τι πρωτοτυπο

oana

Member
Μηνύματα
47
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
Rome
πω πω δυσκολευουν τα πραγματα....οσοι πιο πολυ προορισμοι...τοση περισσοτεροι πειρασμοι...:xmas_eek:!ωραια ειναι ολα αυτα που λετε και η ινδια θα ηταν τελεια και αυσταλια ...αλλα εκτος οτι εχουμε μονο 10-11 μερες,θελουμε και να ηρεμισουμε λιγο....οσο για τους φοινικες ,δεν εχω προβλημα να τους μετρησω αλλα οχι παραπανω απο 2-3 μερες! χαχαχαχα
ευχαριστω πολυ παντως!οτι αλλη απορια βρω,θα ενημερωσω
just lori...δεν το ειπα κακοπροαιρετα απλα σε σχεση με τους υπολοιπους εδω ,νιωθω μια κουκιδα σενα τεραστιο χαρτι!τα ταξιδια μου ειναι μαλλον tres banal σε σχεση με αυτα που διαβαζω εδω...να φανταστεις πως για μενα το ωραιοτερο μερος ειναι η πραγα και το παρισι!αφου μονο ευρωπη πηγα....:xmas_rolleyes:
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
πω πω δυσκολευουν τα πραγματα....οσοι πιο πολυ προορισμοι...τοση περισσοτεροι πειρασμοι...:xmas_eek:!ωραια ειναι ολα αυτα που λετε και η ινδια θα ηταν τελεια και αυσταλια ...αλλα εκτος οτι εχουμε μονο 10-11 μερες,θελουμε και να ηρεμισουμε λιγο....οσο για τους φοινικες ,δεν εχω προβλημα να τους μετρησω αλλα οχι παραπανω απο 2-3 μερες! χαχαχαχα
ευχαριστω πολυ παντως!οτι αλλη απορια βρω,θα ενημερωσω
just lori...δεν το ειπα κακοπροαιρετα απλα σε σχεση με τους υπολοιπους εδω ,νιωθω μια κουκιδα σενα τεραστιο χαρτι!τα ταξιδια μου ειναι μαλλον tres banal σε σχεση με αυτα που διαβαζω εδω...να φανταστεις πως για μενα το ωραιοτερο μερος ειναι η πραγα και το παρισι!αφου μονο ευρωπη πηγα....:xmas_rolleyes:
Άντε, τον ιό του ταξιδιού τον κόλλησες θές δε θές. Θα πάς σε όλα σιγά σιγά. Απλά τώρα νομίζω πως πρέπει να βιαστείς λίγο, γιατί είναι δεν είναι μέσα Γενάρη.
Μιά χαρά είναι και η Πράγα και το Παρίσι. Στην Αμερική το Παρίσι το έχουν Θεοποιημένο, εμάς μας φαίνεται μπανάλ γιατί είναι ''δίπλα''.
 

oana

Member
Μηνύματα
47
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
Rome
Άντε, τον ιό του ταξιδιού τον κόλλησες θές δε θές. Θα πάς σε όλα σιγά σιγά. Απλά τώρα νομίζω πως πρέπει να βιαστείς λίγο, γιατί είναι δεν είναι μέσα Γενάρη.
Μιά χαρά είναι και η Πράγα και το Παρίσι. Στην Αμερική το Παρίσι το έχουν Θεοποιημένο, εμάς μας φαίνεται μπανάλ γιατί είναι ''δίπλα''.
σωστος....σωστος....!περιμενω προσφορες απο 2-3 ταξιδιωτικα...και αυριο φωτογραφιες για διαβατηριο!
 

Just Lori

Member
Μηνύματα
449
Likes
1.676
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Πρόσεξα ότι δεν σου έχει προτείνει κανένας Σευχέλλες....το έχεις σκεφτεί καθόλου ή δεν σε ενδιαφέρει; Είναι πανέμορφα (δεν έχω πάει:xmas_mrgreen:)....
 

oana

Member
Μηνύματα
47
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
Rome
Πρόσεξα ότι δεν σου έχει προτείνει κανένας Σευχέλλες....το έχεις σκεφτεί καθόλου ή δεν σε ενδιαφέρει; Είναι πανέμορφα (δεν έχω πάει:xmas_mrgreen:)....
αυτο που μου ειπαν για τις σευχελλες πως πληρωνεις ακομα και τον αερα που ανασαινεις!!!και οτι δεν εχει τοσα πραγματα να κανεις οσο στον μαυρικιο!για τισ μαλδιβες μου ειπαν καλα λογια(θυμιζει πολυ γαλλικη πολυνησια....στο πολυ πιο οικονομικο του...)
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.810
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Στον Μαυρίκιο ο καιρός τον Φεβρουάριο είναι μια χαρά (νότιο ημισφαίριο). Οι βροχές αρχίζουν από Μάιο περίπου. Παραλίες έχει, όμορφες είναι, αλλά όπως σχεδόν όλες του Ινδικού ή Ειρηνικού, έχουν αβαθή νερά μπροστά και ενδεχομένως και σπασμένα κοράλλια στο βυθό που πιθανόν να σε δυσκολεύουν όταν μπαίνεις μέσα.

Για να πάρεις μια ιδέα, στη δυτική ακτή, όπου υπάρχουν πολλά και χλιδάτα ξενοδοχεία, υπάρχει σε μια κοντινή απόσταση από την ακτή (κάπου 300 μ.) ένας μακρύς κοραλλιογενής ύφαλος που εκτείνεται σαν "τείχος" για αρκετό μήκος παράλληλα με την ακτή. Όταν έχει άμπωτη, φαίνεται σαν μια σειρά από βράχια, οι ντόπιοι πηγαίνουν εκεί για ψάρεμα με τα πόδια! Όταν έχει παλίρροια, ο ύφαλος δεν φαίνεται καθόλου και καταλαβαίνεις την ύπαρξή του μόνο από το γεγονός ότι το κύμα "σπαζει" πριν φτάσει στην ακτή. Στο ενδιάμεσο τμήμα μπορείς να κολυμπήσεις (με την παλίρροια) αλλά τότε, βγαίνουν και τα τζετ-σκι που δεν προσέχουν τους λουόμενους και είσαι συνεχώς στην τσίτα.

Από την ανατολική πλευρά τα πράγματα είναι λίγο καλύτερα από παραλίες, έχει κι ένα νησάκι πανέμορφο που πηγαίνει πολύς κόσμος, ψάξε τις λεπτομέρειες.

Αν πάτε για 8 μέρες (που είναι αρκετές - με περισσότερες μάλλον θα πλήξετε) μπορείτε να ξεκουραστείτε αφ' ενός και αφ' ετέρου να κάνετε και 3 (ας πούμε) ημερήσιες εκδρομούλες (αγκαζάροντας ένα ταξί - θα σας κοστίσει περίπου όσο το να νοικιάσετε αυτοκίνητο), χωρίζοντας το νησί σε κομμάτια (νότος, βορράς, κέντρο & ανατολικά).

Θα έχετε επίσης τη δυνατότητα να δείτε με υποβρύχιο το βυθό ή ακόμη και να περπατήσετε σ' αυτόν ανάμεσα στα χιλιάδες ψάρια (αν ο καιρός το επιτρέπει και δεν είναι ανακατεμένη η θάλασσα).

Μπορείτε να κλείσετε ένα καλό πακέτο μ' ένα πρακτορείο για τα αεροπορικά και τη διαμονή (υπάρχουν διαβαθμίσεις στην τιμή ανάλογα με το κατάλυμα) και τα υπόλοιπα τα κανονίζετε επί τόπου (κι αν ακόμη διστάζετε να διαπραγματευτείτε από μόνοι σας, προσφέρουν εκδρομές τα ξενοδοχεία - ακριβότερα βέβαια).

Για την περίπτωσή σας και για το μπάτζετ σας, νομίζω είναι μια ασφαλής επιλογή (και πολύ καλύτερη από Μαλδίβες που θα κόψετε φλέβες).

Έχω πάει στα μέρη που αναφέρεις (εκτός από Μεξικό και Κούβα) και σου μιλώ μετά λόγου γνώσης.
 

Just Lori

Member
Μηνύματα
449
Likes
1.676
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
αυτο που μου ειπαν για τις σευχελλες πως πληρωνεις ακομα και τον αερα που ανασαινεις!!!και οτι δεν εχει τοσα πραγματα να κανεις οσο στον μαυρικιο!για τισ μαλδιβες μου ειπαν καλα λογια(θυμιζει πολυ γαλλικη πολυνησια....στο πολυ πιο οικονομικο του...)
Καλά Μαλδίβες και αν δεν έχεις τι να κάνεις αλλά πάνε πολλοί για μήνα του μέλιτος ωραία είναι και'κει για 5-6 μέρες (δεν εχω παει :xmas_cheesygrin:)....κάνε μια ανάγνωση στις ιστορίες που είναι εδώ στο φόρουμ γιατί αναφέρουν τα παιδιά και το οικονομικό κομμάτι σε πολλές ιστορίες και αποφασίζεις μετά....εκεί που έχω πάει και ξέρω είναι το Ντουμπάι....επειδή είδα ότι το ανέφερες κάπου ΜΗΝ πας για μήνα του μέλητος εκεί δεν θα στο πρότεινα....
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.810
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Καλά Μαλδίβες και αν δεν έχεις τι να κάνεις αλλά πάνε πολλοί για μήνα του μέλιτος ωραία είναι και'κει για 5-6 μέρες (δεν εχω παει :xmas_cheesygrin:)...
Ε, αφού δεν έχεις πάει, τότε σίγουρα ξέρεις καλύτερα για το τι έχεις και τι δεν έχεις να κάνεις στις Μαλδίβες!
 

Just Lori

Member
Μηνύματα
449
Likes
1.676
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Ε, αφού δεν έχεις πάει, τότε σίγουρα ξέρεις καλύτερα για το τι έχεις και τι δεν έχεις να κάνεις στις Μαλδίβες!
Έχω διαβάσει βρε άνθρωπέ μου και πέντε πράγματα, τι μανία έχετε ορισμένοι σ'αυτό το φόρουμ να το παίζετε παντογνώστες και να πετάγεστε παντού και να τη λέτε στον καθένα δεν το καταλαβαίνω....όλοι αυτοί που της προτείνουν διάφορα δεν σημαίνει ότι έχουν πάει κι'όλας παντού....εξάλλου τα ίδια γράφεις και'συ λίγο πιο πάνω για Μαλδίβες αλλά ουπς συγγνώμη....εσύ έχεις πάει.....με συγχωρείς που προσπαθώ με αυτά τα λίγα που ξέρω να τη βοηθήσω τη κοπέλα δεν της είπα να τα δέσει και κόμπο αυτά που της λέω....
 

MPLECAFE

Member
Μηνύματα
148
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
ΠΟΡΤΟ
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΠΟΡΑ
Λιγο ασχετο αλλα Γιατί για την Κούβα λέτε να προσέχει τον άντρα της ; Δηλ τι γίνεται ;
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.810
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Έχω διαβάσει βρε άνθρωπέ μου και πέντε πράγματα, τι μανία έχετε ορισμένοι σ'αυτό το φόρουμ να το παίζετε παντογνώστες και να πετάγεστε παντού και να τη λέτε στον καθένα δεν το καταλαβαίνω....όλοι αυτοί που της προτείνουν διάφορα δεν σημαίνει ότι έχουν πάει κι'όλας παντού....εξάλλου τα ίδια γράφεις και'συ λίγο πιο πάνω για Μαλδίβες αλλά ουπς συγγνώμη....εσύ έχεις πάει.....με συγχωρείς που προσπαθώ με αυτά τα λίγα που ξέρω να τη βοηθήσω τη κοπέλα δεν της είπα να τα δέσει και κόμπο αυτά που της λέω....
Με συγχωρείς καλή μου αν σου φαίνομαι παντογνώστης αλλά, αν πρόσεξες, ποτέ δεν μιλάω για πράγματα που δεν ξέρω. Και για μένα, οι "πληροφορίες" αυτών που κάτι άκουσαν, κάτι διάβασαν, κάτι τους είπαν, κάτι νομίζουν ή τους φαίνεται, ελάχιστη βοήθεια προσφέρουν. Κι αν θες, ακόμη και πληροφορίες από άτομα που έχουν πάει μεν αλλά είναι διαφορετικής ιδιοσυγκρασίας από τη δική μου, τις φιλτράρω δυό φορές.

Από 'κει και πέρα, νομίζω ότι αν θέλουμε (όσοι θέλουμε) πραγματικά να τη βοηθήσουμε την κοπέλα, καλό είναι να της δίνουμε υπεύθυνα πληροφορίες και να μην την βομβαρδίζουμε απλά με τη γνώμη μας για ότι φαντασιωνόμαστε γιατί θα πελαγώσει και δεν θα ξέρει τι να κάνει τελικά. Μ' αυτό το πνεύμα έγραψα την απάντησή μου.

Όσο για το αν "την είπα" σε σένα, λυπάμαι που εσύ ήσουν η τυχερή, το σχόλιο αφορούσε όλους όσους έγραψαν (και γράφουν) με τον ίδιο τρόπο. Μπορεί να σε (και τους) στενοχώρησα, αλλά αυτή είναι η άποψή μου.

"εξάλλου τα ίδια γράφεις και'συ λίγο πιο πάνω για Μαλδίβες αλλά ουπς συγγνώμη....εσύ έχεις πάει..."
Δηλαδή, τώρα τι λες, ότι έχει να κάνει πράγματα εκεί? Γιατί εγώ λέω ότι δεν έχει και από το μήνυμά σου φαίνεται ότι, αντιθέτως, έχει πάρα πολλά.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Λυπάμαι που θα συνεχίσω το OT αλλά είμαι κάθετα αντίθετος με απόψεις ότι όποιος έχει επισκεφτεί ένα μέρος έστω και μια μέρα μπορεί να εκφέρει άποψη και ο άλλος που δεν έχει πρέπει να σιωπά ή ότι πει είναι αφερέγγυο.

Η γνώση προέρχεται όχι μόνο από την άμεση αλλά και από την έμμεση εμπειρία και αυτό γιατί κάποιος μπορεί να είναι ικανότατος αναγνώστης και σταχυολογητής πληροφοριών χωρίς να έχει ταξιδιωτική εμπειρία ενώ κάποιος άλλος μπορεί να έχει πλούσια ταξιδιωτική εμπειρία αλλά να είναι ένας απλός τουρίστας.

Γι' αυτό συνήθως στα μεγάλα ξένα ταξιδιωτικά φόρουμ, οι εξπέρ για κάθε προορισμό δεν είναι ούτε άτομα που έχουν απλά γνώσεις για ένα μέρος, ούτε αυτοί που έκαναν μια επίσκεψη, αλλά άτομα που ζουν στην εκάστοτε χώρα ή πόλη.

Οπότε μέχρι να βρούμε εξπέρ για κάθε προορισμό (πχ ThanasisU2 για Κρακοβία) θα διατηρήσω προσωπικά το δικαίωμα να δίνω γνώμες και πληροφορίες σε θέματα του φόρουμ για χώρες που είτε έχω επισκεφτεί είτε θέλω να επισκεφτώ είτε δε θα επισκεφτώ ποτέ.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.059
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom