Πορτογαλία Bacalhao com batatas. Tην 25η στο Porto!

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland

Bacalhao com batatas. Tην 25η στο Porto!

  • Αποκλείεται να λέγεται έτσι, είναι τέρμα αστείο, με κοροϊδεύεις.
  • Αλήθεια σου λέω, κλείσε τη μύτη σου και πες το.
  • Ρε, αυτό είναι σα να ακούω Βραζιλιάνο που προσπαθεί να παραγγείλει μπακαλιάρο στον Αρίστο. Γελάω και που το σκέφτομαι.
  • Ακριβώς, πες «μπακαλιαου κουμ μπατατας» κι έφαγες. Έδωσα και τίτλο για την επόμενη σου ιστορία!

κι έφαγα:
cover1.jpg


Πως θα γινόταν άλλωστε να μη φάω, σε μια χώρα που ο μπακαλιάρος είναι το εθνικό της φαγητό και κατά διαβολική σύμπτωση θα πήγαινα ανήμερα 25η Μαρτίου.
Λένε μάλιστα ότι διαθέτουν 365 διαφορετικούς τρόπους για να τον μαγειρέψουν, εμένα όμως μου αρκούσε ο ένας, ο αντίστοιχος με το δικό μας, αυτός που δε θα προλάβαινα εν' ολίγοις στο σπίτι μου, μιας και η μεσημεριανή αναχώρηση δεν έδινε το περιθώριο.

Όσο κι αν λατρεύουμε όμως κάποια εδέσματα, ιδιαίτερα αυτά που είναι πιο «μπελαλίδικα» και δε τρώμε συχνά, το ταξίδι στη Πορτογαλία είναι άχαστο, πόσο μάλλον όταν κι αυτό είναι ομοίως μπελαλίδικο, μιας και η μετάβαση σε μια χώρα στην άλλη άκρη της Ευρώπης από τη Θεσσαλονίκη αποτελεί -ακριβό σχεδόν πάντα- ταξιδιωτικό σταυρόλεξο.

Αυτός είναι ο λόγος που δε το σκέφτηκα στιγμή να κάνω το κλικ όταν είδα τις προσφορές της Lufthansa, σε τσιμπημένες ίσως τιμές για τριήμερη εκδρομή, πλην όμως πολύ δελεαστικές για να φτάσεις έστω και μέσω μετεπιβίβασης ως εκεί.

Βέβαια ο προορισμός του Πόρτο έτυχε (και σίγουρα πέτυχε), μιας και στις αναζητήσεις μου πάντα η προτεραιότητα δινόταν στη Λισαβόνα, μια πόλη που είναι εξίσου δύσκολο να προσεγγίσεις σε προσιτή τιμή. Απ’ ότι όμως κατάλαβα χωρίς μεγάλη δυσκολία, το Πόρτο ήταν μια επίσης καταπληκτική περίπτωση που συγκεντρώνει τα βλέμματα αρκετού κόσμου και άξιζε να ερευνηθεί περαιτέρω:

cover2.JPG


Η εκδρομή πέτυχε αναμφίβολα όμως γι’ ακόμα έναν λόγο, αφού τη φορά αυτή δε θα ήμουν μόνος όπως συνηθίζω τελευταία, αλλά μαζί με το Νίκο, φίλο και συνοδοιπόρο σε πολλές ακόμα ιστορίες, ξορκίζοντας κατά μία έννοια τη τελευταία μας εκδρομή στο εξωτερικό μαζί και τη πόλη του Μπέργκαμο το Φεβρουάριο του '20, που όλοι ξέρουμε τι ακολούθησε από τότε και πόσο δυσκόλεψε τις ζωές μας, ταξιδιωτικά και μη.

cover3.jpg


Πάμε λοιπόν να δούμε μέσα από την οπτική μου μια θαυμάσια, μια ολοζώντανη και πολύ φιλική πόλη, που δε στερείται μνημείων, αξιοθέατων, κουλτούρας, φαγητού, ποτού, ξενυχτιού, ωραίου κλίματος, ομορφιάς, αποτελώντας έτσι ένα ταξιδιωτικό προορισμό που κατά τη γνώμη μου όλοι πρέπει να εντάξουν στα θέλω τους όσον αφορά την Ευρώπη.

*Ο σουρεαλιστικός διάλογος του προλόγου μου στο πάντα σοβαρό ύφος που μας διακρίνει ήταν με τη @fenia42 ,στην οποία ανήκει όπως θα καταλάβατε και η ιδέα για τον τίτλο της ιστορίας.
**Ο «Αρίστος» είναι ένα από τα πιο γνωστά μαγαζιά του λιμανιού της Θεσσαλονίκης που προσφέρουν τηγανιτό μπακαλιάρο και εξειδικεύονται σ’ αυτόν.


Vamos! :)🇵🇹

 
Last edited:

evaT

Member
Μηνύματα
1.570
Likes
12.761
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Έλα να ζασταινόμαστε λίγο 😁
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.421
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Αχαχα κλαίω !! Είμαι σίγουρη όμως ότι στους 365 τρόπους μαγειρέματος ούτε μια μέρα δε περιλαμβάνει σκορδαλιά!!
 

Iris_90

Member
Μηνύματα
760
Likes
3.838
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ταξίδι-Όνειρο
Γιατί , σε νοιάζει ;;;
@psilos3 μας κάνεις και ζηλεύουμε !!! Καημό το χω να βάλουν απευθείας πτήσεις για Λισσαβόνα ... Πάντως αναμένεται πολύ ωραία και αυτή η ταξιδιωτική σου ιστορία θα μας ταξιδέψει εκεί μέσω των εικόνων (ελπίζω να ναι έγχρωμες) ...
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Σ' ευχαριστώ πολύ!
Καημό το χω να βάλουν απευθείας πτήσεις για Λισσαβόνα
Αν μιλάς για πτήσεις από Θεσσαλονίκη, τώρα ξεκινάει απευθείας το Πόρτο, με αρκετά υψηλές όμως τιμές. Για Λισαβόνα περιμένω κι εγώ, αν και δεν είμαι αισιόδοξος.
(ελπίζω να ναι έγχρωμες) ...
Ε ναι, οι ασπρόμαυρες δεν είναι για χόρταση, μπήκαν μόνο σε συγκεκριμένη ιστορία. ;)
 

Iris_90

Member
Μηνύματα
760
Likes
3.838
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ταξίδι-Όνειρο
Γιατί , σε νοιάζει ;;;
@psilos3 Μιλώ για απευθείας πτήσεις από Αθήνα ...
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
@psilos3 Μιλώ για απευθείας πτήσεις από Αθήνα ...
Ε μια χαρά απευθείας πτήσεις έχει από Αθήνα η aegean, το θέμα όμως είναι ότι (για τα δικά μου δεδομένα) είναι σταθερά ακριβές. Περιμένω μήπως κάτσει καμιά συμφέρουσα προσφορά.
Εκτός αν εννοείς low cost εταιρείες.
 

Iris_90

Member
Μηνύματα
760
Likes
3.838
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ταξίδι-Όνειρο
Γιατί , σε νοιάζει ;;;
Για Aegean πάντα μιλάω , αλλά από ότι είδα έχει ενδιάμεσο σταθμό δηλαδή , αλλάζεις αεροπλάνο σε μια ευρωπαϊκή πόλη π.χ Μόναχο και μετά φτάνεις Λισσαβόνα ...
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.375
Likes
14.280
Για Aegean πάντα μιλάω , αλλά από ότι είδα έχει ενδιάμεσο σταθμό δηλαδή , αλλάζεις αεροπλάνο σε μια ευρωπαϊκή πόλη π.χ Μόναχο και μετά φτάνεις Λισσαβόνα ...
Κάποιο λάθος κάνεις...Έχει απευθείας πτήσεις.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
υπαρχει ακομα ο αριστος?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.414
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom