Aegean Airlines Aegean Bonus Visa

nick07

Member
Μηνύματα
297
Likes
567
γιατί αντί να τα πάρω σε μίλια πήρα χιλιάδες πόντους που θα έχουν ισχύ μόνο 2 χρόνια και θα ψάχνω εισιτήρια να τους εξαργυρώσω...
Με ποντους bonus βγαινει πολυ πιο ακριβα αλλα υπαρχει αρκετα υψηλοτερη διαθεσιμοτητα. Βρισκεις εισιτηρια για εξαργυρωση και σε πιο ακριβους ναυλους απ οτι συνηθως βρισκω με μιλια.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Με ποντους bonus βγαινει πολυ πιο ακριβα αλλα υπαρχει αρκετα υψηλοτερη διαθεσιμοτητα. Βρισκεις εισιτηρια για εξαργυρωση και σε πιο ακριβους ναυλους απ οτι συνηθως βρισκω με μιλια.
Αν κλεινεις μακρινο με -50% ποντους τρως μονο 11.250 ποντους για comfort flex με βαλιτσα αντι για 13-14 χλιαδες μιλια για flex. Επισης καρασυμφερει να κλεινεις τα business ετσι, απο ποντους που θεωρουνται "αχρηστοι".
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.747
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Αν κλεινεις μακρινο με -50% ποντους τρως μονο 11.250 ποντους για comfort flex με βαλιτσα αντι για 13-14 χλιαδες μιλια για flex. Επισης καρασυμφερει να κλεινεις τα business ετσι, απο ποντους που θεωρουνται "αχρηστοι".
Βγαίνουν συχνά εξαργυρώσεις πόντων με μισούς πόντους από ότι συνήθως ή άμα τύχει;

Με ποντους bonus βγαινει πολυ πιο ακριβα αλλα υπαρχει αρκετα υψηλοτερη διαθεσιμοτητα. Βρισκεις εισιτηρια για εξαργυρωση και σε πιο ακριβους ναυλους απ οτι συνηθως βρισκω με μιλια.
Επειδή δεν έχω βγάλει ποτέ με μίλια εισιτήριο αυτά είναι λίγα διαθέσιμα σε κάθε πτήση ή μπορείς όποτε θέλεις να τα βρείς;
Με εξαργύρωση πόντων συνήθως βλέπω ότι είναι 2 θέσεις light σε κάθε πτήση. Με τα μίλια είναι πάλι τόσες λίγες;
Επίσης από αυτά που διαβάζω από εσάς τους expert να μην επιλέξω αυτόματη μετατροπή των πόντων σε μίλια αλλά να το κάνω εγώ χειροκίνητα όποτε έχει κάποια προσφορά όπως τώρα;
Εάν το κάνω εγώ επιλεκτικά να μετατρέψω σε μίλια π.χ. τμήμα των πόντων μου (που θα συγκεντρώσω με την Aegean visa) πόσες μέρες παίρνει η μετστροπή τους για να τα δω σε μίλια;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
2 φορες τον χρονο βγαινουν εξαργυρωσεις με τους μισους ποντους. Υποψιν οτι αν χρειαστεις αλλαγη ημερομηνιας θα σου χρεωσει και τους υπολοιπους, οποτε καλο ειναι να κλεινεις μονο τα σιγορα ταξιδια με τους μισους.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.747
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Αν εβγαλες πολλες χιλιαδες bonus ποντους, για μενα η χρονικη στιγμη ειναι υπερβολη.
Τα εισιτηρια με bonus εχουν δωρεαν βαλιτσα, την εχεις ηδη. Ταυτοχρονα πληρωνεις επιπλεον 40 ευρω για την υποσχεση να αγοραζεις 1+1 εισιτηριο δωρο που δεν ειναι φθηνα τα εξωτερικου, ενω εχεις ηδη πολλα δωρεαν εισιτηρια με bonus για 2 χρονια.
Κανε εναν υπολογισμο ποσα πρεπει να πληρωνεις ετησιως στην Aegean για "να βγαλουν τα λεφτα τους τα κουπονια" με την premium και μετα προχωρας. Αξιζει μονο αν με τα μιλια πας να βγαλεις διηπειρωτικα και με τα bonus τα ευρωπαικα.
Σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές!!!!
Έτσι το σκέφτομαι. Να χρησιμοποιώ εφεξής μόνο την Aegean visa να μετατρέπω κάποιους πόντους σε μίλια για ταξίδια εκτός Ευρώπης που ελπίζω να αρχίσω να κάνω και τους χιλιάδες πόντους που μάζεψα εν μια νυκτί με την απλή visa και την σούπερ αγορά από τον Κώτσο να τους αξιοποιήσω μόνο σε ταξίδια εντός Ευρώπης και μόνο για αυτά που χρειάζομαι βαλίτσα 23 kg.
Γενικά , επειδή έχω τον γιο έξω για σπουδές αξιοποίησα από τον Σεπτέμβρη μέχρι τώρα τα bonus εισιτήρια σε πτήσεις που χρειαζόμασταν βαλίτσες και όντως η εξοικονόμηση ήταν πολύ μεγάλη!
 

nick07

Member
Μηνύματα
297
Likes
567
Βγαίνουν συχνά εξαργυρώσεις πόντων με μισούς πόντους από ότι συνήθως ή άμα τύχει;


Επειδή δεν έχω βγάλει ποτέ με μίλια εισιτήριο αυτά είναι λίγα διαθέσιμα σε κάθε πτήση ή μπορείς όποτε θέλεις να τα βρείς;
Με εξαργύρωση πόντων συνήθως βλέπω ότι είναι 2 θέσεις light σε κάθε πτήση. Με τα μίλια είναι πάλι τόσες λίγες;
Επίσης από αυτά που διαβάζω από εσάς τους expert να μην επιλέξω αυτόματη μετατροπή των πόντων σε μίλια αλλά να το κάνω εγώ χειροκίνητα όποτε έχει κάποια προσφορά όπως τώρα;
Εάν το κάνω εγώ επιλεκτικά να μετατρέψω σε μίλια π.χ. τμήμα των πόντων μου (που θα συγκεντρώσω με την Aegean visa) πόσες μέρες παίρνει η μετστροπή τους για να τα δω σε μίλια;
Η διαθεσιμοτητα με μιλια ειναι χαμηλοτερη ή τουλαχιστον για να το θεσω αλλιως ειναι υψηλοτερη η ζητηση επομενως ειναι δυσκολοτερο να βρεις. Απο την αλλη, με μιλια μπορεις να κλεισεις με ολες τις εταιρειες star alliance (οπου υπαρχει διαθεσιμοτητα).
Κρατα το καλυτερα στο manual την μετατροπη. Γινεται απο το app της αιγαιου instantly.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Φίλος που θα έρθει μαζί μου σε μακρινό ταξίδι, θα πλήρωνε 1500€ σε εισιτήρια. Με αγορά που του έκανα 900€ θα πάρει 135.000 μίλια. Θα χρησιμοποιήσει τα 80.000, θα του μείνουν 55.000 μίλια και θα εξοικονομήσει γύρω στα 1300€. Αν δεν αξίζει αυτό δε ξέρω τι αξίζει.
Θα πληρωνε ντουκου τα 1500 ενω τωρα τα πληρωνει 900 σε ατοκες δοσεις 3-4 χρονια. Ο Κωτσος ειναι η "ευκολια πληρωμης" των εισιτηριων μας.
 
  • Like
Reactions: GTS

gkalla

Member
Μηνύματα
1.253
Likes
6.733
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Θα πληρωνε ντουκου τα 1500 ενω τωρα τα πληρωνει 900 σε ατοκες δοσεις 3-4 χρονια. Ο Κωτσος ειναι η "ευκολια πληρωμης" των εισιτηριων μας.
Ναι, αλλά του έμεινε κι αυτό που αγόρασε.
 

nick07

Member
Μηνύματα
297
Likes
567
Φίλος που θα έρθει μαζί μου σε μακρινό ταξίδι, θα πλήρωνε 1500€ σε εισιτήρια. Με αγορά που του έκανα 900€ θα πάρει 135.000 μίλια. Θα χρησιμοποιήσει τα 80.000, θα του μείνουν 55.000 μίλια και θα εξοικονομήσει γύρω στα 1300€. Αν δεν αξίζει αυτό δε ξέρω τι αξίζει.
Εξαιρετικο deal αν εχετε βρει award tickets για το ταξιδι.
 
Μηνύματα
42
Likes
113
Φίλος που θα έρθει μαζί μου σε μακρινό ταξίδι, θα πλήρωνε 1500€ σε εισιτήρια. Με αγορά που του έκανα 900€ θα πάρει 135.000 μίλια. Θα χρησιμοποιήσει τα 80.000, θα του μείνουν 55.000 μίλια και θα εξοικονομήσει γύρω στα 1300€. Αν δεν αξίζει αυτό δε ξέρω τι αξίζει.
Το συλλογιστικο μου βασίζεται στο κατά πόσο είχες ανάγκη αυτό που αγόρασες με 900 ευρώ τη συγκεκριμένη χρονική περίοδο και φυσικά αν το αγόρασες σε συμφέρουσα τιμή σε σχέση με τον ανταγωνισμό. Επειδή αυτό είναι ένα thread που βασίζεται αποκλειστικά στην ακρίβεια των αριθμών, θα ήταν εξαιρετικά χρήσιμο για την οικονομία της συζήτησης να μας ανέφερες το τι ακριβώς αγόρασες με 900 ευρώ και απο που. Το ίδιο ισχύει και για τα 1500 ευρώ που κόστιζαν τα αεροπορικά, που εκ πρώτης όψεως φαντάζουν ακριβά. Δηλαδή ποιος/οι είναι ο/οι προορισμός/οι και ποια χρονική περίοδο αφορούν. Τέλος, δεν έγραψα δεν αξίζει, κάποια άλλους προβληματισμούς εθιξα που η @pfaestra εν μέρει τους συμμερίστηκε.
 
Last edited:

I love NY

Member
Μηνύματα
45
Likes
33
Επόμενο Ταξίδι
new york-montreal ξανά
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Υόρκη-Καλιφόρνια οδικώς
Είμαι κάτοχος απλής πιστωτικής aegean bonus visa και θέλω να κάνω αίτηση για την premium. Επειδή με το φτωχό μου το μυαλό😁 Δεν μπορώ να καταλάβω πως θα δουλέψει το "1+1" εισιτήριο, μπορεί κάποιος να μου το εξηγήσει?🙂
Δηλαδή, θέλω να κλείσω ένα εισιτήριο για Νέα Υόρκη με εξαργύρωση μιλίων, μπορώ να πάρω άλλο ένα δώρο ή αυτό ισχύει μόνο σε εσωτερικού ή κοντινών εξωτερικού?
Ευχαριστώ πολύ!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.196
Μηνύματα
883.558
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom