Πορτογαλία Bacalhao com batatas. Tην 25η στο Porto!

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.324
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland

Σχεδιασμός & προετοιμασία εκδρομής



Το γεγονός ότι η 25η Μαρτίου έπεφτε Παρασκευή μου έδωσε ακόμα μεγαλύτερη αφορμή για εκδρομή, κολλώντας και μια μέρα ακόμη άδεια (απ’ αυτές που σε όλους τους Ι.Υ. περισσεύουν και δε ξέρουν πότε θα τις πάρουν), προκειμένου να φτιαχτεί ένα αξιοπρεπές τετραήμερο. Τηρουμένων των συνθηκών και των περιορισμών όμως, δε μπορούσα να το κανονίσω και πολύ νωρίτερα όπως αρέσκομαι, αλλά μόλις ενάμιση μήνα πριν.

Η αλήθεια είναι ότι έριχνα κλεφτές ματιές σε προορισμούς της Ισπανίας αλλά και τη Πράγα, πόλεις και χώρες που έτσι κι αλλιώς δεν είχα πάει, μιας και η Λισαβόνα παρέμενε απλησίαστη. Οι προσφορές όμως του οικονομικού πακέτου της Lufthansa που αυξάνονται το τελευταίο καιρό κι ελπίζουμε να ήρθαν για να μείνουν έδωσαν τελικά τη λύση, ρίχνοντας στο τραπέζι την εκδοχή του Porto που στα μάτια μου φάνταζε δελεαστική έστω και για 175€ που κόστιζε. Η κράτηση έγινε το πρώτο δεκαήμερο του Φλεβάρη για πτήση με δύο σκέλη, πηγαίνοντας μέσω Γερμανίας και επιστρέφοντας με τη Swiss (του ιδίου ομίλου) μέσω Ελβετίας.

Στην αντίστοιχη τιμή έκλεισε κι ο Νίκος, χρησιμοποιώντας όμως και κουπόνια της Aegean μιας και θα ανεβαίναμε μεν μαζί, θα επέστρεφε όμως στην Αθήνα. Λίγες ημέρες μετά, το σκέλος της δικής μου επιστροφής είχε διπλασιαστεί, κάνοντας με να νιώθω τυχερός που πρόλαβα να το κλείσω χωρίς σκέψη σε αυτό το κόστος, αλλά παράλληλα άτυχος γιατί η παρέα θα μεγάλωνε κι’ άλλο αν προλάβαινε τις τιμές που έκλεισα εγώ.

Έχοντας ως δεδομένο ότι στο Πόρτο πρέπει να μείνεις στο κέντρο γιατί κινείσαι εύκολα με τα πόδια, βρήκα το «Santa Catarina Guest House (Porto city center)» στη περιοχή του Bolhão και τη καλή τιμή των 132€ στο σύνολο για τις τρεις βραδιές.


map2.jpg



Γνωρίζοντας επίσης ότι θα φτάσουμε νωρίς το βράδυ και με σχετική ταλαιπωρία, έκλεισα ένα transfer κόστους 14€ προκειμένου να κατέβουμε ως το διαμέρισμα, επίσης από τη πλατφόρμα της booking όπως και το δωμάτιο.

Στα παραπάνω συμπεράσματα οδηγήθηκα ερευνώντας τα αξιοθέατα της πόλης, σημειώνοντας τα στον ηλεκτρονικό χάρτη της Google όπως αρέσκομαι το τελευταίο καιρό. Ιστορίες όπως αυτή του @gkalla μου έδωσαν πολλές ιδέες (αναρωτώμενος ψάχνοντας για το πόσες εκκλησίες έχει τέλος πάντων το Πόρτο), επιβεβαιώνοντας παράλληλα ότι όλα είναι αρκετά μαζεμένα προς το κέντρο της όπως μπορείτε να διαπιστώσετε:


map1.jpg



Επίσης φρόντισα να κάνω μια μικρή έρευνα εξ αρχής για τη γαστρονομία και την οινολογία της περιοχής, τσεκάροντας εστιατόρια, μαγειρεία και επισκέψιμα οινοποιεία, κάτι που δε γίνεται να χάσει κανένας ευρισκόμενος στη κοιλάδα του Ντούρο, καθώς η φήμη που τη συνοδεύει είναι παγκόσμια.

Αν είχα κάτι άλλο να ψάξω ήταν πως θα περάσουν οι κοντά 4 ώρες μεταξύ των πτήσεων στη Φρανκφούρτη, βρίσκοντας τη περίπτωση του χωριού Kelsterbach μόλις 5 λεπτά από το αεροδρόμιο ιδανική για μερικές μπύρ εεε βόλτες, κάτι που εν τέλει δε χρειάστηκε. ;)

 
Last edited:

evaT

Member
Μηνύματα
1.572
Likes
12.779
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Έλα να ζασταινόμαστε λίγο 😁
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.883
Likes
14.445
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Αχαχα κλαίω !! Είμαι σίγουρη όμως ότι στους 365 τρόπους μαγειρέματος ούτε μια μέρα δε περιλαμβάνει σκορδαλιά!!
 

Iris_90

Member
Μηνύματα
760
Likes
3.839
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ταξίδι-Όνειρο
Γιατί , σε νοιάζει ;;;
@psilos3 μας κάνεις και ζηλεύουμε !!! Καημό το χω να βάλουν απευθείας πτήσεις για Λισσαβόνα ... Πάντως αναμένεται πολύ ωραία και αυτή η ταξιδιωτική σου ιστορία θα μας ταξιδέψει εκεί μέσω των εικόνων (ελπίζω να ναι έγχρωμες) ...
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.324
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Σ' ευχαριστώ πολύ!
Καημό το χω να βάλουν απευθείας πτήσεις για Λισσαβόνα
Αν μιλάς για πτήσεις από Θεσσαλονίκη, τώρα ξεκινάει απευθείας το Πόρτο, με αρκετά υψηλές όμως τιμές. Για Λισαβόνα περιμένω κι εγώ, αν και δεν είμαι αισιόδοξος.
(ελπίζω να ναι έγχρωμες) ...
Ε ναι, οι ασπρόμαυρες δεν είναι για χόρταση, μπήκαν μόνο σε συγκεκριμένη ιστορία. ;)
 

Iris_90

Member
Μηνύματα
760
Likes
3.839
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ταξίδι-Όνειρο
Γιατί , σε νοιάζει ;;;
@psilos3 Μιλώ για απευθείας πτήσεις από Αθήνα ...
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.324
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
@psilos3 Μιλώ για απευθείας πτήσεις από Αθήνα ...
Ε μια χαρά απευθείας πτήσεις έχει από Αθήνα η aegean, το θέμα όμως είναι ότι (για τα δικά μου δεδομένα) είναι σταθερά ακριβές. Περιμένω μήπως κάτσει καμιά συμφέρουσα προσφορά.
Εκτός αν εννοείς low cost εταιρείες.
 

Iris_90

Member
Μηνύματα
760
Likes
3.839
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ταξίδι-Όνειρο
Γιατί , σε νοιάζει ;;;
Για Aegean πάντα μιλάω , αλλά από ότι είδα έχει ενδιάμεσο σταθμό δηλαδή , αλλάζεις αεροπλάνο σε μια ευρωπαϊκή πόλη π.χ Μόναχο και μετά φτάνεις Λισσαβόνα ...
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.395
Likes
14.345
Για Aegean πάντα μιλάω , αλλά από ότι είδα έχει ενδιάμεσο σταθμό δηλαδή , αλλάζεις αεροπλάνο σε μια ευρωπαϊκή πόλη π.χ Μόναχο και μετά φτάνεις Λισσαβόνα ...
Κάποιο λάθος κάνεις...Έχει απευθείας πτήσεις.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.076
Likes
2.844
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
υπαρχει ακομα ο αριστος?
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.223
Μηνύματα
884.241
Μέλη
38.915
Νεότερο μέλος
katsanas1962@gmai

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom