2020 Που πάμε.

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.962
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Με τα μέχρι στιγμής δεδομένα, 1 Ιουνίο ανοίγουν τα 12μηνης λειτουργίας ξενοδοχεία.
Άγνωστο ακόμα το τι θα γίνει με τα υπόλοιπα καταλύματα.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.553
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Νομίζω ότι είχε κυκλοφορήσει ότι 1/7 θα ανοίξουν τα εποχικά και τα rooms.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Μέχρι 18 Μαΐου γιόκ, από τότε και μετά λογικά θα υπάρξουν πτήσεις εσωτερικού, αν και απ' ότι διάβασα για τα νησιά υπάρχει ενδεχόμενο να επιτραπούν αρκετά αργότερα (ακόμη και μετά του Αγ. Πνεύματος)
 

geopap

Member
Μηνύματα
208
Likes
234
Και εγώ πιστεύω πως θα ανοίξουν νωρίτερα ( από το αρχικό 1/7) τα εποχικά καταλύματα- ξενοδοχεία.
Ήδη βγήκε φήμη να ανοίξει νωρίτερα και η εστίαση και με "κάποια" τραπεζάκια και στο εσωτερικό του μαγαζιού.
Αρκεί να μην έχουμε καταστάσεις Τύπου Βόλου και Αγιας Παρασκευής και μας πάνε πάλι πίσω...
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Απ' το τελευταίο σημερινό email της LH.

Due to increased enquiries on our homepage, we have reinstated Athens in Greece and Porto as a second destination in Portugal to our route network as of Ma‍y 18. We are also once again flying to Gothenburg in Sweden, due to the increased market developments in Scandinavia.

Η κανονικότητα έρχεται γρηγορότερα απ' ό,τι πίστευαν κάποιοι.
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.412
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Τα ξενοδοχεία δεν ανοίγουν 1/7? Θα σας φιλοξενήσουν?
1 Ιουνίου λένε για τα ξενοδοχεία... Άγνωστο βέβαια αν θα καταφέρουν να ανοίξουν....
Με τα μέχρι στιγμής δεδομένα, 1 Ιουνίο ανοίγουν τα 12μηνης λειτουργίας ξενοδοχεία.
Άγνωστο ακόμα το τι θα γίνει με τα υπόλοιπα καταλύματα.
Από πότε επιτρέπονται οι εσωτερικές πτήσεις?
Αρκετά καταλύματα έχουν αρκετές κρατήσεις ήδη, βέβαια αυτό μου είπαν οι ίδιοι στο τηλέφωνο!

Από την άλλη σε σημερινή συνομιλία με την AEGEAN μέσω τηλεφώνου, μου είπαν πως οι πτήσεις για τα νησιά εξαφανίζονται! Ο λόγος που κάλεσα ήταν, γιατί ενώ κοίταγα για 2 άτομα τέλος Ιουνίου για Χανιά και ενώ μου έβγαζε διαθέσιμες θέσεις ξαφνικά (μέσα σε λίγες ώρες) η διαθεσημοτητα άλλαξε κατά πολύ!

Για παράδειγμα στις 24 Ιουνίου για 2 άτομα με μίλια δεν έχει θέσεις αλλά μόνο για 1! Όπως και για άλλες πολλές ημερομηνίες! Για την επιστροφή πάλι έβγαζε περισσότερα! Δεν ξέρω περισσότερα μιας και δεν είμαι του κλάδου! Πάντως και οι ξενοδόχοι που μιλούσα μου φάνηκαν εντάξει σε όλα, μιας και οι περισσότεροι δεν ζητούσαν καν προκαταβολή! Μάλιστα το ένα κατάλυμα μου είπε πως έχουν ήδη πολλές κρατήσεις από εξωτερικό αλλά τους κάνει περιέργεια πως θα έρθουν...Τι να πω!

Μακάρι να πάνε όλα καλά να περάσουμε όμορφα!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.311
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ή αλήθεια είναι πως και γω για σήμερα είδα κινητικότητα για Ελλάδα. Αν έχουμε καλά δείγματα μέσα στην εβδομάδα ίσως από τέλη Μάιου να αρχίσουν στα σοβαρά κάποιες κρατήσεις. Μικρό καλάθι θα κρατουσα ήμουν μικροξενοδοχος, αλλα ισως νεα 20-25% να μην ειναι καθολου υπερβολικό. Αν ειχα μεγαλο ξενοδοχείο και μπρουσα παντως, δε θα ανοιγα καν. Τεραστια φασαρία τα μέτρα για μισή σαι,ον κι αφού ως φαίνεται δε θα ισχύσουν τα μέτρα για του χρόνου (εμβόλιο μάλλον θα έχουμε και παίζει μήνα μην εμφανιστεί καν ο ιός) , δε θα έμπαινα στον κόπο και το Ρίσκο να ανοίξω με κίνδυνο να μπω και μέσα χοντρά.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Αρκετά καταλύματα έχουν αρκετές κρατήσεις ήδη, βέβαια αυτό μου είπαν οι ίδιοι στο τηλέφωνο!
Το ότι δέχονται αυτή τη στιγμή κρατήσεις για τους μήνες Μάιο και Ιούνιο δε σημαίνει δυστυχώς κι ότι θα είναι ανοικτοί εν τέλει. Σιγά μην έλεγαν στο τηλέφωνο ότι η πληρότητά τους είναι χαμηλή (γιατί χαμηλή θα είναι).

Και εγώ πιστεύω πως θα ανοίξουν νωρίτερα ( από το αρχικό 1/7) τα εποχικά καταλύματα- ξενοδοχεία.
Ήδη βγήκε φήμη να ανοίξει νωρίτερα και η εστίαση και με "κάποια" τραπεζάκια και στο εσωτερικό του μαγαζιού.
Ακόμα τα εποχιακά καταλύματα αναμένουν το επίσημο οκ για το άνοιγμά τους. Το οποίο άνοιγμα, κανείς από τον χώρο δεν πιστεύει ότι θα έρθει νωρίτερα από τις 1/7, που είναι και το αρχικά ανακοινωμένο πλάνο. Είναι πάρα πολλοί οι παράγοντες που πρέπει να ληφθούν υπόψιν, όπως το ξεκίνημα των πτήσεων και το καθεστώς των θαλάσσιων μεταφορών, εφόσον μιλάμε και για νησιά. Δεν είναι τόσο απλό όσο το θέμα των εστιατορίων και καφέ.

Δυστυχώς η κατάσταση είναι αρκετά τραγική αυτή τη στιγμή για τον τουρισμό. Τεράστια ονόματα ξενοδοχείων είναι πολύ πιθανόν να μην ανοίξουν καν φέτος, ακόμα κ σε κοσμοπολίτικα μέρη (βλέπε Χαλκιδική, Μύκονος και Σαντορίνη).
Είμαστε σε αναμονή όλοι. Και οι επαγγελματίες του χώρου και οι ταξιδιώτες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom