2020 Που πάμε.

Tonia L.

Member
Μηνύματα
293
Likes
2.977
Στην εκπνοή της προσφοράς της Aegean έκλεισα το πρώτο μου (!) ταξίδι στην Ρώμη 22 -27/03! Επειδή κατά πάσα πιθανότητα θα είναι και το μοναδικό στο εξωτερικό για το 2020, θα κοιτάξω να το απολαύσω στο έπακρον!
Υπόσχομαι να μην ρωτήσω που να μείνω αλλά να μελετήσω προσεκτικά τα νήματα!
Καλά ταξίδια σε όλους!
 

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.559
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
εγω για σευχελλς που τα εκλεισα νωρις, το εκανα επειδη ηταν με μιλια. τωρα γενικως για μαρτιο θα παρω σιγουρα αδεια, κατι τετοιο δεν στραβωνει. το μονο που μπορει να στραβωσει ειναι να μεινει καποιος μας ανεργος, αλλα οκ αυτο μπορει να το παθεις κι ενα μηνα πριν, οπως και οτιδηποτε αλλο εκτακτο. τωρα με τα καλοκαιρινα που εχω προβλημα με την αδεια και παλι δυστυχως ιουλιο μαθαινω για την αδεια, οποτε ειτε τα κλεισω νοεμβριο, ειτε τα κλεισω απριλιο δεν εχει μεγαλη διαφορα. ψευδαισθηση ειναι οτι ειμαι πιο κοντα.

παντως οπως το παω και το ταξιδι των καλοκαιρινων διακοπων -εκτος ευρωπης- με μιλια θα γινει, οποτε μολις τα μαζεψω το τσακωσα
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
Πιο πολύ από ανυπομονησία τα κλείνουν, παρά από προγραμματισμό... κι εγώ το ίδιο κάνω.
Τι ανυπομονησία να έχεις εσύ; Σχεδόν παντού έχεις πάει! :)

Γενικά, πάντως, οι κρατήσεις αρκετό καιρό πριν - όταν υπάρχουν προσφορές - συμφέρουν (ειδικά όταν έχεις κάποια ευελιξία στην εποχή και στη διάρκεια). Στο ταξίδι μας στο Ομάν εξοικονομήσαμε αρκετές εκατοντάδες ευρώ με την προσφορά της Flydubai και τις έγκαιρες κρατήσεις ξενοδοχείων που στη συνέχεια διπλασιάστηκαν οι τιμές τους.

Και το ίδιο κάναμε με την πρόσφατη προσφορά της Scoot και μας προέκυψε απρογραμμάτιστο (και οικονομικό) ταξίδι τον Απρίλη για επιθυμητό προορισμό που όλο κάτι γίνονταν και δεν μας κάθονταν.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.313
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Τι ανυπομονησία να έχεις εσύ; Σχεδόν παντού έχεις πάει! :)

Γενικά, πάντως, οι κρατήσεις αρκετό καιρό πριν - όταν υπάρχουν προσφορές - συμφέρουν (ειδικά όταν έχεις κάποια ευελιξία στην εποχή και στη διάρκεια). Στο ταξίδι μας στο Ομάν εξοικονομήσαμε αρκετές εκατοντάδες ευρώ με την προσφορά της Flydubai και τις έγκαιρες κρατήσεις ξενοδοχείων που στη συνέχεια διπλασιάστηκαν οι τιμές τους.

Και το ίδιο κάναμε με την πρόσφατη προσφορά της Scoot και μας προέκυψε απρογραμμάτιστο (και οικονομικό) ταξίδι τον Απρίλη για επιθυμητό προορισμό που όλο κάτι γίνονταν και δεν μας κάθονταν.
Το ερώτημα είναι τι προσφορές βρίσκεις 10--11 μήνες πριν.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
Το ερώτημα είναι τι προσφορές βρίσκεις 10--11 μήνες πριν.
Μισή τιμή σου κάνει;

ATH-BKK-REP και LPQ-SIN-ATH με στάσεις σε όλα, κανονικά (με βαλίτσες) εισιτήρια, κάτω από 600 ευρώ, είναι καλά;
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Το ερώτημα είναι τι προσφορές βρίσκεις 10--11 μήνες πριν.
120e r/t με βαλιτσα εισιτηριο με aegean Λονδινο για χριστουγεννα και πρωτοχρονια..απο τα καλυτερα deal που καναμε ποτε!βρισκεις φουλ προσφορες αρκει να χεις φουλ ευελικτο προγραμμα
 

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
Το ερώτημα είναι τι προσφορές βρίσκεις 10--11 μήνες πριν.
Γιώργο θα συμφωνήσω με τους από πάνω. Καθώς όπου πάω κλείνω θέλω να κλείνω καλό ξενοδοχείο αλλά και να προτιμάω τις legacy αεροπορικές οι διαφορές είναι μεγάλες.
5* ξενοδοχεία τα βρίσκω μισές τιμές (π.χ. pre Christmas season σε Άμστερνταμ και Βρυξέλλες οι τιμές έφτασαν να είναι οι διπλάσιες, νιώθω τυχερός που τα είχα κλείσει από την άνοιξη).

Π.χ. στις Βρυξέλλες η τιμή είναι +250 ευρώ το ζευγάρι στο δίκλινο.
Στο Άμστερνταμ πάνω από 350 ευρώ η διαφορά στο ζευγάρι.
Άρα με το να κάνω κρατήσεις νωρίς γλίτωσα πάνω από 600 ευρώ.

Και τα αεροπορικά είναι τώρα +100 ευρώ το άτομο (άρα 200 ευρώ το ζευγάρι)
600+200 = 800 , δηλαδή 1 φτηνό ταξίδι ακόμη.

Ρε παιδιά η Aegean όλο προσφορές βάζει , η Swiss σχεδόν ποτέ, τι αδικία είναι αυτή!
 
Last edited:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.313
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εγώ λέω ότι κλείνω από ανυπομονησία 10-11 μήνες πιο πριν και σχεδόν πάντα βγαίνουν καλύτερες προσφορές μετά. Το όσο πιο πριν δε συνεπάγεται και φτηνότερα, το αντίθετο. Και στα ξενοδοχεία και στα αεροπορικά.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
Εγώ λέω ότι κλείνω από ανυπομονησία 10-11 μήνες πιο πριν και σχεδόν πάντα βγαίνουν καλύτερες προσφορές μετά. Το όσο πιο πριν δε συνεπάγεται και φτηνότερα, το αντίθετο. Και στα ξενοδοχεία και στα αεροπορικά.
@Yorgos θα διαφωνήσω μαζί σου. Μπορεί κάποια φορά να συμβεί αυτό που λες αλλά οι πιθανότητες να συμβεί είναι μία στις 50 ή κάπου εκεί (τουλάχιστον από την δική μου εμπειρία).

Όσον αφορά τα αεροπορικά, ναι, φέτος μιαν εσωτερική πτήση στην Τανζανία, κλείνοντας νωρίτερα την πληρώσαμε 40 ευρώ ακριβότερα. Όμως, αν περιμέναμε μέχρι τότε (3 μήνες πριν) για να κλείσουμε π.χ. και τα εισιτήρια προς Τανζανία, θα τα πληρώναμε 200 ευρώ ακριβότερα το καθένα.

Για τα ξενοδοχεία, από την άλλη, κάνοντας κράτηση από νωρίς (με δικαίωμα ακύρωσης) εξασφαλίζεις τη διαμονή σε κάποιο κατάλυμα που σου αρέσει. Αν, αργότερα, πέσει η τιμή του, κλείνεις νέο δωμάτιο και ακυρώνεις το παλιό. Εάν δε, για την περίοδο που θέλεις, συμβαίνει κάτι ιδιαίτερο (έκθεση, φεστιβάλ, κλπ.) στον τόπο που πας, περιορίζεις την πιθανότητα να πληρώσεις "καραβίσιο" την τελευταία στιγμή ένα δωμάτιο που θα μπορούσες να είχες κλείσει νωρίτερα.

Τα παραπάνω, βέβαια, ισχύουν γι αυτούς που ταξιδεύουν με κάποιο πρόγραμμα, σχετικά σφιχτό χρονοδιάγραμμα και δεν έχουν την "πολυτέλεια" (του χρόνου) που έχεις πολλές φορές εσύ στα ταξίδια σου και δεν σε νοιάζει αν θα είσαι την x ή την x+5 μέρα στο ψ μέρος.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.313
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
20 χρόνια ταξιδεύω, ούτε μία φορά δεν έτυχε εισιτήριο που έκλεισα πάνω από 8 μήνες πριν την αναχώρηση να είναι η χαμηλότερη τιμή σε μακρινό προορισμό. Πάντα μα πάντα κάποιους μήνες μετά έβγαινε κάποια καλύτερη προσφορά.

Με τα ξενοδοχεία δεν πολυασχολουμαι, δεν αναφέρομαι σε αυτά.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Αλλαγή σχεδίων κατοπιν πιεσης, χανω 20 ευρω απο το εισιτηριο με μιλια ακυρωνοντας τη Στοκχολμη και εκλεισα για Σλοβενια τον Αυγουστο.Ο @giannismits θα ενθουσιαστει γιατι το 'λεγε και το ξαναλεγε οτι πρεπει να παω.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.313
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Αλλαγή σχεδίων κατοπιν πιεσης, χανω 20 ευρω απο το εισιτηριο με μιλια ακυρωνοντας τη Στοκχολμη και εκλεισα για Σλοβενια τον Αυγουστο.Ο @giannismits θα ενθουσιαστει γιατι το 'λεγε και το ξαναλεγε οτι πρεπει να παω.
Παρίσι δε βλέπω και χάνουμε και την ψήφο σου...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.691
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom