Πορτογαλία Bacalhao com batatas. Tην 25η στο Porto!

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.324
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland

Καλά ήταν, γιατί φεύγουμε;



Ήρθε και η τελευταία μέρα, η δύσκολη, αυτή της επιστροφής στην Ελλάδα. Με σχεδόν κοινή ώρα πτήσης παρόλο που πηγαίναμε σε διαφορετικούς προορισμούς, θα ξεκινούσαμε μαζί για το αεροδρόμιο, αρχίζοντας τη μέρα αρκετά νωρίς για να έχουμε άπλα χρόνου.
Διαλέξαμε το κλασσικό φούρνο με τα τρομερά του φαγώσιμα, επιβεβαιώνοντας το αληθές της χωμάτινης γεύσης του καφέ, λες και δε μας έφτανε μια φορά:


IMG_20220328_090034b.jpg



Φρόντισα βέβαια να ψωνίσω και μερικές προμήθειες μιας και είχα πολλές ώρες μπροστά μου μέχρι να φτάσω σπίτι, όπως και μερικά παραδοσιακά Πορτογαλικά γλυκάκια «Pastel de nata», με μια θαυμάσια κρέμα ζαχαροπλαστικής, που άπαντες πρέπει να δοκιμάσετε όταν βρεθείτε στη χώρα.


IMG_20220328_090034c.jpg



(συνταγή & παρουσίαση: www.daringgourmet.com/pasteis-de-nata-portuguese-custard-tarts )

Προχωρήσαμε κατόπιν σχεδόν όλο το πεζόδρομο, περνώντας για μια ακόμη φορά από τη Capela das Almas


IMG_20220328_091641.jpg



Στην ευχάριστη διαδρομή προς το κεντρικό σταθμό Trindade θα συναντήσετε και αρκετά παραδοσιακά παντοπωλεία με τα γνωστά προϊόντα της χώρας, που ακόμα μετανιώνω γιατί δε μπήκα να ψωνίσω…


IMG_20220328_092207b.jpg



Εκδώσαμε τα εισιτήρια μας κόστους 3,40€

ticket.jpg



και χωρίς καθυστέρηση αναχωρήσαμε με τη μωβ γραμμή, φτάνοντας 20 λεπτά μετά στο αεροδρόμιο Francisco Sá Carneiro


IMG_20220328_100316.jpg



Αφού περάσαμε εν τάχει τον έλεγχο, αφοσιωθήκαμε σε ψώνια, με το κλασσικό Πορτ αλλά κι ένα άλλο λικέρ της πόλης να έχουν τη τιμητική τους, μαζί με μερικά χοιρινά καυτερά λουκάνικα που εξίσου φημίζονται και θεώρησα καλό να προμηθευτώ. Όλα βάσει κανονισμού βεβαίως μιας και πετούσαμε με connection, με τη σακούλα και την απόδειξη (ακόμα με πονάει η χαμένη Αβάνα προ 4ετίας) από τα καταστήματα του αεροδρομίου.

Πως θα περάσει η ώρα τώρα στην αναμονή, αφού ήρθαμε νωρίς; Α ναι…


IMG_20220328_111326.jpg



Χαιρέτησα τον Νίκο που έφευγε νωρίτερα και περίμενα τη σειρά μου στο καφέ απέναντι από το Gate που άνοιξε στην ώρα του, οδηγώντας μας από τη φυσούνα στο αεροσκάφος των ελβετικών αερογραμμών, σε μια -ακόμη- ασφυκτικά γεμάτη πτήση:


IMG_20220328_125201.jpg



Άφηνα πίσω μου το Πόρτο με μουντό καιρό και συννεφιά, δίνοντας την υπόσχεση επιστροφής, σε μια καταπληκτική πόλη που πρόλαβα να δεθώ μαζί της:


IMG_20220328_132520.jpg



Δύο ώρες και είκοσι λεπτά μετά προσγειωνόμασταν στην ηλιόλουστη Ζυρίχη, μ’ εμένα σχετικά αγχωμένο, μιας και καθόμουν τελευταίος και η ώρα που μεσολαβούσε για τη πτήση ανταπόκρισης ήταν ελάχιστη:


IMG_20220328_153520.jpg



Τελικά όχι μόνο πρόλαβα αλλά ήμουν και άνετος, σε ένα μικρό κατά τα άλλα αεροδρόμιο που οι κανονισμοί υγιεινής εφαρμοζόντουσαν κατά το δοκούν. Σκανάροντας μόνο τη κάρτα επιβίβασης και χωρίς να δείξω το παραμικρό έγγραφο επιβιβάστηκα στο αεροσκάφος:


IMG_20220328_160738b.jpg



Ένα αεροσκάφος καινούριο, με σύστημα καθισμάτων 3-2 που εγώ τουλάχιστον δεν έχω ξαναδεί:


IMG_20220328_161041.jpg



Η πτήση μου έβγαλε τη ψυχή με τις 2 ώρες να περνούν βασανιστικά και με αρκετές αναταράξεις, στριμωγμένος ανάμεσα σε επιβάτες αγενέστατους (και συναχωμένους) που μας περνούσαν για ηλίθιους αρνούμενοι να βάλουν μάσκα, αδιάφορο πλήρωμα και αρκετή φασαρία. Από τις φορές που παρακαλούσα πραγματικά να τελειώσει και δε τελείωνε.

(Ήταν η μόνη φορά που αναγκάστηκα να κάνω email στη swiss για παράπονα, με τον αρμόδιο χαρτογιακά να μου απαντάει με γλοιώδες ύφος και 44 κλισέ σε κάθε πρόταση, όχι ότι περίμενα βέβαια κάτι καλύτερο).

Εννοείται για να μη ξεχνάμε σε τι εποχές βρισκόμαστε ακόμα, η άφιξη στο αεροδρόμιο Μακεδονία ολοκληρώθηκε με έλεγχο πιστοποιητικών και τεστάκι, σχεδόν στους περισσότερους επιβάτες της πτήσης, εκτός φυσικά από τους διπλανούς μου.


IMG_20220328_210512.jpg



Όλα καλά. Τελείωσε κι αυτό, να 'ταν κι άλλο!

 
Last edited:

evaT

Member
Μηνύματα
1.572
Likes
12.779
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Έλα να ζασταινόμαστε λίγο 😁
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.883
Likes
14.445
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Αχαχα κλαίω !! Είμαι σίγουρη όμως ότι στους 365 τρόπους μαγειρέματος ούτε μια μέρα δε περιλαμβάνει σκορδαλιά!!
 

Iris_90

Member
Μηνύματα
760
Likes
3.839
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ταξίδι-Όνειρο
Γιατί , σε νοιάζει ;;;
@psilos3 μας κάνεις και ζηλεύουμε !!! Καημό το χω να βάλουν απευθείας πτήσεις για Λισσαβόνα ... Πάντως αναμένεται πολύ ωραία και αυτή η ταξιδιωτική σου ιστορία θα μας ταξιδέψει εκεί μέσω των εικόνων (ελπίζω να ναι έγχρωμες) ...
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.324
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Σ' ευχαριστώ πολύ!
Καημό το χω να βάλουν απευθείας πτήσεις για Λισσαβόνα
Αν μιλάς για πτήσεις από Θεσσαλονίκη, τώρα ξεκινάει απευθείας το Πόρτο, με αρκετά υψηλές όμως τιμές. Για Λισαβόνα περιμένω κι εγώ, αν και δεν είμαι αισιόδοξος.
(ελπίζω να ναι έγχρωμες) ...
Ε ναι, οι ασπρόμαυρες δεν είναι για χόρταση, μπήκαν μόνο σε συγκεκριμένη ιστορία. ;)
 

Iris_90

Member
Μηνύματα
760
Likes
3.839
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ταξίδι-Όνειρο
Γιατί , σε νοιάζει ;;;
@psilos3 Μιλώ για απευθείας πτήσεις από Αθήνα ...
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.324
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
@psilos3 Μιλώ για απευθείας πτήσεις από Αθήνα ...
Ε μια χαρά απευθείας πτήσεις έχει από Αθήνα η aegean, το θέμα όμως είναι ότι (για τα δικά μου δεδομένα) είναι σταθερά ακριβές. Περιμένω μήπως κάτσει καμιά συμφέρουσα προσφορά.
Εκτός αν εννοείς low cost εταιρείες.
 

Iris_90

Member
Μηνύματα
760
Likes
3.839
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ταξίδι-Όνειρο
Γιατί , σε νοιάζει ;;;
Για Aegean πάντα μιλάω , αλλά από ότι είδα έχει ενδιάμεσο σταθμό δηλαδή , αλλάζεις αεροπλάνο σε μια ευρωπαϊκή πόλη π.χ Μόναχο και μετά φτάνεις Λισσαβόνα ...
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.395
Likes
14.344
Για Aegean πάντα μιλάω , αλλά από ότι είδα έχει ενδιάμεσο σταθμό δηλαδή , αλλάζεις αεροπλάνο σε μια ευρωπαϊκή πόλη π.χ Μόναχο και μετά φτάνεις Λισσαβόνα ...
Κάποιο λάθος κάνεις...Έχει απευθείας πτήσεις.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.076
Likes
2.843
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
υπαρχει ακομα ο αριστος?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.211
Μέλη
38.915
Νεότερο μέλος
katsanas1962@gmai

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom