Πορτογαλία Bacalhao com batatas. Tην 25η στο Porto!

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.324
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland

Στα οινοποιεία του Πόρτο



Ωραία η λιακάδα. Ωραίες και οι μπυρίτσες στη λιακάδα. Ωραίo το Πόρτο, ωραίες οι εκδρομές, ωραίο και το άκυρο που ρίξαμε τελικά για βόλτα στη παραλία. Δε πειράζει, θα δούμε Ατλαντικό άλλη φορά, από την άλλη μεριά ακόμη καλύτερα.

Τι δεν είναι ωραίο; Η ώρα που περνάει τάχιστα.
  • Σήκω, είναι έξι παρά, πρέπει να προλάβουμε τα οινοποιεία, ρεζίλι θα γίνουμε αν δε πάμε!
Κάπου εκεί ήρθε και η διαπίστωση ότι όλα κλείνουν στις έξι ημέρα Κυριακή, φτάνοντας στο σημείο όντως να μη δούμε τίποτα, γεγονός τραγικό από μόνο του. Ευτυχώς όπως λέει ο λαός «ρωτώντας πας στη πόλη», οπότε μετά από υπόδειξη του μπαρμαν αφήσαμε πίσω μας το πολύβουο κομμάτι και πήραμε το δρόμο για το «Graham’s» επάνω στο λόφο:


DSC_4576.JPG



DSC_4578.JPG



Η αντίθεση μέσα σε λίγα μέτρα είναι τεράστια, μιας και από το σημείο εκείνο κι έπειτα ελάχιστα οχήματα κυκλοφορούν στους πλακόστρωτους δρόμους της περιοχής και η σχετική βαβούρα της υπόλοιπης πόλης αντικαθίσταται με την ησυχία:


DSC_4581.JPG



Όπως μας είχαν πει, βρήκαμε το οινοποιείο ανοικτό κι επισκέψιμο, έτσι ανεβήκαμε τα σκαλιά του και προσπεράσαμε την αυλή με την εντυπωσιακή θέα του χωρίς δισταγμό:


DSC_4584.JPG



DSC_4587.JPG



Δεν επιθυμούσαμε να ακολουθήσουμε κάποιο tour, παρά μόνο να περιηγηθούμε στους επιτρεπόμενους χώρους και να δοκιμάσουμε τα αποστάγματα. Για το λόγο αυτό κάναμε ένα πρώτο μικρό γύρο ξεκινώντας από το κατάστημα, βλέποντας παράλληλα τις γυάλινες προθήκες με τα μουσειακού τύπου αντικείμενα αλλά και τα εκλεκτά κρασιά τύπου πορτ, αρκετά εκ των οποίων ξέφευγαν σε παλαίωση και τιμές:


DSC_4594b.JPG



Ο χώρος του Graham’s μου έκανε ιδιαίτερη έκπληξη όντας καλαίσθητος και πολύ προσεγμένος, παρόλο που προορίζεται για αμιγώς τουριστική χρήση:


DSC_4595.JPG



Ακόμα και το δωμάτιο γευσιγνωσίας στο οποίο εν τέλει καθίσαμε μου προκάλεσε θετικότατη εντύπωση:


DSC_4598.JPG



Μια παρέα που απολάμβανε ένα μπουκάλι πεπαλαιωμένου πορτ είχε προλάβει βέβαια να πιάσει το καλύτερο (για ευνόητους λόγους) τραπέζι του χώρου:


DSC_4603.JPG



Εμείς μελετήσαμε το κατάλογο καθισμένοι δίπλα σε μια γυάλινη προθήκη με ένα συνομήλικο απόσταγμα, αρκετά μεγάλου κόστους πλέον. Σα το παλιό καλό κρασί είμαστε φίλε, είπα αλλά ούτε κι εγώ ο ίδιος δε το πίστεψα:


DSC_4604.JPG



Μέχρι να έρθει η παραγγελία πήγα να ρίξω μια ματιά στα μεγάλα δρύινα βαρέλια που παλαιώνεται ο εξαιρετικής ποιότητας οίνος:


DSC_4604b (3).jpg



Δοκιμάσαμε αρχικά ένα κόκκινο τύπου Tawny δεκαετούς ωρίμανσης & ελεγχόμενης οξείδωσης, με το χαρακτηριστικό ωραίο βαθύ χρώμα και τη φρουτώδη γεύση του, αρκετά γλυκό όμως οφείλω να ομολογήσω κι αφού το ήπιαμε και ξεπλύναμε ένα λευκό τριετούς ωρίμανσης, γλυκό και αυτό που δε με ενθουσίασε:


DSC_4604b (5)b.jpg



Γενικότερα δεν είμαι του γλυκού οίνου οπότε χάρηκα την εμπειρία, την δοκιμή 1-2 ποικιλιών αλλά ως εκεί, νομίζω δεν ήμουν για παραπάνω.

Ευχαριστημένοι από το γεγονός ότι τελικά προλάβαμε να το δούμε και αυτό αποχωρήσαμε γύρω στις 7, περνώντας και πάλι μέσα από το πολύ όμορφο κατάστημα, την ίδια ώρα που το τελευταίο γκρουπ έκανε μαθήματα γευσιγνωσίας:


DSC_4610.JPG



DSC_4611.JPG



Το γεγονός δε ότι στο Πόρτο συναντάς αμπέλια εντός αστικού ιστού με ενθουσίασε, καθώς ήταν κάτι που ούτε γνώριζα, ούτε περίμενα να δω:


DSC_4612.JPG



Αφήσαμε πίσω μας το πολύ ωραίο κτήριο και κατηφορίσαμε και πάλι προς το ποτάμι βολτάροντας και λίγο στην όμορφη περιοχή:


DSC_4615.JPG



DSC_4618.JPG



Έχω γίνει κουραστικός το ξέρω, αλλά τι να πω γι’ αυτή τη θέα που δε τη βαρέθηκα στιγμή;


DSC_4625.JPG



Ένα μίνι Κυριακάτικο παρτυ σε κάποιο από τα μαγαζιά της παραλιακής με πορτογαλικά χιτ και κόσμο να χορεύει μας τράβηξε αμέσως, πίνοντας μια μπύρα στο μπαρ με τα χοιρομέρια (!) να κρέμονται πάνω απ’ το κεφάλι μας. Άλλο πάλι και τούτο:


DSC_4630.JPG



Ξαναβγήκαμε στη παραλιακή σχεδόν σούρουπο, προς αναζήτηση και φαγητού εκτός των άλλων. Σίγουρα όχι γλυκού, κάτι που βρίσκει κανείς σε αφθονία:


DSC_4633.JPG



DSC_4638.JPG



Οι εικόνες δίπλα στο ποτάμι ήταν για άλλη μια στιγμή μοναδικές,


DSC_4647.JPG



τη στιγμή μάλιστα που το μετρό περνάει κάτω από το Mosteiro da Serra do Pilar:


DSC_4659.JPG



DSC_4663.JPG



Σ΄ αυτό το μαγαζάκι παίζει να έχει Bifana, πρέπει να τη φάμε, πάω να ρωτήσω, μου αποκρίθηκε ο Νίκος περνώντας απέναντι:


DSC_4672.JPG



Έρχομαι κι εγώ φίλε να πάρω και μπυρίτσες, τα παλικάρια εδώ ροκάρουν ασύστολα θα κάτσουμε, απάντησα χωρίς δεύτερη σκέψη:


DSC_4676.JPG



Όντως λίγα λεπτά μετά σερβιρίστηκε ακόμα μια ονείρωξη της Πορτογαλικής κουζίνας, αυτή που ακούει στο όνομα Bifana. Όσο απλή φαίνεται, τόσο γευστική είναι, θυμίζοντας μου γεύση χοιρινής τηγανιάς με κόκκινο πιπέρι που τρώμε στο σπίτι. Εκεί κρύβεται βέβαια και το μυστικό της, στο μαρινάρισμα και τις ποικιλίες πιπεριών αλλά και το πολύ μαλακό ψωμάκι:


DSC_4683.JPG



(συνταγή για bifana: Bifana - Traditional Portuguese Bifana Recipe)

Φάγαμε με ιδιαίτερη ευχαρίστηση πίνοντας τις μπύρες μας, παίρνοντας άλλες δύο πριν συνεχίσουμε στο απέναντι πεζοδρόμιο :


DSC_4683b.jpg



Ήταν η ώρα που περνούσε η πομπή, μια πορεία με τυμπανιστές ακολουθούμενη από αρκετό κόσμο που δε μπόρεσα να καταλάβω καθόλου τι ρόλο έπαιζε:


DSC_4685.JPG



Ακόμα μια ωραία εικόνα στην εκδρομή, που άλλαξε προς στιγμήν μόνο τις ηχητικές ισορροπίες…


DSC_4686.JPG



Εξάλλου είχε σχεδόν νυχτώσει...

 
Last edited:

evaT

Member
Μηνύματα
1.572
Likes
12.779
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Έλα να ζασταινόμαστε λίγο 😁
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.883
Likes
14.445
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Αχαχα κλαίω !! Είμαι σίγουρη όμως ότι στους 365 τρόπους μαγειρέματος ούτε μια μέρα δε περιλαμβάνει σκορδαλιά!!
 

Iris_90

Member
Μηνύματα
760
Likes
3.839
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ταξίδι-Όνειρο
Γιατί , σε νοιάζει ;;;
@psilos3 μας κάνεις και ζηλεύουμε !!! Καημό το χω να βάλουν απευθείας πτήσεις για Λισσαβόνα ... Πάντως αναμένεται πολύ ωραία και αυτή η ταξιδιωτική σου ιστορία θα μας ταξιδέψει εκεί μέσω των εικόνων (ελπίζω να ναι έγχρωμες) ...
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.324
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Σ' ευχαριστώ πολύ!
Καημό το χω να βάλουν απευθείας πτήσεις για Λισσαβόνα
Αν μιλάς για πτήσεις από Θεσσαλονίκη, τώρα ξεκινάει απευθείας το Πόρτο, με αρκετά υψηλές όμως τιμές. Για Λισαβόνα περιμένω κι εγώ, αν και δεν είμαι αισιόδοξος.
(ελπίζω να ναι έγχρωμες) ...
Ε ναι, οι ασπρόμαυρες δεν είναι για χόρταση, μπήκαν μόνο σε συγκεκριμένη ιστορία. ;)
 

Iris_90

Member
Μηνύματα
760
Likes
3.839
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ταξίδι-Όνειρο
Γιατί , σε νοιάζει ;;;
@psilos3 Μιλώ για απευθείας πτήσεις από Αθήνα ...
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.324
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
@psilos3 Μιλώ για απευθείας πτήσεις από Αθήνα ...
Ε μια χαρά απευθείας πτήσεις έχει από Αθήνα η aegean, το θέμα όμως είναι ότι (για τα δικά μου δεδομένα) είναι σταθερά ακριβές. Περιμένω μήπως κάτσει καμιά συμφέρουσα προσφορά.
Εκτός αν εννοείς low cost εταιρείες.
 

Iris_90

Member
Μηνύματα
760
Likes
3.839
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ταξίδι-Όνειρο
Γιατί , σε νοιάζει ;;;
Για Aegean πάντα μιλάω , αλλά από ότι είδα έχει ενδιάμεσο σταθμό δηλαδή , αλλάζεις αεροπλάνο σε μια ευρωπαϊκή πόλη π.χ Μόναχο και μετά φτάνεις Λισσαβόνα ...
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.395
Likes
14.345
Για Aegean πάντα μιλάω , αλλά από ότι είδα έχει ενδιάμεσο σταθμό δηλαδή , αλλάζεις αεροπλάνο σε μια ευρωπαϊκή πόλη π.χ Μόναχο και μετά φτάνεις Λισσαβόνα ...
Κάποιο λάθος κάνεις...Έχει απευθείας πτήσεις.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.076
Likes
2.844
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
υπαρχει ακομα ο αριστος?
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.223
Μηνύματα
884.241
Μέλη
38.915
Νεότερο μέλος
katsanas1962@gmai

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom