Γενικά χρειαζομαι βοηθεια στην επιλογη νησιου

Σαντορινη*VS Σίφνος

  • Σίφνος

    Votes: 14 53,8%
  • Σαντορινη

    Votes: 12 46,2%

  • Total voters
    26

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Αν και δεν έχουν αεροδρόμιο, θεωρώ πως το δίπολο Σιφνος- Φολέγανδρος η Σίφνος- Κίμωλος μου ακούγεται πολύ καλό για τέλη Ιουνίου. Πληροί νομιζω όλα τα κριτήρια που έχει θέσει o Yorgos (με εξαίρεση ίσως το αεροδρόμιο)
 
Last edited:

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Σε βρίσκω κάπως υπερβολικό ή μου φαίνεται;
Λίγο ατυχής η παρομοίωση με το Αγρίνιο για μερικά από τα πιο όμορφα νησιά της Ελλάδας. :haha:
Γεγονός είναι πάντως πως ο Ιούνιος είναι πολύ ποιοτικός μήνας με κόσμο τόσο - όσο παντού. Το σίγουρο είναι ότι όπου και να διαλέξουν θα το απολαύσουν, αλλά δε θα είναι και μόνοι, τα δεδομένα πλέον έχουν αλλάξει. Εμένα μια φορά όλες οι προτάσεις που γράφτηκαν μ' αρέσουν.


Συμφωνώ σε όλα εκτός απ΄αυτό. Μακράν η πιο άσχημη χώρα/πρωτεύουσα νησιού, μαζί με της Μήλου....
Τόσο υπερβολικός ώστε να με ακούσει και να μην πάει στην όντως όμορφη Σίκινο και Ανάφη.

Πάντως η χώρα της Μήλου έχει γίνει αρκετά όμορφη τα τελευταία χρόνια, το λιμάνι οκ, αδιάφορο, αλλά μήπως είναι καλύτερα τα λιμάνια π.χ Αιγιάλη, Κατάπολα; Θα πάει και μια βόλτα Πολλώνια να φάει στην " Κιβωτό των γεύσεων" και τσουπ απέναντι στην Κίμωλο
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.925
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Πάντως η χώρα της Μήλου έχει γίνει αρκετά όμορφη τα τελευταία χρόνια
:rolleyes:
Το μόνο όμορφο χωριό που θυμάμαι σ' αυτό το νησί ήταν η Πλάκα. Κατά τα άλλα τα υπόλοιπα ήταν «συγγνώμη που με είδατε» ,αν δεν είχε τις παραλίες από άλλο πλανήτη δε ξέρω πραγματικά για ποιο λόγο θα ήταν άξιο αναφοράς. Ίσως να το αδικώ λίγο το νησί, αλλά αυτή την εντύπωση μου άφησε.
μήπως είναι καλύτερα τα λιμάνια π.χ Αιγιάλη, Κατάπολα;
Σαφέστατα, θέλει και ρώτημα; :cool:
τσουπ απέναντι στην Κίμωλο
Στολίδι. Γιατί όμως να διαφοροποιείται τον Ιούνιο σε σχέση με Σίκινο/Ανάφη, πόσο μάλλον με τη Κάρπαθο;
 
Last edited:

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
:rolleyes:
Το μόνο όμορφο χωριό που θυμάμαι σ' αυτό το νησί ήταν η Πλάκα. Κατά τα άλλα τα υπόλοιπα ήταν «συγγνώμη που με είδατε» ,αν δεν είχε τις παραλίες από άλλο πλανήτη δε ξέρω πραγματικά για ποιο λόγο θα ήταν άξιο αναφοράς. Ίσως να το αδικώ λίγο το νησί, αλλά αυτή την εντύπωση μου άφησε.

Σαφέστατα, θέλει και ρώτημα; :cool:

Στολίδι. Γιατί όμως να διαφοροποιείται τον Ιούνιο σε σχέση με Σίκινο/Ανάφη, πόσο μάλλον με τη Κάρπαθο;
Την πλάκα εννοώ ως χώρα στη μήλο.

Άσε γιατί μόλις επέστρεψα από 12 μέρες σε Αστυπάλαια, Αμοργό και έχω τρελαθεί! Και έφυγα σήμερα που εχει πανηγύρι στη χώρα!

Η διαφορά Μήλο/Κίμωλο με Σίκινο/Ανάφη/Κάρπαθο είναι πως εκτός του ότι θα έχουν λιγότερο κόσμο, έχουν και λιγότερες επιλογές σε παραλίες.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.623
Likes
50.287
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Την πλάκα εννοώ ως χώρα στη μήλο.

Άσε γιατί μόλις επέστρεψα από 12 μέρες σε Αστυπάλαια, Αμοργό και έχω τρελαθεί! Και έφυγα σήμερα που εχει πανηγύρι στη χώρα!

Η διαφορά Μήλο/Κίμωλο με Σίκινο/Ανάφη/Κάρπαθο είναι πως εκτός του ότι θα έχουν λιγότερο κόσμο, έχουν και λιγότερες επιλογές σε παραλίες.
Ποιες θα έχουν λιγότερο κόσμο και παραλίες από ποιες αλλες;
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Ποιες θα έχουν λιγότερο κόσμο και παραλίες από ποιες αλλες;
Οι Σίκινος/Ανάφη/Κάρπαθος σε σχέση με το Πάρος/Νάξος ή ακόμα και με το Μήκος/Κίμωλος ή Σίφνος/Μήλος

Επιπλέον βάζω και την ταλαιπωρία με τα δρομολόγια για να φτάσει και να συνδυάσει κάποιος με πλοίο Σίκινο, Ανάφη, Φολέγανδρο ή Κάρπαθο, Κάσο. Και σαν ευκολία πρόσβασης το Πάρος/Νάξος, Σίφνος/Μήλος, Μήλος/Κίμωλος είναι γρηγοτερα.
 
Last edited:

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Έλα σε συνδυασμό με το όλο πακέτο, πως θα είναι ερημιά, δύσκολα να φτάσεις, εκτός από αεροπλάνο και τις εξωφρενικές τους τιμές κτλ κτλ. Παραλίες έχει, απλά μπορεί από το κρύο που θα νοιώσει να μην ξαναέρθει διακοπές στην Ελλάδα.
 
Μηνύματα
159
Likes
784
Καλησπέρα,

Έχει κανείς μήπως εικόνα πώς είναι η Σίφνος, η Κύθνος ή η Σέριφος στις αρχές του Σεπτέμβρη (πχ 5 - 8 Σεπτέμβρη) από άποψη κόσμου; Σίγουρα δε θα είναι αισθητά λιγότερος κόσμος απ' ότι τον Αύγουστο (το οποιο το προτιμάμε κιόλας) αλλά υπάρχει καθόλου ζωή ή είναι τελείως νέκρα;
 

Smaragda53

Member
Μηνύματα
985
Likes
2.068
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πολυνησία
Καλησπέρα,

Έχει κανείς μήπως εικόνα πώς είναι η Σίφνος, η Κύθνος ή η Σέριφος στις αρχές του Σεπτέμβρη (πχ 5 - 8 Σεπτέμβρη) από άποψη κόσμου; Σίγουρα δε θα είναι αισθητά λιγότερος κόσμος απ' ότι τον Αύγουστο (το οποιο το προτιμάμε κιόλας) αλλά υπάρχει καθόλου ζωή ή είναι τελείως νέκρα;
Και τα τρία νησιά έχουν κανονική ζωή αρχές Σεπτεμβρίου, περισσότερο η Σίφνος και λιγότερο η Κύθνος. Την καλύτερη εποχή πηγαίνεις!
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
1.773
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Guatemala
Η Σέριφος μαζεύει κόσμο αρχες Σεπτέμβρη ειδικα ΠΣΚ. Μετα τις 15 σπάει κάπως, επανέρχεται στο ΣΚ του serifos sunset run κ επειτα αρχίζουν σιγα σιγα να κλείνουν κ τα περισσότερα μαγαζια.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.110
Μηνύματα
880.635
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom