ΗΠΑ Bοηθεια για Nεα Yορκη

jupiter

Member
Μηνύματα
74
Likes
11
καλησπερα!
Θα ηθελα τη γνωμη και τη βοηθεια σας!
Στις 19 Νοεμβριου φτανω στο στο αεροδρομιο JFK στις 09:45 και ξαναφευγω στις 19:45 για Ρωμη. Στο χρονο αυτο προλαβαινω να κατεβω μια βολτα στο κεντρο; Βασικα και οι δυο πτησεις ειναι με delta αλλα με διαφορετικο εισητηριο οποτε φτανοντας θα πρεπει να ξανατσεκαρω τις βαλιτσες. Ποση ωρα πριν πρεπει να ειμαι στο αεροδρομιο εχοντας ηδη κανει τσεκ ιν απο το πρωι;
Σε περιπτωση που μου λετε οτι προλαβαινω, ποιος ειναι ο πιο γρηγορος τροπος για να φτασουμε στο κεντρο; ποσο θα μου κοστισει το πηγαινε - ελα και ποση ωρα θα μου παρει; τι αξιζει να δω σε τοση ωρα;

ευχαριστω πολυ!

Βρε παιδιά καμιά γνώμη;;; βασικά φεύγω την Πέμπτη το πρωί και αν μου πείτε ότι προλαβαίνω και ότι αξίζει να κατέβω μια μικρή βόλτα να κάτσω να ψάξω τι μπορώ να κάνω σε όση ώρα θα έχω στη διάθεση μου..
 
Last edited by a moderator:

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Βρε παιδιά καμιά γνώμη;;; βασικά φεύγω την Πέμπτη το πρωί και αν μου πείτε ότι προλαβαίνω και ότι αξίζει να κατέβω μια μικρή βόλτα να κάτσω να ψάξω τι μπορώ να κάνω σε όση ώρα θα έχω στη διάθεση μου..
Ετσι,για να κανουμε μια κουβεντουλα...:),εκανα μια αναζητηση και βρηκα αυτο...http://getawaytips.azcentral.com/travel-time-manhattan-jfk-4634.html και αυτο...http://www.panynj.gov/airports/jfk-airtrain.html...ριξε μια ματια.Λεει οτι με τρενο για Midtown Manhattan,ας πουμε κοντα στην Times square,θελει απο 35-50 λεπτα.Η αλλη περιπτωση ειναι το ταξι,βεβαια,αλλα αμα πεσεις σε κινηση την εβαψες!
Το κακο,ειναι οτι το αεροδρομιο δεν εχει lockers και πρεπει να κουβαλας τις βαλιτσες.
ΥΓ.τσεκ ιν στην Delta μπορεις να κανεις απο τωρα....
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Oντως αν πέσεις σε κινηση τη εβαψες. Με το μετρο μπορείς να μετακινηθεις πολύ άνετα. Αν αποφασισεις να βγεις έξω απο το αεροδρόμιο, κάνε μια βολτα στις λεωφόρους γύρω από την Times Square και ίσως να καταφέρεις να φτάσεις μέχρι και το Central Park. Μέσα σε τόσο λίγο χρόνο δεν μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα,αλλά μια βόλτα για να πάρεις λίγη γεύση της πόλης θα ήταν μια χαρά.
 

jupiter

Member
Μηνύματα
74
Likes
11
Ευχαριστώ πολύ πολύ!
Αν κατάλαβα καλά θα πρέπει να πάρω το airtrain κ να πάω στο σταθμό Τζαμάικα και από εκεί κέντρο;; Να κατέβω στον Κεντρικό Σταθμό ή είναι κάποια άλλη στάση πιο βολικη;
 

Boxeraki

Member
Μηνύματα
187
Likes
182
Επόμενο Ταξίδι
Χαβάη
Ταξίδι-Όνειρο
Αλασκα
καλησπερα!
Θα ηθελα τη γνωμη και τη βοηθεια σας!
Στις 19 Νοεμβριου φτανω στο στο αεροδρομιο JFK στις 09:45 και ξαναφευγω στις 19:45 για Ρωμη. Στο χρονο αυτο προλαβαινω να κατεβω μια βολτα στο κεντρο; Βασικα και οι δυο πτησεις ειναι με delta αλλα με διαφορετικο εισητηριο οποτε φτανοντας θα πρεπει να ξανατσεκαρω τις βαλιτσες. Ποση ωρα πριν πρεπει να ειμαι στο αεροδρομιο εχοντας ηδη κανει τσεκ ιν απο το πρωι;
Σε περιπτωση που μου λετε οτι προλαβαινω, ποιος ειναι ο πιο γρηγορος τροπος για να φτασουμε στο κεντρο; ποσο θα μου κοστισει το πηγαινε - ελα και ποση ωρα θα μου παρει; τι αξιζει να δω σε τοση ωρα;

ευχαριστω πολυ!

Βρε παιδιά καμιά γνώμη;;; βασικά φεύγω την Πέμπτη το πρωί και αν μου πείτε ότι προλαβαίνω και ότι αξίζει να κατέβω μια μικρή βόλτα να κάτσω να ψάξω τι μπορώ να κάνω σε όση ώρα θα έχω στη διάθεση μου..
θα αναλύσω λίγο για το αμάξι μιας και για το τρένο νομίζω η karfitsa σου έλυσε τις απορίες.

Λοιπόν η ώρα που φτάνεις είναι ιδανική από θέμα κίνησης..μεταξύ 11:30 και 1:30 είναι η καλύτερη ώρα να κινηθείς προς Mανχάτταν με αυτοκίνητο..αυτό δεν σημαίνει ότι θα δεις άδειους δρόμους:)

θα χρειαστείς περίπου 40 λεπτά με 1 ώρα και 52$(θα πεις στον ταξιτζή να σε πάει από Queensboro bridge lower level) και να σε αφήσει ας πούμε 5 avenue και 59 street έξω από το πάρκο.
Mπες λίγο μέσα χάζεψε και ξεκίνα να κατεβαίνεις το 5 avenue μέχρι 42 street που θα στρίψεις δεξιά..
Χάζεψε το Bryant Park και προχώρα μέχρι times square..από εκεί ίσως το καλύτερο είναι να μπεις στο τρενάκι και να αρχίσεις προς τα πίσω..ταξί από εκεί δεν στο προτείνω..

Tα κίτρινα taxi από jfk προς Manhattan έχουν flat rate 52$ + τα διόδια..
Στην δική σου περίπτωση αν πας από την γέφυρα που σου είπα δεν θα έχει διόδια..

Aν κανονίσεις κάποιο Black Car Servise να έρθει να σε πάρει ανάλογα την εταιρία ξεκινάνε από 55$..

Η ώρα που πρέπει να γυρίσεις όμως να ξέρεις είναι ώρα αιχμής..οπότε υπολόγισε ανάλογα και από που θα σε πάρει το ταξί 1:30 ώρα το λιγότερο..

Oλα αυτά μιλάμε για μια φυσιολογική μέρα χωρίς τίποτα ατυχήματα η έργα που μπορεί να αλλάξουν τους χρόνους προς το χειρότερο..

Aρα φτάνεις 9:45 jfk..θα είσαι έξω καλές 10:30 8a είσαι Mανχάτταν είτε με αμάξι είτε με τρένο μετά από 1 ώρα περίπου οπότε 11:30/12:00..θέλεις να είσαι πίσω ας πούμε 5:30? άρα να ξεκινήσεις προς τα πίσω στις 4:00 άντε 4:30..έχεις περίπου 4 με 5 ώρες να χαζέψεις..οπότε μια μικρή τζούρα θα την πάρεις:)

*αν έχεις βαλίτσα όλα αυτά καταλαβαίνεις ότι θα γίνουν πιο δύσκολα..

το site αυτό είναι για να αφήσεις βαλίτσες για λίγο αν σε βολεύει.
http://schwartztravel.com/#mce_temp_url#
 

jupiter

Member
Μηνύματα
74
Likes
11
Είμαστε 2 άτομα, θεωρείς ότι χρονικά και οικονομικά μας συμφέρει καλύτερα το ταξί από τη συγκοινωνία; αν τελικά πάρουμε τρένο σε ποια στάση να κατέβουμε; κεντρικό σταθμο;
Βαλίτσες λογικά δεν θα έχουμε γιατί πριν ξεκινήσουμε να κατέβουμε θέλω να τις έχουμε τσεκάρει για την επόμενη πτήση (αν δεν το έχουν κάνει ήδη από τον Αγιο Δομινικο). Φαντάζομαι είναι εφικτό κάτι τέτοιο..γιατί με βαλίτσες δεν πάω πουθενά!
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Είμαστε 2 άτομα, θεωρείς ότι χρονικά και οικονομικά μας συμφέρει καλύτερα το ταξί από τη συγκοινωνία; αν τελικά πάρουμε τρένο σε ποια στάση να κατέβουμε; κεντρικό σταθμο;
Βαλίτσες λογικά δεν θα έχουμε γιατί πριν ξεκινήσουμε να κατέβουμε θέλω να τις έχουμε τσεκάρει για την επόμενη πτήση (αν δεν το έχουν κάνει ήδη από τον Αγιο Δομινικο). Φαντάζομαι είναι εφικτό κάτι τέτοιο..γιατί με βαλίτσες δεν πάω πουθενά!
Χωρις να το γνωριζω,νομιζω οτι θα παρεις τις βαλιτσες και θα πρεπει να κανεις ολη την διαδικασια παραδοσης...και παλι ποσο πιθανο ειναι να ανοιξουν τα γκισε για πτηση που φευγει 9 ωρες μετα;...αν ξερει καποιος αλλος,να μας πει....
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Είμαστε 2 άτομα, θεωρείς ότι χρονικά και οικονομικά μας συμφέρει καλύτερα το ταξί από τη συγκοινωνία; αν τελικά πάρουμε τρένο σε ποια στάση να κατέβουμε; κεντρικό σταθμο;
Βαλίτσες λογικά δεν θα έχουμε γιατί πριν ξεκινήσουμε να κατέβουμε θέλω να τις έχουμε τσεκάρει για την επόμενη πτήση (αν δεν το έχουν κάνει ήδη από τον Αγιο Δομινικο). Φαντάζομαι είναι εφικτό κάτι τέτοιο..γιατί με βαλίτσες δεν πάω πουθενά!
Αν δεν πάρετε ταξί, ο κεντρικός σταθμός - Grand Central station είναι αρκετά πιο κάτω από το πάρκο. Αν ακολουθήσεις το πρόγραμμα που σου πρότεινε ο Boxeraki,το οποίο και εμένα μου φαίνεται το ιδανικό, καλύτερα να κατεβεις καπου κοντά στο πάρκο, όπως Columbus circle. Και αφού κανετε βολτα εκει,το παιρνετε με τα ποδια σιγα σιγα προς τα κάτω, προς Times Square,κατεβαίνοντας την 5η λεωφόρο. Υπάρχουν χάρτες στο ίντερνετ φυσικά και στο μετρό θα δείτε πολλούς. Τώρα, εφόσον ειναι διαφορετικό εισητήριο, λογικά θα πρέπει να πάρεις βαλίτσες και το τσεκ ιν κανένα τρίωρο πριν την πτήση θα ανοίξει λογικά..
 

irene_glee86

Member
Μηνύματα
13
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ!!!
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ!!!
Καλημέρα!!! Κατ'αρχήν σαν νέο μέλος θα ήθελα να σας συστηθώ!!! με λένε Ειρήνη κ λατρεύω τα ταξίδια!!! Το επόμενο μου ταξίδι λοιπόν είναι κ το μεγαλύτερο όνειρο της ζωής μου και ακούει στο όνομα Νέα Υόρκη!!!! Για την ακρίβεια φεύγω στις 04/01 και θα πάω Ρώμη ( 38 Ώρες) , Nέα Υόρκη (6 μέρες), Βοστόνη ( 9 ημέρες) και τέλος Παρίσι ( 37 ώρες) !! Είμαι απίστευτα χαρούμενη που θα πραγματοποιήσω αυτό το ταξίδι αλλά ταυτόχρονα και αγχωμένη με όλα αυτά που γίνονται τις τελευταίες μέρες με τις τρομοκρατικές επιθέσεις! Κάπου εδώ να τονίσω ότι φοβάμαι πολύ κ τα αεροπλάνα άσχετα εάν έχω μπει άπειρες φορές ( κάτοικος νησιού βλέπετε)! Διαβάζοντας μέσα στο Σαββατοκύριακο τις ιστορίες σας ταξίδεψα κ ξαναβρήκα τον ενθουσιασμό που είχα χάσει αυτές τις μέρες και σας ευχαριστώ πολύ γι'αυτό!! θα ήθελα λοιπόν όποιος μπορεί και θέλει να μου δώσει οποιαδήποτε συμβουλή όσο αναφορά την Νέα Υόρκη! είναι ταξίδι ζωής και θέλω να απολαύσω την κάθε μου στιγμή εκεί! Έχω κάνει βέβαια εδώ και μήνες έρευνες για εστιατόρια, αξιοθέατα, ψώνια αλλά θα ήθελα πάρα πολύ και τις προσωπικές σας εμπειρίες! που να φάω,που να ψωνίσω, τι να δω οπωσδήποτε, που να κάνω συνάλλαγμα, πως να επικοινωνώ με Ελλάδα (είμαι μανούλα και θα αφήσω Ελλάδα τον τρίχρονο γιόκα μου και θέλω να έχω άμεση επικοινωνία). Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και ανυπομονώ για τις απαντήσεις σας!!!!
 

GioKarais1990

Member
Μηνύματα
21
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Ικαρία
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Γεια σας παιδια...
Εκλεισα εισητηρια για Νε Υορκη μεσω viva...Θελω να με βοηθησετε σε κατι...Οταν φτσω με το καλο...πρεπει να δει3ω στον συνοριοφυλακα...το εισητηριο επιστροφης...Το θεμα ειναι πως το να παω οκ θα τα χω τα εισητηρια..πως γινεται να χω ομως και τα εισητηρια επιστροφης μαζι μ αφου μου λεει πως μπορω να κανω τσεκ ιν απ το ιντερνετ 2 μερες πιο μπροστα μονο...Τα εισητηρια ειναι ηλεκτρονικα...εχω αγχωθει στο φουλ...
Ευχαριστω πολυ...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.728
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom