Γενικά χρειαζομαι βοηθεια στην επιλογη νησιου

Σαντορινη*VS Σίφνος

  • Σίφνος

    Votes: 14 53,8%
  • Σαντορινη

    Votes: 12 46,2%

  • Total voters
    26

Smaragda53

Member
Μηνύματα
985
Likes
2.068
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πολυνησία
Παγωμένα στα τέλη του Αυγούστου, δε μπορώ να φανταστώ πως θα είναι τον Ιούνη... :haha:
ε, όχι και παγωμένα, απλά δροσερά, σαν τις θάλασσες στις Κυκλάδες δεν έχει! ;)
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Ρε συ @Yorgos πρώτη φορά που έρχεται Ελλάδα και θα την πας Σίκινο - Ανάφη; Να γράψει ποίημα αυτοκτονικο;

Παρο-Ναξο ή Μήλο - Κίμωλο.

Εγώ θα πήγαινα Πάρο/Νάξο, θα είναι όσο ήσυχα πρέπει, χωρίς τις ορδές των τουριστών και παραλίες για όλα τα γούστα και ωραία φαγητά.

Καλά το Κάρπαθος -Κασος τρομερό, μπορεί να μην βρεις ούτε μπακάλικο ανοιχτό.

Εκτός αν θες να μην ξαναέρθει στην Ελλάδα, οπότε πάσο.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.314
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Δε θυμάμαι αν το έγραψα, μιλάμε για το δεύτερο μισό του Ιουνίου, ψάχνουμε κάτι ΗΣΥΧΟ.
 

Smaragda53

Member
Μηνύματα
985
Likes
2.068
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πολυνησία
υπάρχουν και ταξιδιώτες που δεν τους αρέσουν τα beach bars και τα jet skis
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
υπάρχουν και ταξιδιώτες που δεν τους αρέσουν τα beach bars και τα jet skis
Σωστα, ξέρεις πόσο χώρο έχει η Χρυσή Ακτή να βάλεις την ομπρέλα σου;

Και αντίστοιχα το Πίσω Λιβάδι, Δρυός, Φάραγκας, Αλυκή; Θα πάνε και στην παραλία Καλόγερος, να βάλουν και τις φυσικές κρέμες με άργιλο, θα κάνουν και το μπανάκι τους και όλα μια χαρά.

Δε θυμάμαι αν το έγραψα, μιλάμε για το δεύτερο μισό του Ιουνίου, ψάχνουμε κάτι ΗΣΥΧΟ.
Ήσυχα θα είναι και η Πάρος/Νάξος και πολύ περισσότερο η Μήλος/Κίμωλος.

Σίκινο/Ανάφη θα τους πας μετά από 5/6 φορές σε ελληνικά νησιά, είναι σαν να έρθουν διακοπές στην ηπειρωτική Ελλάδα και συ να τους πας σε Αγρίνιο/Μεσολόγγι.
 

drDorothy

Member
Μηνύματα
111
Likes
1.007
Κι εγώ θα πω την Τήνο πάντως. Τυπικό κυκλαδονησι με άσπρα σπίτια μπλε παράθυρα, εξαιρετικές παραλίες, χωριά, φαγητό, πολιτισμός (πχ μουσείο Χαλεπα) λογικά Ιούνιο επαρκώς ήσυχα, όχι νεκρα.
Για το δεύτερο νησί έχει σύνδεση με Άνδρο, Σύρο, που για μια δυο μέρες είναι μια χαρά για μια γεύση. Επίσης και με Μύκονο, που επ'ουδενι δεν είναι το ήσυχο μικρό νησάκι που ψάχνετε, αλλά πρώτον έχει αεροδρόμιο, δεύτερον έχει τη Δηλο, που κατ' εμέ είναι αχαστη εμπειρία για κάποιον που έρχεται πρώτη φορά Ελλάδα (εμένα μου δημιούργησε συναισθήματα αντίστοιχα της Ακρόπολης).
Δλδ θα σκεφτόμουν άφιξη και αναχώρηση από Μύκονο αεροπορικά, λίγο βόλτα, Δηλο, και τις πολλές μέρες Τήνο.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Δε θυμάμαι αν το έγραψα, μιλάμε για το δεύτερο μισό του Ιουνίου, ψάχνουμε κάτι ΗΣΥΧΟ.
Άμα βάζετε κριτήρια κύριος, να τα βάζετε όλα από την αρχή να ξέρουμε κι εμείς τι θέλετε :)
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.314
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Άμα βάζετε κριτήρια κύριος, να τα βάζετε όλα από την αρχή να ξέρουμε κι εμείς τι θέλετε :)
Δίκιο έχεις. Στην Τήνο πήγα σχετικά πρόσφατα, οπότε θα τη βγάλω από τη συζήτηση.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.962
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Καλά το Κάρπαθος -Κασος τρομερό, μπορεί να μην βρεις ούτε μπακάλικο ανοιχτό.
Σίκινο/Ανάφη θα τους πας μετά από 5/6 φορές σε ελληνικά νησιά, είναι σαν να έρθουν διακοπές στην ηπειρωτική Ελλάδα και συ να τους πας σε Αγρίνιο/Μεσολόγγι.
Σε βρίσκω κάπως υπερβολικό ή μου φαίνεται;
Λίγο ατυχής η παρομοίωση με το Αγρίνιο για μερικά από τα πιο όμορφα νησιά της Ελλάδας. :haha:
Γεγονός είναι πάντως πως ο Ιούνιος είναι πολύ ποιοτικός μήνας με κόσμο τόσο - όσο παντού. Το σίγουρο είναι ότι όπου και να διαλέξουν θα το απολαύσουν, αλλά δε θα είναι και μόνοι, τα δεδομένα πλέον έχουν αλλάξει. Εμένα μια φορά όλες οι προτάσεις που γράφτηκαν μ' αρέσουν.

Κι εγώ θα πω την Τήνο πάντως. Τυπικό κυκλαδονησι με άσπρα σπίτια μπλε παράθυρα
Συμφωνώ σε όλα εκτός απ΄αυτό. Μακράν η πιο άσχημη χώρα/πρωτεύουσα νησιού, μαζί με της Μήλου και της Καρπάθου. Τα ωραία στη Τήνο ξεκινούν εκτός Χώρας, με τα χωριά της να είναι εκτός συναγωνισμού!
 
Last edited:

drDorothy

Member
Μηνύματα
111
Likes
1.007
Συμφωνώ σε όλα εκτός απ΄αυτό. Μακράν η πιο άσχημη χώρα/πρωτεύουσα νησιού, μαζί με της Μήλου και της Καρπάθου. Τα ωραία στη Τήνο ξεκινούν εκτός Χώρας, με τα χωριά της να είναι εκτός συναγωνισμού!
Η χώρα χάλια, ισχυει, παραλειψη. Τα χωρια σουπερ και επαρκως κυκλαδίτικα ;). Αφου ο Γιώργος έχει παει, θα ψηφίσω το mainstream συνδυασμό Πάρο-Νάξο, ή Πάρο με Αντίπαρο, ή Νάξο με κάποια από τις μικρές Κυκλάδες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.694
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom