τι πρωτοτυπο

Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Η γνώση προέρχεται όχι μόνο από την άμεση αλλά και από την έμμεση εμπειρία και αυτό γιατί κάποιος μπορεί να είναι ικανότατος αναγνώστης και σταχυολογητής πληροφοριών χωρίς να έχει ταξιδιωτική εμπειρία ενώ κάποιος άλλος μπορεί να έχει πλούσια ταξιδιωτική εμπειρία αλλά να είναι ένας απλός τουρίστας.

Γι' αυτό συνήθως στα μεγάλα ξένα ταξιδιωτικά φόρουμ, οι εξπέρ για κάθε προορισμό δεν είναι ούτε άτομα που έχουν απλά γνώσεις για ένα μέρος, ούτε αυτοί που έκαναν μια επίσκεψη, αλλά άτομα που ζουν στην εκάστοτε χώρα ή πόλη.

Οπότε μέχρι να βρούμε εξπέρ για κάθε προορισμό (πχ ThanasisU2 για Κρακοβία) θα διατηρήσω προσωπικά το δικαίωμα να δίνω γνώμες και πληροφορίες σε θέματα του φόρουμ για χώρες που είτε έχω επισκεφτεί είτε θέλω να επισκεφτώ είτε δε θα επισκεφτώ ποτέ.
Και ποιος θα κρίνει την ποιότητα της δικής μου έμμεσης εμπειρίας; Αν σου πω δηλαδή ότι έμαθα από φίλο που πήγε Μαδρίτη ότι είναι βαρετή, εσύ θα με λάβεις σοβαρά υπ'όψιν; Ακόμα και στην άμεση εμπειρία το βέλτιστο είναι να αποφεύγονται οι χαρακτηρισμοί και να περιγράφονται απλώς τα πράγματα. Δε θα πω ποτέ "η Πράγα είναι υπέροχη, τρέξε", θα πω "η Πράγα είναι έτσι κι έτσι κι έτσι, αν σου κάνει, τρέξε".

Η δεύτερη και η τρίτη παράγραφός σου είναι πλήρως συγκρουόμενες. Ουσιαστικά λες ότι εφόσον κανείς δεν μπορεί να είναι πραγματικά εξπέρ, ας λέμε όλοι από μια μπούρδα που διαβάσαμε/ακούσαμε κάπου. Δεν έχω πρόβλημα μ'αυτό, αρκεί ο ερωτών συμφορουμίτης να μην έρθει μετά και να πει, ρε battered, μου πρότεινες να πάω στο τάδε χωριό ανήμερα χριστούγεννα και ήταν όλα κλειστά, με δουλεύεις;

Σε κάθε περίπτωση, φυσικά σε ένα φόρουμ όλοι μπορούμε να λέμε τη γνώμη μας - αλλά τουλάχιστον ας το κάνουμε όπως η Just Lori που δηλώνει ότι δεν έχει επισκεφθεί τα μέρη που προτείνει, ούτως ώστε να μπορεί ο τόπικ στάρτερ να ξέρει πόση βαρύτητα έχει η πρόταση.
 

gusakis

Member
Μηνύματα
27
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Τουρκία
Σε κάποιο post παραπάνω είπατε ότι οι βροχές στον Μαυρίκιο ξεκινούν από Μαιο αν δεν κάνω λάθος απλά αυτό δεν ισχύει και με ντόπιους που μίλησα αλλα και απο ένα site που ξανά κοίταξα οι πιο βροχεροί μήνες είναι Ιανουάριος και Φεβρουάριος και δεν έχει καμία σχέση το ότι είναι στο νότιο ημισφαίριο
Flic-en-Flac When to Travel Guide, Mauritius
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
καποιοι ειστε τοσο μα τοσο υπερβολικοι που ολα τα θεματα τα κανετε τοσο τραγικα..

η κοπελα δεν θα παρει καμια αποφαση ζωης αλλα ενα γαμηλιο ταξιδι που θα το κλεισει με πρακτορειο..μαλιστα ειχε στο μυαλο της και 5 προορισμους..

και δεν θα στιριχτει σε κανενα ''ειδημονα'' του φορουμ αλλα και σε κανεναν ''ασχετο'' που δεν εχει παει στο συγκεκριμενο μερος που προτεινει..

απλα γνωμες θελει..καμια αναλυση καμια κοντρα..εχει γινει τοσο γραφικο πλεον..

και οσον αφορα αυτο που ειπε ο traveller πριν (που σε παρα πολλα εχω συμφωνησει μαζι του)..ειπε σε καμια περιπτωση δεν θα λαβει υποψην την γνωμη του οποιουδηποτε εδω μεσα..κι εγω εχω την εξης απορια..
τοτε γιατι ο ιδιος σε απειρα ποστ προτεινει περιοχες εστιατορια ξενοδοχεια ,υποστηριζει με απολυτο τροπο τις επιλογες του και χλευαζει επισης με απολυτο τροπο κατι που για τον ιδιο δεν ειναι της επιλογης του?
για να προσκυνησουμε την αποδεδειγμενη του εμπειρια και αισθητικη?
και οτι ολοι εμεις θα το ακολουθησουμε με κλειστα ματια?

ολες οι αποψεις ειναι σεβαστες και δεν θα ζυγισουμε καμια εμπειρια..
εννοειται μετραει η εμπειρια καποιου αλλα ενα ταξιδι ειναι ενα συνολο πραγματων και το κυριοτερο η διαφορετικη προσωπικοτητα του καθενος..

το να προτεινουμε στην κοπελα εναν προορισμο που δεν εχουμε παει δεν ειναι κακο..εγω δεν το αναλυω..απλα της λεω να σκεφτει και αυτον τον προορισμο..
τοσο απλα..
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Ναι όντως Γιάννη (χρόνια πολλά κιόλας για προχθές), εξαρτάται πάντα από το πόσο σοβαρά έχεις πάρει την ερώτηση. Αν δε σε αφορά το αν θα περάσει καλά ή όχι κάποιος στο μέρος που του πρότεινες, φυσικά μπορείς να μεταφέρεις ό,τι άκουσες ή ό,τι διάβασες. Όπως είπα και παραπάνω, εμένα ούτε που με πειράζει, αρκεί να το σημειώνει ο προτείνων ότι δεν έχει πατήσει το πόδι του εκεί.
Κουβέντα κάνουμε πάντως, δε νομίζω ότι πιστεύει ο οποιοσδήποτε ότι κρίνεται το μέλλον της κοπέλας από το τι θα προτείνουμε..

Σε κάθε περίπτωση, η φήμη του φόρουμ χτίστηκε και επεκτάθηκε επειδή μπορείς να βρεις άτομα να μιλήσεις για μέρη που σε ενδιαφέρουν, να σου δώσουν συμβουλές και προτάσεις...Όχι για αερολογίες...(Δες τις απαντήσεις που δίνει η go2dbeach σε σχετικό πρόσφατο τόπικ με γαμήλιο και θα καταλάβεις τι εννοώ)
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Ναι όντως Γιάννη (χρόνια πολλά κιόλας για προχθές), εξαρτάται πάντα από το πόσο σοβαρά έχεις πάρει την ερώτηση. Αν δε σε αφορά το αν θα περάσει καλά ή όχι κάποιος στο μέρος που του πρότεινες, φυσικά μπορείς να μεταφέρεις ό,τι άκουσες ή ό,τι διάβασες. Όπως είπα και παραπάνω, εμένα ούτε που με πειράζει, αρκεί να το σημειώνει ο προτείνων ότι δεν έχει πατήσει το πόδι του εκεί.
Κουβέντα κάνουμε πάντως, δε νομίζω ότι πιστεύει ο οποιοσδήποτε ότι κρίνεται το μέλλον της κοπέλας από το τι θα προτείνουμε..

Σε κάθε περίπτωση, η φήμη του φόρουμ χτίστηκε και επεκτάθηκε επειδή μπορείς να βρεις άτομα να μιλήσεις για μέρη που σε ενδιαφέρουν, να σου δώσουν συμβουλές και προτάσεις...Όχι για αερολογίες...(Δες τις απαντήσεις που δίνει η go2dbeach σε σχετικό πρόσφατο τόπικ με γαμήλιο και θα καταλάβεις τι εννοώ)
Κατ αρχην σευχαριστω για τα χρονια πολλα..

Ξαναλεω οτι εγω τουλαχιστον θα πω οτι ΔΕΝ εχω παει στην ταδε χωρα που προτεινω..εγω αναφερω τον προορισμο σαν προορισμο..απο κει και περα ο εμπειρος ταξιδιωτης που εχει παει σαυτη τη χωρα θα πει αν αξιζει και τι αξιζει στη συγκεκριμενη χωρα..

στο συγκεκριμενο θεμα ειπα τη ταυλανδη και το κραμπι συγκεκριμενα..δεν το ανελυσα ουτε ειπα καμια αερολογια..ανεφερα μαλιστα την τιμη πακετου που το πουλανε τα πρακτορεια..γιατι για πρακτορειο ενδιαφερεται..

ξερω καλα τι προσφερει το φορουμ γιαυτο και το ακολουθω..και ξερω τι εχει προσφερει ο καθενας με τον πλουτο γνωσης και εμπειριας του..
ομως θα ξαναπω πως και 50 προτασεις να μου κανεις για εστιατορια σε μια πολη που εχεις παει 20 φορες αν δεν ειναι του γουστου μου,στα μετρα μου και πολλα ακομα δεν προκειται να παω...ενα παραδειγμα εφερα..
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
και οσον αφορα αυτο που ειπε ο traveller πριν (που σε παρα πολλα εχω συμφωνησει μαζι του)..ειπε σε καμια περιπτωση δεν θα λαβει υποψην την γνωμη του οποιουδηποτε εδω μεσα..κι εγω εχω την εξης απορια..
τοτε γιατι ο ιδιος σε απειρα ποστ προτεινει περιοχες εστιατορια ξενοδοχεια ,υποστηριζει με απολυτο τροπο τις επιλογες του και χλευαζει επισης με απολυτο τροπο κατι που για τον ιδιο δεν ειναι της επιλογης του?
για να προσκυνησουμε την αποδεδειγμενη του εμπειρια και αισθητικη?
και οτι ολοι εμεις θα το ακολουθησουμε με κλειστα ματια?
Μάλλον δεν με διάβασες καλά... γράφω λοιπόν...

Στο φινάλε... εγώ προσωπικά αποφεύγω να δίνω συμβουλές για μέρη που δεν έχω πάει ή έχω καιρό να πάω και είναι σαν να μην έχω πάει... εκτός εξαιρέσεων, τα μέρη που δίνω τα έχω δει και δοκιμάσει με τα ματάκια μου και όποιος εμπιστεύεται τα γούστα μου τα λαμβάνει υπόψιν... αλλιώς προχωράει παρακάτω...
Δεν καλώ κανέναν λοιπόν να προσκυνήσει καμιά εμπειρία μου και καμιά αισθητική μου... ξαναλέω το εξής απλό... όποιος με εμπιστεύεται ακολουθεί τις επιλογές μου, αλλιώς προχωράει παρακάτω... εγώ από την πλευρά μου και είμαι τίμιος σε αυτό, εμπιστεύομαι ελάχιστους και αυτούς όχι σε όλα... τον Samion, τον taver, τον GTS, τον Yorgos, την Rosa, την Έρση, την Ντόροθι, την Ευαγγελία, τον Hydroneta και άντε 2-3 ακόμα που τους ξεχνάω...
 
Last edited by a moderator:

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Μάλλον δεν με διάβασες καλά... γράφω λοιπόν...



Δεν καλώ κανέναν λοιπόν να προσκυνήσει καμιά εμπειρία μου και καμιά αισθητική μου... ξαναλέω το εξής απλό... όποιος με εμπιστεύεται ακολουθεί τις επιλογές μου, αλλιώς προχωράει παρακάτω... εγώ από την πλευρά μου και είμαι τίμιος σε αυτό, εμπιστεύομαι ελάχιστους και αυτούς όχι σε όλα... τον Samion, τον taver, τον GTS, τον Yorgos, την Rosa, την Έρση, την Ντόροθι, την Ευαγγελία, τον Hydroneta και άντε 2-3 ακόμα που τους ξεχνάω...
μα συμφωνω σαυτο που λες..κι εγω πολλους απ αυτους που ανεφερες,μαζι και σενα θα παρω στα σοβαρα την γνωμη σας..
αλλα οπως πολυ σωστα ειπες οχι σε ολα..
για μενα εχει μεγαλυτερη αξια να διαβασω την εκπληκτικη σου ιστορια στη βορειο κορεα και να παρω πληροφοριες παρα να μου προτεινεις 20 εστιατορια στο παρισι...

η διαφορετικη προσωπικοτητα και η οικονομικη κατασταση του καθενος παιζουν ουσιαστικο ρολο..γιαυτο ειπα ας μην ειμαστε απολυτοι..
καθως απευθυνομαστε οχι σε 20 ατομα εδω μεσα...

ας αναφερουν λοιπον ολοι τι προορισμο εχουν να προτεινουν και οι εχοντας εμπειρια ας τον επικυρωσουν η ας τον απορριψουν..
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Η δεύτερη και η τρίτη παράγραφός σου είναι πλήρως συγκρουόμενες. Ουσιαστικά λες ότι εφόσον κανείς δεν μπορεί να είναι πραγματικά εξπέρ, ας λέμε όλοι από μια μπούρδα που διαβάσαμε/ακούσαμε κάπου.
Μπορεί να σου φαίνονται αντικρουόμενες αλλά περιέγραψα τι συμβαίνει στα μεγάλα σοβαρά ξένα ταξιδιωτικά φόρουμ, όπου ο ρόλος της αυθεντίας ανήκει σε άτομο που αποδεδειγμένα ζει, εργάζεται και κινείται σε κάποιο μέρος και ΟΛΑ τα υπόλοιπα μέλη έχουν ισότιμο λόγο είτε έχουν είτε δεν έχουν επισκεφτεί ένα μέρος.

Επιπλέον, μπούρδες μπορούν να πουν ακόμα και άτομα που έχουν επισκεφτεί κάποιο μέρος λόγω μειωμένης αντιληπτικής ικανότητας ή μνήμης ή γιατί θέλουν να προκαλέσουν εντύπωση, άρα είναι δύσκολο για εμένα να ξεχωρίσω τις μπούρδες αυτών που έχουν επισκεφτεί ένα μέρος από τις μπούρδες αυτών που δεν το έχουν επισκεφτεί.
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Επιπλέον, μπούρδες μπορούν να πουν ακόμα και άτομα που έχουν επισκεφτεί κάποιο μέρος λόγω μειωμένης αντιληπτικής ικανότητας ή μνήμης ή γιατί θέλουν να προκαλέσουν εντύπωση, άρα είναι δύσκολο για εμένα να ξεχωρίσω τις μπούρδες αυτών που έχουν επισκεφτεί ένα μέρος από τις μπούρδες αυτών που δεν το έχουν επισκεφτεί.
Εδώ συμφωνώ απόλυτα.
Απλά νομίζω τα παιδιά μιλάνε για τις πιθανότητες γενικότερα. Άλλωστε μες τις πιθανότητες ζούμε...
 

oana

Member
Μηνύματα
47
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
Rome
παιδια....guys...and girls.....please!
στο θεμα μας...μην ξεφευγουμε....:xmas_lol::xmas_lol::xmas_lol::xmas_lol:!houston we have a problem!
νομιζω πως δεν ειναι καλη περιοδος για μαυρικιο....οπως ειπε καποιος παραπανω....θα εχει βροχες....(τραγικο?)μου κανει εντυπωση ομως πως μου ξεφυγε??πριν καταληξω σε αυτους τους προορισμους το πρωτο πραγμα που κοιταξα ειναι ο καιρος....:xmas_confused::xmas_confused:
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
παιδια....guys...and girls.....please!
στο θεμα μας...μην ξεφευγουμε....:xmas_lol::xmas_lol::xmas_lol::xmas_lol:!houston we have a problem!
νομιζω πως δεν ειναι καλη περιοδος για μαυρικιο....οπως ειπε καποιος παραπανω....θα εχει βροχες....(τραγικο?)μου κανει εντυπωση ομως πως μου ξεφυγε??πριν καταληξω σε αυτους τους προορισμους το πρωτο πραγμα που κοιταξα ειναι ο καιρος....:xmas_confused::xmas_confused:
θελεις οπωσδηποτε τοσο μακρινους και εξωτικους προορισμους?

προς αφρικη μερια δεν εχεις σκεφτει κατι?
νομιζω μαροκο και κενυα ειναι δυο πολυ καλες περιπτωσεις..διαφορετικες η μια με την αλλη αλλα πολυ ιδιαιτεροι προορισμοι...
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Προφανώς ή μάλλον προφανέστατα, η αλήθεια είναι στη μέση.
Εννοείται ότι ο καθείς μπορεί σύμφωνα με τα ιδιαιτερα γούστα του να προτείνει οτιδήποτε σε κάποιον που ζητά ιδέες για ταξίδια. Η διαφοροποίηση έγκειται στο ότι πολύ απλά οι όποιες ενημερώσεις που μπορεί να παραθέσει, να είναι σκληρά αντικειμενικές και ουχί να κρύβουν υποκειμενικές πληροφορίες που εκ των πραγμάτων μπορεί να αποδειχθούν ανεδαφικές ή ακόμα και μη υπαρκτές.
΄Τουτέστιν, πες μου για πχ το Ζεφύρι ως γαμήλιο (γιατί πολύ απλά έτσι γουστάρεις και καλά κάνεις), αλλά παράθεσέ μου ενημερώσεις όπως "είναι αραιοκατοικημένο, έχει πληθυσμό 400 κατοίκους, έχει καλό καιρό (με παράθεση ανάλογου σάιτ και αυτό με επιφύλαξη) κλπ αντικειμενικές και αδιαμφισβήτητες. Μην προχωρήσεις και μου το προτείνεις, διότι ο μπατζανάκης, περιπτεράς κουμπάρος, μπογιατζής σου, σου είπε ότι έχει καλές θάλασσες, ωραίο παστίτσιο, και οικονομικό ταξί.
Ετσι και ο ενδιαφερόμενος μπορεί να μπεί στην διαδικασία να κοιτάξει κάτι που -μπορεί να τον καλύπτει- δεν του είχε περάσει από το μυαλό, και να μην λάβει παραπλανητικές πληροφορίες. Στο κάτω κάτω ένα οιοδήποτε ταξ. σαιτ λειτουργεί επικουρικά, ήτοι, πάνω απο όλα θέλει και προσωπική εργασία.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.013
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom