2020 Που πάμε.

MVSylvia

Member
Μηνύματα
533
Likes
2.289
Διαβάζοντας αυτό το τόπικ νιώθω ότι τελικά οι περισσότεροι κλείνουν άπειρα νωρίς τα ταξίδια τους.

Εγώ ακόμα και τα μακρινά 2 ή 3 μήνες πριν τα κλείνω (κλείνω τα αεροπορικά εννοώ γιατι νοητικά κανονίσματα κατά φαντασίαν κάνω πολλά που μετά ανατρέπονται).

Από Σεπτέμβρη για Αύγουστο μου φαίνεται τόσο νωρίς. Αυτά όλα αφορούν εμένα βέβαια, που την άδεια τη μαθαίνω ελάχιστους μήνες πριν το ταξίδι αλλά και ότι δεν μπορώ να νιώθω τέτοια δέσμευση τόσο καιρό πριν. Αλλά όσοι το κάνετε μπράβο σας, είναι και ωραίο να ξέρεις ότι σε περιμένουν ταξίδια.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Διαβάζοντας αυτό το τόπικ νιώθω ότι τελικά οι περισσότεροι κλείνουν άπειρα νωρίς τα ταξίδια τους.

Εγώ ακόμα και τα μακρινά 2 ή 3 μήνες πριν τα κλείνω (κλείνω τα αεροπορικά εννοώ γιατι νοητικά κανονίσματα κατά φαντασίαν κάνω πολλά που μετά ανατρέπονται).

Από Σεπτέμβρη για Αύγουστο μου φαίνεται τόσο νωρίς. Αυτά όλα αφορούν εμένα βέβαια, που την άδεια τη μαθαίνω ελάχιστους μήνες πριν το ταξίδι αλλά και ότι δεν μπορώ να νιώθω τέτοια δέσμευση τόσο καιρό πριν. Αλλά όσοι το κάνετε μπράβο σας, είναι και ωραίο να ξέρεις ότι σε περιμένουν ταξίδια.
Πιο πολύ από ανυπομονησία τα κλείνουν, παρά από προγραμματισμό... κι εγώ το ίδιο κάνω.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.964
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Διαβάζοντας αυτό το τόπικ νιώθω ότι τελικά οι περισσότεροι κλείνουν άπειρα νωρίς τα ταξίδια τους.
Πιο πολύ από ανυπομονησία τα κλείνουν, παρά από προγραμματισμό... κι εγώ το ίδιο κάνω.
Ισχύει. Είναι και η ανυπομονησία ένας παράγοντας. Αν και πλέον, ο πολύ σημαντικός παράγοντας είναι οι τιμές των εισιτηρίων. Καλώς ή κακώς η έγκαιρη κράτηση έχει και πολύ καλύτερη τιμή. Δεν είναι κανόνας, ωστόσο συμβαίνει.
Αυτό βέβαια έχει μεγάλο πολλές φορές ενδεχόμενο ρίσκου, γιατί δε ξερεις τι θα συμβεί ή αν βολέψει, ομως αυτό ισοσκελίζεται με τη καλή τιμή που βρίσκεις.
Τουλάχιστον προσωπικά, αλλά και σε πολλούς που βλέπω λειτουργούν μ'αυτό το τρόπο.
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
533
Likes
2.289
Καλά δεν είναι πλέον τόσο μεγάλες οι διαφορές, εκτός αν πας υπερβολικά χαμηλή σεζόν. Σίγουρα θα υπάρχουν και εξαιρέσεις αλλά όσα αεροπορικά παρακολουθώ, πάνω κάτω ίδια μένουν είτε 8 είτε 3 μήνες πριν. Οπότε το αεροπορικό πολλούς μήνες πριν είναι λίγο μύθος ότι είναι σημαντικά φθηνότερο, τουλάχιστον για τα μεγάλα αεροδρόμια του πλανήτη. Δεν είμαι η κατάλληλη βέβαια για να έχω απόλυτη άποψη αλλά η μέχρι τώρα εμπειρία μου αυτό μου έχει δείξει.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.964
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Καλά δεν είναι πλέον τόσο μεγάλες οι διαφορές, εκτός αν...
Μεγάλη διαφορά δεν έχει, δεκτό, αν και όλα σήμερα είναι μετρήσιμα και υπολογίσιμα, όπως και τα 80-100 ευρώ παραπάνω, αλλά αυτό το παραβλέπουμε καμιά φορά αν δε βολεύει αλλιώς.
Το θέμα είναι οι προσφορές των εταιρειών.
Όταν έξι μήνες πριν η Ryan πχ έχει εξευτελιστικές τιμες για προορισμούς στην Ε.Ε, όταν βγάζει η Scoot προσφορά 40% για ταξίδια που θα γίνουν 6-7 μήνες και μετά, όταν η Airfrance/KLM σου κάνει δώρο την επιστροφή για ταξίδια που ξεκινούν σε 5 μήνες, ε δε το λες και μικρό το κόστος.
Τα τρία παραδείγματα που αναφέρω είναι υπαρκτά και τα έχω κλείσει τα τελευταία χρόνια.
Συνυπολογίζεις σ' αυτά και κάτι προσφορές Aegean έως 40% που κάνουν το ταξίδι πιο βολικό, ε δε θέλει και πολύ:)
Τα πάντα βεβαίως είναι σχετικά, αλλά η αναφορά μου έχει να κάνει κυρίως με τις προσφορές.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.935
Likes
40.784
Διαβάζοντας αυτό το τόπικ νιώθω ότι τελικά οι περισσότεροι κλείνουν άπειρα νωρίς τα ταξίδια τους.

Εγώ ακόμα και τα μακρινά 2 ή 3 μήνες πριν τα κλείνω (κλείνω τα αεροπορικά εννοώ γιατι νοητικά κανονίσματα κατά φαντασίαν κάνω πολλά που μετά ανατρέπονται).

Από Σεπτέμβρη για Αύγουστο μου φαίνεται τόσο νωρίς. Αυτά όλα αφορούν εμένα βέβαια, που την άδεια τη μαθαίνω ελάχιστους μήνες πριν το ταξίδι αλλά και ότι δεν μπορώ να νιώθω τέτοια δέσμευση τόσο καιρό πριν. Αλλά όσοι το κάνετε μπράβο σας, είναι και ωραίο να ξέρεις ότι σε περιμένουν ταξίδια.
Το ζητημα για μενα ειναι να βρω και καλο και οικονομικο ξενοδοχειο. Στην Ευρωπη το μεγαλο εξοδο ειναι η διαμονη, οχι τα εισιτηρια. Αφου η διαμονη ειναι το μονο κοστος χωρις πεναλτι, γιατι να μην το κλεισω 10 μηνες πριν? Αφου δεν πληρωνω τιποτε.
Το να κλεινεις νωρις επισης βοηθα στην υλοποιηση των ταξιδιων, αφου δεν περιμενεις μηπως μεινουν λεφτα για ταξιδι. Οργανωνεσαι ετσι ωστε να μεινουν :)
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
533
Likes
2.289
Ισως και εγω αν ηξερα οτι μπορω να λειψω απο τοσο νωρις να εκλεινα, με το ρισκο να χασω το αεροπορικο αν κατι κατσει στραβα. Αν το εκανα παντως θα εκλεινα μονο Ευρωπη απο τοσο νωρις ωστε αν χαθει κατι να χαθει μονο το σχετικα χαμηλο αεροπορικο. Η ζωη ειναι τοσο απροβλεπτη που σκεφτομαι ποσο ακριβα εισιτηρια θα εχανα αν κανονιζα αεροπορικα για προορισμος εκτος Ευρωπης απο πολυ νωρις, ακομα και να μην ηταν θεμα αδειας.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.935
Likes
40.784
Δες ποσο ψευδαισθηση ειναι η "ασφαλεια" του να μην κλεινεις πολυ νωρις: Ενα σοβαρο προβλημα που θα σκασει μια βδομαδα πριν το ταξιδι θα οδηγησει σε ακυρωση ειτε το εχεις κλεισει 8 μηνες πριν ειτε 3 μηνες πριν. Το ζητημα ειναι ποσο συχνα μπορει να συμβει κατι τετοιο. Μια? Αντε δυο? Ε, παιρνουμε το ρισκο και τη στιγμη του ΣΟΒΑΡΟΥ προβληματος, πχ υγειας, δεν θα καθησεις να σκεφτεις τα 100 ευρω που εδωσε σε εναν ευρωπαικο προορισμο. Προεχει η υγεια.
Οποτε κλεισε μια Ευρωπη νωρις η κλεισε στις αργιες που ειναι στανταρακια.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Δες ποσο ψευδαισθηση ειναι η "ασφαλεια" του να μην κλεινεις πολυ νωρις: Ενα σοβαρο προβλημα που θα σκασει μια βδομαδα πριν το ταξιδι θα οδηγησει σε ακυρωση ειτε το εχεις κλεισει 8 μηνες πριν ειτε 3 μηνες πριν. Το ζητημα ειναι ποσο συχνα μπορει να συμβει κατι τετοιο. Μια? Αντε δυο? Ε, παιρνουμε το ρισκο και τη στιγμη του ΣΟΒΑΡΟΥ προβληματος, πχ υγειας, δεν θα καθησεις να σκεφτεις τα 100 ευρω που εδωσε σε εναν ευρωπαικο προορισμο. Προεχει η υγεια.
Οποτε κλεισε μια Ευρωπη νωρις η κλεισε στις αργιες που ειναι στανταρακια.
Καλά για Ευρώπη είναι άλλες οι συνθήκες
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
533
Likes
2.289
Εγώ μιλάω για τα εκτός κυρίως. Το Ευρώπη δεν θα το κλείσω νωρίς, αν βρω διαθεσιμότητες θα το κλείσω ένα μήνα πριν. Αν προκυψει αλλο ταξιδι μεγαλο στο μεταξυ, θα ειμαι εγω δεσμευμενη απο ενα 4μερο Ευρώπης? Οταν λεω για απροβλεπτη ζωη, δεν εννοω μονο τα σοβαρα ή τα προβληματα.

Για παραδειγμα εμενα μου εκατσε ευκαιρια τωρα Δεκεμβρη να φυγω μακρινο.

Αν ειχα κλεισει ας πουμε για χριστουγεννιατικη Ευρωπη, χανω το αλλο που ειναι κ πιο σπανιο να μπορεσει κανεις να παει.

Σε καθε περιπτωση, αυτος ειναι ο τροπος που το βλεπω εγω και πιστεψε με δεν ειναι ψευδαισθηση.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ισχύει. Είναι και η ανυπομονησία ένας παράγοντας. Αν και πλέον, ο πολύ σημαντικός παράγοντας είναι οι τιμές των εισιτηρίων. Καλώς ή κακώς η έγκαιρη κράτηση έχει και πολύ καλύτερη τιμή. Δεν είναι κανόνας, ωστόσο συμβαίνει.
Αυτό βέβαια έχει μεγάλο πολλές φορές ενδεχόμενο ρίσκου, γιατί δε ξερεις τι θα συμβεί ή αν βολέψει, ομως αυτό ισοσκελίζεται με τη καλή τιμή που βρίσκεις.
Τουλάχιστον προσωπικά, αλλά και σε πολλούς που βλέπω λειτουργούν μ'αυτό το τρόπο.
Εγώ μιλάω για τις κρατήσεις 10 και 11 μήνες που αναφέρθηκαν πιο πριν. Ο κύριος λόγος είναι η ανυπομονησία.
 

alvadi

Member
Μηνύματα
553
Likes
2.802
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μεξικό
30/05 εκλεισα εισιτήρια για Λισαβόνα για τον μήνα Μάρτιο με 108 €. Πριν λίγες μέρες προστέθηκε αλλο ένα ατομο στην παρέα, το εισιτήριο το αγορασε 260 €, σημαντική διαφορά νομίζω... σε ταξίδια οπως στη Ρώμη/Κωνσταντινουπολη κοντινα μπορεί οι διαφορές να μην ειναι μεγάλες..

Εγώ τα κλείνω νωρίς, συνδυασμός προσφοράς και παρορμητισμού, μέχρι στιγμής όμως τα ταξίδια μου αφορούν την Ευρώπη. Αν γινει κάτι στραβό θα έχω χάσει από 50 έως 120 ευρώ..για το αεροπορικό. Επίσης κλεινω 4μερα ταξίδια με 2 μέρες εντος Σαβ/κου οπότε ο κοσμος να χαλάσει θα λειψω και άδεια να μη μου δώσουν (που μέχρι στιγμής δεν μου την έχουν αρνηθεί αφού τη ζητώ έγκαιρα) θα ελειπα και με το κοστος της άδειας ανευ αποδοχών.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.730
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom