το ωραιότερο ελληνικο χωριο ειναι......

island

Member
Μηνύματα
46
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΑΝΤΟΥ!!!
Σίγρι Λέσβου!!!
Το πιο σαγηνευτικο τοπίο!!!Απλα μαγευτικό χωριό!!!
Ψάξτε το!!!!!
 
Last edited by a moderator:

evripidis

Member
Μηνύματα
24
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
ΑΪΒΑΛΙ
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Δύσκολο... Χμμμ...

Α. Παντελεήμονας, Μόλυβος και Ευρωπός διότι παρατήρησα μια "τρελή" ανάπτυξη χωρίς να έχει προσβληθεί το νόημα του "χωριό".
 

vespa

Member
Μηνύματα
22
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΓΑΛΛΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Ο ΓΥΡΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ!
το Νυμφαίο δικαίως έχει πολύ πέραση,ποιά είμαι εγώ να διαφωνήσω;είναι πραγματικά απ'τους καλύτερους χειμερινούς προορισμούς,όπως κ ο Άγιος Αχίλλειος αλλά επειδή είμαι πιο καλοκαιρινός τύπος διαλέγω Φισκάρδο Κεφαλλονιάς γιατί είναι χάρμα οφθαλμόν:cool:
 

Aeiforos

Member
Μηνύματα
51
Likes
2
Ταξίδι-Όνειρο
Εθνικό Πάρκο Β. Πίνδου!
Κάθε φορά που το σκέφτομαι αλλάζω γνώμη. Εδώ και κανα τέταρτο προσπαθώ να απαντήσω φέρνοντας στο μυαλό μου όσα έχω επισκευθεί και όλο αλλάζω γνώμες. Ούτε τα 10 καλύτερα δεν μπορώ να διαλέξω. Ασε...
 

Aeiforos

Member
Μηνύματα
51
Likes
2
Ταξίδι-Όνειρο
Εθνικό Πάρκο Β. Πίνδου!
Πάντως να επισημάνω πως σχεδόν όλοι σας έχετε πάρα πολύ καλά γούστα!
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
το Νυμφαίο δικαίως έχει πολύ πέραση,ποιά είμαι εγώ να διαφωνήσω;είναι πραγματικά απ'τους καλύτερους χειμερινούς προορισμούς
Εγώ όμως είμαι ο traveller και διαφωνώ... Το Νυμφαίο δεν είναι χωριό είναι απλά μια απάτη, ένα θεατρικό σκηνικό... τα πάντα φτιαχτά, τα πάντα ψεύτικα... που είναι η αυθεντική ζωή του χωριού, που είναι τα μαγαζιά, που οι κάτοικοι?? ευχαριστώ πολύ αλλά δεν θα πάρω...δεν θα πάω σε ένα μέρος που έχει φτιαχτεί για την τέρψη των ματιών του τουρίστα... σε όσους αρέσει να το χαίρεστε... τόσα ξέρετε τόσα λέτε...
 

tzo

Member
Μηνύματα
63
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
θιβετ???
Ταξίδι-Όνειρο
γυρος του κοσμου
..και επειδη τα ομορφα χωρια, ομορφα καιγονται.....τι να πει κανεις για τα Βιλια η τον διονυσο?
 

vespa

Member
Μηνύματα
22
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΓΑΛΛΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Ο ΓΥΡΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ!
:lol:δικαίωμά σας να διαφωνείτε traveller,αλλά μην εξάπτεστε τόσο...ο καθένας έχει διαφορετικά μάτια κ διαφορετική άποψη(αλίμονο όλοι να είχαμε τα ίδια πιστεύω)...ίσως έχετε δίκιο,ίσως είμαστε άσχετοι τουρίστες που μας αρέσει το θεατρικό Νυμφαίο κ δικαίωμά μας:bleh:συγχαρητήρια για το χάρτη σας...ελπίζω κ ο δικός μου να γεμίσει!!!!!!!!!!!!
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Η Όλυμπος στην Κάρπαθο!!!
Από τα πιο όμορφα χωριά που έχω συναντήσει ποτέ!!! :D

Η Όλυμπος φυσικά!!!

Πείτε μου ένα χωριό της Ελλάδας που φοράνε ακόμα τη παραδοσιακή φορεσιά οι γυναίκες σε καθημερινή βάση και που είναι Παγκόσμια πολιτισμική κληρονομιά της χώρας μας! Είναι μοναδική πραγματικά...Ο πατέρας μου είναι απο εκεί, έχουμε σπίτι και κάθε φορά που πάω είναι σα να πηγαίνω πρώτη φορά. Κάρπαθο μένω βέβαια, αλλά λόγω δουλειάς κλπ δε πηγαίνω όσο συχνά θα ήθελα :(
Δείτε το σήμερα στον ΣΚΑΙ (Γυρίσματα).

Με τεράστια διαφορά χαμηλότερα βάζω το Μέτσοβο (ακόμα θυμάμαι τη μυρωδιά απο το χωριάτικο λουκάνικο).
 
Μηνύματα
607
Likes
115
Επόμενο Ταξίδι
βορεια ιταλια- ελβετια
Ταξίδι-Όνειρο
ιαπωνια
ο τράβελερ μερικές φορές γίνεται υπερβολικός. όμως εν προκειμένω έχει δίκιο. ποιό νυμφαίο και ποιό μέτσοβο βρε παιδιά. εδώ και πολλά χρόνια αυτά τα μέρη έχασαν την γνησιότητα τους. και καλά κάνουν. μαζεύουν χρήμα από τουρισμό, ως επί το πλείστον από κάτι άσχετους πρωτευουσιάνους που τα επισκέπτονται και νομίζουν ότι παίρνουν μυρωδιά ελληνικού χωριού και ελληνικής υπαίθρου. Ντυμένοι λες και θα πιούν καφέ στο κολωνάκι κάνουν την λεζάντα τους στην πλατεία στο μέτσοβο! μιλάμε για αστεία πράγματα. πρόσφατα πέτυχα ένα τέτοιο τσούρμο στον βοϊδομάτη. είχαν πάει δήθεν για ράφτιγκ. λες και ήρθαν από άλλον πλανήτη έκαναν. εντυπωσιασμένοι από τις ομορφιές του βουνού και τέτοιες σαχλαμάρες. τέλος πάντων, αυτό που λέω είναι πολλά από τα μέρη που αναφέρθηκαν έχουν χάσει προ πολλού κάθε αυθεντικότητα τους.
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Έπρεπε να το αναφέρω βέβαια και εγώ, ενώ το σκεφτόμουν δεν το έγραψα...
Το Μέτσοβο ήταν κάπως ''στημένο'' όταν πήγα...Βρέθηκα εκεί όμως μόνο μια μέρα και δεν ήμουν σίγουρος για το τι να πώ...Μου φάνηκε όπως είπα στημένο και τουριστικό. Αλλά τη μυρωδιά απο το χωριάτικο λουκάνικο δε την ξεχνάω! :D
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.723
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom