το ωραιότερο ελληνικο χωριο ειναι......

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
" το ωραιότερο ελληνικό χωριό " κατα την γνώμη μου είναι εκεί πρός τα μέρη του Γιώργου και της Bαρσαμίας Αθανάσιος Διάκος Φωκιδας


 

tkdreamer5

Member
Μηνύματα
19
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ουαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
χαρηκα που μεσα στις απαντησεις διαβασα και για το χωρια της λιμνης στη Καρδιτσα, το τοπο μου!
οσων αφορα "χωρια" σα την αραχωβα, θα συμφονησω με αυτους που ειπαν οτι δεν ειναι χωριο! ειναι πολυ κοσμοπολιτικο για να ειναι χωριο! η εννοια του χωριου ειναι εντελως διαφορετικη.

Να συνεχισω λιγο με τα μερη τα δικα μου? τη Καρδιτσα? υπαρχουν πολλλα ομορφα χωρια κει πανω! και δεν ειναι μονο αυτα στη λιμνη. το χωριο μου λεγετε καρυα και ανηκει στο δημο Αργιθεας. το χειμωνα οι κατοικοι ειναι 2...μιλαω για μονιμους κατοικους!!! απλα ενα ηλικιωμενο ζευγαρι! σαββατοκυριακα αναιβενουν κι αλλοι, χωριανοι και ξενοι, για βολτα, κυνηγι κ.α. Το προβλημα που αντιμετοπιζουν τα περισσοτερα χωρια εκει πανω ειναι κυριως η ελλειψη χρηματων...αυτο ομως δε μας πτωει!
ολα τα χωρια του δημου ειναι μικρα και παραδοσιακα...δυσκολα σε καθε χωριο θα υπαρχει και δευτερο μαγαζι και οι ηλικιωμενοι που υπαρχουν ειναι "ολα τα λευτα"! ειναι ομορφες οι στιγμες διπλα στη φωτια, μια παρεα, φαγητο, τσιπουρακι ή κρασακι και να λεμε ιστοριες! αυτη ειναι η αισθηση που εχω για το χωριο! ....αγνοι - χαρουμενοι ανθρωποι! εξισου ομορφα χωρια, χωρις σπουδαια αναπτυξη βρισκοντε και στην Αρτα με την οποια συνορευουμε.
για οποιον ενδιαφερεται
http://www.kariakarditsas.gr/
http://www.karditsa-net.gr/2007/argithea/argithea3.htm

εκτος Καρδιτσας εχω ακουσει πολυ καλα για τα χωρια στα ορεινα Ιωαννινα και στη Μανη, χωρις ακομα να εχω καταφερει να παω!
 
Last edited by a moderator:

Papas George

Member
Μηνύματα
73
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
mexico
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γυρος του κοσμου
μεσκλα χανιων...
στην επαρχια κυδωνιας, στον δημο μουσουρων..
ειναι η περιοχη που τραγουδιεται στο "ποτε θα κανει ξαστερια" κ απο τον Ξυλουρη..
"στη στρατα τον μουσουρων" λεει ενας στιχος απο το τραγουδι...
εκει λοιπον στις οχθες ενος ποταμου, στο βαθος μιας κοιλαδας αναμεσα σε πορτοκαλιες σε ελιες σε καστανιες, καρυδιες βρισκονται ακουμπισμενα τα Μεσκλα..
κ το καλυτερο ολων... δεν εχουν πολυανακαλυφθει ακομα..
σε αποσταση 3-4 χιλιομετρων ειναι κ η Ζουρβα..
ενας δρομος που ανεβαινει σχεδον καθετα στο βουνο για να σου δωσει μια θεα στα παραλια κ στο αιγαιο, οπως ακριβως την βλεπεις στον χαρτη..
Βλεπεις ξαφνικα βρεθηκες σε μια κορυφη των Λευκων Ορεων..
κ βεβαια μετα αφου διασχισεις 5-6 χιλιομετρα(τα 2-3 στην κορυφογραμμη) κατηφοριζεις στο Θερισσο.. την πατριδα κ το στρατηγειο του Ελευθεριου Βενιζελου..
Ασε που για να φτασεις Χανια περνας απο τρελλο φαραγγι με το αυτοκινητο..
Σημ.: ο δρομος ειναι στον πατο του φαραγγιου..
Σε 5-6 γραμμες μαζεψα κ ομορφια κ αγριαδα κ ιστορια..
κ ολα αυτα σε μια μικρη γειτονια τση Κρητης..
Καλως να ορισετε να κερασουμε κ μια τσικουδια..
 

Vesna

Member
Μηνύματα
28
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Βλάστη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού, Καναδάς, Αργεντινή
Για μένα το ομορφότερο χωριό και (με διαφορά...) είναι το Νυμφαίο! Τόσο για την αρχιτεκτονική των σπιτιών, τα πλακόστρωτα δρομάκια, όσο για την πραγματικά υπέροχη φύση που το αγκαλιάζει... Και είναι απίστευτο πόσο πολύ αλλάζει η όψη του ανάλογα με την εποχή που θα το επισκεφτείς!
Έχει γραφικά καφέ και ταβερνάκια για τους πιο αραχτούς, καταπληκτικά μονοπάτια για όσους διψούν για ανακαλύψεις και ας μην ξεχνάμε το καταφύγιο της καφέ αρκούδας για τους φιλόζωους (όπως και το καταφύγιο του λύκου, στο γειτονικό χωριό Αργραπιδιά).
Είναι ιδανική βάση για εξορμήσεις στην τριγύρω περιοχή!
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Για μένα το ομορφότερο χωριό και (με διαφορά...) είναι το Νυμφαίο! Τόσο για την αρχιτεκτονική των σπιτιών, τα πλακόστρωτα δρομάκια, όσο για την πραγματικά υπέροχη φύση που το αγκαλιάζει... Και είναι απίστευτο πόσο πολύ αλλάζει η όψη του ανάλογα με την εποχή που θα το επισκεφτείς!
Έχει γραφικά καφέ και ταβερνάκια για τους πιο αραχτούς, καταπληκτικά μονοπάτια για όσους διψούν για ανακαλύψεις και ας μην ξεχνάμε το καταφύγιο της καφέ αρκούδας για τους φιλόζωους (όπως και το καταφύγιο του λύκου, στο γειτονικό χωριό Αργραπιδιά).
Είναι ιδανική βάση για εξορμήσεις στην τριγύρω περιοχή!
Μμμμμ....δεν έχεις έρθει Όλυμπο Καρπάθου γι'αυτό τα λες... Απο αρκούδες πιά...άλλο τίποτα!!! :haha:
 

Vesna

Member
Μηνύματα
28
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Βλάστη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού, Καναδάς, Αργεντινή
Μμμμμ....δεν έχεις έρθει Όλυμπο Καρπάθου γι'αυτό τα λες... Απο αρκούδες πιά...άλλο τίποτα!!! :haha:

Κι όμως έχω έρθει! Και για την ακρίβεια πριν 1,5 μήνα ήμουν εκεί! Είναι αλήθεια ότι το θέαμα της Ολύμπου όπως ξεπροβάλλει ξαφνικά ανάμεσα στα βουνά, είναι μοναδικό! Όμως η εικόνα αυτή από μακριά είναι πολύ ομορφότερη από αυτή που συναντάς όταν βαδίζεις στα σοκάκια. Κι αυτό περισσότερο γιατί τα μαγαζιά είναι τόσο πολλά και τόσο -κατά τη γνώμη μου- κιτς (sorry, δε θέλω να προσβάλλω κανέναν...) που σε πνίγουν, δε σ' αφήνουν να δεις το ίδιο το χωριό...

Αλλά ας μη το ψάχνουμε... έχω περισσότερο βουνίσια γούστα, δε θα διάλεγα χωριό σε νησί! Έτσι διάλεξα το Νυμφαίο...

Διάβασα τα προαναφερόμενα σχετικά με το Νυμφαίο και έχω να απαντήσω στον αγαπητό Traveller, ότι το θέμα της συγκεκριμένης συζήτησης είναι "το ομορφότερο Ελληνικό χωριό" και όχι το αυθεντικότερο! Όταν λοιπόν καλείσαι να διαλέξεις το ομορφότερο, προσπαθείς να διαλέξεις (κατά τη γνώμη μου πάντα) το μέρος που συνδυάζει γραφικότητα και ξεχωριστό περιβάλλον τριγύρω. Από γραφικότητα το Νυμφαίο σκίζει (ας μην ξεχνάμε πόσο παλιά είναι αρκετά απ' τα πετρόχτιστα σπίτια), όσο για φύση... δε το συζητώ... οξιές που το χειμώνα είναι γυμνές, την άνοιξη πετάνε δειλά δειλά τα πρώτα φυλλαράκια από εκείνο το εκτυφλωτικά πράσινο χρώμα, το καλοκαίρι γίνονται φουντωτές και καταπράσινες και το φθινόπωρο... αχ, αυτό το φθινόπωρο που βάφει τα φύλλα τους κατακόκκινα τι μαγικό που είναι! Εκτός απ' το δάσος οξιάς, έχει και την πεδιάδα κοντά (δεν είναι του γούστου μου, αλλά σε κάποιους αρέσει), είναι πολύ κοντά σε λίμνες και γενικά πιστεύω πως καλύπτει όλα τα γούστα. Όπως έγραψα, είναι ιδανική βάση για εξορμήσεις (και φυσικά και για τριγύρω χωριά που είναι πιο γνήσια...) Όσο για την αυθεντικότητα τώρα, είναι αλήθεια ότι δεν είναι το κλασσικό γνήσιο χωριό, αλλά δε το λες και Αράχωβα! Η πολυκοσμία -πόσο μάλιστα η κοσμικότητα- ούτε και σε μένα ταιριάζουν, αλλά είπα να παραβλέψω αυτό το κομμάτι, για χάριν όλων των άλλων που ανέφερα. Συν το μεγαλύτερο πλεονέκτημα για μένα, το καταφύγιο της καφέ αρκούδας και του λύκου, αλλά αυτό είναι καθαρά υποκειμενικό θέμα... (έχουμε και μερικές αδυναμίες!) :):):)
 

Vesna

Member
Μηνύματα
28
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Βλάστη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού, Καναδάς, Αργεντινή
Για τις αρκούδες πάντως συμφωνείς, δεν είδα να έχεις αντίρρηση... :haha:

πωπωπω... μια αδυναμία έχω κι εγώ και το έκανες θέμα! :roll:

αφού είμαι τρελή, μπορεί να βλέπω αρκούδες παντού, πού ξέρεις... :bleh:
 

Magda

Member
Μηνύματα
17
Likes
0
Σ ευχαριστώ πολύ !!

Δε το βρισκω σωστο , αφου τεθηκε θεμα ομορφου ελληνικου χωριου, να μην αναφερθω στο χωριο μου, τη Σαμαρινα Γρεβενων. Το ξερω ειπατε να ειμαστε αντικειμενικοι αλλα δε μπορω να το αγνοησω. Οντως τα περισσοτερα χωρια που ηδη αναφερατε είναι εκπληκτικα και ιδιαιτερα τα δυο εξ Ιωαννινων Συρρακο-Καλαρειτες. Αλλα και τα βλαχοχωρια της Πινδου από τη πλευρα του Νομου Γρεβενων χρηζουν ιδιαιτερης ομορφιας. Τα περισσοτερα απο αυτά όπως και η ξακουστη Σαμαρινα δε κατοικουνται το χειμωνα, (πώς να κατοικειται αφου είναι χτισμενη σε υψομετρο 1.600 μ από τα ψηλοτερα των Βαλκανιων) και οσοι καταγομαστε από εκει ειμαστε διασκορπισμενοι σε ολη την Ελλαδα κυριως Μακεδονια, Θεσσαλια και Ηπειρο. Το Χειμωνα είναι ανοιχτοι μονο οι ξενωνες και οι ψησταριες για τους φανατικους του σκι και του χειμωνιατικου αγριου τοπιου (το χιονοδρομικο κεντρο Βασιλιτσας απεχει μονο 15 λεπτα με το αυτοκινητο). Το καλοκαιρι όμως ιδιαιτερα τον Αυγουστο οπου γιορταζεται η Παναγια το χωριο σφυζει από ζωη με μπακαλικα, φουρνο και μπαρ και μαζευονται οι απανταχου Σαμαριναιοι για να γεμισουν μπαταριες, να δουν γνωστους που ειχαν να τους δουν από περισυ το καλοκαιρι, και να ξεφυγουν από το καυσωνα της πολης απολαμβάνωντας τη δροσια και τη μαγεια του βουνου. Μπορεις να κανεις αναβαση στο Σμολικα και να δεις τη Δρακολιμνη συνηθως παγωμενη ακομα και 15αυγουστο! Πολλες φορες νιωθω ευλογημενη που εχω τη δυνατοτητα να κανω καλοκαιρινες διακοπες σε θαλασσα και βουνο. Οσοι εχουν κανει καλοκαιρινες διακοπες σε βουνο νομιζω μπορουν να το εκτιμησουν.
Dancing Queen ,
Σ ευχαριστώ πάρα πολύ για τα τόσο κολακευτικά λόγια σου !! Είμαι Θεσσαλονικιά και αγαπώ πολύ την Ελληνική ύπαιθρο και τα γραφικά χωριά μας . Κάθε Οκτώμβρη, αναζητώ στα πανέμορφα βουνά της Ελλάδας μας τις κόκκινες, τις χρυσαφένιες, τις χαλκοπράσινες αποχρώσεις του φθινοπώρου . Η Σαμαρίνα,που δικαίως αποκαλείται " η ωραία Σαμαρίνα " και η Πίνδος , γέμισαν τα μάτια και την καρδιά μου ομορφιά .Να τη χαίρεσαι,να είσαι πάντα καλά και να την απολαμβάνεις !!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.219
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom