικα καποιος ψαχνει πρωτα , αλλα ακομα και ασχετη εντελως να ησουν δεν εχω προβλημα - μπορουν και αλλοι εδω να στο επιβεβαιωσουν για μενα - να βοηθησω.:)

Μπορω να σε βεβαιωσω οτι δεν ειμαι τοσο τολμηρη ωστε να βαλω σε κινδυνο εμενα και την οικογενεια μου. Αυτα που ακουγονται για το Μεξικο αφορουν αλλες περιοχες της χωρας. Η χερσονησος Γιουκαταν ειναι ασφαλεστατη και πανεμορφη. Παραμενει στην κορυφη στα δυο καλυτερα ταξιδια που εχουμε κανει. Ειχα μαζι το δεκαχρονο γιο μου και απολαυσαμε το ταξιδι μας μια χαρα χωρις ποτε να νιωσουμε απειλη ή φοβο.
Απο τα 5 μερη που αναφερεις πιστευω ειναι το καλυτερο και ο καιρος το Φεβρουαριο θα ειναι πολυ καλος.
Αν ενδιαφερεσαι για την περιοχη με χαρα να σου πω περισσοτερα.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
@oana Tην περίοδο που θες να ταξιδέψεις υπάρχει Αυστραλία με 1000e το άτομο αεροπορικά ή ακόμα και Κέηπταουν με 600e το άτομο. Από το να κάθεσαι σε μια παραλία μετρώντας τους φοίνικες σίγουρα θα δεις κάτι πιο ενδιαφέρον εκεί, αφού έχεις και μεγάλο διαθέσιμο μπάτζετ. Για τους παραπάνω προορισμούς ας σου μιλήσουν κάποιοι που έχουν πάει.
 

Just Lori

Member
Μηνύματα
449
Likes
1.676
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
οπως λεει και ενα ρητο...ρωτωντας πας στην πολη!ειδημονας δεν ειμαι....και ουτε εχω ταξιδεψει εκτος ευρωπης ποτε!δεν κοιταξα πολυ την γυρω"περιοχη"γιατι οι περισσοτεροι λενε πως ειναι επικινδυνα και χρειαζεσαι συνοδεια!υπαρχουν μονοημερες με πουλμαν αλλα με τιποτα δεν καλυπτει ολα οσα εχεις να δεις!
go2beach μου την ειπες λιγακι!δυστυχως δεν ειμαστε ολοι τολμηροι να ταξιδεψουμε οπως κανεις εσυ και η οικογενεια σου!anyway...
Δεν νομίζω να στο είπε με κακό σκοπό η κοπέλα, ούτε για να σε μειώσει απλά επειδή έχει πάει στα μέρη εκείνα προσπαθεί να καταλάβει τι ακριβώς θέλεις για να σε βοηθήσει καλύτερα. Να καταλάβουν προσπαθούν τα παιδιά αν το έχεις ψάξει και πέρα από Κανκούν και απλά αυτό σου έκανε κλικ ή δεν ξέρεις καθόλου για τη γύρω περιοχή και έχεις ακούσει μόνο για το Κανκούν για να σου δώσουν και ιδέες αναλόγως. Και αλοίμονο αν ήταν όλοι έμπειροι ταξιδιώτες τα ταξιδιωτικά γραφεία τι λόγω ύπαρξης θα είχαν; Είμαι και'γω καινούργια στο forum αλλά το παρακολουθώ πάνω από χρόνο...αν θεωρείς ότι στην είπε η go2dbeach δεν έχεις δει τίποτα ακόμη....:xmas_cheesygrin:. Εγώ πάντως από τα μέρη που αναφέρεις έχω πάει μόνο Κούβα και μου άρεσε αρκετά αλλά για γαμήλιο ταξίδι θα διάλεγα κάτι άλλο.
 

oana

Member
Μηνύματα
47
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
Rome
Οχι καλη μου , σε καμια περιπτωση..Ισα ισα που απαντησα στο αρχικο σου ερωτημα εχοντας καταλαβει οτι δεν το ειχες ψαξει καθολου. Λεω στον Αντωνη οτι κανονικα καποιος ψαχνει πρωτα , αλλα ακομα και ασχετη εντελως να ησουν δεν εχω προβλημα - μπορουν και αλλοι εδω να στο επιβεβαιωσουν για μενα - να βοηθησω.:)

Μπορω να σε βεβαιωσω οτι δεν ειμαι τοσο τολμηρη ωστε να βαλω σε κινδυνο εμενα και την οικογενεια μου. Αυτα που ακουγονται για το Μεξικο αφορουν αλλες περιοχες της χωρας. Η χερσονησος Γιουκαταν ειναι ασφαλεστατη και πανεμορφη. Παραμενει στην κορυφη στα δυο καλυτερα ταξιδια που εχουμε κανει. Ειχα μαζι το δεκαχρονο γιο μου και απολαυσαμε το ταξιδι μας μια χαρα χωρις ποτε να νιωσουμε απειλη ή φοβο.
Απο τα 5 μερη που αναφερεις πιστευω ειναι το καλυτερο και ο καιρος το Φεβρουαριο θα ειναι πολυ καλος.
Αν ενδιαφερεσαι για την περιοχη με χαρα να σου πω περισσοτερα.
διαβασα με μεγαλο ενδιαφερον την αφηγηση σου για το μεξικο!ηταν πολυ ωραια!εγω ομως εχω κατι αλλο κατα νου γιατι θεωρω αυτο το ταξιδι ενα καθυστερημενο ταξιδι του μελιτος και θα παμε ουτως η αλλος με ταξιδιωτικο πρακτορειο!γιαυτο και σου ειπα τι μου ειπαν περι συνοδειας και κινδυνου(εγω δεν εχω αποψη σε αυτο)!
θα κανω την ερευνα αγορας μου και οτι αλλο θελω να ρωτησω θα σε ενοχλησω!παντως σερφαρονατς και ρωτωντας μου αρεσει πολυ ι ιδεα μαυρικιος και ντουμπαι η μαλβιδες!βλεπουμε...ευχαριστω παντως
 

alex23

Member
Μηνύματα
312
Likes
49
Ταξίδι-Όνειρο
N.Y,ΙΝΔΙΑ,ΚΙΝΑ,ΜΑΛΔΙΒΕΣ
γεια σου oana!εγω θα σου προτεινα ινδια (βορεια ινδια που εχει πολλα να δεις και μετα νοτια σε παραλιες).
επισης sri lanka
και τελος βραζιλια.
να επισημανω οτι δεν εχω παει σε αυτες τις χωρες αλλα πιστευω πως ειναι εναλλακτικοι προορισμοι και πληρουν τις προυποθεσεις που θετεις.
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
οπως λεει και ενα ρητο...ρωτωντας πας στην πολη!ειδημονας δεν ειμαι....και ουτε εχω ταξιδεψει εκτος ευρωπης ποτε!δεν κοιταξα πολυ την γυρω"περιοχη"γιατι οι περισσοτεροι λενε πως ειναι επικινδυνα και χρειαζεσαι συνοδεια!υπαρχουν μονοημερες με πουλμαν αλλα με τιποτα δεν καλυπτει ολα οσα εχεις να δεις!
go2beach μου την ειπες λιγακι!δυστυχως δεν ειμαστε ολοι τολμηροι να ταξιδεψουμε οπως κανεις εσυ και η οικογενεια σου!anyway...
E βέβαια δεν είσαι ειδήμων, ούτε κι εγώ. Απλά για να βοηθήσουμε περισσότερο, ρωτάμε κι εμείς λεπτομέρειες.

Απ' όσο έχω ψάξει για τη γύρω περιοχή (χερσόνησο Γιουκατάν), δεν είναι καθόλου επικίνδυνα, αλλά και υπάρχουν πολλοί τρόποι μεταφοράς. Απο σχεδόν άθλια λεωφορεία, κανονικά, καλά, αμάξια, βανάκια, τα πάντα!

Τέλος πα΄ντων, θα σε βοηθήσουν άλλοι που έχουν πάει, αλλά και εγώ δεν κρατιέμαι (και για να πάω και για να διαφημίζω).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.061
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom