το ωραιότερο ελληνικο χωριο ειναι......

turms

Member
Μηνύματα
2.074
Likes
2.838
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
για τον Απειρανθο εχω ακουσει κ εγω απο μια φιλη που δουλευει εδω κ λιγο καιρο στην Ναξο οτι ειναι πολύ ομορφο...οσο για τα αλλα που λες συμφωνω...
πολυ ομορφα μεν...αλλα...το Νυμφαιο μου θυμιζει λες κ ειναι σκηνικο για ταινια του Αγγελοπουλου...
ο δε Αγ. Αθανασιος, μια αποτυχημενη προσπαθεια αντιγραφης της Αραχωβας...(ισως κ επιτυχημενη..δεν ξερω..)
 

astral

Member
Μηνύματα
776
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Αργεντινή
Η Όλυμπος στην Κάρπαθο!!!
Από τα πιο όμορφα χωριά που έχω συναντήσει ποτέ!!! :D
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
το Νυμφαιο μου θυμιζει λες κ ειναι σκηνικο για ταινια του Αγγελοπουλου...
ΕΙΝΑΙ σκηνικό από ταινία του Αγγελόπουλου.. Ο Θόδωρας έχει γυρίσει τουλ 3 ταινίες στη Φλώρινα (μελισσοκόμος, μετέωρο βήμα κτλ). Όσο για τον Άγιο Παντελεήμονα, ίσως είναι κακέκτυπο της Αράχωβας, αλλά και η ίδια η Αράχωβα έχει γίνει πια κακέκτυπο του εαυτού της... Κοσμοπολιτισμός και άγιος ο θεός... to see and be seen που λέει και ένας φίλος. Αυτό είναι ομορφιά δηλαδή; (sorry για το κάπως off topic )
 

turms

Member
Μηνύματα
2.074
Likes
2.838
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
αυτο το to see and be seen ομως ειναι κατι που το βρισκεις παντου...καθε εποχη...
το θεμα ειναι οταν βλεπεις οτι πχ το ενα χωριο ειναι ετσι, εσυ πας κ το αντιγραφεις;;;
μεινε αυθεντικος...(πολυ off topic κ εγω)
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Με τσιγκλάτε...

Προσωπική μου άποψη... οι "κοσμικοί" του φόρουμ ας με συγχωρέσουν αλλά η ιστορία θα με δικαιώσει...

Αράχωβα, Αγ.Αθανάσιος είναι απλά για γέλια και για κλάμματα... Για γέλια γιατί είναι σουρεαλιστικά κιτς... και για κλάμματα γιατί υπάρχει κόσμος που τους αρέσει και δίνουν λεφτά γαι να πάνε...
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
ΕΙΝΑΙ σκηνικό από ταινία του Αγγελόπουλου.. Ο Θόδωρας έχει γυρίσει τουλ 3 ταινίες στη Φλώρινα (μελισσοκόμος, μετέωρο βήμα κτλ). Όσο για τον Άγιο Παντελεήμονα, ίσως είναι κακέκτυπο της Αράχωβας, αλλά και η ίδια η Αράχωβα έχει γίνει πια κακέκτυπο του εαυτού της... Κοσμοπολιτισμός και άγιος ο θεός... to see and be seen που λέει και ένας φίλος. Αυτό είναι ομορφιά δηλαδή; (sorry για το κάπως off topic )
τι κοινό μπορεί να έχει η Αράχωβα με τόν Α.Παντελεήμονα εκτός του ότι ότι και στα δύο χωριά έχουν σπίτια στό μέν πρώτο οι νοτιοι κοσμικοί και στο δέυτερο οι βόριοι κοσμικοί.

απλά η αράχωβα εντελώς ανορθόδοξα και άναρχα επεκτάθηκε πρός όλε τίς πλευρές τής και ιδικά αυτή η αηδία που αντικρίζεις στο λιβάδι ,ενώ τουλάχιστον στόν Α.Παντελέημονα
υπάρχει μια δόμηση ομοιόμορφη τουλάχιστον αρχιτεκτονικά .

ιδικά ο Αγιος Αθανάσιος θα έλεγα ότι είναι λίγος ψέυτικος ,και εξηγούμε ..το χωριό ζωντανέυει μόνο όταν λειτουργεί το χιονοδρομικό στό βόρας δηλαδή το χειμώνα ,καλοκαίρι που έχω περάσει ούτε νερό δέν βρίσκεις να αγοράσεις παντού ερημιά .
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Με τσιγκλάτε...

Προσωπική μου άποψη... οι "κοσμικοί" του φόρουμ ας με συγχωρέσουν αλλά η ιστορία θα με δικαιώσει...

Αράχωβα, Αγ.Αθανάσιος είναι απλά για γέλια και για κλάμματα... Για γέλια γιατί είναι σουρεαλιστικά κιτς... και για κλάμματα γιατί υπάρχει κόσμος που τους αρέσει και δίνουν λεφτά γαι να πάνε...

4 διανυκτερέυσεις στήν αράχωβα η στόν Αη Θανάση ισοδυναμούν με 4ήμερο ταξίδι στήν ευρώπη με αεροπορικά και ξενοδοχείο
η επιλογη είναι του καθενός... να πράξει ότι θέλει
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Δε το βρισκω σωστο , αφου τεθηκε θεμα ομορφου ελληνικου χωριου, να μην αναφερθω στο χωριο μου, τη Σαμαρινα Γρεβενων. Το ξερω ειπατε να ειμαστε αντικειμενικοι αλλα δε μπορω να το αγνοησω. Οντως τα περισσοτερα χωρια που ηδη αναφερατε είναι εκπληκτικα και ιδιαιτερα τα δυο εξ Ιωαννινων Συρρακο-Καλαρειτες. Αλλα και τα βλαχοχωρια της Πινδου από τη πλευρα του Νομου Γρεβενων χρηζουν ιδιαιτερης ομορφιας. Τα περισσοτερα απο αυτά όπως και η ξακουστη Σαμαρινα δε κατοικουνται το χειμωνα, (πώς να κατοικειται αφου είναι χτισμενη σε υψομετρο 1.600 μ από τα ψηλοτερα των Βαλκανιων) και οσοι καταγομαστε από εκει ειμαστε διασκορπισμενοι σε ολη την Ελλαδα κυριως Μακεδονια, Θεσσαλια και Ηπειρο. Το Χειμωνα είναι ανοιχτοι μονο οι ξενωνες και οι ψησταριες για τους φανατικους του σκι και του χειμωνιατικου αγριου τοπιου (το χιονοδρομικο κεντρο Βασιλιτσας απεχει μονο 15 λεπτα με το αυτοκινητο). Το καλοκαιρι όμως ιδιαιτερα τον Αυγουστο οπου γιορταζεται η Παναγια το χωριο σφυζει από ζωη με μπακαλικα, φουρνο και μπαρ και μαζευονται οι απανταχου Σαμαριναιοι για να γεμισουν μπαταριες, να δουν γνωστους που ειχαν να τους δουν από περισυ το καλοκαιρι, και να ξεφυγουν από το καυσωνα της πολης απολαμβάνωντας τη δροσια και τη μαγεια του βουνου. Μπορεις να κανεις αναβαση στο Σμολικα και να δεις τη Δρακολιμνη συνηθως παγωμενη ακομα και 15αυγουστο! Πολλες φορες νιωθω ευλογημενη που εχω τη δυνατοτητα να κανω καλοκαιρινες διακοπες σε θαλασσα και βουνο. Οσοι εχουν κανει καλοκαιρινες διακοπες σε βουνο νομιζω μπορουν να το εκτιμησουν.

dancing Queen εμενα προσωπικα με εστειλες.......χειμαρωδης η περιγραφη σου και μας ταξιδεψες στη Σαμαρινα που εμεις οι νοτιοι.....τη γνωριζουμε μεσα απο εικονες....αν και σπουδασα Θεσσαλονικη στα μερη σ δεν ειχα ερθει ποτε....δυστυχως.....:roll::roll::roll:
μπραβο και παλι:clap::clap::clap:
 

turms

Member
Μηνύματα
2.074
Likes
2.838
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
turms απο οσο γνωριζω συνηθως τις λιμνες στις κορυφες των βουνων τις ονομαζουν "δρακολιμνες". Στον Σμολικα εγω αναφερομουν στη λιμνη Σμολικα ενω υπαρχει και η απα σπιτζουρατα. Για περισσοτερες πληροφοριες μπες στο επισημο σαιτ της Σαμαρινας www.pindos-n.gr και κοιτα αξιοθεατα/σμολικας ή κοιτα αποδρασεις. Δεν ξερω πραγματικα αν η αναβαση απο το Παπιγκο σε οδηγει στη λιμνη Σμολικα βλεπεις δυστηχως δεν εχω επισκεφτει το Παπιγκο!
εγω μιλαω για την Δρακολιμνη κοντα στο Καταφύγιο της Αστρακας

μαλλον αλλο λες εσυ...
εγω λεω αυτο
ενα απο τα ωραιοτερα μερη στην Ελλαδα

aimg10.imageshack.us_img10_9891_drakolimni.jpg
 

rezi

Member
Μηνύματα
78
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Cuba?Brazil?South afrika?
Ταξίδι-Όνειρο
Διαστημικη Βολτα
ανωγεια-κουφη-αργυρουπολη-ζωνιανια-ασι γωνια-ψηλορειτης,για ολα τα καλα του
αερα φυση φαγητο ποτα
και κυριως για τους ανθρωπους
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
δηλαδή μας λες αν κατάλαβα ότι τα ζωνιανά είναι ωραίο χωριό?
 

manolism

Member
Μηνύματα
387
Likes
1.779
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
δηλαδή μας λες αν κατάλαβα ότι τα ζωνιανά είναι ωραίο χωριό?
Εαν για τον φιλο τα Ζωνιανα ειναι ενα ωραιο χωριο εμας τι μας πειραζει;;; Διοτι δεν ειδα αντιδραση για καποιο αλλο χωριο...ή μηπως εχει κοκκινο χρωμα οπως το πανι για τον ταυρο;;; ;)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.902
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom