About football, soccer, ποδόσφαιρο, κλωτσοσκούφι ... again..

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.961
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Και τέλος προβλέπω να το παίρνει η Αγγλία.
Παίζει να είσαι ο μόνος, αυτό δε το προβλέπουν ούτε οι ίδιοι οι Άγγλοι. Περιμένουμε απλά κάτι να στραβώσει για να γελάσουμε. Οφείλω να αναγνωρίσω βέβαια πως είναι σε πολύ καλή κατάσταση.

Μάλλον είμαι ο μόνος που προτιμά να δει πχ το Αγροτικός Αστέρας - Κοζάνη, παρά το λατινοαμερικάνικο ντέρμπυ που θα χει ξύλο, ξύλο και ολίγον από ξύλο. Βέβαια οι περισσότεροι βιάζονται να ξεγράψουν την Ολλανδία και δεν είναι καλό αυτό, άσχετα που συφωνώ ότι η Αργεντινή έχει το προβάδισμα. Ίσως επειδή είναι ο διακαής πόθος αυτός ο ημιτελικός, ίσως πάλι (και συμφωνώ) επειδή θεωρούν ότι είναι ο μόνος αντίπαλος που μπορεί ν' αφήσει έξω τη Βραζιλία.

Όσο για την Πορτογαλία, μετά κι από αυτά που διάβασα το πρωί επιμένω παραπάνω στην άποψη μου ότι πρέπει να συνεχίσει ν' αφήνει ο Σάντος τον κομπλεξικό εκτός εντεκάδας. Ας ελπίσουμε το Μαρόκο να μην έχει αδειάσει πνευματικά και να δούμε μπάλα.

Η λογική λέει Αργεντινή - Βραζιλία & Γαλλία - Πορτογαλία, αλλά η λογική δε παίζει ποτέ ποδόσφαιρο. Για να δούμε.
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
546
Likes
4.000
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στον χρονο!
Παίζει να είσαι ο μόνος, αυτό δε το προβλέπουν ούτε οι ίδιοι οι Άγγλοι. Περιμένουμε απλά κάτι να στραβώσει για να γελάσουμε. Οφείλω να αναγνωρίσω βέβαια πως είναι σε πολύ καλή κατάσταση.
Το παθαίνω δυστυχώς αυτό ! Παιζω και προβλέπω βάσει αυτών που θέλω να έρθουν περισσότερο και και λιγοτερο βάσει αυτών που βλέπω στο γήπεδο! Πάντως η Αγγλία φέτος είναι δυνατή αν όχι τώρα πότε. Είναι η σειρά μας. Ετοιμαστείτε! 😁 Φαντάσου τελικός Αγγλία Ολλανδία. Τελικός καταρραμενων!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.961
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Το παθαίνω δυστυχώς αυτό ! Παιζω και προβλέπω βάσει αυτών που θέλω να έρθουν περισσότερο και και λιγοτερο βάσει αυτών που βλέπω στο γήπεδο! Πάντως η Αγγλία φέτος είναι δυνατή αν όχι τώρα πότε. Είναι η σειρά μας. Ετοιμαστείτε! 😁 Φαντάσου τελικός Αγγλία Ολλανδία. Τελικός καταρραμενων!
Πάρα πολύ δυνατή, αλλά ποτέ δεν ειναι η σειρά της. Εξάλλου πότε δεν ήταν δυνατή η Αγγλία; Να σου θυμίσω μήπως τι ομάδα είχε πχ το 2004-06 με Σκοουλς, Τζεραρντ, Λαμπαρντ στα χαφ, Οουεν-Ρουνει μπροστά και Ριο Φερντιναρντ πίσω; Τι πήρε, τίποτα δε πήρε. Ούτε καν έκανε τις πορείες της Ολλανδίας που έχει όντως κατάρα, το πιστεύω κι εγώ αυτό. Υπάρχει μάλιστα και αστικός μύθος, θα το ψάξω.

Γεγονός είναι πάντως ότι με τον Σαουθγκεϊτ ανέβηκε ξεκάθαρα επίπεδο, πέτυχε πραγματάκια και βασίζεται πολύ σε νέους, που σημαίνει ότι φτιάχνει ομάδα για τα επόμενα 10 χρόνια. Βοηθάει και η κατάσταση στο πρωτάθλημα επιτέλους, η ομάδα του Πεπ, βοηθάνε πολλά. Μακάρι να το πάρει κιόλας, θα είναι κάτι καινούριο σε σχέση με τα καθιερωμένα που βλέπουμε σε κάθε διοργάνωση. Αλλά προτιμώ την Ολλανδία. :haha:
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.382
Που ειναι η Βραζιλία οεο;;
αμ δεν ηταν σεναριο επιστημονικης φαντασιας... κριμα μονο για το πολύ ωραιο γκολ του Νειμάρ.. Μπράβο στους Κροάτες που αποδεικνυονται πολύ σκληροί για να πεθανουν .. ρισπεκτ..

Θα δωσει φτερά αραγε στους Αργεντινούς ο αποκλεισμός της ασπονδης "φιλης" Βραζιλιας η θα φυγουν με το ιδιο αεροπλάνο για Λατινική Αμερική..
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.531
Likes
8.472
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Δεν είδα καθόλου το ματς, τέτοια ώρα που το βάλανε δεν έχω ιδέα ποιος άξιζε να περάσει. Την Κροατία την είχα αντιπαθησει από το προηγούμενο μουντιάλ, που πέρασε όλα τα νοκ άουτ στα πέναλτι. Δεν υπάρχει αυτό το πράγμα με αυτή την ομάδα.
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
546
Likes
4.000
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στον χρονο!
Και τα δύο ματς κρίθηκαν στα πέναλτι. Κρίμα όταν αποκλείεται ομάδα στα πέναλτι.

Για το γεγονός ότι πέρασε η Αργεντινή είμαι χαρούμενος. Είναι η ομάδα που υποστηριζω μαζί με την Αγγλία. Κυρίως λόγω Μέσι. Αλλά το άξιζε κιόλας. Ήταν αρκετά καλύτερη κατά τη γνώμη μου. Αυτοκτονία ηταν το 2-2.

Για το άλλο ματς έχω ανάμεικτα συναισθήματα. Από τη μία στεναχωρήθηκα που αποκλείστηκε η Βραζιλία που έπαιξε πολύ καλύτερα (η μπάλα δεν της έκανε το χατίρι) από μια Κροατία που περνά όλες τις φάσεις στα πέναλτι. Με μια φάση έφερε το ματς ισοπαλία. Κρίμα και για τη γκολάρα του Νεϊμάρ που δεν έπιασε τόπο όπως ειπώθηκε. Από την άλλη χάρηκα που μια ομάδα από γερασμένους ετοιμοπόλεμους παθιασμένους Κροάτες θεωρητικά υποδεέστερους από τους αντιπάλους τους δίδαξαν ποδόσφαιρο χωρίς πολλές φανφάρες σε 20χρονα βλαμμένα άτριχα παιδάκια με τατουάζ και βαμμένα μαλλιά, ινσταγκραμικα μοντέλα που κάνανε μαγκιές καί πέφτανε κάθε λίγο και λιγάκι για να πάρουν σφύριγμα.
 
Last edited:

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.382
Οχι .. οι Αργεντινοί θα επιστρεψουν αργότερα ... Ματσαρα...ισως το καλύτερο παιχνιδι του τουρνουά μεχρι τωρα.. ο Μέσι ειναι εδω με μια πολύ καλή ασιστ και δυο πεναλτι στο στοχο το ενα στην κανονική διάρκεια και παρα το γεγονός οτι ισοφαριστηκαν στο τελευταιο λεπτο των καθυστερησεων με απιθανη κομπίνα των Ολλανδων που ανεβασαν την ψυχολογία τους καταφεραν ο Μεσι και η παρεα του να ειναι πιο απειλητικοι στην παραταση και μαλιστα προς το τελος.. τα ευσημα στον τερματοφύλακα τους που επιασε 2 πέναλτι..


Αντε και αυριο παμε για το μεγαλο παιχνιδι Αγγλία Γαλλία.. η Πορτογαλία δεν πιστευω να κανει καμια μ@@@κια αλλά και οι άλλοι παιζουν μπάλα.. για να δούμε..
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.043
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησια μπορα μπορα
Ρε εσείς λέτε να δούμε τελικό Πορτογαλία Αργεντινή και ο Ρόναλντο να είναι στον παγκο;

Κροατία Βραζιλία: Ποδοσφαιρική αδικία ο αποκλεισμός της σέλεσαο ξεκάθαρα. Μας στέρησε την ευκαιρία να δούμε έναν πολύ μεγάλο ημιτελικό.

Αργεντινή Ολλανδία. Ωραιο ματς . θα το θυμάμαι για την κομπίνα των Ολλανδών στο 2-2 και για το τεράστιο άγχος του Μεσι στο πέναλτι. Ημουν σίγουρος ότι δεν θα διαλέξει γωνία

Αυριο η λογική λέει Γαλλία Πορτογαλία.
Για να δουμε
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.531
Likes
8.472
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Με απογοήτευσε η Ολλανδία. Περίμενα ότι θα έβγαζε το πάθος που έβγαλε στο τέλος σε όλο το ματς. Αφού είχε αποκλειστεί η Βραζιλία προτιμούσα να περάσει η Ολλανδία που τη συμπαθώ περισσότερο. Από όσες μεινανε δεν έχω καμία συμπάθεια δυστυχώς.

Τεράστιος Van Djik έδωσε το highlight του μουντιάλ. Εκεί που ο ορισμός του μαγκιά κλανια Paredes κάνει την τσεκουρια και κλωτσαει τη μπάλα στον πάγκο της Ολλανδίας σα 10χρονο κι έρχεται ο Van Djik και τον ισοπεδωνει. Πέθανα στο γέλιο.

 

Manos46

Member
Μηνύματα
586
Likes
2.452
Ονειρεμένο Ταξίδι
???
Όσα δίδαξε η ολλανδική σχολή κατέρρευσε μπροστά στον άθλιο ποδόσφαιρο του Φαν Χααλ και τις γιομες του. Το είχα πει και πριν λίγο καιρό.... Vamos Argentina 🇦🇷🇦🇷🇦🇷
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.961
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Ακόμα δε μου χει φύγει η σύγχιση από χθες μιας και η Ολλανδία έμεινε έξω με τον κλασσικό πλέον τρόπο. Ήμουν τόσο σίγουρος που μόλις σφύριξε τη λήξη της παράτασης αυτός ο ανεκδιήγητος έκλεισα την τηλεόραση, μιας και αυτή την Εθνική τη ξέρω αρκετά καλά, λες και είναι η ομάδα μου στην Ελλάδα (βίοι παράλληλοι).
Απορώ πως αυτό το συνοθύλευμα από κάγκουρες έχει περάσει στους τέσσερις της διοργάνωσης. Προφανώς ελέω Μέσσι που παίζει τόσο - όσο χρειάζεται, συνεπικουρούμενο με την ασυλία της σφυρίχτρας όπως είδαμε στην παράταση. Προφανώς και η Ολλανδία δεν ήταν καλή για 70 λεπτά, εννοείται πως μέχρι τότε δίκαια ήταν μπροστα η Αργεντινή, μη ξεχνάμε όμως ότι δεν είδαμε τίποτα περισσότερο από μιάμιση ευκαιρία και κατοχή στο κέντρο. Μ' αρέσει που κράζουν όλοι την Ολλανδία για κακό ποδόσφαιρο, λες και μπορούσε να παίξει κάτι άλλο με όσα έχει. Θα μου πεις έτσι άδικη όπως είναι η φύση του αθλήματος μπορεί να δούμε το τίποτα με ολίγον από Μέσσι να σηκώνει το τρόπαιο, εξάλλου το «σύστημα» τα θέλει αυτά.
Μας τα χουν κάνει πλανήτες με τον Μέσσι που έχει πάρει τη χώρα απ' το χέρι και με τα πανηγύρια στο Μπουένος Αΐρες, λες κι όλοι έχουν γεννηθεί μεταξύ των στενών του Barracas και του Nueva Pompeya.

Εύχομαι στην αντιπαθητική μεν, σοβαρότατη δε Κροατία που διδάσκει ποδόσφαιρο, οργάνωση και τακτική να πετάξει έξω αυτό το πράμα, μια Κροατία που τιμώρησε παραδειγματικά τους Αλαζόνες βαψομαλιάδες σουπερσταρ που αρχίσανε τα χορευτικά και το πήραν για άλλη μια φορά στο ψιλό. Πάντα τέτοια.

Περιμένω με μεγάλο ενδιαφέρον τη σημερινή μέρα, αφενός για να δω αν το Μαρόκο μπορει να κοντράρει την πολύ καλή ομάδα του Σάντος, η οποία μόλις η φύρα CR7 έμεινε στον πάγκο άρχισε να πετάει φωτιές και δικαίως ονειρεύεται μέχρι και τον τελικό, και από την άλλη να δω αν θα επιβεβαιωθούν οι προβλέψεις όλων για επικράτηση της Γαλλίας που ναι και το φαβορί.
 

Kyriakao

Member
Μηνύματα
237
Likes
1.231
Επόμενο Ταξίδι
Συνεχώς αυτο ψάχνω!
Ονειρεμένο Ταξίδι
ματσου πιτσου,περου
Πολύ θα ήθελα να δω τελικό Αργεντινή - Αγγλία με ότι αυτό συνεπάγεται, με τη ιστορική κόντρα που έχουν. Θα παίξει πολύ πάθος και ξύλο και ελπίζω και μπάλα...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom