Πορτογαλία Bacalhao com batatas. Tην 25η στο Porto!

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.323
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Σχεδιασμός & προετοιμασία εκδρομής



Το γεγονός ότι η 25η Μαρτίου έπεφτε Παρασκευή μου έδωσε ακόμα μεγαλύτερη αφορμή για εκδρομή, κολλώντας και μια μέρα ακόμη άδεια (απ’ αυτές που σε όλους τους Ι.Υ. περισσεύουν και δε ξέρουν πότε θα τις πάρουν), προκειμένου να φτιαχτεί ένα αξιοπρεπές τετραήμερο. Τηρουμένων των συνθηκών και των περιορισμών όμως, δε μπορούσα να το κανονίσω και πολύ νωρίτερα όπως αρέσκομαι, αλλά μόλις ενάμιση μήνα πριν.

Η αλήθεια είναι ότι έριχνα κλεφτές ματιές σε προορισμούς της Ισπανίας αλλά και τη Πράγα, πόλεις και χώρες που έτσι κι αλλιώς δεν είχα πάει, μιας και η Λισαβόνα παρέμενε απλησίαστη. Οι προσφορές όμως του οικονομικού πακέτου της Lufthansa που αυξάνονται το τελευταίο καιρό κι ελπίζουμε να ήρθαν για να μείνουν έδωσαν τελικά τη λύση, ρίχνοντας στο τραπέζι την εκδοχή του Porto που στα μάτια μου φάνταζε δελεαστική έστω και για 175€ που κόστιζε. Η κράτηση έγινε το πρώτο δεκαήμερο του Φλεβάρη για πτήση με δύο σκέλη, πηγαίνοντας μέσω Γερμανίας και επιστρέφοντας με τη Swiss (του ιδίου ομίλου) μέσω Ελβετίας.

Στην αντίστοιχη τιμή έκλεισε κι ο Νίκος, χρησιμοποιώντας όμως και κουπόνια της Aegean μιας και θα ανεβαίναμε μεν μαζί, θα επέστρεφε όμως στην Αθήνα. Λίγες ημέρες μετά, το σκέλος της δικής μου επιστροφής είχε διπλασιαστεί, κάνοντας με να νιώθω τυχερός που πρόλαβα να το κλείσω χωρίς σκέψη σε αυτό το κόστος, αλλά παράλληλα άτυχος γιατί η παρέα θα μεγάλωνε κι’ άλλο αν προλάβαινε τις τιμές που έκλεισα εγώ.

Έχοντας ως δεδομένο ότι στο Πόρτο πρέπει να μείνεις στο κέντρο γιατί κινείσαι εύκολα με τα πόδια, βρήκα το «Santa Catarina Guest House (Porto city center)» στη περιοχή του Bolhão και τη καλή τιμή των 132€ στο σύνολο για τις τρεις βραδιές.

map2.jpg


Γνωρίζοντας επίσης ότι θα φτάσουμε νωρίς το βράδυ και με σχετική ταλαιπωρία, έκλεισα ένα transfer κόστους 14€ προκειμένου να κατέβουμε ως το διαμέρισμα, επίσης από τη πλατφόρμα της booking όπως και το δωμάτιο.

Στα παραπάνω συμπεράσματα οδηγήθηκα ερευνώντας τα αξιοθέατα της πόλης, σημειώνοντας τα στον ηλεκτρονικό χάρτη της Google όπως αρέσκομαι το τελευταίο καιρό. Ιστορίες όπως αυτή του @gkalla μου έδωσαν πολλές ιδέες (αναρωτώμενος ψάχνοντας για το πόσες εκκλησίες έχει τέλος πάντων το Πόρτο), επιβεβαιώνοντας παράλληλα ότι όλα είναι αρκετά μαζεμένα προς το κέντρο της όπως μπορείτε να διαπιστώσετε:

map1.jpg


Επίσης φρόντισα να κάνω μια μικρή έρευνα εξ αρχής για τη γαστρονομία και την οινολογία της περιοχής, τσεκάροντας εστιατόρια, μαγειρεία και επισκέψιμα οινοποιεία, κάτι που δε γίνεται να χάσει κανένας ευρισκόμενος στη κοιλάδα του Ντούρο, καθώς η φήμη που τη συνοδεύει είναι παγκόσμια.

Αν είχα κάτι άλλο να ψάξω ήταν πως θα περάσουν οι κοντά 4 ώρες μεταξύ των πτήσεων στη Φρανκφούρτη, βρίσκοντας τη περίπτωση του χωριού Kelsterbach μόλις 5 λεπτά από το αεροδρόμιο ιδανική για μερικές μπύρ εεε βόλτες, κάτι που εν τέλει δε χρειάστηκε. ;)
 
Last edited:

Smaragda53

Member
Μηνύματα
991
Likes
2.089
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ταξίδι-Όνειρο
Πολυνησία
Μισές δουλειές όντως. Την άλλη φορά θα κουβαλάμε τα σκόρδα μαζί. :haha:
είχα προειδοποιήσει σε μια προηγούμενη ιστορία ότι μπακαλιάρος σκορδαλιά είναι ελληνική πατέντα, αλλά δε με πήρε κανένας υπόψη του. ;) 365 συνταγές λέει και η σκορδαλιά που είναι ρε παιδιά?
 
D

Delmem38110

Guest
είχα προειδοποιήσει σε μια προηγούμενη ιστορία ότι μπακαλιάρος σκορδαλιά είναι ελληνική πατέντα, αλλά δε με πήρε κανένας υπόψη του. ;) 365 συνταγές λέει και η σκορδαλιά που είναι ρε παιδιά?
αν ποτέ βρεθείς στην περιοχή της βιτσενζας στην Ιταλία σε κάποιο εστιατόριο και υπάρχει στο μενού, παρήγγειλε βακαλά αλα βιτσεντίνα με πολέντα.
θα ξεχάσεις ότι μπακαλιάρο έχεις φάει μέχρι σήμερα.
 

naypigos

Member
Μηνύματα
196
Likes
802
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ταξίδι-Όνειρο
Κρουαζιέρα Ανταρκτική
Το γεγονός ότι η 25η Μαρτίου έπεφτε Παρασκευή μου έδωσε ακόμα μεγαλύτερη αφορμή για εκδρομή, κολλώντας και μια μέρα ακόμη άδεια (απ’ αυτές που σε όλους τους Ι.Υ. περισσεύουν και δε ξέρουν πότε θα τις πάρουν), προκειμένου να φτιαχτεί ένα αξιοπρεπές τετραήμερο. Τηρουμένων των συνθηκών και των περιορισμών όμως, δε μπορούσα να το κανονίσω και πολύ νωρίτερα όπως αρέσκομαι, αλλά μόλις ενάμιση μήνα πριν.
Για να σε βοηθήσω, σου λέω από τώρα ότι 28 Οκτωβρίου είναι Παρασκεύη😃
Οπότε ετοιμάσου!!!!!
Αναμένουμε συνέχεια της ιστορίας
 

panagiotis.k

Member
Μηνύματα
205
Likes
725
Στο καλύτερο χρονικό σημείο ήρθε αυτή η ιστορία! Ελπίζω να ολοκληρωθεί μέχρι την 21η που φτάνω στο Πόρτο! Περιμένουμε τη συνέχεια!!! :clap:
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.323
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
ποια εταιρεία έχει από Θεσσαλονίκη απευθείας για πόρτο;
Ξεκινάει η Aegean το δρομολόγιο.
365 συνταγές λέει και η σκορδαλιά που είναι ρε παιδιά
Βρε καλό ήταν, πολύ καλό δε λέω, αλλά σα τη δική μας συνταγή πουθενά! ;)
Για να σε βοηθήσω, σου λέω από τώρα ότι 28 Οκτωβρίου είναι Παρασκεύη😃
Όχι μόνο αυτό, κάθεται θαυμάσια, με την 26η να πέφτει Τετάρτη και την 27η του αγίου ανάμεσα, μεγάλη η χάρη του.
Ποιος σου λέει ότι δεν έχω κλείσει ήδη εισιτήρια; :cool:
Στο καλύτερο χρονικό σημείο ήρθε αυτή η ιστορία! Ελπίζω να ολοκληρωθεί μέχρι την 21η που φτάνω στο Πόρτο! Περιμένουμε τη συνέχεια!!! :clap:
Μου βάζεις δύσκολα, αλλά κάτι θα γίνει γι' αυτό. :)
Καταπληκτική επιλογή, θα περάσεις τέλεια!
 

naypigos

Member
Μηνύματα
196
Likes
802
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ταξίδι-Όνειρο
Κρουαζιέρα Ανταρκτική
Όχι μόνο αυτό, κάθεται θαυμάσια, με την 26η να πέφτει Τετάρτη και την 27η του αγίου ανάμεσα, μεγάλη η χάρη του.
Ποιος σου λέει ότι δεν έχω κλείσει ήδη εισιτήρια; :cool:
Άντε με το καλό!!
Εγώ από την άλλη περιμένω τα 50% που βγάζει η Aegean τέλος Αυγούστου για να κλείσω την 28η!
Παρεπιπτόντως στάνταρ δεν είναι αυτές οι προσφορές; Δηλαδή υπάρχει περίπτωση να μην τις βγάλει;
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.257
Likes
6.754
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Στα παραπάνω συμπεράσματα οδηγήθηκα ψάχνοντας για τα αξιοθέατα της πόλης, σημειώνοντας τα στον ηλεκτρονικό χάρτη της Google όπως αρέσκομαι το τελευταίο καιρό.
Βολεύει πολύ αυτό και το κάνω κι εγώ εδώ και χρόνια. Τα έχεις και μαζί στο κινητό για να μπορείς να κινείσαι άνετα με το GPS. Έπρεπε να μου τα ζητησεις. Θα σου τα έδινα με αντάλλαγμα ένα κουτάκι pasteis de nata μόνο. ;)

(αναρωτώμενος ψάχνοντας για το πόσες εκκλησίες έχει αυτή η πόλη),
Εκκλησίες και πλακάκια (Azulejos) άπειρα!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.323
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
μακάρι να είναι αλήθεια αυτό που λες αλλά όσο και να έψαξα δεν έχει απευθείας.
Την είχα δει με τα ίδια μου τα μάτια, ξεκινούσε Ιούνιο, δε ξέρω τι έγινε και δεν υφίσταται πλέον έχεις δίκιο, δε τη βρίσκω τώρα.
Παρεπιπτόντως στάνταρ δεν είναι αυτές οι προσφορές; Δηλαδή υπάρχει περίπτωση να μην τις βγάλει;
Ναι, απ' όσο θυμάμαι, μάλιστα δε τις βγάζει μόνο τέλος Αυγούστου αλλά και αρκετά νωρίτερα, τον Μάη.
Βολεύει πολύ αυτό και το κάνω κι εγώ εδώ και χρόνια. Τα έχεις και μαζί στο κινητό για να μπορείς να κινείσαι άνετα με το GPS.
Ότι πιο βολικό, αν και αρκετός κόσμος αρέσκεται στο παραδοσιακό τρόπο με τον έντυπο χάρτη!
Έπρεπε να μου τα ζητησεις. Θα σου τα έδινα με αντάλλαγμα ένα κουτάκι pasteis de nata μόνο.
Με το ζόρι κουβάλησα 3 κομμάτια τελευταία στιγμή.. :haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.016
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom