το ωραιότερο ελληνικο χωριο ειναι......

Dva Srca

Member
Μηνύματα
558
Likes
1.053
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισραήλ, Ειρηνικός
Μου αρέσουν πολύ το Νυμφαίο Φλωρίνης, τα χωριά γύρω από τις Πρέσπες στον ίδιο νομό και 2-3 χωριά γύρω από τη λίμνη Πλαστήρα στο νομό Καρδίτσης.
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
ο τράβελερ μερικές φορές γίνεται υπερβολικός. όμως εν προκειμένω έχει δίκιο. ποιό νυμφαίο και ποιό μέτσοβο βρε παιδιά. εδώ και πολλά χρόνια αυτά τα μέρη έχασαν την γνησιότητα τους. και καλά κάνουν. μαζεύουν χρήμα από τουρισμό, ως επί το πλείστον από κάτι άσχετους πρωτευουσιάνους που τα επισκέπτονται και νομίζουν ότι παίρνουν μυρωδιά ελληνικού χωριού και ελληνικής υπαίθρου. Ντυμένοι λες και θα πιούν καφέ στο κολωνάκι κάνουν την λεζάντα τους στην πλατεία στο μέτσοβο! μιλάμε για αστεία πράγματα. πρόσφατα πέτυχα ένα τέτοιο τσούρμο στον βοϊδομάτη. είχαν πάει δήθεν για ράφτιγκ. λες και ήρθαν από άλλον πλανήτη έκαναν. εντυπωσιασμένοι από τις ομορφιές του βουνού και τέτοιες σαχλαμάρες. τέλος πάντων, αυτό που λέω είναι πολλά από τα μέρη που αναφέρθηκαν έχουν χάσει προ πολλού κάθε αυθεντικότητα τους.
Eπειδή συχνά διαβάζω παρόμοια σχόλια στο φόρουμ σε ότι αφορά την αυθεντικότητα καποιον τόπων επιτρέψτε μου να πω τις σκέψεις μου.....Ούτε σε μένα αρέσει να βλέπω τρέντυ ζευγάρια και παρέες με πανάκριβα σακβουαγιάζ ,ούτε σε μένα αρέσει η εμπορευματοποίηση αλλά.....
Δυστυχώς στα προηγούμενα χρόνια αλλά και σήμερα πολλά χωριά της Ελλάδας ερήμωσαν,αφέθηκαν ,έμειναν πίσω και αργοπεθαίνουν σιγά σιγά....Αυτό ειναι καλύτερο?Αν δηλαδή πας ένα σαββατοκύριακο κάπου στην ελληνική επαρχία ,δε θες να βρεις κάπου να μείνεις ,κάπου να φας,να πιεις ένα καφέ?Πριν δυο τρια χρόνια πήγα για ένα σαββατοκύριακο σε ένα χωριό της ορεινής Ναυπακτίας όπου είχε φτιαχτεί προσφατα ένας ξενώνας.Εκανα βόλτα στο χωριό και για πρώτη φορά ένιωσα ότι θέλω να φύγω....Υπήρχε ένα πολύ παλιο μικρό καφενείο με θαμώνες μόνο δυο τρεις υπερήλικες...είπαμε να μπουμε να πιούμε ένα καφέ αλλά ένοιωσα κάπως .....σαν εισβολέας(ξέρετε από αυτά τα καφενεία που δεν πατάνε ποτέ οι γυναίκες το πόδι τους)Δεν συζητώ για να φας κάτι....οι άνθρωποι εκέι τρώνε σπίτι τους....σπίτια εγκαταλελειμένα ,ελάχιστοι κάτοικοι,μια αίσθηση μαρασμού...Τι θέλω να πω?ότι μας αρέσει η αυθεντικότητα αλλά στα μετρα μας....αυτό δεν είναι παντα εφικτό κάποια μέρη εξελίσσονται ,επωφελούνται από επιδοτήσεις αναπτύσσουν τον τουριστικό τομέα .Ναι σε κάποιες περιπτώσεις παραγίνεται αλλά κατά τη γνωμη μου από το να πεθαίνει ένας τόπος μέσα στην εγκατάληψη ,αυτό δεν είναι και τόσο κακό....
Εκείνο που θα πρέπει κατά τη γνωμη μου να κοιτάζουμε είναι το πόσο σωστά γίνεται αυτή η τουριστική ανάπτυξη ,αν γίνεται με σεβασμό στην αρχιτεκτονική του τόπου και με σεβασμό στο περιβάλλον.Επίσης σημαντικό είναι να απορρίπτουμε περιπτώσεις αισχροκέρδιας εμείς οι ίδιοι ,να μη πληρώνουμε για παραδειγμα 150 ευρώ στα "αρπακτικά"σε ένα "παραδοσιακό"χωριό επειδή είναι πάσχα ,χριστούγεννα ή κάποιο τριήμερο.Το θέμα είναι να παρέχονται σωστές υπηρεσίες ώστε και να μπορεί ο κόσμος να χαίρεται την επαρχία και οι άνθρωποι που ζουν εκεί να μπορούν να κάνουν μια δουλειά και να ζουν αξοπρεπως.Θα μου πειτε ,συμβαίνει αυτό?δυστυχώς όχι σε πολλές περιπτώσεις αλλά αυτό κατά τη γνωμη μου πρέπει να είναι το ζητούμενο και όχι να κυνηγάμε ουτοπικά μια άλλη εποχή που έχει περάσει ή θα περάσει ανεπιστρεπτί.....
 
Μηνύματα
607
Likes
114
Επόμενο Ταξίδι
βορεια ιταλια- ελβετια
Ονειρεμένο Ταξίδι
ιαπωνια
τελικά μήπως δεν ξέρουμε πως είναι το παραδοσιακό ελληνικό χωριό και το φανταζόμαστε? επειδή τυχαίνει να ζω σε επαρχία και σε νομό με περισσότερα από 200 χωριά που βρίσκονται σε κάμπο, σε λαγκάδια , σε βουνό και οπουδήποτε αλλού μπορεί κανείς να φανταστεί, τυχαίνει να έχω δει πως είναι ένα παραδοσιακό ελληνικό χωριό. Δεν το γνώρισα μέσα από τα σχολικά βιβλία ούτε μέσω τηλεόρασης. Δάφνη, αυτό που συνάντησες, δηλαδή τα ερειμωμένα χωριά που σαφώς είναι αποτέλεσμα της μετανάστευσης, αποτελεί μία θλιβερή πραγματικότητα. έτσι είναι σήμερα τα περισσότερα ελληνικά χωριά. άδεια από κόσμο, παρατημένα και εγκαταλελειμένα αφού οι περισσότεροι νέοι έχουν φύγει εδώ και χρόνια είτε στο εξωτερικό είτε στα μεγάλα αστικά κέντρα. Αυτό που ψάχνουμε, εδώ και καιρό, έπαψε να υπάρχει. εγω αυτό που στηλιτεύω είναι μέρη που έχουν αναχθεί σε τουριστικούς προορισμούς και πουλάν φούμαρα. τί να θυμηθώ που γευματίσαμε σε ταβέρνα στο μέτσοβο και εποιικώς το σκυλομετανιώσαμε. ή που στην κεντρική πλατεία πουλούσαν δήθεν παραδοσιακά προϊόντα (γίδινο βούτυρο, τυριά, κασέρια κ.λ.π.) γδέρνοντας τους αφελείς τουρίστες (συμπεριλαμβανομένου και του ομιλούντος). Να μην μιλήσουμε για τις τιμές των δωματίων. εξωφρενικές.
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
Αυτό που ψάχνουμε, εδώ και καιρό, έπαψε να υπάρχει. εγω αυτό που στηλιτεύω είναι μέρη που έχουν αναχθεί σε τουριστικούς προορισμούς και πουλάν φούμαρα. τί να θυμηθώ που γευματίσαμε σε ταβέρνα στο μέτσοβο και εποιικώς το σκυλομετανιώσαμε. ή που στην κεντρική πλατεία πουλούσαν δήθεν παραδοσιακά προϊόντα (γίδινο βούτυρο, τυριά, κασέρια κ.λ.π.) γδέρνοντας τους αφελείς τουρίστες (συμπεριλαμβανομένου και του ομιλούντος). Να μην μιλήσουμε για τις τιμές των δωματίων. εξωφρενικές.

Σε αυτά που αναφέρεις συμφωνώ απόλυτα και προσθέτω και εγώ την απογοήτευσή μου όταν το περασμένο σαββαατοκύριακο δοκίμασα "παραδοσιακή"καρυδόπιτα στο νυμφαίο ,τίγκα στη σαντιγύ από πάνω:(
Ομως η διαφήμηση της apelia(όσοι έχουν περάσει τα πρώτα άντα θα θυμούνται το σλόγκαν"άνοιξε ένα αpelia") ήταν μόνο διαφήμηση.Θέλω να πω ,μήπως περιμένουμε να βρούμε ένα χωριό με καλοσυνάτους ανθρωπους ,χωρίς τουρισμό που το μόναδικό ίσως κατάλυμα(άνετο όμως,όχι με τα στρωματα π.χ που έχουν τα σπιτια στα χωριά ....) θα περιμένει αποκλειστικά εμάς με ζεστο σπιτικό φαι και ένα apellia στο τραπέζι...?δε θέλω να είμαι απαισιοδοξη αλλά λιγο δύσκολο δεν είναι?και άντε και το βρήκαμε ,πόσα τέτοια θα πρέπει να υπάρχουν για να πάει ο καθένας να τα απολαύσει χωρίς να τον ενοχλούν οι άλλοι που έχουν παει για τον ίδιο σκοπό?
Ας μη γκρινιάζουμε λοιπόν για την τουριστική εκμετάλευση και ας την πολεμήσουμε ο καθένας με τον τρόπο του και τις επιλογές του,επιβραβεύοντας με την προτίμηση μας τους σωστούς επαγγελματίας και γυρίζοντας την πλάτη στα "αρπακτικά",όχι να λέμε ότι ψάχνουμε το "αυθεντικό"αλλά από την αλλη να πληρώνουμε εκατονπενητάρια στα εκάστοτε "αρχοντικά"
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.529
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Συμφωνω με τους προλαλησαντες οτι υπαρχει πολυ και κακη εμπορευματοποιηση πλεον και στα ορεινα χωρια ( οχι που θα την γλιτωνανε και μονο τα παραθαλασσια μας θα ηταν χαλια) και ενδεχομενως και σε μερικα να ειναι μονοδρομος αν θελεις να το επισκεφθεις, να υποχρεωθεις να μεινεις στο υπερτιμημενο δωματιο και να φας ταχα μου "παραδοσιακο- βιολογικο" φαγητο αθλιας υποσταθμης.
Περα απο αυτο ομως τι εννουμε οταν λεμε οτι θελουμε ενα παραδοσιακο χωριο; Να βλεπουμε τους αγροτες να φευγουν αχαραγο σιγοτραγουδωντας για να οργωνουν τα χωραφια τους; Να βοσκουν τα προβατα τους; Να μαζευουν το μελι απο τις μελισσες τους; Να μην υπαρχει κανεις αλλος επισκεπτης εκτος απο εμας; Τι ακριβως εννοουμε με τον ορο "εχασε τον χαρακτηρα του";
Συγκεκριμενα δηλαδη για το Νυμφαιο -παραδοξως μεν - αν και χωριο- ουδεποτε ειχε αγροτικο χαρακτηρα: Οι αντρες του εφευγαν καθε χρονιο σε μακρια ταξιδια με καραβανια στην βαλκανικη κυριως και εμπορευονταν διαφορα και κυριως χρυσο. Περιφημοι ηταν οι χρυσικοι της Νεβεσκας. Γυρνουσαν πισω και με τα κερδη τους εκτιζαν τα υπεροχα αρχοντικα και το ιδιαιτερης αρχιτεκτονικης σχολειο. Αυτο περιμενετε να δειτε και σημερα; Τα καραβανια να φευγουν; Γιατι οποιος περιμενει να δει στο Νυμφαιο χαριτωμενους βοσκους και βοσκοπουλες πρεπει να τον απογοητευσω: ουτε πριν 100 χρονια υπηρχαν αυτοι εκει. Παραδοξως ηταν παντα ενα αστικο χωριο, οσο και αν ακουγεται αντιφατικο. Εννοειται φυσικα οτι οι κατοικοι του -ηδη αστικης νοοτροπιας- ηταν οι πρωτοι που εξαιτιας του κυματος αστυφιλιας μεταναστευσαν στις μεγαλες πολεις.
Ενδιαφερον βιβλιο ειναι http://www.jewelpedia.com/books_det.php?id=217
Ειχε γινει πριν καποια χρονια στο Βαφοπουλειο στη Θεσσαλονικη μιε εκθεση σχετικη και τα κασελακια των χρυσικων ειχαν κλεψει την παρασταση.
Αλλη πιο θλιβερη εξελιξη ειναι για παραδειγμα το χωριο Ανω Θολος του Νομου Δραμας: Επισης αστικο χωριο- οι κατοικοι του ασχολιοντουσαν με τη μεσιτεια των καπνων και πανεμορφο. Οταν αλλαξαν οι συνθηκες και πλεον δεν ηταν δυνατη τετοιου τυπου μεσιτεια (και ευτυχως δηλαδη) το χωριο εγκαταλειφθηκε και τα λαμπρα μακεδονιτικα αρχοντικα του εγκαταλειφθηκαν και πλεον γκρεμιζονται.
Ας το δεχτουμε: η αναπτυξη με τα καλα της και τα κακα της εχει επηρεασει και τις πολεις και τα χωρια. Τα χωρια εχουν πλεον οδικο δικτυο, ηλεκτρισμο, κεντρικη θερμανση, αλλιως θα ηθελα να ηξερα ποιος απο μας θα πηγαινε να περασει δυο τρεις μερες, αν επρεπε να φθασει με μουλαρια, να μην εχει τρεχουμενο νερο και να πρεπει να βγει μεσα στο κρυο για να φερει απο τη βρυση και να κρυωνει. Πλεον οργωνουν με τρακτερ, τα προβατα μεταφερονται με φορτηγα στα καινουργια βοσκοτοπια τους κλπ. Τρωγε την προοδο με τα φλουδια της και τα κουκουτσια της, οπως λεει ο Ελυτης. Καλα θα ηταν να ειχαμε μονο τα καλα, καλο κανει να το συζηταμε το ζητημα, αλλα μερικα πραγματα δε μπορουμε να τα σταματησουμε.
Παραθετω μια φωτογραφια απο αρχοντικο του Ανω Θολου.
 

Attachments

Zeta

Member
Μηνύματα
470
Likes
121
Θα συμφωνήσω με την Dafni και την Ερση.
Κι εγώ από χωριό κατάγομαι το οποιο διαθέτει εστιατόρια, καφέ και ξενώνες αλλά δεν έχει κάτι άλλο το ξεχωριστό να προσφέρει όπως γραφικότητα, σπόρ, αξιοθέατα. Παρόλα αυτά όμως θεωρείται ένα αυθεντικό ελληνικό χωριό που τελικά, αν το πρότεινα σε κάποιον, πιθανόν να μην το επέλεγε.
Κατά συνέπεια, όταν ένα χωριό συγκεντρώνει ολα τα παραπάνω στοιχεία καθώς και άλλα περισσότερα, γίνεται τουριστικό και χάνει την αυθεντικότητά του. Ποτέ όμως δεν παύει να είναι ξεχωριστό.
Το θέμα είναι στην προκειμένη περίπτωση, εμείς με τις επιλογές μας να επιβραβεύουμε τους επαγγεματίες και να απορρίπτουμε τα αρπακτικά. Γιατί σίγουρα υπάρχουν άνθρωποι που έχουν μεράκι και όραμα και το παλεύουν και είναι άδικο να τους βάζουμε όλους στο ίδιο σακί.
Όπως επίσης, ας αναλογιστούμε κι εμείς, με την συμπεριφορά μας, πόσο προσπαθούμε να διατηρήσουμε την αυθεντικότητα του κάθε τόπου.
 

fourkas

Member
Μηνύματα
62
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
... που άραγε ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καραιβική για ένα μήνα
...αρχές δεκαετίας 80, πιτσιρικάς τότε κάτι λίγο από το αγγλικό το γνώριζα, και εμφανιστήκατε ένα ζευγάρι 2 Γερμανών (αν θυμάμαι καλά) τουρίστες στο "χωριό μου", κατι ρωτούσαν κάτι τους απαντούσα, τους έδειξα την εκκλησία με τις (ευτυχώς μέχρι τώρα) παλιές εικόνες, τραβούσαν φωτογραφίες , τους πήγα και μία βόλτα στο χωριό και περνούσε η ώρα.
Η κυρά Νίτσα (που έμενε δίπλα στην εκκλησία) αγνάντευε το όλο σκηνικό. Οι τουρίστες πήγαν προς το μέρος της και βγήκαν κάνα-δυο φωτογραφίες μαζί της. Μου λέει η κυρά Νίτσα , 'πες τους να κάτσουν θα κάνω σπανακόπιτα να τους κεράσουμε τους ανθρώπους'.
(άντε να βρω εγώ πως λέγεται η σπανακόπιτα - δεν υπήρχε και διαφήμιση τότε ...), τρέχω λοιπόν παίρνω το μαύρο αγγλοελληνικό λεξικό (που είχε ξεμείνει από την αδερφή μου και το έχω ακόμα) και το βρήκα. Προφανώς δεν είχαν τι να κάνουν οι άνθρωποι και καθίσαν. Όλοι μαζί λοιπόν καθίσαμε στη στρωμένη κουρελού της κα Νίτσας στην αυλή μπροστά στον ασβεστωμένο φούρνο, με ξύλα.
Σε λίγα λεπτά μαζεύονται και κανα 2 φίλοι/ες και κανα 2 γειτόνισσες και δωστου κουβέντα ... μετά λεξικού και νοημάτων ...
Η κα Νίτσα ξεκίνησε με το αλεύρι, το νερό , έκανε το φύλλο, μία άλλη (δεν θυμάμαι ποιά) τη γέμιση, εμείς βοηθήσαμε στα ξύλα, σε λίγη ώρα η 'σπινασπαι' έτοιμη και όλοι δοκιμάσαμε.
Οι άνθρωποι κατενθουσιασμένοι (είχε βραδιάσει κιόλας) δεν είχαν λόγια να μας ευχαριστήσουν. Κάποιος χωριανός τους πήρε με το τρίκυκλο και τους κατέβασε στη παραλία στο ξενοδοχείο που μένανε, αφού πρώτα φάγαμε και ένα γλυκό του κουταλιού, της γιαγιάς μου.

δεν το θυμάμαι και πολύ καλά ... περάσανε και πολλά χρόνια από τότε ...

Προφανώς αυτοί οι τουρίστες περάσανε μία μέρα στο 'χωριό' με τη ζεστή "φιλοξενία" των κατοίκων του, και θέλω να πιστεύω ότι σε κάποιο άλμπουμ θα είμαστε κι εμείς χωμένοι κάπου εκεί μέσα.

...αλλά σήμερα... δεν υπάρχει κα Νίτσα (+), οι φούρνοι με ξύλα γκρεμιστήκανε για να γίνουν πάρκινγκ και η 'σπινασπαι' έγινε διαφήμιση.



(... λίγο άσχετο με το παρόν thread αλλά μου φέρατε αναμνήσεις ...)
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.529
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Η κυρια Νιτσα, ευγενικη και φιλοξενη γυναικα, περιποιηθηκε τους ξενους και εσυ ως ορεξατος νεαρος εδειξες τα αξιοθεατα του χωριου σου στους γερμανους. Το προβλημα δεν ειναι που γκρεμισανε οι φουρνοι για να γινουν παρκιγκ (που ειναι προβλημα να απαξιωνεται ετσι το παρελθον και η μνημη), αλλα το οτι στις αρχες της δεκαετιας του 80 ειχαμε περιπου 3.000.000 τουριστες ετησιως. Σημερα ειμαστε περιπου στα δωδεκα δεκατρια εκατομυρια- δεν ξερω ακριβως. Πραγμα που σημαινει οτι η κυρια Νιτσα με το πρωτο ζευγαρι τουριστων που συναντησε εκανε ακριβως αυτα που μας διηγηθηκες. Και με το δευτερο και με το τριτο θα εκανε περιπου τα ιδια. Στο εικοστο τριτο ζευγαρι που θα περνουσε την ιδια ημερα εξω απο το σπιτι της δε θα ειχε το κουραγιο να τους τραταρει. Τοτε η που δε θα ξαναελεγε καλημερα σε ξενο η που θα ανοιγε ταβερνα να κερδισει και κατι απο το ολο ζητημα. Οποτε καπως ετσι ξεκινησαμε ολιγον (εως πολυ) ερασιτεχνικα να ασχολουμαστε με τον τουρισμο. Κατα ποσον βεβαια ολοι αυτοι οι εν αρχοις ερασιτεχνικως απασχολουμενοι εγιναν και σωστοι επαγγελματιες, ειναι αλλο ζητημα. Ομως οταν οι ξενοι ξεπερασουν ενα αριθμο, τοτε δε μπορει να εχουν τετοιες εμπειριες σαν αυτη που περιεγραψε ο fourkas. Δε φταιει το χωριο, ουτε αυτο καθεαυτο εχασε την ομορφια του, αλλα φυσικα τροποποιηθηκαν καποια εθιμα του, κυριως αυτα που εχουν να κανουν με τη φιλοξενια, τα οποια αναβιωνουν -τουλαχιστον κατα την εμπειρια μου- τη στιγμη εκεινη που ο ξενος θα ξεπερασει ενα μινιμουμ ημερων παραμονης. Οταν η παραμονη ειναι πιο μακροχρονια, η διαθεση των ανθρωπων -ενδεχομενως και η φιλοπεριεγια τους- τους οδηγει να προσεγγισουν τον επισκεπτη. Ας το δουμε λοιπον και απο αυτη τη σκοπια: ετσι βιαστικοι που ειμαστε και δεν μπορουμε να αφιερωσουμε περισσοτερο χρονο, μου φαινεται οτι ειναι λιγο, πως να το πω, κακομαθημενο ισως, να εχουμε την απαιτηση σε ενα week end μεσα να ανακαλυψουμε τον αυθεντικο χαρακτηρα του χωριου που επισκεφθομαστε, οποτε ας εχουμε τουλαχιστον το οφελος του να κανουμε ομορφες βολτες στη φυση. Δεν ειναι και λιγο!
 

eva kas

Member
Μηνύματα
961
Likes
225
Επόμενο Ταξίδι
οσο πιο μακρια γινεται!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτικη + Αρκτικη
το ωραιοτερο και σιγουρα ακομα παραδοσιακο χωριο ειναι ο Καλλικρατης για μενα.
ειναι το χωριο της μαμας μου και ειναι πανω στα Λευκα Ορη,σε υψομετρο 750 μετρων.
οι ανθρωποι ειναι γνησιοι ακομα,το χειμωνα στο χωριο υπαρχουν 5 μονιμοι κατοικοι ενω το καλοκαιρι σφιζει απο ζωη,οι ανθρωποι εκει κρατουν τις παραδοσεις της Κρητης και ειναι πολυ φιλοξενοι.προσπαθω να το επισκεπτομαι οσο πιο συχνα μπορω και παντα παιρνω και καποιους φιλους μαζι για να δουν την ζωη των ανθρωπων εκει πανω που διαφερει παρα πολυ απο την δικη μας.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
αλλα το οτι στις αρχες της δεκαετιας του 80 ειχαμε περιπου 3.000.000 τουριστες ετησιως. Σημερα ειμαστε περιπου στα δωδεκα δεκατρια εκατομυρια- δεν ξερω ακριβως.

17 εκατομμύρια έχουμε πλέον: In 2007, the sector brought 11 billion euros (14.5 billion dollars) and 17 million visitors into the country, making Greece the 12th most popular international destination in the world, according to the World Tourism Organisation.
.Άντε με τη μείωση του 8% φέτος να είναι δεκαπέντε μισό... Παρόλαυτα, το πόσα μέρη στην Ελλάδα εξακολουθούν να είναι αυθεντικότατα είναι εντυπωσιακό.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.798
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom