ΗΠΑ Bοηθεια για Nεα Yορκη

napias

Member
Μηνύματα
15
Likes
1
Σχετικά με την ESTA, έκανα αίτηση για δύο άτομα στη σχετική σελίδα και μετά από κάποιες ώρες έχει εγκριθεί η αίτηση,όπως βλέπω. Αναφέρει βέβαια το μήνυμα ότι " Η ταξιδιωτική σας άδεια εγκρίθηκε και μπορείτε να ταξιδέψετε στις ΗΠΑ στο πλαίσιο του προγράμματος Visa Waiver Program.Αυτό δεν εγγυάται την είσοδο στις ΗΠΑ.Ένας υπάλληλος της υπηρεσίας Customs and Border Protection (CBP) στο λιμένα εισόδου θα προβεί στον τελικό προσδιορισμό". Φαντάζομαι αυτό είναι κάτι που αναφέρεται για τυπικούς μάλλον λόγους???
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.276
Likes
1.343
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
ναι, τυπικο ειναι, απλα θα σας ρωτησει καποια πραγματακια σαν "συνεντευξη"...

Καλημέρα,έχω βάλει στο πρόγραμμα αρχές Απριλίου για Νέα Υόρκη και δεν μπορώ να αποφασίσω αεροπορική. Μου αρέσουν οι απευθείας πτήσεις της Delta, αλλά και η Turkish έχει αρκετά καλές τιμές και μικρούς χρόνους ανταποκρίσεων. Περισσότερο με προβληματίζει το θέμα της ασφάλειας με αυτά που ακούμε τελευταία, κάποια άλλη πρόταση για αεροπορική για το ταξίδι αυτό?
Οποιαδήποτε γνώμη ευπρόσδεκτη!
καλυτερα να επιλεξεις με βαση τις ωρες του ταξιδιου και τις τιμες φυσικα!
 
Last edited by a moderator:

napias

Member
Μηνύματα
15
Likes
1
Ευχαριστώ, μάλλον επιλέγω Lufthansa μέσω Movάχου ή Φρανκφούρτης με μικρή αναμονή (ενιαίο εισιτήριο) κυρίως λόγω Boeing 747-8i...
 

napias

Member
Μηνύματα
15
Likes
1
Για το θέμα κινητού, αγοράζεις νέο αριθμό σε κάποιο κατάστημα απ´ότι καταλαβαίνω.Σου δίνουν κάρτα SIM, χρειάζονται άλλα δικαιολογητικά πέρα από το διαβατήριο?Επίσης το αναφέρεις ότι θέλεις το πακέτο για Ελλάδα ή κανείς κάποια ενεργοποίηση μετά την αγορά?Για Iphone δεν υπάρχει πρόβλημα με την SIM που σου δίνουν φαντάζομαι
 

tol_pap

Member
Μηνύματα
397
Likes
450
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πανόραμα Β. Αμερικής!!!
Για το θέμα κινητού, αγοράζεις νέο αριθμό σε κάποιο κατάστημα απ´ότι καταλαβαίνω.Σου δίνουν κάρτα SIM, χρειάζονται άλλα δικαιολογητικά πέρα από το διαβατήριο?Επίσης το αναφέρεις ότι θέλεις το πακέτο για Ελλάδα ή κανείς κάποια ενεργοποίηση μετά την αγορά?Για Iphone δεν υπάρχει πρόβλημα με την SIM που σου δίνουν φαντάζομαι
Θα πάρεις αμερικάνικο νούμερο. Να πεις ότι θέλεις το πακέτο για Ελλάδα (μην το πάρεις το SKYPE είναι καλα - Δε θα μιλάς και πολύ θα απολαμβάνεις). Εγω πήρα Τ-mobile με τρομερό ιντερνετ σε καλή τιμή 60 δολάρια τα 3 GB και απεριοριστη ομιλια. Μόνο διαβατήριο χρειάζεσαι.
 

Lexuss

Member
Μηνύματα
310
Likes
169
και εγω t -mobile ειχα 55 δολαρια ειχα δοσει αλλα δεν μου ειχαν ζητησει διαβατιριο.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.542
Likes
8.031
καλησπερα θελω να ταξιδεψω για πρωτη φορα στην νεα υορκη! ποιες εταιριες ειναι πιο οικονομικες; πρεπει να βγαλω και visa! ευχαριστω.
Οχι visa!!....αν έχεις ελλ.διαβατήριο,πρέπει να υποβάλεις την esta διαδυκτιακά....
Για τις φθηνότερες πτήσεις,κοιταξε στο skyscanner τις ημερομηνίες που θέλεις,να βρείς τις πιο οικονομικές.
 

daskala

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Καλησπέρα σας,
Είμαι νέο μέλος στην κοινότητά σας αν και σας διαβάζω πριν από κάθε μου ταξίδι. Το καλοκαίρι τέλη Ιουνίου σχεδιάζω με μια φίλη μου να πάμε ταξίδι στη Ν.Υόρκη για 23 περίπου ημέρες. Έχω διαβάσει τα πιο πρόσφατα άρθρα στο φορουμ και ήταν πολύτιμες οι πληροφορίες σας.
Αρχικά έχω απορίες αρκετές και θα ήταν χρήσιμο όποιος μπορεί να με βοηθήσει σε αυτό το πρώτο μεγάλο μου ταξίδι. Έχουμε σκεφτεί αρχικά να νοικιάσουμε διαμέρισμα κοντά σχετικά στο Μανχάταν (Αστόρια, Χάρλεμ, Κουινς..)
1. Δεν ξέρω πόσο ασφαλείς είναι αυτές οι περιοχές
2.Μήπως είναι ασφαλέστερο και οικονομικότερο ένα δωμάτιο σε ξενοδοχείο;
3. Στο booking για κράτηση έστω και με δωρεάν ακύρωση μου ζητούν αριθμό πιστωτικής κάρτας; Πόσο ασφαλές είναι; ισχύει εκει η visa ή χρειάζεται από εδώ συνάλλαγμα;
4. Η αεροπορική εταιρεία delta, turkish airlines είναι αξιόπιστες;
5. Είναι προτιμότερο να πάω σε ένα ταξιδιωτικό γραφείο για εισιτήρια ή καλύτερα να ψάξω μόνη μου;
Αυτά προς το παρόν αν και θα επανέλθω σύντομα με νέες απορίες.

Σας ευχαριστώ
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iceland
Γενικά,το καλύτερο είναι να μείνεις στο κέντρο του Μανχάταν για να νιώσεις την πόλη. Μια φορά θα πας,να το ζήσεις! Το Χάρλεμ και το Κουινς δεν ξέρω αν είναι τόσο καλές περιοχές. Εκτός απο την ασφάλεια, θα τρως αρκετό χρόνο στο μετρό για να πας και να γυρίσεις. Οκ,δεν είναι κάτι αλλά αν θέλετε να γυρίσετε αργά στο ξενοδοχείο, θα πρέπει να πάρετε αργά το μετρό και δεν είναι και η καλύτερη επιλογή. Εμείς μια φορά είχαμε πάρει το μετρό κατά τις 1 και,δεν έγινε κάτι αλλά δεν είχε πολύ κόσμο και γενικά θέλει προσοχή, να μην φαίνεται ότι είσαι τουρίστας (να μην έχεις κρεμασμένες κάμερες στο λαιμό,κινητό στο χέρι,κτλ,να μην προκαλείς δηλαδή). Αν μπορούσες να βρεις κάτι σχετικά οικονομικό στο Μανχάταν θα ήταν σίγουρα καλύτερα.
Όσο για τις αεροπορικές εταιρείες, έχω διαβάσει εδώ μέσα ότι η delta δεν είναι και η καλύτερη (κάνε μια αναζήτηση και θα βρεις σχετικά ποστς). Εγώ ταξίδεψα με turkish και ήταν μια χαρά το ταξίδι, με πολύ φαγητό :p Βέβαια μια ανταπόκριση στο Λονδίνο ας πούμε για να "σπάσεις" στα δύο το ταξίδι θα ήταν πολύ καλύτερη από το να το πάρεις σερί από Κωνσταντινούπολη (11 ώρες) αλλά κατα τ'αλλα,όλα ήταν μια χαρά.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.542
Likes
8.031
@daskala στο booking,πάντα δίνεις τα στοιχεία της κάρτας σου με όποιους όρους και αν το κλείνεις.Είναι ο μόνος τρόπος και σε όλα τα παρόμοια σαιτ.Ολοι έτσι κλείνουν δωμάτια.
Οι πιστωτικές κάρτες,είναι δεκτές και για αγορές και για τα atm.Βέβαια,αυτή τη στιγμή,ανάληψη τα 420 την βδομάδα και στο εξωτερικό.
@alice~ η delta,είναι πολύ καλή εταιρία και αξιόπιστη.Αυτό που είχε αμφισβητηθεί ήταν η άνεση και το φαγητό.Αλλά αυτά είναι λεπτομέρειες.
 
Μηνύματα
421
Likes
391
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κίνα
Εγώ ταξίδεψα με turkish και ήταν μια χαρά το ταξίδι, με πολύ φαγητό :p /QUOTE]
Καλησπέρα!!!! Σχετικά με την turkish θέλω να ρωτήσω τα εξής: 1. Ισχύει ότι σου παρέχουν πρόσβαση στο ίντερνετ κατα την πτήση; 2. Ισχύει ότι τα εισιτήρια περιλαμβάνουν από 2 βαλίτσες;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.589
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom