φθηνος προορισμος

GTS

Member
Μηνύματα
6.792
Likes
18.387
Κανά τιπ για μάσα στα μαγευτικά Τίρανα? Σκέφτομαι να πάω τη γυνάικα μου εκεί για την επέτειό μας, θέλω να είναι έκπληξη! Έχουμε καμιά πρόταση? Αλλά να τρως του σκασμού με 6-7 το άτομο, παραπάνω δεν έχω.
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Kabamarou ήσουν σαφέστατη... σε ευχαριστούμε για το tip...

Συνοψίζω για φαγητό στη Σόφια... κινέζικο απέναντι από την εκκλησία της φωτογραφίας στον πρώτο όροφο με 5? και φοβερό Αμερικάνικο το Consigliatissimo 7? το κεφάλι με μπύρα μέσα... αν σε όλα αυτά προσθέσεις το φοβερό feeling της υπέροχης Σόφιας έχεις το ιδανικό cult Π/Σ/Κ... αρκεί μην είναι βράδυ χάσεις την εκκλησία και δεν βρίσκεις το κινέζικο...
Άντρας είμαι δεν είμαι γυναίκα:D
Το Αμερικάνικό εστιατόριο λέγεται Happy ,το Consigliatissimo που γράφει ο σχολιαστής από κάτω είναι επικεφαλίδα του σχολίου και σημαίνει συστήνω στα Ιταλικά.
Η Σόφια είναι επικίνδυνη για να κυκλοφορείς το βράδυ ούτως η άλλως από ότι μου έχει πει το άτομο που μας φιλοξένησε εκεί άσε που δεν κυκλοφορεί και πολύς κόσμος και μόνο αυτό από μόνο του σε τρομάζει.Να φανταστείς ότι ένα μεγάλο εμπορικό κέντρο με κινηματογράφους κλήνει στις 22:00.Πάντως για εμένα είναι καλή εμπειρία να πάει κάποιος εκεί για 3ημερο αρκεί να μην είναι προκατειλημμένος από πριν.Πρέπει να γράψω μάλλον κάποια στιγμή και για την Σόφια μια ιστορία αλλά το αφήνω μέχρι να ξαναπάω και να μαζέψω και άλλες πληροφορίες...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.006
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Σε αυτό το εστιατόριο πχ.
consigliatissimo - Review of Happy Bar And Grill, Sofia, Bulgaria - TripAdvisor
που είναι αμερικάνικο και έχει πολύ καλό φαγητό ο λογαριασμός θα σας έρθει γύρω στα 7 ευρώ το άτομο για φαγητό και μπύρα.
Έχω φάει στο Happy Bar & Grill κάποια στιγμή το Δεκέμβρη του 2007, λίγα λεπτά πριν τρέξω να προλάβω το τρένο για Ελλάδα (και το επέλεξα γι αυτό κυρίως το λόγο)... Θυμάμαι 3 πράγματα:
- Το χάλια, πλαστικοποιημένο προκάτ φαγητό (που το περιμένεις όμως από τέτοιου τύπου fast food)
- Τους πορτοφολάδες που κυκλοφορούσαν μέσα στο κατάστημα, προσπαθώντας να βρούν θύματα. Κάποια στιγμή συνέλλαβα το χέρι μιας κοπέλας μέσα στην τσάντα της φωτογραφικής μου.
- Το 100% ποσοστό καπνιζόντων ανάμεσα στην πελατεία (που φυσικά όλοι κάπνιζαν στο τραπέζι, παρά το χάλια εξαερισμό).
Ο λογαριασμός ανά άτομο δε θυμάμαι πόσο ήταν, πάντως ήταν αρκετά πάνω από τα ?7.00.

ΥΓ: Να λείπουν τα σχόλια περί ταχυφαγείων.
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
ΥΓ: Να λείπουν τα σχόλια περί ταχυφαγείων.
το κάθε σχόλιο μπορεί να είναι χρήσιμο σε κάποιους ανθρώπους όπως για παράδειγμα την παρέα μας που καταφέραμε με τα χίλια ζόρια να μαζέψουμε λεφτά για να πάμε Βουλγαρία και δεν είχαμε χρήματα για κάτι ακριβότερο.Αν ξέρεις κάποιο εστιατόριο στην Σόφια που τρως με τα ίδια χρήματα και είναι πολύ καλύτερο γράψε το για να το έχω υπόψιν μου για την επόμενη φορά που θα πάω.

Στο Happy επίσης στο Σαντάνσκυ το 2009 είχαμε φάει 4 άτομα και το βρήκαμε το φαγητό μαι χαρά και για αυτό πρότεινα και αυτό στην Σόφια.
Βέβαια οι 4 που φάγαμε δεν έχουμε συνηθίσει να τρώμε σε ακριβά εστιατόρεια και στην Ελλάδα και γενικά δεν είμαστε πολύ απαιτητικοί άνθρωποι και για αυτό δεν είχαμε πρόβλημα.

Ο λογαριασμός σε εμάς ήρθε 7 ευρώ το άτομο και συμπεριλάμβανε φαγητό,αναψυκτικό και 2 γλυκά που τα μοιραστήκαμε και τόσο και φθηνότερα έχει έρθει και άλλες φορές που πήγαν κάποια άλλα άτομα.Προφανώς παρήγγειλες κάποια ακριβότερη μερίδα εσύ η δεν ξέρω και εγώ τι άλλο μπορεί να συνέβηκε.

Να πω και ένα τελευταίο.

Αυτοί που φάγαμε στο κινέζικό και στο Αμερικάνικο είμαστε απλοί άνθρωποι που δεν έχουμε πολύ μεγάλες οικονομικές δυνατότητες οπότε μην πάει κάποιος που έχει συνηθίσει να τρώει σε καλά και ακριβά εστιατόρια και μετά έρθει και μου γράψει τι είναι αυτά που μας πρότεινες ρε.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Έχω φάει στο Happy Bar & Grill κάποια στιγμή το Δεκέμβρη του 2007, λίγα λεπτά πριν τρέξω να προλάβω το τρένο για Ελλάδα (και το επέλεξα γι αυτό κυρίως το λόγο)... Θυμάμαι 3 πράγματα:
- Το χάλια, πλαστικοποιημένο προκάτ φαγητό (που το περιμένεις όμως από τέτοιου τύπου fast food)
- Τους πορτοφολάδες που κυκλοφορούσαν μέσα στο κατάστημα, προσπαθώντας να βρούν θύματα. Κάποια στιγμή συνέλλαβα το χέρι μιας κοπέλας μέσα στην τσάντα της φωτογραφικής μου.
- Το 100% ποσοστό καπνιζόντων ανάμεσα στην πελατεία (που φυσικά όλοι κάπνιζαν στο τραπέζι, παρά το χάλια εξαερισμό).
Ο λογαριασμός ανά άτομο δε θυμάμαι πόσο ήταν, πάντως ήταν αρκετά πάνω από τα ?7.00.

ΥΓ: Να λείπουν τα σχόλια περί ταχυφαγείων.
Δύο- τρεις ερωτήσεις μόνο πανμέγιστε taver γιατί εμένα ο φίλος μας σχεδόν με είχε πείσει οτι το συγκεκριμένο εστιατόριο είναι άψογο και σκέφτομαι σοβαρά πια να πάρω τον samion και να πάμε ένα γκουρμέ Σ/Κ στη μαγευτική Σόφια...

1.Το κινέζικο απέναντι από την εκκλησία στον πρώτο όροφο το βρήκες? αυτό τουλάχιστον ήταν super? ισχύει αυτό με τα 5? το κεφάλι όλα μέσα?

2. Η γκόμενα που πήγε να σε κλέψει έλεγε τίποτε ή τσάμπα το τζέρτζελο?

3. Κάπνιζαν? τι εννοείς κάπνιζαν? πούρα Αβάνας ή λαϊκά σιγαρέτα τύπου Zino Davidoff?

4. Tα περί ταχυφαγείου δεν τα σχολιάζω γιατί τα θεωρώ υπερβολές... είμαι σίγουρος ότι μια χαρά χάλια θα έχει το καταγώγιο... αλλά εκείνο το τρένο που είπες... τρένο? αδυνατώ να πιστέψω ότι εσύ ένας πανμέγιστος taver έφυγες με τρένο από την Σόφια προς Ελλάδα... εξήγησέ το μου σε παρακαλώ... είμαι ένα στάδιο πριν την κατάρευση...

Υ.Γ. Φίλε kabamarou το θέμα δεν είναι το πόσα δίνεις εκεί που θα πας αλλά το που θα πας... έφαγα αξιοπρεπώς με σχεδόν ίδια χρήματα σε μια λαϊκή ταβέρνα στη Σόφια που ήταν γεμάτη ντόπιο κόσμο... το να προτείνεις κινέζικο ή φαστ φουντ στη Σόφια δεν δείχνει έλλειψη χρημάτων αλλά έλλειψη λογικής... τι εννοώ... ένα βρώμικο στο δρόμο πίστεψέ με είναι σαφώς καλύτερο και ίσως φτηνότερο από αηδή ταχυφαγεία και κινέζικα αμφιβόλου ποιότητος... είναι σα να διαλέγεις τα Goodys από ένα σουβλατζίδικο της γειτονιάς...
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Να πω και ένα τελευταίο.

Αυτοί που φάγαμε στο κινέζικό και στο Αμερικάνικο είμαστε απλοί άνθρωποι που δεν έχουμε πολύ μεγάλες οικονομικές δυνατότητες οπότε μην πάει κάποιος που έχει συνηθίσει να τρώει σε καλά και ακριβά εστιατόρια και μετά έρθει και μου γράψει τι είναι αυτά που μας πρότεινες ρε.
Μην ανησυχείς... είσαι εντός θέματος... το θέμα είναι φθηνός προορισμός και προτείνεις φθηνό φαγητό...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.006
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Δύο- τρεις ερωτήσεις μόνο πανμέγιστε taver γιατί εμένα ο φίλος μας σχεδόν με είχε πείσει οτι το συγκεκριμένο εστιατόριο είναι άψογο και σκέφτομαι σοβαρά πια να πάρω τον samion και να πάμε ένα γκουρμέ Σ/Κ στη μαγευτική Σόφια...

1.Το κινέζικο απέναντι από την εκκλησία στον πρώτο όροφο το βρήκες? αυτό τουλάχιστον ήταν super? ισχύει αυτό με τα 5? το κεφάλι όλα μέσα?

2. Η γκόμενα που πήγε να σε κλέψει έλεγε τίποτε ή τσάμπα το τζέρτζελο?

3. Κάπνιζαν? τι εννοείς κάπνιζαν? πούρα Αβάνας ή λαϊκά σιγαρέτα τύπου Zino Davidoff?
Αγνοώ. Μέσα από το σύννεφο δε μπορούσα να διακρίνω τα λεπτομερή χαρακτηριστικά των πηγών όλου αυτού του καπνού.... Ούτε και του πρεζονιού θυληκού γένους του οποίου το χέρι τσάκωσα...

4. Tα περί ταχυφαγείου δεν τα σχολιάζω γιατί τα θεωρώ υπερβολές... είμαι σίγουρος ότι μια χαρά χάλια θα έχει το καταγώγιο... αλλά εκείνο το τρένο που είπες... τρένο? αδυνατώ να πιστέψω ότι εσύ ένας πανμέγιστος taver έφυγες με τρένο από την Σόφια προς Ελλάδα... εξήγησέ το μου σε παρακαλώ... είμαι ένα στάδιο πριν την κατάρευση...
Ναι τρένο. Μπορεί να σε εκπλήξει, αλλά υπάρχουν κι άλλα μεταφορικά μέσα εκτός από τα Αεροπλάνα... :haha::haha:

Υ.Γ. Φίλε kabamarou το θέμα δεν είναι το πόσα δίνεις εκεί που θα πας αλλά το που θα πας... έφαγα αξιοπρεπώς με σχεδόν ίδια χρήματα σε μια λαϊκή ταβέρνα στη Σόφια που ήταν γεμάτη ντόπιο κόσμο... το να προτείνεις κινέζικο ή φαστ φουντ στη Σόφια δεν δείχνει έλλειψη χρημάτων αλλά έλλειψη λογικής... τι εννοώ... ένα βρώμικο στο δρόμο πίστεψέ με είναι σαφώς καλύτερο και ίσως φτηνότερο από αηδή ταχυφαγεία και κινέζικα αμφιβόλου ποιότητος... είναι σα να διαλέγεις τα Goodys από ένα σουβλατζίδικο της γειτονιάς...
Θα συμφωνήσω.
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Φίλε kabamarou το θέμα δεν είναι το πόσα δίνεις εκεί που θα πας αλλά το που θα πας... έφαγα αξιοπρεπώς με σχεδόν ίδια χρήματα σε μια λαϊκή ταβέρνα στη Σόφια που ήταν γεμάτη ντόπιο κόσμο... το να προτείνεις κινέζικο ή φαστ φουντ στη Σόφια δεν δείχνει έλλειψη χρημάτων αλλά έλλειψη λογικής... τι εννοώ... ένα βρώμικο στο δρόμο πίστεψέ με είναι σαφώς καλύτερο και ίσως φτηνότερο από αηδή ταχυφαγεία και κινέζικα αμφιβόλου ποιότητος... είναι σα να διαλέγεις τα Goodys από ένα σουβλατζίδικο της γειτονιάς...
Ναι οκ.Απλά το κινέζικό το συγκεκριμένο δεν είναι αμφιβόλου ποιότητος γιατί έχουν φάει εκεί πέρα καμιά 15 γνωστοί μου τουλάχιστον πέρα από εμένα και το βρήκανε καλό.Βέβαια εμείς πήγαμε και με άτομο που ήξερε τι να παραγγείλουμε και τον κατάλογο δεν τον είδαμε σχεδόν καθόλου.
Στο happy έχω φάει στο σαντάνσκυ, στης Σόφιας δεν έφαγα αλλά έχουν φάει άλλοι φίλοι και μου είπανε καλά λόγια.

Επειδεί έχω πάει πολλές φορές Βουλγαρία και εγώ και αρκετοί φίλοι μου και έχουμε φάει φαγητό δρόμου αλλά και σε εστιατόρια αρκετές φορές με κριτήριο τα ψιλοχάλια που έχουμε φάει αλλού έχουμε βγάλει συμπέρασμα ότι το happy και το συγκεκριμένο κινέζικο είναι καλά.Καλά δηλαδή σε σχέση με τα άλλα.Μάλιστα μας τα πρότεινε αυτά τα εστιατόρια αρχικά άτομο που μένει μόνιμα στην Σόφια και έχει φάει σε αρκετά μέρη αλλά έχει και περιορισμένα χρήματα βέβαια αυτό το άτομο .Το κινέζικο είναι σαφώς ανώτερο από το happy.
 

harisma23

Member
Μηνύματα
19
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία (μάλλον)
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Η πρόταση μου είναι Βερολίνο ! Υπέροχη πόλη, με πολλά πράγματα να δεις, όμορφη όλες τις εποχές του χρόνου και να πας. Το έχω επισκεφθεί 4 φορές την τελευταία πενταετία.

Αν προγραμματίσετε το ταξίδι αρκετά νωρίτερα, ο προϋπολογισμός θα είναι σημαντικά μικρότερος από οποιονδήποτε ελληνικό προορισμό! Ενδεικτικά θα σου πω ότι δύο αεροπορικά εισιτήρια μετ' επιστροφής με Easyjet μπορεί να βγούν στα 120-150 Ευρώ και ένα αξιοπρεπέστατο δίκλινο σε ξενοδοχείο εντός της πόλης 45-50 Ευρώ. Δηλαδή πρακτικά μπορούν να πάνε δύο άτομα για 7 διανυκτερεύσεις με 450-500 Ευρώ (αεροπορικά και διαμονή) σύνολο. Περιττό να πούμε ότι το Βερολίνο παραμένει σημαντικό φθηνότερο της Αθήνας και σε φαϊ, καφέδες κτλ...

Όπως καταλαβαίνεις, μάλλον δεν υπάρχουν φθηνότεροι προορισμοί στο εξωτερικό.
 

argiro

Member
Μηνύματα
250
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
Ταξίδια με το νου...
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ, ΗΠΑ, Αίγυπτο
Αν προγραμματίσετε το ταξίδι αρκετά νωρίτερα, ο προϋπολογισμός θα είναι σημαντικά μικρότερος από οποιονδήποτε ελληνικό προορισμό! Ενδεικτικά θα σου πω ότι δύο αεροπορικά εισιτήρια μετ' επιστροφής με Easyjet μπορεί να βγούν στα 120-150 Ευρώ και ένα αξιοπρεπέστατο δίκλινο σε ξενοδοχείο εντός της πόλης 45-50 Ευρώ....φθηνότερο της Αθήνας και σε φαϊ, καφέδες κτλ...
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου!
Το ίδιο ταξίδι έκανα τον περασμένο Γενάρη με easyJet για Ρώμη!
Σκοπεύαμε να πάμε Βερολίνο αλλά ακρίβυναν τα εισιτήρια και επιλέξαμε Ρώμη!! (ένα μήνα νωρίτερα τα κλείσαμε)
Το εισιτήριο μου πήγαινε-έλα με 1 αποσκευή 95 ευρώ ;) και ξενοδοχείο με 40 ευρώ η βραδιά αν θυμάμαι καλά....για 6 βράδια!!!
Τιμές φαγητού όπως εδώ....αλλά χαλάλι για τις πίτσες και μακαρονάδες που έφαγα :p:p:p
Το παν είναι να ψάξεις λίγο τελικά!
 

kalove

Member
Μηνύματα
436
Likes
1.637
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Εθνικά πάρκα ΗΠΑ
Παιδιά, εγώ ταξιδεύω σε λίγες μέρες για Μπάνσκο. Βρήκα διαμέρισμα για τέσσερα άτομα, με ενενήντα δύο ευρώ την εβδομάδα. Μάλιστα, καλά διαβάσετε. Μας έρχεται δηλαδή 23 ευρώ το άτομο την εβδομάδα.
Ταξιδεύουμε με το τρένο, έχει βραδυνή αναχώρηση από Αθήνα, κοιμόμαστε καί το πρωί βρισκόμαστε Μπλαγκόεβγκραντ,περίπου 80 ευρώ με επιστροφή.
Ενοικίαση αυτοκινήτου άλλα 40 ευρώ το άτομο, συνολικά ούτε 150 ευρώ δεν μας έρχεται. Καί ότι χαλάσουμε εκεί.
Είπατε τίποτα?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.836
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom