Σερβία Србија - Άλλο Πάσχα σε Βελιγράδι και Νόβι Σαντ

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?

Στην όχθη του ποταμού Sava
Το τελευταίο κομμάτι που είχε μείνει να δούμε (και που προλαβαίναμε) μιας και ήταν η τελευταία μας μέρα στο Βελιγράδι ήταν η βόλτα στις όχθες του ποταμού Sava.Γι'άλλη μια φορά ξεκινήσαμε τη βόλτα μας στην πρωινή πανέμορφη Knez Mihailova.Κόσμος έκανε τη βόλτα του και άλλοι έπιναν το καφεδάκι τους.

"Delijska cesma" Knez Mihailova
astatic.panoramio.com_photos_1920x1280_90052065.jpg


astatic.panoramio.com_photos_1920x1280_90052067.jpg


Είδαμε όμορφους πίνακες και γκραβούρες να πωλούνται στον πεζόδρομο καθώς και τα κλασικά σουβενίρ γι’αυτό και κάναμε κάποιες αγορές.Δεν ξέρω αν είναι πιο ακριβά σε σχέση με άλλα σημεία αλλά οι τιμές μου φάνηκαν αρκετά καλές.

Από την πλατεία Terazije στρίψαμε και πάλι δεξιά για να πάμε στον σταθμό Zeleni venac.
astatic.panoramio.com_photos_1920x1280_90052072.jpg


Αυτή τη φορά όμως γυρίσαμε και την ανοιχτή αγορά που βρίσκεται εκεί. Η αγορά άνοιξε το 1924 και ήταν η κεντρική ανοικτή αγορά,που βρισκόταν πλησιέστερα προς το κέντρο της πόλης.Μια ανασυγκρότηση της αγοράς, η οποία υποτίθεται ότι θα έδινε πίσω στην αγορά την αρχική εμφάνισή της,άρχισε τον Ιούνιο του 2005 και ολοκληρώθηκε πρόσφατα.
astatic.panoramio.com_photos_1920x1280_90052076.jpg


astatic.panoramio.com_photos_1920x1280_90052079.jpg


Στη συνέχεια πήγαμε στον σταθμό.Ο σταθμός Zeleni venac είναι από τους σημαντικότερους τερματικούς σταθμούς των μέσων μαζικής μεταφοράς της πόλης, με σχεδόν 20 γραμμές λεωφορείων που ξεκινούν εκεί, και βρίσκεται δίπλα στην αγορά.
Πήραμε το λεωφορείο 15 το οποίο μετά από λίγα λεπτά με το που περνάει τη γέφυρα Brankov κάνει στάση ακριβώς μπροστά από το εμπορικό κέντρο Usce.Κατεβήκαμε εδώ και διασχίσαμε το μεγάλο πάρκο Ušće στο οποίο κάποιοι έκαναν τζόκινγκ και κάποιοι άλλοι τριγυρνούσαν γενικά!Και επειδή μου φάνηκε ολίγον τι ύποπτο και πονηρό το μέρος,με συνοπτικές διαδικασίες προχωρήσαμε γρήγορα και βρεθήκαμε στην όχθη του ποταμου.
astatic.panoramio.com_photos_1920x1280_90052088.jpg


Ο καιρός ήταν συννεφιασμένος και δροσερός,ότι πρέπει για περίπατο.Ο παραλιακός δρόμος δίπλα στον ποταμό έχει και ποδηλατόδρομο και γενικά είναι προσεγμένος με παγκάκια,με το καταπράσινο πάρκο στη μία πλευρά και τα όμορφα καφέ και εστιατόρια και στην άλλη πλευρά φυσικά ο ποταμός με την υπέροχη θέα της παλιάς πόλης και μια σειρά από πλωτά εστιατόρια και μπαρ τα οποία ήταν κλειστά την συγκεκριμένη πρωινή ώρα..Το μέρος αυτό είναι από τις πιο όμορφες γωνιές της πόλης.
astatic.panoramio.com_photos_1920x1280_90052084.jpg


astatic.panoramio.com_photos_1920x1280_90052089.jpg


astatic.panoramio.com_photos_1920x1280_90052090.jpg


astatic.panoramio.com_photos_1920x1280_90052094.jpg


Στο τέλος του δρόμου στο σημείο που ενώνονται ο Δούναβης και ο Σάββας βρίσκεται το διάσημο και αγαπημένο πλωτό εστιατόριο Stara Koliba το οποίο είναι μια ξύλινη καλύβα στην κυριολεξία μέσα στο νερό που στηρίζεται σε πασσάλους.Μια ξύλινη γέφυρα μέσα στο πράσινο μας οδήγησε στο εστιατόριο.Το εστιατόριο φημίζεται για τα ψαρικά του,εμείς όμως για αρχή τουλάχιστον πήγαμε για ένα καφεδάκι.
astatic.panoramio.com_photos_1920x1280_90052098.jpg


astatic.panoramio.com_photos_1920x1280_90052102.jpg


astatic.panoramio.com_photos_1920x1280_90052105.jpg


astatic.panoramio.com_photos_1920x1280_90052108.jpg


Στα μειονεκτήματα που είχα διαβάσει για το εστιατόριο ήταν ότι δεν βρίσκεις να καθήσεις αν δεν έχεις κάνει κράτηση και η αργή εξυπηρέτηση.Το μεσημεράκι που πήγαμε πάντως είχε 6 πελάτες με το ζόρι.Όσον αφορά την εξυπηρέτηση δεν θα έλεγα ότι ήταν αργή αλλά κάπως αγέλαστη και μουντρούχα!
Καθήσαμε έξω φυσικά στην υπέροχη βεράντα με τα παρτέρια με λουλούδια και με θέα την συμβολή των δύο ποταμών και το φρούριο απέναντί μας στην άλλη μεριά.Είχε αρχίσει να ψιχαλίζει και η ατμόσφαιρα γενικά ήταν τέλεια.
astatic.panoramio.com_photos_1920x1280_90052149.jpg


astatic.panoramio.com_photos_1920x1280_90052161.jpg


astatic.panoramio.com_photos_1920x1280_90052177.jpg


astatic.panoramio.com_photos_1920x1280_90052180.jpg


astatic.panoramio.com_photos_1920x1280_90052114.jpg


astatic.panoramio.com_photos_1920x1280_90052118.jpg


Ο καφές τελείωσε και σειρά είχε ένα φοβερό και τρομερό γεύμα με διάφορες σπεσιαλιτέ από πέστροφα,σολομό και καλαμάρι με συνοδεία θαλασσινής σαλάτας και παγωμένης μπύρας Jelen.Κι όλα αυτά με 3600 περίπου δηνάρια δηλαδή 32 ευρώ.

Ο ήλιος ξαναβγήκε κι εμείς φύγαμε από το μαγαζί κάνοντας την ίδια διαδρομή ακολουθώντας τον παραλιακό δρόμο φτάνοντας στην γέφυρα Brankov (Бранков мост).
astatic.panoramio.com_photos_1920x1280_90052205.jpg


astatic.panoramio.com_photos_1920x1280_90052209.jpg


astatic.panoramio.com_photos_1920x1280_90052217.jpg


astatic.panoramio.com_photos_1920x1280_90052223.jpg


astatic.panoramio.com_photos_1920x1280_90052227.jpg


Η γέφυρα Brankov χτίστηκε το 1957,περνάει πάνω από τον ποταμό Sava και συνδέει το παλιό με το νέο Βελιγράδι. Χτίστηκε στη θέση της πρώην γέφυρας βασιλιά Aleksandar I, η οποία καταστράφηκε κατά την έναρξη του Β' Παγκοσμίου Πολέμου το 1941. Αν και το αρχικό όνομα της γέφυρας είναι αδελφοσύνης και ενότητας (Most bratstva i jedinstva), οι κάτοικοι την αποκαλούν γέφυρα του Branko από το όνομά του Σέρβου ποιητή Branko Radičević.Ωστόσο, όταν ένας άλλος συγγραφέας, Branko Copic , αυτοκτόνησε πηδώντας από τη γέφυρα το 1984 η σημερινή ονομασία καθιερώθηκε και δεν είναι ακόμα σαφές, από ποιόν Branko πήρε το όνομά της η γέφυρα.

astatic.panoramio.com_photos_1920x1280_90052240.jpg


astatic.panoramio.com_photos_1920x1280_90052247.jpg


astatic.panoramio.com_photos_1920x1280_90052250.jpg


Διασχίσαμε την γέφυρα και φτάσαμε και πάλι στην Knez Mihailova.Πήραμε τις αποσκευές μας από το δωμάτιο και κατηφορίσαμε προς τον σταθμό λεωφορείων (στο κεφάλαιο διαμονή περιγράφω λεπτομερώς τις τελευταίες ώρες στο Βελιγράδι με την Desa να μας συνοδεύει μέχρι τον σταθμό).

Στο σιδηροδρομικό σταθμό ήταν οι τελευταίες εικόνες από το αγαπημένο Βελιγράδι.
astatic.panoramio.com_photos_1920x1280_90050550.jpg


astatic.panoramio.com_photos_1920x1280_90050555.jpg


*Ακολουθεί ξεχωριστό κεφάλαιο για το NoviSad.

 

Attachments

Last edited:

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Η διαμονή
Η διαμονή μας ήταν στο εξαιρετικό http://www.selection.rs
Η συννενόηση έγινε μέσω email.Ρώτησα για διαθεσιμότητα για το δωμάτιο 1 και ο Ivanαπάντησε θετικά.Έτσι έκλεισα το δωμάτιο για 3 διανυκτερεύσεις με 143ευρώ συνολικά.Δέχονται μόνο μετρητά είτε ευρώ είτε δηνάρια.

Τα Selection Apartments αποτελούνται από 3 διαμερίσματα ενώ υπάρχει και μια κοινή κουζίνα πλήρως εξοπλισμένη.Το μοναδικό δωμάτιο που έχει μέσα το μπανιο είναι το δωμάτιο 1.Τα άλλα δύο έχουν το καθένα το δικό τους μπάνιο που όμως είναι έξω από τα δωμάτια .

Βρίσκεται σε ιδανική τοποθεσία στην όδο Dobračina 9 η οποία είναι 100 μέτρα από την κεντρική πλατεία Republic (Трг Републике) και την Knez Mihailova.Πιο κέντρο δεν γίνεται.

Το διαμέρισμά μας ουσιάστικα ήταν τρίκλινο και μπορούσε να γίνει και τετράκλινο.Ήταν μεγάλο,φωτεινό,όμορφο ευχάριστο και καθαρό.

Από το δωμάτιο μας
astatic.panoramio.com_photos_1920x1280_90050856.jpg


astatic.panoramio.com_photos_1920x1280_90050858.jpg


Οι ιδιοκτήτες ο Ivan ο γίγαντας με 2,06 ύψος και η γλυκιά σύζυγος του Desa είναι δύο νέοι και υπέροχοι άνθρωποι που μας κέρδισαν με το που τους αντικρίσαμε.

Αφού τακτοποιηθήκαμε ο Ιβαν μας έκανε μια μίνι ξενάγηση με τα πόδια στην περιοχή να προσανατολιστούμε,στην πλατεία και τον πεζόδρομο και μας είπε πως κάνει ξεναγήσεις με το αυτοκίνητό του σε διάφορα μέρη με 15 ευρώ.

Επίσης μας έδωσαν κινητό για να μπορούμε να επικοινωνούμε μαζί τους στην περίπτωση που χρειαστούμε κάτι.Φυσικά μπορούσαμε να πάρουμε τηλέφωνο οποιοδήποτε σέρβικο νούμερο.

Την επόμενη μέρα,η πρώτη που ξυπνήσαμε εκεί μας έφεραν πρωινό στο δωμάτιο μας για το καλωσόρισμα,καφέ,χυμό και πεντανόστιμη τυρόπιτα (μπουρέκ).
Μου έκανε εντύπωση που μας είπαν με σεμνότητα σαν να ήθελαν την άδεια μας ότι θα πάρουν ρεπό την Κυριακή του Πάσχα για να γιορτάσουν οικογενειακά.

Την μέρα της αναχώρησης είχαμε ευκαιρία να γνωριστούμε πολύ καλά με την Desa.Μιλίσαμε μαζί της για πολύ ώρα.Μιλίσαμε για δουλειές για ταξίδια και πολλά άλλα.Μας είπε ότι η αδερφή της είναι παντρεμένη στην Ν.Καλλικράτεια και πηγαίνουν κάθε χρόνο και πως η γιαγιά της έχει καταγωγή από Κιλκίς.

Μας ρώτησε πως και από πού θα αναχωρήσουμε και επειδή δεν ξέραμε που ακριβώς είναι ο ALAMANIS και σε ποιο σημείο του σταθμού θα περιμέναμε και επειδή δεν είχαμε εκδόσει εισητήριο η Desa προθυμοποιήθηκε να μας βοηθήσει και πήρε τηλέφωνο έδωσε τα ονοματά μας συννενοήθηκε μαζί τους και μας είπε σε ποιο σημείο να περιμένουμε.Μας βοήθησε αφάνταστα.

Μάλιστα μας πήγε μέχρι το σταθμό λεωφορείων με τα πόδια ενώ είχε δουλειά.Κάποια στιγμή μας ζήτησε ευγενικά να βγούμε και οι τρείς αναμνηστική φωτογραφία.Εμείς δεχτήκαμε με μεγάλη χαρά.Μας είπε πως θέλει να έχει φωτό από τους επισκέπτες.Την επομένη την έστειλα στο email τους.

Οταν φτάσαμε την ευχαριστήσαμε χίλιες φορές και της είπαμε πως δεν χρειάζεται να έρθει μέχρι το σημείο που θα περιμέναμε.Χαρακτηριστικά μας είπε ''θα έρθω γιατί θέλω να είμαι σίγουρη ότι θα το βρείτε''…Πράγματι την ακολουθήσαμε και πάλι μίλισε και ρώτησε κάποιους και τελικά το βρήκαμε.Νομίζω αν δεν ήταν η Desa θα ψάχναμε για πολύ ώρα και θα δυσκολευόμασταν.

Μας ρώτησε πολλές φορές αν είμαστε ευχαριστημένοι για όλες τις μέρες της διαμονής μας.Είμαι πολύ χαρούμενος που γνώρισα αυτούς τους δύο υπέροχους ανθρώπους που βλέπουν τον επισκέπτη σαν φίλο πάνω απ’όλα.

Νομίζω άξιζε αυτή η αναφορά γιαυτούς τους ανθρώπους που δεν θα τους ξεχάσω ποτέ.
Το Selection Apartments έχει βραβεία 2012 και 2013 από το tripadvisor.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Μετακινήσεις εντός Βελιγραδίου
Το Βελιγράδι διαθέτει εκτεταμένο δίκτυο δημόσιων συγκοινωνιών, το οποίο αποτελείται από λεωφορεία, τρόλεϊ, τραμ και το τρένο. Το δίκτυο μεταφοράς χωρίζεται σε δύο ζώνες και εκτός από την περίπτωση των κατόχων μηνιαίας κάρτας μεταφοράς, η τιμή του εισητηρίου εξαρτάται από την ζώνη.Η πρώτη ζώνη αποτελείται από το εσωτερικό της πόλης, και η δεύτερη ζώνη αποτελείται από προαστιακές περιοχές του Βελιγραδίου.
awww.gsp.rs_slike_nzv.jpg


Τα εισητήρια ισχύουν για μία διαδρομή.
Απλά εισιτήρια που αγοράζονται εντός του οχήματος
Καθημερινή μεταφορά: 04:00 – 24:00
1η ή 2η Ζώνη - 120,00RSD
1η και 2η Ζώνη - 145,00RSD
Νυχτερινή μεταφορά: 24:00 – 04:00
1η ή 2η Ζώνη - 120,00RSD
1η και 2η Ζώνη - 170,00RSD

Απλά εισιτήρια που αγοράζονται από τα σημεία πώλησης
1η ή 2η Ζώνη - 60,00RSD
1η και 2η Ζώνη - 95,00RSD
Οι επικυρώσεις των εισητηρίων γίνεται στα μηχανήματα εντός των οχημάτων.
awww.gsp.rs_slike_PONISTIVAC.gif
awww.gsp.rs_slike_prodaja200x200.jpg


Σύστημα εισιτηρίων BusPlus
Το BusPlus είναι ένα σύγχρονο ηλεκτρονικό σύστημα ελέγχου για τα δημόσια οχήματα μεταφοράς και τα εισιτήρια.
Οι έξυπνες κάρτες μπορούν να χρησιμοποιηθούν για τις δημόσιες συγκοινωνίες - δηλαδή, τραμ, τρόλεϊ, λεωφορείο, τρένο (BG Voz) - εντός της περιοχής του Βελιγραδίου. Υπάρχουν τρεις τύποι καρτών: εξατομικευμένη, μη εξατομικευμένη και χάρτινη μη εξατομικευμένη κάρτα.

Η πιο διαδεδομένη είναι η χάρτινη μη εξατομικευμένη κάρτα την οποία αγοράσαμε κι εμείς.Μία για δύο άτομα.
Η τιμή αγοράς της κάρτας είναι 40 δηνάρια.Κι έπειτα φορτωνεις πόσες διαδρομές θές.Η τιμή της διαδρομής κοστίζει 72 δηνάρια για την ζώνη Ι και 114 για την ζώνη ΙΙ.

Το συνολικό ποσό δεν μπορεί να υπερβαίνει τα 720 δηνάρια.Οπότε μπορεί να φορτωθεί μέχρι 10 διαδρομές για την ζώνη Ι.Εφόσον συμπληρωθεί το ποσό των 720 δηναρίων η χάρτινη κάρτα δεν μπορεί να ξαναχρησιμοποιηθεί.

Η επικύρωση της χάρτινης κάρτας πρέπει να γίνεται κατά την είσοδο στο όχημα στους αναγνώστες καρτών τοποθετώντας την κάρτα στην οθόνη αφής.Εφόσον είστε δύο άτομα από το μενού επιλέγεις το εικονίδιο για δύο άτομα και μετά επίκυρώνεις την κάρτα και στην οθόνη εμφανίζεται το υπόλοιπο ποσό της κάρτας.
awww.belgradian.com_images_stories_travel_busplus5.JPG


Εμείς 1-2 φορές στην αρχή δεν το καταφέραμε και επικύρωσε ένα μόνο εισητήριο.Ο οδηγός μας είπε πως ακόμα και έλεγχος να ανέβει δεν θα μας δώσει πρόστιμο αφού είμαστε ξένοι και μπερδευτήκαμε.Μας είπε συμβαίνει συχνά σε επισκέπτες.
Πάντως ελεγκτές δεν συναντήσαμε ποτέ.

Το επίσημο site των μέσων μαζικής μεταφοράς του Βελιγραδίου http://www.gsp.rs/english/

Το site της BusPlus (μόνο στα Σέρβικα) https://www.busplus.rs/

Περισσότερα για τις μεταφορές http://www.belgradian.com/around-belgrade/public-transport/

Έρχεται το πιο όμορφο κομμάτι της ιστορίας…Η περιήγηση στο αγαπημένο Βελιγράδι αλλά και το Νοβι Σαντ μέσα από τον φωτογραφικό μου φακό…
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Πολύ καλή αρχή, φαίνεται πως μας φτιάχνεις έναν χρήσιμο οδηγό για το Βελιγράδι! Περιμένω τις φώτος!!
Ίσως αργήσει λιγάκι αυτό το κομμάτι γιατί δεν ξέρω ακόμα πως θα εξελίξω την ιστορία μου.Αν θα είναι αφήγηση ή αν θα παρουσιάσω τα μέρη που πήγα σαν οδηγό.Θα δω πως θα μου βγεί.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.702
Likes
11.120
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Άλλη μια όμορφη και αναλυτική ιστορία-οδηγός Γιάννη! Αν και έχω πάει Βελιγράδι, οι λογαριασμοί μαζί του είναι ακόμα ανοιχτοί! Και βέβαια θέλω πολύ να επισκεφτώ και το Νόβι Σαντ! Οπότε πιθανότατα η ιστορία σου να μου φανεί χρήσιμη για μια ακόμα φορά! :)
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.571
Ίσως αργήσει λιγάκι αυτό το κομμάτι γιατί δεν ξέρω ακόμα πως θα εξελίξω την ιστορία μου.Αν θα είναι αφήγηση ή αν θα παρουσιάσω τα μέρη που πήγα σαν οδηγό.Θα δω πως θα μου βγεί.
Όπως και να σου βγει θα είναι χρήσιμη!
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Άλλη μια όμορφη και αναλυτική ιστορία-οδηγός Γιάννη! Αν και έχω πάει Βελιγράδι, οι λογαριασμοί μαζί του είναι ακόμα ανοιχτοί! Και βέβαια θέλω πολύ να επισκεφτώ και το Νόβι Σαντ! Οπότε πιθανότατα η ιστορία σου να μου φανεί χρήσιμη για μια ακόμα φορά! :)
Σ'ευχαριστώ :)
Στο Νόβι σαντ πήγαμε ημερίσια και θεωρώ πως επιβάλεται μια βόλτα αφού απέχει περίπου 60 λεπτά από το Βελιγράδι με λεωφορείο.
Σχημάτησα πολύ καλή άποψη και ενθουσιάστηκα με το κάστρο...αναλυτικά στο κεφάλαιο Novi Sad!
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
E καλα τι να λεμε τωρα, οι ιστοριες σου ειναι ΟΔΗΓΟΙ κανονικοι!!! Περιμενω τη συνεχεια για ενα προορισμο που μου κλεινει το ματι απο καιρο... :cool: ;)
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ονειρεμένο Ταξίδι
Whole Africa,Cuba
Επ επ..τι βλέπω εδώ; αγαπημένο Βελιγράδι...
Θα συμφωνήσω απόλυτα για τον Ivan και τη Desa, έμεινα κι εγώ εκεί και τα παιδιά είναι πραγματικά φοβερά. Από τους ανθρώπους που έχω γνωρίσει στα ταξίδια μου και θα τους θυμάμαι. Ο Ivan όντως είναι ντερέκι του μιλούσα και με έπιανε ο αυχένας μου...πήρα όμως εκδίκηση από το φίλο μου που με πειράζει επειδή μου ρίχνει 15 πόντους, ο Ivan του έριχνε 20... :D
Επίσης η Desa ένα απόγευμα περίμενε να γυρίσουμε και μας είχε γεμίσει το δωμάτιο με κόκκινα κεριά και φαναράκια, εμείς μπεκρουλιάζαμε έξω χωρίς να το ξέρουμε και αυτή περίμενε, μας είπε ο Ivan οτι σβήσανε τα κεριά και αυτή επέμενε να τα ξανανάψει να τα βρούμε όταν γυρίσουμε, οπότε ξανά από την αρχή. Τελικά επειδή αργούσαμε έπρεπε να φύγουν και άφησαν τα κεριά μπας και τα προλάβουμε, τελικά τα προλάβαμε αλλά με τόσο που είχαμε πιει και φάει μόνο για το σκοπό που τα άναψε δε χρησίμεψαν... :p
Την άλλη μέρα ο Ivan μας είπε οτι δεν κοιμήθηκε από το άγχος μήπως το δωμάτιο είχε πάρει φωτιά...
Πάντως είναι και οι 2 γλυκύτατοι και εννοείται οτι πλέον για μένα αν ξαναπάω είναι στάνταρ επιλογή.

Για πάμε τώρα στη συνέχεια με πολλές φώτο και τις πολύ χρήσιμες πληροφορίες σου, θα προτιμούσα πάντως να μην είναι απλός οδηγός θα ήθελα να εμπεριέχει και την προσωπική σου ματιά.

Α...ελπίζω να ήπιες καμιά Jelen και για μας!
 

deka

Member
Μηνύματα
471
Likes
347
Επόμενο Ταξίδι
Mama Africa
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού/Γουατεμάλα/Ν.Πάσχα
Πολύ καλή η αρχή, Γιάννη. Αναμένουμε την συνέχεια!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.598
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom