Ιταλία 150 Anni Unità d'Italia

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού

Φέτος η Ιταλία γιορτάζει τα 150 χρόνια της ένωσής της.Έτσι βρήκα την ευκαιρία να την γιορτάσω στα δικά της χώματα.Και τι χώματα,Τοσκανικά!

Το ταξίδι κανονίστηκε με ένα ζευγάρι ακόμα και η όλη εμπειρία ήταν μεικτή συναισθημάτων.Κατάλαβα ότι το ταξιδιωτικό προφίλ του καθενός είναι εντελώς διαφορετικό από αυτό που μπορεί να είναι στην παρέα.Μιας και ήταν μόλις η δεύτερη φορά των φίλων στο εξωτερικό έβγαλα ένα ήπιο πρόγραμμα σύμφωνα με τα κριτήριά μου,το οποίο αποδείχτηκε πολύ σκληρό για τα γούστα τους.Έτσι αφενός υπήρξαν κάποιες αμοιβαίες υποχωρήσεις και αφετέρου το πρόγραμμα έμεινε λίγο πίσω με αποτέλεσμα να μην δω όλα τα σχεδιασμένα.Δεν έχω παράπονο,αλλά είναι γεγονός πως αν ήμουν μόνο με την σύζυγο θα βλέπαμε και κάτι ακόμα.

Η διαδρομή λίγο πολύ γνωστή σε όσους έχουν κάνει κάτι παρόμοιο,συνήθως η φορά αλλάζει.Λούκα-Φλωρεντία-Σιένα οι βάσεις μας και εκτροπή πορείας ή ημερήσιες εξορμήσεις σε πόλεις,χωριά και επαρχία.

Πάρτε ένα μικρό δείγμα του τι θα ακολουθήσει και θα αρχίσω με την πρώτη ευκαιρία.

::::::
::::::
 

Attachments

Last edited by a moderator:

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
αμερική
ειμαστε πολλοί που περιμένουμε...και εγω πρώτη πρώτη , μιας και φευγω με το καλό την δευτερα 30/6...
μην αργείς,λοιπόν....
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Ωχ ωχ ωχ,βάσανα.
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
νότια αφρική
Τοσκάνη! Τέλεια! Ανυπομονώ για υπέροχες φωτογραφίες, οινικές δοκιμές και ιταλική κουζίνα!
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
Τι εισαι εσυ παιδι μου....μολις ηρθες και επιασες αμεσως δουλεια .....!!!
Αγαπημενες και γνωριμες εικονες.
Περιμενουμε λεπτομερειες για τις οινοδοκιμες και τις οινοποσιες.(ελα ελα πεστα λοιπον..μη ντρεπεσαι)
ΥΓ.Δεν υπαρχει πιο σπαστικο(κατ εμε) απο συνταξιδιωτες που δεν θελουν ή δεν μπορουν να σπινταρουν.
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
αμερική
ειμαστε πολλοί που περιμένουμε...και εγω πρώτη πρώτη , μιας και φευγω με το καλό την δευτερα 30/5...
μην αργείς,λοιπόν....
ωχ..λαθος 30/5.....maltakias...δωσε κατι στον λαό...
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στα πέντε σημεία της Γης
Πήρε φόρα παιδί μου αυτός από την ιστορία με τη Κούβα και τώρα ποιός τον πιάνει! Εύγε maltakia τέκνον μου, πάμε βόλτα στα πάτρια εδάφη να μυρίσουμε Ιταλία :clap:
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Το ξεκίνημα περιλαμβάνει πρωινή άφιξη στο Malpensa και από εκεί παραλαβή αυτοκινήτου με στόχο την Πίζα,338km μακριά.

Βεντουζάρω το πρόσφατα αποκτηθέν GPS στο παρμπρίζ του Peugeot 3008 που μας παρείχε το γραφείο ενοικιάσεως,πατάω τον -από την Ελλάδα προαποθηκευμένο- προορισμό και ακούω την περίεργη φωνή του μηχανήματος να μου ανακοινώνει την πρώτη στροφή που πρέπει να πάρω με μια γελοία αμερικάνικη προφορά ιταλικών οδών.Τα χέρια μου ιδρώνουν στο τιμόνι καθώς ανοίγομαι στην autostrada και το επί διμήνου σχεδιασμένο πλάνο αρχίζει να παίρνει σάρκα και οστά.

Πιάσαμε την Πίζα γύρω στις 14:00 και αφού αμολήσαμε την "πεζουδιά" σε ένα δωρεάν υπαίθριο πάρκινγκ κατευθυνθήκαμε στο σχεδόν μοναδικό ενδιαφέρον σημείο της πόλης.Βλέπετε,η πόλη ισοπεδώθηκε κατά τη διάρκεια του Β'Π.Π. και είναι ελάχιστα τα μεσαιωνικά μνημεία που της έχουν απομείνει.Ο αέρας που αποπνέει σαν πόλη δεν έχει καμία σχέση με τις υπόλοιπες διάσημες Τοσκανές,αλλά η Piazza ή Campo dei Miracoli (πλατεία των θαυμάτων) αποζημιώνει από κάθε άποψη.Και νομίζω πως ο καθένας θα ένοιωθε ελλιπής αν δεν κάνει έστω μια βόλτα εδώ.

Στην πλατεία δεσπόζει το γιγαντιαίο βαπτιστήριο δίπλα ακριβώς από το Duomo.Πίσω από το τελευταίο παίζει κρυφτούλι ο διάσημος κεκλιμένος πύργος της πόλης.Πρόκειται για ένα καμπαναριό στην ουσία που η σαθρότητα του εδάφους επί του οποίου χτίστηκε το έκανε διάσημο ανά την υφήλιο.Αυτή την χρονική περίοδο θα τον αντικρίσετε με μια απόκλιση από την κατακόρυφο της τάξεως των 4 μοιρών περίπου.Μπορεί να ακούγεται μικρή αλλά,πιστέψτε με,σε ένα κτίριο 56 μέτρων γεμάτο κιονοστοιχίες δείχνει άκρως εντυπωσιακό.Τουλάχιστον εμένα το θέαμα με ενθουσίασε περισσότερο απ'όσο περίμενα.

Στο βάθος της πλατείας το κενό γεμίζει η διαμήκης κατασκευή του Campo Santo,του τέταρτου "θαύματος".Ένας κατάλευκος ταφικός χώρος που κρατάει την αγιοσύνη του -Santo- από την ιστορία που το θέλει να χτίστηκε πάνω σε χώμα από το γολγοθά το οποίο μεταφέρθηκε εδώ ύστερα από την 4η σταυροφορία.Εκτός από το ίδιο το κτίσμα θα συναντήσετε και μια ενδιαφέρουσα συλλογή από νωπογραφίες (fresco) οι οποίες είναι στην διαδικασία σταδιακής αποκατάστασης από τον πόλεμο και ύστερα,μιας και μια "έξυπνη" βόμβα των συμμάχων τότε προκάλεσε ανεπανόρθωτες ζημιές.

:::

Η αναχώρηση από την πόλη έγινε λίγο αργότερα,καθώς απειλητικά σύννεφα πλησίαζαν το μέρος,παραλείποντας την βόλτα στον Άρνο.Παρ'όλο που δεν το είδα με τα μάτια μου,την παραθέτω ως πρόταση για τους επισκέπτες αν μη τι άλλο για να δείτε την Santa Maria della Spina.Μια κουκλίστικη εκκλησούλα που πήρε το όνομά της από την θρυλούμενη αποθήκευση εντός της ενός από τα αγκάθια του στεφανιού του εσταυρωμένου.

Quick info
Τα εισιτήρια για την είσοδό σας στα μνημεία χωρίζονται σε:




    • Μόνο ο καθεδρικός -->2?




    • 1 μνημείο εκ των Battistero, Camposanto Monumentale, Museo dell'Opera, Museo delle Sinopie -->5? και τα 4 μνημεία-->8?




    • 2 μνημεία εξ'όλων των παραπάνω -->6? και τα 5 μνημεία-->10?




    • Η άνοδος στον πύργο χρεώνεται ανεξάρτητα με κόστος 15?
 
Last edited by a moderator:

NTINA

Member
Μηνύματα
820
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Άγραφα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γουατεμάλα
Δε νομίζω, να χεις την εντύπωση ότι ξεμπέρδεψες για σήμερα?mad:
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Καλά,καλά.Ηρεμήστε,θα γράψω κι άλλο.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ονειρεμένο Ταξίδι
γύρος του κόσμου
Όχι μόνο λόγια... και φωτογραφίες. :D
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Καθήστε ρε.Αν βάλω πολλές φωτό στην Πίζα τι θα κάνω παρακάτω δηλαδή;
Έχω και περιορισμένο χώρο,μην ξεχνιέστε.Δεν θα γονατίσω μόνο για ένα ταξίδι.Πάντως αν μέχρι το τέλος έχετε παράπονο από φωτογραφίες ελάτε να μου πείτε.

Για Πίζα καλές είναι αυτές.Τελεία.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.798
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom