το ωραιότερο ελληνικο χωριο ειναι......

Dancing Queen

Member
Μηνύματα
94
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
στα φθινοπωρινα φυλλα
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
turms καταρχην σε παρακαλω αν ειναι ευκολο, ξεαγχωσου το συντομοτερο, γιατι αγχωνεις κι εμενα.... δεν ξερω με τι εισαι αγχωμενος αλλα περα απο θεματα υγειας (που ακομα κι εκει δε πρεπει να ειμαστε υπερβολικοι) πραγματικα τιποτε αλλο δεν αξιζει το αγχος μας. Λοιπον για να κλεινουμε το θεμα "δρακολιμνες" αφου το θεμα μας ειναι ομορφα ελληνικα χωρια και ειμαστε ισως λιγο off topic στο site www.zagoroxoria.gr βρηκα ξεκαθαρα στοιχεια για τις δυο δρακολιμνες: του ορους Τυμφη δηλαδη "τη δικια σου" και του Σμολικα "τη δικη μου", τα οποια και παραθετω αυτουσια (ελπιζω να επιτρεπεται). Να περνας καλα σε οποιες λιμνες και βουνα πηγαινεις...
1η Δρακόλιμνη Τύμφης

Η μία δρακόλιμνη βρίσκεται στην Τύμφη, σε υψόμετρο 2050m, ΒΔ της κορυφής Πλόσκος (2377m), ΒΑ της κορυφής Αστράκας (2436m), Ν της μονής Στομίου από την οποία απέχει 3,5 ώρες και ΔΒΔ της κορυφής Γκαμήλας (2497m) η οποία είναι και η υψηλότερη κορυφή της Τύμφης. Αποτελεί πολυσύχναστο ορειβατικό προορισμό και είναι γνωστή για τους αλπικούς Τρίτωνες (δράκους) που φιλοξενεί στα νερά της. Η λίμνη απέχει 1 ώρα πεζοπορίας από το οργανωμένο καταφύγιο στο διάσελο της Αστράκας και 4 ώρες πεζοπορίας από το Μικρό Πάπιγκο. Η πρόσβαση είναι δυνατή μόνο με τα πόδια.




2η Δρακολιμνη Σμόλικα

Η δεύτερη δρακόλιμνη βρίσκεται στην δυτική κλιτύ του Σμόλικα του δεύτερου σε ύψος βουνού της Ελλάδας. Ο Σμόλικας εκτείνεται λίγα χιλιόμετρα βόρεια της Τύμφης, με όριο το φαράγγι του Αώου. Κατοικείται επίσης από αλπικούς Τρίτωνες.


Οι περιοχές που βρίσκονται οι Δρακόλιμνες αποτελούν σημαντικούς βοσκότοπους όπου τα καλοκαίρια στήνουν τις στάνες τους οι μετακινούμενοι κτηνοτρόφοι. Οι φιλόξενοι αυτοί εξερευνητές του βουνού είναι ιδιαίτερα προσιτοί και διαθέτουν ακόμη και τις καλύβες τους στους επισκέπτες των περιοχών τους που επιθυμούν να γνωρίσουν τον ποιμενικό βίο και να γευτούν τα αγνά προϊόντα της κτηνοτροφίας.

Οι πηγές και τα τρεχούμενα νερά είναι άφθονα για να ξεδιψούν οι πεζοπόροι. Τα αγριοκάτσικα, τα μεγάλα αρπακτικά πτηνά και πολλά μικρότερα θηλαστικά, συνθέτουν την εικόνα της πανίδας της περιοχής.
Τα πολλά χιόνια που καλύπτουν τις παραπάνω περιοχές δεν επιτρέπουν συνήθως την πρόσβαση κατά το χειμώνα, ενώ οι καλύτερες εποχές για αυτό είναι η Άνοιξη και το Φθινόπωρο.
Η επιστήμη τις θεωρεί ως απομεινάρια παγετώνων ενώ η παράδοση ως κατοικίες δράκων που τσακώνονται μεταξύ τους, πετώντας ο καθένας βράχους εναντίον του αντιπάλου του στο απέναντι βουνό.

Οι Δρακόλιμνες είναι οι εξής:
1) Δρακόλιμνη της Γκαμήλα,

2) Δρακόλιμνη του Σμόλικα,

3) Αλπική λίμνη Γκίστοβα του Γράμμου,

4) Αλπικές λίμνες Φλέγκες στο Μαυροβούνι,

5) Αλπική λίμνη Βερλίγκα στο Περιστέρι.

Πηγή : zagoroxoria.gr
 
Last edited by a moderator:

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Εαν για τον φιλο τα Ζωνιανα ειναι ενα ωραιο χωριο εμας τι μας πειραζει;;; Διοτι δεν ειδα αντιδραση για καποιο αλλο χωριο...ή μηπως εχει κοκκινο χρωμα οπως το πανι για τον ταυρο;;; ;)

Σιγά ταυγά αγαπητέ... υποθέτω οτι η αντίδραση ήρθε γιατί το συγκεκριμένο χωριό , όπως και η συντριπτική πλειοψηφία των χωριών της Κρήτης, απλά δεν βλέπονται... Σιγά μην ασχοληθεί κανείς με τις γνωστές γελοιότητες... μόνοι τους γίνανε ρεζίλι δεν χρειάζετε παραπάνω ξεφτίλα...

Τα χωριά της Κρήτης ακολουθούν τον γνωστό Ελληνικό κανόνα, χάλια μαύρα... εκτός εξαιρέσεων που πραγματικά χαίρεσαι να πηγαίνεις, η πλειοψηφία είναι θλιβερή...
αν βέβαια η αισθητική κάποιου ταυτίζετε με την πλειοψηφία των Κρητικών χωριών εγώ πάω πάσο... ο καθένας έχει την γνώμη και την αισθητική του...
 

manolism

Member
Μηνύματα
387
Likes
1.779
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Τα χωριά της Κρήτης ακολουθούν τον γνωστό Ελληνικό κανόνα, χάλια μαύρα... εκτός εξαιρέσεων που πραγματικά χαίρεσαι να πηγαίνεις, η πλειοψηφία είναι θλιβερή...
αν βέβαια η αισθητική κάποιου ταυτίζετε με την πλειοψηφία των Κρητικών χωριών εγώ πάω πάσο... ο καθένας έχει την γνώμη και την αισθητική του...
Επειδη τυχαινει να ειμαι απο Κρητη δεν μου αρεσει καθολου ο τροπος που σχολιαζεις για τον τοπο μου. Πολυ απλα μπορουσες να πεις οτι δεν σου αρεσει η Κρητη......και αφου εχεις αποψη για την Κρητη δεν μας λες απο που εισαι εσυ να δω και εγω τι εντυπωσεις εχω για τον τοπο σου;;;;:mad:
 

turms

Member
Μηνύματα
2.072
Likes
2.833
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
...

χρειαζομαι μια επισκεψη στην Δρακολιμνη να ξε-αγχωθω :shock:
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Τι δεν σου άρεσε από αυτά που είπα δεν κατάλαβα... που για χάρη των Ζωνιανών γίναμε διεθνώς ρεζίλι ή που έχασαν το προνόμιο να καλλιεργούν χασίς?

Οι κάτοικοι της Κρήτης είναι υπέροχοι, αλλά αυτό το λεβέντικο των Κρητικών ξεφτίλησαν μερικές δεκάδες αλήτες... Αυτό αν δεν το βλέπεις έχεις πρόβλημα... όπως μεγαλύτερο πρόβλημα , αισθητικής αυτή την φορά, έχεις αν βλέπεις τα Ζωνιανά, τα Λιβάδια και τα Ανώγεια όμορφα... αλλά είπαμε το γούστο στις μέρες μας σπανίζει...
 

manolism

Member
Μηνύματα
387
Likes
1.779
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Τι δεν σου άρεσε από αυτά που είπα δεν κατάλαβα... που για χάρη των Ζωνιανών γίναμε διεθνώς ρεζίλι ή που έχασαν το προνόμιο να καλλιεργούν χασίς?
Αυτο νομιζω ειναι ασχετο με την ομορφια της Κρητης!!! Ενας τοπος, ενα νησι, γενικα ενας προορισμος δεν νομιζω οτι αξιολογηται απο τα γεγονοτα που μπορει να συμβαινουν...αμα το παμε ετσι και η ΗΠΑ ειναι για τα μπαζα καθως ο αμερικανικος στρατος σφαζει αδιακρητος σε ολο τον κοσμο πισω απο την ταμπελα της ΄΄τρομοκρατιας΄΄....ομως ολοι λετε οτι η Ν. Υορκη ειναι μια ομορφη πολη....δεν ειδα κανεις να ελαβε υποψην του οτι οι αμερικανοι τα εχουν κανει μανταρα σε ολο τον κοσμο....
Και βεβαια για το ποιος εχει προβλημα ασε να μας το πει κανενας αλλος καλυτερα....
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.791
Likes
18.350
Αν και ο φίλτατος Traveller δε χρειάζεται κανέναν υπερασπιστή, αγαπητέ Μανώλη μάλλον τον παρανόησες....ποτέ δεν έγραψε ότι επειδή έγιναν αυτά που έγιναν στα Ζωνιανά δεν έχει όμορφα χωριά η Κρήτη...αυτό το σχολίασε και έγραψε τη γνώμη του γι'αυτό ξέχωρα (ότι δηλ. δεν έχει), χωρίς να τα συνδέσει. Τουλάχιστον εγώ αυτό κατάλαβα.....μην αρπάζεσαι έτσι εύκολα...
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Αυτό το..."γίναμε διεθνώς ρεζίλι" όποτε το ακούω για το παραμικρό μου έρχεται να απαξιώσω γενικά! Μου θυμίζει την τακτική των κλειστών κοινωνιών που θέλουν να κρύβουν τα δικά τους θέματα ώστε να μπορούν να κουτσομπολεύουν πιο άνετα τα των άλλων! Το θέμα είναι όμως ότι παντού υπάρχει ένα θέμα...σε κάθε "οικογένεια", οπότε τι να κρυβόμαστε πίσω από τα δάχτυλά μας;

Επίσης...δεν χαρακτηρίζεις ένα ολόκληρο και τόσο μεγάλο νησί για ότι έγινε σε μια περιοχή! Παντού υπάρχουν και οι όμορφες και οι άσχημες περιοχές. Και στην Κρήτη είδα αρκετές ομορφιές...
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Πολλά από τα ελληνικά χωριά που βρίσκονται στο επίκεντρο του ελληνικού χειμερινού και θερινού τουρισμού έχουν αρχίσει και γίνονται όμορφα καθώς τα αγροτουριστικά προγράμματα δίνουν άφθονο χρήμα ώστε να κουκουλώνεται η όποια ασχήμια υπάρχει με πέτρα!

Το πρόβλημα είναι ποιά από αυτά τα χωριά είναι πραγματικά όμορφα?

Επιστρέφω σε κάποια χωριά λίγα χρόνια μετά την πρώτη μου επαφή μαζί τους και βλέπω ότι αλλάζουν ριζικά. Δεν με ενοχλούν οι αλλαγές! Με ενοχλεί όμως η πέτρα ειδικά αν είναι παντού ίδια!

Το Λεωνίδιο (στην Αρκαδία) είναι ένα σχετικά μεγάλο παραδοσιακό χωριό που θα ήταν πανέμορφο αν ο Δήμος είχε ακολουθήσει το παράδειγμα άλλων περιοχών και είχε καθαρίσει τους κοινόχρηστους χώρους, είχε πλακοστρώσει ή πεζοδρομήσει μεγάλο μέρος του κέντρου, είχε αναδείξει τα αρχοντικά, είχε απαγορέψει τα δεκάδες θερμοκήπια και είχε προβάλλει το χωριό με τον κατάλληλο τρόπο.
Αντίθετα στο κοντινό χωριό Κοσμάς (του ίδιου δήμου), πολλά σπίτια διακοσμήθηκαν με τη γνωστή ελληνική πέτρα και το χωριό έγινε ωραίο τώρα!

Υπάρχουν δεκάδες τέτοια παραδείγματα όπως υπάρχουν και χωριά που παραδοσιακά ήσαν όμορφα και γίνονται ακόμα ομορφότερα.


 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
Εαν για τον φιλο τα Ζωνιανα ειναι ενα ωραιο χωριο εμας τι μας πειραζει;;; Διοτι δεν ειδα αντιδραση για καποιο αλλο χωριο...ή μηπως εχει κοκκινο χρωμα οπως το πανι για τον ταυρο;;; ;)
έγραψα για τα Ζωνιανά μόνο, γιατί από τα χωριά που αναφέρθηκαν μόνο στα Ζωνιανά έχω πάει πολλές φορές (γιατί έχω πολύ καλή φίλη από εκεί)και έχω πιο πλήρη άποψη..
για τα άτομα των ζωνιανών προφανώς αν γράψω τη γνώμη μου δεν θα σου αρέσει, μου αρέσουν συνηθως οι πιο αυθεντικοί μάγκες, κι όχι οι μάγκες με τα καλάζνικοφ..
και εννοείται ότι όλα τα χωριά του Μυλοποτάμου είναι άσχημα.. γνώμη μου!
 

marazoum

Member
Μηνύματα
27
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Munich - Brno
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΖΗΛΑΝΔΙΑ
Παλαιός Παντελεήμονας - Πιερίας
Και Μικρό - Μεγάλο Πάπιγκο
 

NTINA

Member
Μηνύματα
820
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Άγραφα
Ταξίδι-Όνειρο
Γουατεμάλα
Για μένα το ομορφότερο χωριό βρίσκεται στην Αργολίδα και είναι το Ηλιόκαστρο.
Γιατί εκεί είναι το σπίτι των παιδικών μου χρόνων.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.210
Μηνύματα
883.803
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom