Πορτογαλία Bacalhao com batatas. Tην 25η στο Porto!

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.324
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland

Μια πολύ μεγάλη νύχτα



Έχοντας διαπιστώσει ότι η γέφυρα περπατιέται όχι μόνο από κάτω αλλά και από το υψηλότερο επίπεδο ξεκινήσαμε τη διαδρομή της επιστροφής, λαμβάνοντας παράλληλα εξαιρετικές εικόνες:


DSC_4314.JPG



DSC_4318.JPG



Έπρεπε να δείξω βέβαια τη δέουσα προσοχή, μιας και τη διαδρομή αυτή μοιράζονται και τα τραμ εκτός από πεζούς, αφού εμένα μου άρεσε να πηγαινοέρχομαι για να έχω λήψεις και προς τις δύο κατευθύνσεις:


DSC_4322.JPG



DSC_4332.JPG



Τα φώτα της πανέμορφης πόλης άρχισαν να ανάβουν το ένα μετά το άλλο, χαρίζοντας μαγικές στιγμές σε όσους είχαμε το προνόμιο να βλέπουμε τα πάντα από τόσο ψηλά:


DSC_4351.JPG



Όταν έπεσε για τα καλά πλέον η νύχτα αφήσαμε πίσω μας τη γέφυρα και το μοναστήρι, προχωρώντας στη νοητή ευθεία του δρόμου, που για ένα σημείο ήταν και πεζόδρομος:


DSC_4337.JPG



DSC_4355.JPG



DSC_4359.JPG



Περάσαμε τον φωταγωγημένο καθεδρικό και ξεκινήσαμε να κατηφορίζουμε στρίβοντας αμέσως αριστερά πριν το σταθμό, συνεχίζοντας σε μικρότερα όμορφα και χωρίς οχλαγωγία δρομάκια, με τον κόσμο να κάθεται ευχάριστα στον εξωτερικό χώρο των καταστημάτων. Άνοιξη:


DSC_4361.JPG



DSC_4368.JPG



DSC_4369.JPG



Οι καταστάσεις καθιστούσαν το φαγητό άκρως απαραίτητο, γι’ αυτό κι εγώ τσέκαρα στο χάρτη μια ταβέρνα που μου είχε κάνει εντύπωση κατά την αναζήτηση μου. Η διαδρομή όμως ήταν κάτι παραπάνω από γνωστή:


DSC_4370.JPG



DSC_4373.JPG



Το google μας οδηγούσε και πάλι εκεί που ήμασταν το πρωί, λίγο πριν το Miradouro da Vitória, στο οποίο βέβαια δε παρέλειψα να κατέβω για φωτογραφία:


DSC_4376.JPG



Χωρίς να το μελετήσουμε ιδιαίτερα μιας και παραδόξως πεινούσαμε πολύ, μπήκαμε στο χώρο της τουριστικής όπως αποδείχτηκε ταβέρνας, πιάνοντας ένα τραπέζι:


DSC_4382.JPG



DSC_4382b.jpg



Μη ξεχνιόμαστε, είχαμε σκοπό να φάμε το εθνικό φαγητό της χώρας, ένας από τους λόγους εξάλλου που είχαμε φτάσει ως εκεί, ωστόσο προείχε μια καυτή σούπα για εισαγωγή που θα μας βοηθούσε να στρώσουμε εκτός των άλλων.


DSC_4382dd.jpg



Προσπέρασα το γεγονός ότι έφερε ένα μικρό ψωμάκι διά του δύο και αφιερώθηκα στο κυρίως, που ήταν εξαιρετικό, με μεγαλη δόση λαδιού όμως που μας έπεσε βαρύ. Το ψάρι όμως ήταν αρκετά καλομαγειρεμένο οφείλω να πω. Ήπιαμε τις μπυρίτσες μας, πληρώσαμε λιγότερο από 40€ κι αναχωρήσαμε για ξεκούραση και ανασύνταξη, περπατώντας και βλέποντας τις υπέροχες εικόνες του νυχτερινού Πόρτο:


DSC_4391.JPG



Ο κόσμος είχε αρχίσει ήδη να κυκλοφορεί στα μπαράκια, δείγμα του τι θα ακολουθούσε ως τυπικό ανοιξιάτικο Σαββατόβραδο που ήταν:


DSC_4394.JPG



DSC_4409.JPG



Φτάσαμε στο πεζόδρομο βλέποντας κι εκεί συνωστισμό, μιας και δεν είχε πολλή ώρα που έκλεισαν οι αγορές, ανεβαίνοντας προς το διαμέρισμα:


DSC_4410.JPG



DSC_4412.JPG



  • Λοιπόν, είναι σχεδόν 9, μια ώρα relax και βγαίνουμε, μη χάσουμε τη νύχτα. Βάζω και ξυπνητήρι σε περίπτωση που γίνει καμιά στραβή.
  • Έγινε!
Το μόνο που θυμάμαι κοιτώντας το ρολόι ήταν ένα «όχι ρε μαλάκα» που φώναξα, καταλαβαίνοντας ότι δεν είχαμε νιώσει ούτε από ξυπνητήρια ούτε από τίποτα, με την ώρα να είναι περασμένες δώδεκα.

Τι να κάνουμε, συμβαίνουν και στις καλύτερες οικογένειες αυτά, παιδιά είμαστε και παρασυρθήκαμε, ωστόσο εφόσον προλαβαίναμε λίγο ακόμα από νυχτερινή ζωή (έτσι νομίζαμε) ετοιμαστήκαμε τάχιστα βγαίνοντας έξω 1 τη νύχτα, ακολουθώντας τη γνωστή πλέον διαδρομή διαμέσου της πλατείας:


DSC_4413b (1).jpg



DSC_4413b (2).jpg



Σαββατόβραδο και όπως μπορείτε να δείτε επικρατούσε πανικός, λες και όλοι ήταν έξω, σε εικόνες που δεν απέχουν καθόλου από τη δική μας πραγματικότητα:


DSC_4413b (3).jpg



Πήραμε μια μπύρα (και ευτυχώς όχι cola) στο γνωστό μικρό μπαράκι ÀGÀF απέναντι από την εκκλησία Do Carmo, την οποία ήπιαμε έξω προκειμένου να συνέλθουμε λίγο από τον ύπνο και κατευθυνθήκαμε στο αγαπημένο μπαρ με το αγαπημένο τζουκ μποξ «Bar to be wild HD» που εκείνη την ώρα έπαιζε μουσικάρες!


DSC_4413b (7).jpg



Πίναμε τις μπυρίτσες μας όμορφα κι ωραία, όταν αποφασίζοντας να δοκιμάσω τη τύχη μου έριξα με τη σειρά μου ένα ευρώ στο μηχάνημα καρφώνοντας για κάποιο περίεργο λόγο στη λίστα το «afraid to shoot strangers» & το «The wizard» που ήθελα να ακούσω εκείνη τη στιγμή.
Βέβαια για άλλη μια φορά λογάριασα χωρίς το ξενοδόχο... Ήττα κι ένα ευρώ χαμένο, μιας και στις τρεις ακριβώς έκλεισαν οι μουσικές, άναψαν τα φώτα και σφραγίστηκε η πόρτα για να μη μπαίνει κανείς.

Τι κάνουμε τώρα
αρχίσαμε ν’ αναρωτιόμαστε, με τα παιδιά να μας καθησυχάζουν ότι μπορούμε να πιούμε της μπύρες μας και να φύγουμε με την ησυχία μας. Πάλι καλά.

Εκείνη την ώρα όμως και μες την ησυχία, παρατήρησα έναν υπάλληλο – τσιράκι του μαγαζιού να πηγαίνει σε κάθε σταντ από εναπομείναντες πελάτες και να τους μοιράζει κάτι σαν βραχιολάκια, έτσι γεμάτος περιέργεια τον φώναξα προς το μέρος μας για να ρωτήσω.

Ροκ κλαμπ μαϊ φρεντ, του στριτς μπιλόου, όπεν αντίλ σιξ ο κλοκ, φρι έντρανς γουίθ δις!


DSC_4413b (10)b.jpg



Γίναμε φίλε, φωνάζω στο Νίκο, άπλωσε το χέρι σου. Έτσι λίγες στιγμές μετά, ανάμεσα σε μεθυσμένους αλλά όχι ενοχλητικούς Πορτογάλους, βρεθήκαμε να διαβαίνουμε τη πόρτα του «Tendinha Dos Clérigos» προκειμένου να εμβαθύνουμε ακόμα πιο πολύ στη νύχτα του Πόρτο:


DSC_4413b (11).jpg



Ένα rock club όνομα και πράγμα, με παλμό, κόσμο, καταπληκτική ροκ και όχι μόνο μουσική, χορό, ποτά και πολύ διασκεδαστική ατμόσφαιρα. Entertain us:


DSC_4413b (12).jpg



Οι ώρες περνούσαν όλο και πιο ευχάριστα, το αλκοόλ έρεε, το «six o’ clock» που μας είχαν πει ήρθε σα να μη συνέβη τίποτα, μιας και ούτε η μουσική σταμάτησε, ούτε ο χορός, ούτε οι παρευρισκόμενοι έλεγαν να ξεκουνηθούν. Ευτυχώς να λέμε που τελείωσαν τα λεφτά μας (σπουδαίο μέτρο προφύλαξης) και αναχωρήσαμε, ώρα επτά παρά τέταρτο το πρωί:


DSC_4413b (14)b.jpg



Γεμάτοι ως απάνω, ταλαιπωρημένοι, στριμωγμένοι, ιδρωμένοι, καπνισμένοι και τσαλαπατημένοι, ως είθισται σε τέτοια μέρη μα πάνω απ’ όλα ζωντανοί, κάτι που είχαμε να νιώσουμε 2 χρόνια τώρα, πήραμε το δρόμο της επιστροφής.


DSC_4413b (15).jpg



Μήπως η εκδρομή ήρθε τη καταλληλότερη στιγμή;



 
Last edited:

evaT

Member
Μηνύματα
1.572
Likes
12.779
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Έλα να ζασταινόμαστε λίγο 😁
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.883
Likes
14.445
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Αχαχα κλαίω !! Είμαι σίγουρη όμως ότι στους 365 τρόπους μαγειρέματος ούτε μια μέρα δε περιλαμβάνει σκορδαλιά!!
 

Iris_90

Member
Μηνύματα
760
Likes
3.839
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ταξίδι-Όνειρο
Γιατί , σε νοιάζει ;;;
@psilos3 μας κάνεις και ζηλεύουμε !!! Καημό το χω να βάλουν απευθείας πτήσεις για Λισσαβόνα ... Πάντως αναμένεται πολύ ωραία και αυτή η ταξιδιωτική σου ιστορία θα μας ταξιδέψει εκεί μέσω των εικόνων (ελπίζω να ναι έγχρωμες) ...
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.324
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Σ' ευχαριστώ πολύ!
Καημό το χω να βάλουν απευθείας πτήσεις για Λισσαβόνα
Αν μιλάς για πτήσεις από Θεσσαλονίκη, τώρα ξεκινάει απευθείας το Πόρτο, με αρκετά υψηλές όμως τιμές. Για Λισαβόνα περιμένω κι εγώ, αν και δεν είμαι αισιόδοξος.
(ελπίζω να ναι έγχρωμες) ...
Ε ναι, οι ασπρόμαυρες δεν είναι για χόρταση, μπήκαν μόνο σε συγκεκριμένη ιστορία. ;)
 

Iris_90

Member
Μηνύματα
760
Likes
3.839
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ταξίδι-Όνειρο
Γιατί , σε νοιάζει ;;;
@psilos3 Μιλώ για απευθείας πτήσεις από Αθήνα ...
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.324
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
@psilos3 Μιλώ για απευθείας πτήσεις από Αθήνα ...
Ε μια χαρά απευθείας πτήσεις έχει από Αθήνα η aegean, το θέμα όμως είναι ότι (για τα δικά μου δεδομένα) είναι σταθερά ακριβές. Περιμένω μήπως κάτσει καμιά συμφέρουσα προσφορά.
Εκτός αν εννοείς low cost εταιρείες.
 

Iris_90

Member
Μηνύματα
760
Likes
3.839
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ταξίδι-Όνειρο
Γιατί , σε νοιάζει ;;;
Για Aegean πάντα μιλάω , αλλά από ότι είδα έχει ενδιάμεσο σταθμό δηλαδή , αλλάζεις αεροπλάνο σε μια ευρωπαϊκή πόλη π.χ Μόναχο και μετά φτάνεις Λισσαβόνα ...
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.395
Likes
14.343
Για Aegean πάντα μιλάω , αλλά από ότι είδα έχει ενδιάμεσο σταθμό δηλαδή , αλλάζεις αεροπλάνο σε μια ευρωπαϊκή πόλη π.χ Μόναχο και μετά φτάνεις Λισσαβόνα ...
Κάποιο λάθος κάνεις...Έχει απευθείας πτήσεις.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.076
Likes
2.843
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
υπαρχει ακομα ο αριστος?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.195
Μέλη
38.914
Νεότερο μέλος
daglas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom