Πορτογαλία Bacalhao com batatas. Tην 25η στο Porto!

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.324
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland

Ιστορικού κέντρου συνέχεια

Η μέρα ήταν θαυμάσια με αρκετές διαθέσιμες ώρες μπροστά μας, η όρεξη μας για εξερεύνηση τεράστια και η εκδρομή όδευε εξαιρετικά. Επιστρέψαμε προς τον Torre dos Clérigos κατευθυνόμενοι ακόμα πιο κεντρικά:


DSC_4053.JPG



Υπό τον ήχο Πορτογαλικών και μαζί με πλήθος κόσμου ξεκινήσαμε να κατηφορίζουμε την ωραία διαδρομή



Το απότομο στενό της Rua da Assunção ενδείκνυται και για skaters που το κατεβαίνουν πολλές φορές χωρίς να νοιάζονται για τους τριγύρω:


DSC_4055.JPG



Δυστυχώς τα πολλά συνεχόμενα έργα και η κλειστή Liberty Plaza μας ανάγκασαν σε ένα γρήγορο πέρασμα και λίγες φωτογραφίες:


DSC_4058.JPG



DSC_4064.JPG



Δε μπήκαμε στο κεντρικό σταθμό στον οποίο θα επιστρέφαμε λίγο αργότερα, αντ’ αυτού ανεβήκαμε την απότομη ανηφόρα της οδού de 31 de Janeiro


DSC_4067.JPG



DSC_4069.JPG



Που εκτός των άλλων προσφέρει εξαιρετικές λήψεις:


DSC_4071.JPG



DSC_4074.JPG



Το τέλος του δρόμου οδηγεί σε ακόμα ένα αρχιτεκτονικό στολίδι, την εκκλησία de Santo Ildefonso ,πόλο έλξης εκτός των άλλων και φωτογράφων:


DSC_4078.JPG



Προσπεράσαμε την ανοικτή αγορά με τα δερμάτινα είδη, τα όμορφα πάρκα και τα καφέ:


DSC_4080.JPG



DSC_4082.JPG



DSC_4083.JPG



Κατεβαίνοντας περιμετρικά του σταθμού, μέσα από γειτονιές που άλλοτε θύμιζαν έντονα ανατολή έχοντας αρκετά μαγαζάκια που δραστηριοποιούνται κυριότερα μετανάστες, άλλοτε Πορτογαλία με τα χαρακτηριστικά πλακίδια:


DSC_4086b.JPG



Ο σταθμός São Bento που βρίσκεται εν πλήρη λειτουργεία από το 19ο αιώνα, είναι ανοικτός εκτός από το προφανές της υπόθεσης και για τουριστικούς λόγους, μιας και αποτελεί ένα ακόμα κόσμημα της πόλης:


DSC_4092.JPG



Μπορεί τα δρομολόγια να διεξάγονται κανονικά:


DSC_4094.JPG



Ωστόσο το μεγαλύτερο πλήθος κόσμου συρρέει σ’ αυτόν για να απαθανατίσει το υπέροχο εσωτερικό του, διακοσμημένο με τοιχογραφίες από πλακίδια:


DSC_4097b.JPG



Ενθουσιασμένοι βγήκαμε στο περιβάλλοντα χώρο για τη συνέχεια του προγράμματος μας, ξεκινώντας και πάλι να ανεβαίνουμε στο μικρό ανηφορικό στενό παράλληλα με την Av. Dom Afonso Henriques, όπου βρίσκεται ένα από τα σημαντικότερα αξιοθέατα της πόλης:


DSC_4103.JPG



Με το Νίκο να προπορεύεται κι εμένα να μένω πίσω για φωτογραφικούς λόγους, φτάσαμε ως τη κορυφή του λόφου που φιλοξενείται ο περίφημος καθεδρικός ναός Sé do Porto, ορατός και αυτός από τα περισσότερα σημεία της πόλης:


DSC_4107.JPG



DSC_4111.JPG



Ένα εντυπωσιακό πραγματικά κτίσμα, περιστοιχιζόμενο από μουσεία, αγάλματα και κήπο:


DSC_4112.JPG



Παράλληλα όμως ένα ακόμα miradouro της υπέροχης πόλης, όσο κι αν η εικόνα ανταλλαγής πρέζας στο παράπηγμα κάτω δεξιά με τις λαμαρίνες μέρα μεσημέρι, δεν ήταν και η καλύτερη:


DSC_4114.JPG



DSC_4122.JPG



Δε χρειάζεται να αναλύσω πόσο σημαντικό μνημείο για τη πόλη είναι ο ρωμαιοκαθολικός αυτός ναός, που άρχισε να κατασκευάζεται το 12ο και τελείωσε το 17ο αιώνα παρακαλώ:


DSC_4131.JPG



Παρατηρήσαμε τις ετοιμασίες για τη βραδινή μάλλον συναυλία και κατεβήκαμε τα σκαλιά για να δούμε από κοντά τη πηγή «Chafariz do Pelicano» αλλά και την υπέροχη θέα:


DSC_4134.JPG



DSC_4135.JPG



Αυτή τη χαρακτηριστική, μοναδική θέα:


DSC_4137.JPG



Η κατεβασιά μας έγινε μέσα από πολύχρωμα και μικρά στενάκια που ευτυχώς δε χωράει όχημα, χαρακτηριστικά της περιοχής, ενισχύοντας το περί ανατολής αίσθημα μου για κάποιο λόγο:


DSC_4144b.JPG



Δε χρειάστηκαν και πολλά δευτερόλεπτα σκέψης φυσικά μέχρι να πιάσουμε δύο μαξιλάρια στα σκαλιά του «Cerca Velha» ,ζηλεύοντας για τις παγωμένες βαρελίσιες estrella που κατανάλωναν βορειοευρωπαίοι και Αμερικανοί πελάτες, μένοντας κι εμείς με το κοντομάνικο εκμεταλλευόμενοι τον ήλιο και τη καλοκαιρία της μέρας:


DSC_4148b.jpg



Εντάξει, μπορεί το καφέ να θυμίζει λίγο Ιταλία, μη μου πείτε ότι η γειτονιά όμως δε φέρνει λίγο σε Κωνσταντινούπολη, δε θα σας πιστέψω:


DSC_4150.JPG



Ίσως είναι και η προσπάθεια μου να κατατάξω κάπου στο μυαλό μου τη πορτογαλική αυτή πόλη, μιας και δεν έχω δει κάτι παρόμοιο,
σκεφτόμουν όσο προχωρούσαμε στα υπέροχα στενά της, κατεβαίνοντας αυτή τη φορά προς το ποτάμι:



DSC_4154.JPG



Ρε φίλε, τόσες ώρες στη Πορτογαλία και δεν ήπιαμε κρασί, απαράδεκτο. Μήπως να κάναμε λίγο εδώ δεξιά, είπα με περίσσιο θράσος όταν είδα το «The Wine Box», ένα πολύ όμορφο κατάστημα εξειδικευμένο στον οίνο. Βέβαια προτιμήσαμε όχι κάτι τοπικό, άλλα μια δροσερή ποικιλία της Coimbra στη λευκή εκδοχή, κάτι που μας δικαίωσε απόλυτα:


DSC_4160b.JPG



Από διάλειμμα σε διάλειμμα λοιπόν…

 
Last edited:

evaT

Member
Μηνύματα
1.572
Likes
12.779
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Έλα να ζασταινόμαστε λίγο 😁
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.883
Likes
14.445
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Αχαχα κλαίω !! Είμαι σίγουρη όμως ότι στους 365 τρόπους μαγειρέματος ούτε μια μέρα δε περιλαμβάνει σκορδαλιά!!
 

Iris_90

Member
Μηνύματα
760
Likes
3.839
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ταξίδι-Όνειρο
Γιατί , σε νοιάζει ;;;
@psilos3 μας κάνεις και ζηλεύουμε !!! Καημό το χω να βάλουν απευθείας πτήσεις για Λισσαβόνα ... Πάντως αναμένεται πολύ ωραία και αυτή η ταξιδιωτική σου ιστορία θα μας ταξιδέψει εκεί μέσω των εικόνων (ελπίζω να ναι έγχρωμες) ...
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.324
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Σ' ευχαριστώ πολύ!
Καημό το χω να βάλουν απευθείας πτήσεις για Λισσαβόνα
Αν μιλάς για πτήσεις από Θεσσαλονίκη, τώρα ξεκινάει απευθείας το Πόρτο, με αρκετά υψηλές όμως τιμές. Για Λισαβόνα περιμένω κι εγώ, αν και δεν είμαι αισιόδοξος.
(ελπίζω να ναι έγχρωμες) ...
Ε ναι, οι ασπρόμαυρες δεν είναι για χόρταση, μπήκαν μόνο σε συγκεκριμένη ιστορία. ;)
 

Iris_90

Member
Μηνύματα
760
Likes
3.839
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ταξίδι-Όνειρο
Γιατί , σε νοιάζει ;;;
@psilos3 Μιλώ για απευθείας πτήσεις από Αθήνα ...
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.324
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
@psilos3 Μιλώ για απευθείας πτήσεις από Αθήνα ...
Ε μια χαρά απευθείας πτήσεις έχει από Αθήνα η aegean, το θέμα όμως είναι ότι (για τα δικά μου δεδομένα) είναι σταθερά ακριβές. Περιμένω μήπως κάτσει καμιά συμφέρουσα προσφορά.
Εκτός αν εννοείς low cost εταιρείες.
 

Iris_90

Member
Μηνύματα
760
Likes
3.839
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ταξίδι-Όνειρο
Γιατί , σε νοιάζει ;;;
Για Aegean πάντα μιλάω , αλλά από ότι είδα έχει ενδιάμεσο σταθμό δηλαδή , αλλάζεις αεροπλάνο σε μια ευρωπαϊκή πόλη π.χ Μόναχο και μετά φτάνεις Λισσαβόνα ...
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.395
Likes
14.345
Για Aegean πάντα μιλάω , αλλά από ότι είδα έχει ενδιάμεσο σταθμό δηλαδή , αλλάζεις αεροπλάνο σε μια ευρωπαϊκή πόλη π.χ Μόναχο και μετά φτάνεις Λισσαβόνα ...
Κάποιο λάθος κάνεις...Έχει απευθείας πτήσεις.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.076
Likes
2.844
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
υπαρχει ακομα ο αριστος?
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.223
Μηνύματα
884.241
Μέλη
38.915
Νεότερο μέλος
katsanas1962@gmai

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom