Πορτογαλία Bacalhao com batatas. Tην 25η στο Porto!

Smaragda53

Member
Μηνύματα
991
Likes
2.089
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ταξίδι-Όνειρο
Πολυνησία
Λοιπόν, το Πόρτο αξίζει με χίλια! Πολύ όμορφη και ενδιαφέρουσα πόλη!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.323
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Λοιπόν, το Πόρτο αξίζει με χίλια! Πολύ όμορφη και ενδιαφέρουσα πόλη!
Γεγονός. Μάλιστα το καταλαβαίνει κάποιος από τις πρώτες κιόλας στιγμές σ' αυτό. :)
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.323
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Από τον Douro ως …τον Douro



Αφήσαμε ξοπίσω μας το εξαιρετικό Wine box και το γνωστό τούνελ της περιοχής με σκοπό να βγούμε επιτέλους στο περιβόητο ποτάμι, κάτι που θα γινόταν στην αμέσως επόμενη διασταύρωση (μπορεί και όχι):

DSC_4161.JPG

DSC_4162.JPG


  • Ρε φίλε, είναι μεσημεράκι κι έχουμε κάνει ήδη πόσες στάσεις, μήπως να το τρέχαμε λίγο;
  • Δε μου λες, πόσο καιρό έχεις να το ζήσεις αυτό κάπως έτσι;
  • Έχεις δίκιο, προχώρα ευθεία, πάμε στην Ιρλανδική για άλλη μία και βλέπουμε…
Και πήγαμε, περπατώντας ούτε 50 μέτρα ως τη Ryan's, προκειμένου να δοκιμάσουμε τη Sagres, έτερη Πορτογαλική. Το ποτάμι μπορούσε να περιμένει για λίγα λεπτάκια.

DSC_4165.JPG


Όταν πήραμε τελικά τη κατηφόρα, οι εικόνες που συναντήσαμε ήταν βγαλμένες από το τόσο πρόσφατο αλλά και τόσο μακρινό με όλ’ αυτά παρελθόν:

DSC_4171.JPG


Συνωστισμός, χαμός και πολυκοσμία, περιπλανώμενοι μουσικοί, διασκεδαστές, πωλητές ναρκωτικών (μη ξεχνιόμαστε), καφέ κι εστιατόρια ασφυκτικά γεμάτα, με τη πανδημία να μην απασχολεί πρακτικά κανέναν:

DSC_4173.JPG


Ήταν και η πρώτη επαφή μας με τη γέφυρα Luís I ακόμα ένα σύμβολο και χαρακτηριστική εικόνα της όμορφης πόλης:

DSC_4182.JPG


Μαζί με τα όμορφα αξιοθέατα που τη περιτρυγιρίζουν:

DSC_4193.JPG

DSC_4185.JPG


Οι περισσότεροι βολτάριζαν αμέριμνοι, άλλοι έκλειναν τις μικρές περιηγήσεις τους στο ποταμό με καραβάκι -κάτι που δεν είχαμε αποφασίσει να κάνουμε- και αρκετοί καθόντουσαν στα σκαλιά της όχθης πίνοντας μπυρίτσες:

DSC_4177.JPG

DSC_4184.JPG


  • Να πάμε να πάρουμε δύο; Έχει και κάτι ωραίες εδώ του λίτρου, πολύ παγωμένες!
  • Όχι ρε πολύ είναι, ποιος θα τις πιει, χαχαχα. Πάμε να πάρουμε, να βγούμε και καμιά φωτογραφία κάτω απ’ τη γέφυρα:
DSC_4197b.jpg


Οι στιγμές ήταν μοναδικές, από κείνες που σε γεμίζουν και σου μένουν σ’ ένα ταξίδι, μιλώντας παράλληλα και σχεδιάζοντας στιγμές στο επόμενο καλοκαίρι. Θα είχαμε το χρόνο όμως γι’ αυτά, έτσι συνεχίσαμε το δρόμο μας περνώντας μέσα από τους μικροπωλητές της περιοχής:

DSC_4198.JPG


Προσπεράσαμε την είσοδο της πεζογέφυρας οδεύοντας προς ένα σημείο θέασης της Ponte Infante Dom Henrique αλλά και προς αναζήτηση τουαλέτας, μπαίνοντας έτσι στο απέναντι μαγαζί.

DSC_4204.JPG

DSC_4210.JPG


Ήρθαμε που ήρθαμε, να μη πιούμε και δύο για το καλό; Είχε και ωραία θέα ανάμεσα στις δύο γέφυρες. Δε θα ‘θελα να ‘ξερα πόσο θα χρέωνε το αντίστοιχο καφέ στην Ελλάδα, στη Πορτογαλία πάντως οι τιμές ήταν ιδιαίτερα χαμηλές:

DSC_4206.JPG


Λίγα λεπτά μετά ήρθε και η πολυπόθητη στιγμή του περάσματος, που αν και υπήρχαν εργασίες υπό εξέλιξη για ακόμα ένα σημείο:

DSC_4218.JPG


Μου δόθηκε η ευκαιρία για μερικές εξαιρετικές λήψεις προς τα δυτικά του ποταμού υπό αυτή τη γωνία:

DSC_4221.JPG

DSC_4222.JPG


Δε κάναμε δεξιά προς την άλλη όχθη του Douro, αλλά συνεχίσαμε ευθεία όπως ήταν το σχέδιο μας, στη πολύ ανηφορική διαδρομή:

DSC_4240.JPG


Μια διαδρομή που σε αποζημιώνει από τα πρώτα κιόλας βήματα. Σπίτια και μπαλκόνια με μπουγάδες, ελάχιστα ευτυχώς λουκέτα (αυτή η μάστιγα) αλλά και ανεπανάληπτη θέα προς το ποτάμι και το κέντρο, από όποιο σημείο κι αν κοιτάξεις:

DSC_4244b.JPG

DSC_4252.JPG


Πάνω από το κεφάλι μας περνούσαν ακατάπαυστα και οι θάλαμοι του τελεφερίκ, μεταφέροντας κόσμο από το ψηλότερο στο χαμηλότερο σημείο, κάτι που βρήκα ωραίο αλλά αρκετά τουριστικό. Είχαμε πάρει εξάλλου γερή δόση διαδρομής τελεφερίκ στο Βιετνάμ, δε χρειαζόταν περισσότερη:

DSC_4253.JPG


Η πρώτη κορυφή του λόφου οδηγεί στους όμορφους κήπους «do Morro» με τον κόσμο να συρρέει και εδώ κατά δεκάδες:

DSC_4259.JPG


Μπορεί να μην είχε το τελειότερο ηλιοβασίλεμα, ο καλός καιρός όμως έδωσε την ευκαιρία σε όλους να ξεχυθούν και να αράξουν στα γρασίδια:

DSC_4260.JPG


Η θέα εξάλλου από κείνο το σημείο είχε γίνει ακόμα καλύτερη, κι ακόμα δεν είχαμε δει τίποτα:

DSC_4268.JPG

DSC_4270.JPG

  • Λες να πιούμε δύο ωραία ποτάκια φίλε, βλέπω ουρά απέναντι, φτάνει και με τις μπύρες
  • Μέσα, αλλά στο λέω τίμια, Mojito δε πίνω, είπα μετά τη Κούβα πουθενά, μόνο εκεί
  • Εντάξει δεκτό, ας χτυπήσουμε μια Caipirinha τότε, έτσι για το καλό
  • Είχα σκοπό να τη πιούμε στο Ρίο, αλλά εντάξει, συμβιβάζομαι κι εδώ προς το παρόν
Πάνω που έλεγα ότι τα κάνει light, ο τύπος έριξε μέσα τη μισή cachaca της Βραζιλίας διαψεύδοντας με. Χρυσωρυχείο πάντως το σημείο, μπράβο στα παιδιά, ωραία σκέψη:

DSC_4272b.JPG


Με τα cocktail μας στο χέρι και ακόμα πιο αυξημένη διάθεση λοιπόν δε σταματήσαμε στους κήπους αλλά συνεχίσαμε να ανηφορίζουμε, έχοντας τη γέφυρα πιο κοντά από ποτέ:

DSC_4279.JPG

DSC_4281.JPG


Ακουμπήσαμε τα ποτά και τους εαυτούς μας σε ένα πεζούλι του παλιού μοναστηριού «Mosteiro da Serra do Pilar», που εκτός των άλλων αποτελεί και το καλύτερο ίσως Miradouro της πόλης του Πόρτο:

DSC_4286.JPG


Τώρα καταλάβαμε γιατί επέμεναν όλοι ν’ ανέβουμε οπωσδήποτε εκεί, μιας και είχαμε πανοραμική άποψη όλου του σημείου:

DSC_4308.JPG


Του φωτογενούς αυτού σημείου του Πόρτο:

DSC_4300.JPG


Ήθελα να εκμεταλλευτώ φωτογραφικά το γεγονός ότι διανύαμε τη τελευταία μέρα χειμερινής ώρας, έτσι καθίσαμε μέχρι να σουρουπώσει πίνοντας το ποτάκι μας και κάνοντας για άλλη μια φορά ταξιδιωτικά σχέδια, που ελπίζω να ευοδωθούν και να σας τα περιγράψω σε κάποια επόμενη ιστορία:

DSC_4313.JPG


Μόλις άρχισε να σκοτεινιάζει ξεκινήσαμε, από άλλη διαδρομή αυτή τη φορά…
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.323
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Μια πολύ μεγάλη νύχτα



Έχοντας διαπιστώσει ότι η γέφυρα περπατιέται όχι μόνο από κάτω αλλά και από το υψηλότερο επίπεδο ξεκινήσαμε τη διαδρομή της επιστροφής, λαμβάνοντας παράλληλα εξαιρετικές εικόνες:

DSC_4314.JPG

DSC_4318.JPG


Έπρεπε να δείξω βέβαια τη δέουσα προσοχή, μιας και τη διαδρομή αυτή μοιράζονται και τα τραμ εκτός από πεζούς, αφού εμένα μου άρεσε να πηγαινοέρχομαι για να έχω λήψεις και προς τις δύο κατευθύνσεις:

DSC_4322.JPG

DSC_4332.JPG


Τα φώτα της πανέμορφης πόλης άρχισαν να ανάβουν το ένα μετά το άλλο, χαρίζοντας μαγικές στιγμές σε όσους είχαμε το προνόμιο να βλέπουμε τα πάντα από τόσο ψηλά:

DSC_4351.JPG


Όταν έπεσε για τα καλά πλέον η νύχτα αφήσαμε πίσω μας τη γέφυρα και το μοναστήρι, προχωρώντας στη νοητή ευθεία του δρόμου, που για ένα σημείο ήταν και πεζόδρομος:

DSC_4337.JPG

DSC_4355.JPG

DSC_4359.JPG


Περάσαμε τον φωταγωγημένο καθεδρικό και ξεκινήσαμε να κατηφορίζουμε στρίβοντας αμέσως αριστερά πριν το σταθμό, συνεχίζοντας σε μικρότερα όμορφα και χωρίς οχλαγωγία δρομάκια, με τον κόσμο να κάθεται ευχάριστα στον εξωτερικό χώρο των καταστημάτων. Άνοιξη:

DSC_4361.JPG

DSC_4368.JPG

DSC_4369.JPG


Οι καταστάσεις καθιστούσαν το φαγητό άκρως απαραίτητο, γι’ αυτό κι εγώ τσέκαρα στο χάρτη μια ταβέρνα που μου είχε κάνει εντύπωση κατά την αναζήτηση μου. Η διαδρομή όμως ήταν κάτι παραπάνω από γνωστή:

DSC_4370.JPG

DSC_4373.JPG


Το google μας οδηγούσε και πάλι εκεί που ήμασταν το πρωί, λίγο πριν το Miradouro da Vitória, στο οποίο βέβαια δε παρέλειψα να κατέβω για φωτογραφία:

DSC_4376.JPG


Χωρίς να το μελετήσουμε ιδιαίτερα μιας και παραδόξως πεινούσαμε πολύ, μπήκαμε στο χώρο της τουριστικής όπως αποδείχτηκε ταβέρνας, πιάνοντας ένα τραπέζι:

DSC_4382.JPG

DSC_4382b.jpg


Μη ξεχνιόμαστε, είχαμε σκοπό να φάμε το εθνικό φαγητό της χώρας, ένας από τους λόγους εξάλλου που είχαμε φτάσει ως εκεί, ωστόσο προείχε μια καυτή σούπα για εισαγωγή που θα μας βοηθούσε να στρώσουμε εκτός των άλλων.

DSC_4382dd.jpg


Προσπέρασα το γεγονός ότι έφερε ένα μικρό ψωμάκι διά του δύο και αφιερώθηκα στο κυρίως, που ήταν εξαιρετικό, με μεγαλη δόση λαδιού όμως που μας έπεσε βαρύ. Το ψάρι όμως ήταν αρκετά καλομαγειρεμένο οφείλω να πω. Ήπιαμε τις μπυρίτσες μας, πληρώσαμε λιγότερο από 40€ κι αναχωρήσαμε για ξεκούραση και ανασύνταξη, περπατώντας και βλέποντας τις υπέροχες εικόνες του νυχτερινού Πόρτο:

DSC_4391.JPG


Ο κόσμος είχε αρχίσει ήδη να κυκλοφορεί στα μπαράκια, δείγμα του τι θα ακολουθούσε ως τυπικό ανοιξιάτικο Σαββατόβραδο που ήταν:

DSC_4394.JPG

DSC_4409.JPG


Φτάσαμε στο πεζόδρομο βλέποντας κι εκεί συνωστισμό, μιας και δεν είχε πολλή ώρα που έκλεισαν οι αγορές, ανεβαίνοντας προς το διαμέρισμα:

DSC_4410.JPG

DSC_4412.JPG


  • Λοιπόν, είναι σχεδόν 9, μια ώρα relax και βγαίνουμε, μη χάσουμε τη νύχτα. Βάζω και ξυπνητήρι σε περίπτωση που γίνει καμιά στραβή.
  • Έγινε!
Το μόνο που θυμάμαι κοιτώντας το ρολόι ήταν ένα «όχι ρε μαλάκα» που φώναξα, καταλαβαίνοντας ότι δεν είχαμε νιώσει ούτε από ξυπνητήρια ούτε από τίποτα, με την ώρα να είναι περασμένες δώδεκα.

Τι να κάνουμε, συμβαίνουν και στις καλύτερες οικογένειες αυτά, παιδιά είμαστε και παρασυρθήκαμε, ωστόσο εφόσον προλαβαίναμε λίγο ακόμα από νυχτερινή ζωή (έτσι νομίζαμε) ετοιμαστήκαμε τάχιστα βγαίνοντας έξω 1 τη νύχτα, ακολουθώντας τη γνωστή πλέον διαδρομή διαμέσου της πλατείας:

DSC_4413b (1).jpg
DSC_4413b (2).jpg


Σαββατόβραδο και όπως μπορείτε να δείτε επικρατούσε πανικός, λες και όλοι ήταν έξω, σε εικόνες που δεν απέχουν καθόλου από τη δική μας πραγματικότητα:

DSC_4413b (3).jpg


Πήραμε μια μπύρα (και ευτυχώς όχι cola) στο γνωστό μικρό μπαράκι ÀGÀF απέναντι από την εκκλησία Do Carmo, την οποία ήπιαμε έξω προκειμένου να συνέλθουμε λίγο από τον ύπνο και κατευθυνθήκαμε στο αγαπημένο μπαρ με το αγαπημένο τζουκ μποξ «Bar to be wild HD» που εκείνη την ώρα έπαιζε μουσικάρες!

DSC_4413b (7).jpg


Πίναμε τις μπυρίτσες μας όμορφα κι ωραία, όταν αποφασίζοντας να δοκιμάσω τη τύχη μου έριξα με τη σειρά μου ένα ευρώ στο μηχάνημα καρφώνοντας για κάποιο περίεργο λόγο στη λίστα το «afraid to shoot strangers» & το «The wizard» που ήθελα να ακούσω εκείνη τη στιγμή.
Βέβαια για άλλη μια φορά λογάριασα χωρίς το ξενοδόχο... Ήττα κι ένα ευρώ χαμένο, μιας και στις τρεις ακριβώς έκλεισαν οι μουσικές, άναψαν τα φώτα και σφραγίστηκε η πόρτα για να μη μπαίνει κανείς.

Τι κάνουμε τώρα
αρχίσαμε ν’ αναρωτιόμαστε, με τα παιδιά να μας καθησυχάζουν ότι μπορούμε να πιούμε της μπύρες μας και να φύγουμε με την ησυχία μας. Πάλι καλά.

Εκείνη την ώρα όμως και μες την ησυχία, παρατήρησα έναν υπάλληλο – τσιράκι του μαγαζιού να πηγαίνει σε κάθε σταντ από εναπομείναντες πελάτες και να τους μοιράζει κάτι σαν βραχιολάκια, έτσι γεμάτος περιέργεια τον φώναξα προς το μέρος μας για να ρωτήσω.

Ροκ κλαμπ μαϊ φρεντ, του στριτς μπιλόου, όπεν αντίλ σιξ ο κλοκ, φρι έντρανς γουίθ δις!

DSC_4413b (10)b.jpg


Γίναμε φίλε, φωνάζω στο Νίκο, άπλωσε το χέρι σου. Έτσι λίγες στιγμές μετά, ανάμεσα σε μεθυσμένους αλλά όχι ενοχλητικούς Πορτογάλους, βρεθήκαμε να διαβαίνουμε τη πόρτα του «Tendinha Dos Clérigos» προκειμένου να εμβαθύνουμε ακόμα πιο πολύ στη νύχτα του Πόρτο:

DSC_4413b (11).jpg


Ένα rock club όνομα και πράγμα, με παλμό, κόσμο, καταπληκτική ροκ και όχι μόνο μουσική, χορό, ποτά και πολύ διασκεδαστική ατμόσφαιρα. Entertain us:

DSC_4413b (12).jpg


Οι ώρες περνούσαν όλο και πιο ευχάριστα, το αλκοόλ έρεε, το «six o’ clock» που μας είχαν πει ήρθε σα να μη συνέβη τίποτα, μιας και ούτε η μουσική σταμάτησε, ούτε ο χορός, ούτε οι παρευρισκόμενοι έλεγαν να ξεκουνηθούν. Ευτυχώς να λέμε που τελείωσαν τα λεφτά μας (σπουδαίο μέτρο προφύλαξης) και αναχωρήσαμε, ώρα επτά παρά τέταρτο το πρωί:

DSC_4413b (14)b.jpg


Γεμάτοι ως απάνω, ταλαιπωρημένοι, στριμωγμένοι, ιδρωμένοι, καπνισμένοι και τσαλαπατημένοι, ως είθισται σε τέτοια μέρη μα πάνω απ’ όλα ζωντανοί, κάτι που είχαμε να νιώσουμε 2 χρόνια τώρα, πήραμε το δρόμο της επιστροφής.

DSC_4413b (15).jpg


Μήπως η εκδρομή ήρθε τη καταλληλότερη στιγμή;
 
Last edited:

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.810
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
υπαρχει ακομα ο αριστος?
Υπάρχει μεν, με κακής ποιότητας φαγητό δε, καμμία σχέση με το (προ τριακονταετίας) παρελθόν που δημιούργησε και το "όνομα"...
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.257
Likes
6.758
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Γίναμε φίλε, φωνάζω στο Νίκο, άπλωσε το χέρι σου. Έτσι λίγες στιγμές μετά, ανάμεσα σε μεθυσμένους αλλά όχι ενοχλητικούς Πορτογάλους, βρεθήκαμε να διαβαίνουμε τη πόρτα του «Tendinha Dos Clérigos» προκειμένου να εμβαθύνουμε ακόμα πιο πολύ στη νύχτα του Πόρτο:

DSC_4413b (11).jpg


Ένα rock club όνομα και πράγμα, με παλμό, κόσμο, καταπληκτική ροκ και όχι μόνο μουσική, χορό, ποτά και πολύ διασκεδαστική ατμόσφαιρα. Entertain us:
Αν σε θέλει φίλε μου… Αυτά είναι τα ωραία.
Το μαγαζί σταμπαρίστηκε. Σε 1-2 χρόνια που θα ξαναπάω Πόρτο θα το τιμήσω.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.323
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Υπάρχει μεν, με κακής ποιότητας φαγητό δε, καμμία σχέση με το (προ τριακονταετίας) παρελθόν που δημιούργησε και το "όνομα"...
Δεν έχω άποψη για το συγκεκριμένο μιας κι έχω να πάω χρόνια, το διπλανό όμως έχει καλή ποιότητα. ;)
Αν σε θέλει φίλε μου… Αυτά είναι τα ωραία.
Το μαγαζί σταμπαρίστηκε. Σε 1-2 χρόνια που θα ξαναπάω Πόρτο θα το τιμήσω.
Τζακ ποτ, σε μια νύχτα που έδειχνε χαμενη αλλά δεν ήταν τελικά!
Να ξαναπάς και στο Πόρτο, να δεις και το μαγαζί, στο εύχομαι ολόψυχα.
 

Smaragda53

Member
Μηνύματα
991
Likes
2.089
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ταξίδι-Όνειρο
Πολυνησία
ο μόνο που θυμάμαι κοιτώντας το ρολόι ήταν ένα «όχι ρε μαλάκα» που φώναξα, καταλαβαίνοντας ότι δεν είχαμε νιώσει ούτε από ξυπνητήρια ούτε από τίποτα, με την ώρα να είναι περασμένες δώδεκα.
πάλι καλά, με τη φίλη μου, την πρώτη μέρα στο ΄Αμστερνταμ, πέσαμε στις 7 το απόγευμα για 2 ώρες ξεκούραση και ξυπνήσαμε την άλλη μέρα το πρωί στις 7!!! Και το χειρότερο, το άλλο βράδυ που πήγαμε σε διάσημο τζαζ κλαμπ, το βρήκαμε κλειστό!!!
 

magda pap.

Member
Μηνύματα
186
Likes
632
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΛΓΙΟ
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτία
ερευνώντας τα αξιοθέατα της πόλης, σημειώνοντας τα στον ηλεκτρονικό χάρτη της Google
Καλημέρα. @psilos3 θέλω την βοήθεια σου πως ακριβώς να το κάνω αυτό. Εγώ τα αποθηκεύω στο tripadvisor αλλά μου άρεσε πολύ αυτό με το χάρτη.
Επίσης έκλεισα για Μιλάνο,Bergamo,Como και εκτός από την ιστορία σου που την διάβασα εννοείται έχεις τίποτα άλλο να προτείνεις;
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.323
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Καλημέρα. @psilos3 θέλω την βοήθεια σου πως ακριβώς να το κάνω αυτό. Εγώ τα αποθηκεύω στο tripadvisor αλλά μου άρεσε πολύ αυτό με το χάρτη.
Καλή σου μέρα. Είναι πάρα πολύ απλό. Αρχικά βρίσκεις στο maps το σημείο/αξιοθέατο που σ' ενδιαφέρει. Ακριβώς από κάτω πατάς αποθήκευση στα ταξιδιωτικά πλάνα και μετά το βλέπεις σαν χαρακτηρισμένο σημείο με το σύμβολο της «βαλίτσας». Παράδειγμα:
1.jpg 2.jpg 3.jpg

Συγχρονίζει αυτόματα με την εφαρμογή του google maps στο κινητό, οπότε μπορείς να το κάνεις από υπολογιστή για μέγιστη ευκολία. Απαραίτητη προϋπόθεση να έχεις συνδεθεί στο google λογαριασμό σου.
Επίσης έκλεισα για Μιλάνο,Bergamo,Como και εκτός από την ιστορία σου που την διάβασα εννοείται έχεις τίποτα άλλο να προτείνεις;
Δεν έχω πάει ακόμα σε κανένα πέρα από το Bergamo... :(
Ωστόσο βλέπω αρκετές ιστορίες τελευταία για τις τριγύρω περιοχές, θα βρείς πληροφόρηση!
 
Last edited:

magda pap.

Member
Μηνύματα
186
Likes
632
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΛΓΙΟ
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτία
Μια πολύ μεγάλη νύχτα



Έχοντας διαπιστώσει ότι η γέφυρα περπατιέται όχι μόνο από κάτω αλλά και από το υψηλότερο επίπεδο ξεκινήσαμε τη διαδρομή της επιστροφής, λαμβάνοντας παράλληλα εξαιρετικές εικόνες:

View attachment 392325
View attachment 392326

Έπρεπε να δείξω βέβαια τη δέουσα προσοχή, μιας και τη διαδρομή αυτή μοιράζονται και τα τραμ εκτός από πεζούς, αφού εμένα μου άρεσε να πηγαινοέρχομαι για να έχω λήψεις και προς τις δύο κατευθύνσεις:

View attachment 392327
View attachment 392328

Τα φώτα της πανέμορφης πόλης άρχισαν να ανάβουν το ένα μετά το άλλο, χαρίζοντας μαγικές στιγμές σε όσους είχαμε το προνόμιο να βλέπουμε τα πάντα από τόσο ψηλά:

View attachment 392330

Όταν έπεσε για τα καλά πλέον η νύχτα αφήσαμε πίσω μας τη γέφυρα και το μοναστήρι, προχωρώντας στη νοητή ευθεία του δρόμου, που για ένα σημείο ήταν και πεζόδρομος:

View attachment 392329
View attachment 392331
View attachment 392332

Περάσαμε τον φωταγωγημένο καθεδρικό και ξεκινήσαμε να κατηφορίζουμε στρίβοντας αμέσως αριστερά πριν το σταθμό, συνεχίζοντας σε μικρότερα όμορφα και χωρίς οχλαγωγία δρομάκια, με τον κόσμο να κάθεται ευχάριστα στον εξωτερικό χώρο των καταστημάτων. Άνοιξη:

View attachment 392333
View attachment 392334
View attachment 392335

Οι καταστάσεις καθιστούσαν το φαγητό άκρως απαραίτητο, γι’ αυτό κι εγώ τσέκαρα στο χάρτη μια ταβέρνα που μου είχε κάνει εντύπωση κατά την αναζήτηση μου. Η διαδρομή όμως ήταν κάτι παραπάνω από γνωστή:

View attachment 392336
View attachment 392337

Το google μας οδηγούσε και πάλι εκεί που ήμασταν το πρωί, λίγο πριν το Miradouro da Vitória, στο οποίο βέβαια δε παρέλειψα να κατέβω για φωτογραφία:

View attachment 392338

Χωρίς να το μελετήσουμε ιδιαίτερα μιας και παραδόξως πεινούσαμε πολύ, μπήκαμε στο χώρο της τουριστικής όπως αποδείχτηκε ταβέρνας, πιάνοντας ένα τραπέζι:

View attachment 392339
View attachment 392340

Μη ξεχνιόμαστε άλλωστε, είχαμε σκοπό να φάμε και το εθνικό φαγητό της χώρας, ένας από τους λόγους που είχαμε έρθει εξάλλου, ωστόσο προείχε μια καυτή σούπα για εισαγωγή που θα μας βοηθούσε να στρώσουμε εκτός των άλλων.

View attachment 392357

Προσπέρασα το γεγονός ότι έφερε ένα μικρό ψωμάκι διά του δύο και αφιερώθηκα στο κυρίως, που ήταν εξαιρετικό, με μεγαλη δόση λαδιού όμως που μας έπεσε βαρύ. Το ψάρι όμως ήταν αρκετά καλομαγειρεμένο οφείλω να πω. Ήπιαμε τις μπυρίτσες μας, πληρώσαμε λιγότερο από 40€ κι αναχωρήσαμε για ξεκούραση και ανασύνταξη, περπατώντας και βλέποντας τις υπέροχες εικόνες του νυχτερινού Πόρτο:

View attachment 392342

Ο κόσμος είχε αρχίσει ήδη να κυκλοφορεί στα μπαράκια, δείγμα του τι θα ακολουθούσε ως τυπικό ανοιξιάτικο Σαββατόβραδο που ήταν:

View attachment 392343
View attachment 392344

Φτάσαμε στο πεζόδρομο βλέποντας κι εκεί συνωστισμό, μιας και δεν είχε πολλή ώρα που έκλεισαν οι αγορές, ανεβαίνοντας προς το διαμέρισμα:

View attachment 392345
View attachment 392346

  • Λοιπόν, είναι σχεδόν 9, μια ώρα relax και βγαίνουμε, μη χάσουμε τη νύχτα. Βάζω και ξυπνητήρι σε περίπτωση που γίνει καμιά στραβή.
  • Έγινε!
Το μόνο που θυμάμαι κοιτώντας το ρολόι ήταν ένα «όχι ρε μαλάκα» που φώναξα, καταλαβαίνοντας ότι δεν είχαμε νιώσει ούτε από ξυπνητήρια ούτε από τίποτα, με την ώρα να είναι περασμένες δώδεκα.

Τι να κάνουμε, συμβαίνουν και στις καλύτερες οικογένειες αυτά, παιδιά είμαστε και παρασυρθήκαμε, ωστόσο εφόσον προλαβαίναμε λίγο ακόμα από νυχτερινή ζωή (έτσι νομίζαμε) ετοιμαστήκαμε τάχιστα βγαίνοντας έξω 1 τη νύχτα, ακολουθώντας τη γνωστή πλέον διαδρομή διαμέσου της πλατείας:

View attachment 392347 View attachment 392348

Σαββατόβραδο και όπως μπορείτε να δείτε επικρατούσε πανικός, λες και όλοι ήταν έξω, σε εικόνες που δεν απέχουν καθόλου από τη δική μας πραγματικότητα:

View attachment 392349

Πήραμε μια μπύρα (και ευτυχώς όχι cola) στο γνωστό μικρό μπαράκι ÀGÀF απέναντι από την εκκλησία Do Carmo, την οποία ήπιαμε έξω προκειμένου να συνέλθουμε λίγο από τον ύπνο και κατευθυνθήκαμε στο αγαπημένο μπαρ με το αγαπημένο τζουκ μποξ «Bar to be wild HD» που εκείνη την ώρα έπαιζε μουσικάρες!

View attachment 392350

Πίναμε τις μπυρίτσες μας όμορφα κι ωραία, όταν αποφασίζοντας να δοκιμάσω τη τύχη μου έριξα με τη σειρά μου ένα ευρώ στο μηχάνημα καρφώνοντας για κάποιο περίεργο λόγο στη λίστα το «afraid to shoot strangers» & το «The wizard» που ήθελα εκείνη την ώρα να ακούσω.
Βέβαια για άλλη μια φορά λογάριασα χωρίς το ξενοδόχο... Ήττα κι ένα ευρώ χαμένο, μιας και στις τρεις ακριβώς έκλεισαν οι μουσικές, άναψαν τα φώτα και σφραγίστηκε η πόρτα για να μη μπαίνει κανείς.

Τι κάνουμε τώρα
αρχίσαμε ν’ αναρωτιόμαστε, με τα παιδιά να μας καθησυχάζουν ότι μπορούμε να πιούμε της μπύρες μας και να φύγουμε με την ησυχία μας. Πάλι καλά.

Εκείνη την ώρα όμως και μες την ησυχία, παρατήρησα έναν υπάλληλο – τσιράκι του μαγαζιού να πηγαίνει σε κάθε σταντ από εναπομείναντες πελάτες και να τους μοιράζει κάτι σαν βραχιολάκια, έτσι γεμάτος περιέργεια τον φώναξα προς το μέρος μας για να ρωτήσω.

Ροκ κλαμπ μαϊ φρεντ, του στριτς μπιλόου, όπεν αντίλ σιξ ο κλοκ, φρι έντρανς γουίθ δις!

View attachment 392351


Γίναμε φίλε, φωνάζω στο Νίκο, άπλωσε το χέρι σου. Έτσι λίγες στιγμές μετά, ανάμεσα σε μεθυσμένους αλλά όχι ενοχλητικούς Πορτογάλους, βρεθήκαμε να διαβαίνουμε τη πόρτα του «Tendinha Dos Clérigos» προκειμένου να εμβαθύνουμε ακόμα πιο πολύ στη νύχτα του Πόρτο:

View attachment 392352

Ένα rock club όνομα και πράγμα, με παλμό, κόσμο, καταπληκτική ροκ και όχι μόνο μουσική, χορό, ποτά και πολύ διασκεδαστική ατμόσφαιρα. Entertain us:

View attachment 392353

Οι ώρες περνούσαν όλο και πιο ευχάριστα, το αλκοόλ έρεε, το «six o’ clock» που μας είχαν πει ήρθε σα να μη συνέβη τίποτα, μιας και ούτε η μουσική σταμάτησε, ούτε ο χορός, ούτε οι παρευρισκόμενοι έλεγαν να ξεκουνηθούν. Ευτυχώς να λέμε που τελείωσαν τα λεφτά μας (σπουδαίο μέτρο προφύλαξης) και ξεκουνηθήκαμε, ώρα επτά παρά τέταρτο το πρωί:

View attachment 392354

Γεμάτοι ως απάνω, ταλαιπωρημένοι, στριμωγμένοι, ιδρωμένοι, καπνισμένοι και τσαλαπατημένοι, ως είθισται σε τέτοια μέρη, πάνω απ’ όλα ζωντανοί, κάτι που είχαμε να νιώσουμε 2 χρόνια τώρα, πήραμε το δρόμο της επιστροφής.

View attachment 392355

Μήπως η εκδρομή ήρθε τη καταλληλότερη στιγμή;
Αχ πόσο μου αρέσουν οι ιστορίες σου @psilos3 :clap:😍 Πόσο όμορφα και με λεπτομέρεια παρουσιάζεις όλα τα μέρη!!!!Μπράβο αυτό είναι ταλέντο!👋 Γράψε κανένα βιβλίο ή έστω ταξιδιωτικό οδηγό. Θα σκίσει!!!!!!!!! Και οι φωτογραφίες σου για μία ακόμα φορά καταπληκτικές.
Το Πόρτο και η Λισαβώνα είναι στα σχέδια μας και ελπίζω να μην αργήσουμε να πάμε.

Καλή σου μέρα. Είναι πάρα πολύ απλό. Αρχικά βρίσκεις στο maps το σημείο/αξιοθέατο που σ' ενδιαφέρει. Ακριβώς από κάτω πατάς αποθήκευση στα ταξιδιωτικά πλάνα και μετά το βλέπεις σαν χαρακτηρισμένο σημείο με το σύμβολο της βαλίτσας. Παράδειγμα:
View attachment 392389 View attachment 392390 View attachment 392391

Συγχρονίζει αυτόματα με την εφαρμογή του google maps στο κινητό, οπότε μπορείς να το κάνεις από υπολογιστή για μέγιστη ευκολία. Απαραίτητη προϋπόθεση να έχεις συνδεθεί στο google λογαριασμό σου.

Δεν έχω πάει ακόμα σε κανένα πέρα από το Bergamo... :(
Ωστόσο βλέπω αρκετές ιστορίες τελευταία για τις τριγύρω περιοχές, θα βρείς πληροφόρηση!
[/QU
Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Θα το κάνω έτσι και ελπίζω να τα καταφέρω.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.323
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Αχ πόσο μου αρέσουν οι ιστορίες σου @psilos3 :clap:😍 Πόσο όμορφα και με λεπτομέρεια παρουσιάζεις όλα τα μέρη!!!!Μπράβο αυτό είναι ταλέντο!👋 Γράψε κανένα βιβλίο ή έστω ταξιδιωτικό οδηγό. Θα σκίσει!!!!!!!!! Και οι φωτογραφίες σου για μία ακόμα φορά καταπληκτικές.
Το Πόρτο και η Λισαβώνα είναι στα σχέδια μας και ελπίζω να μην αργήσουμε να πάμε.
Ευχαριστώ για τα -άλλη μια φορά- κολακευτικά σου σχόλια. Όχι και βιβλίο, θ' αρχίσουν να τρέχουν τα βιβλία στη κατηφόρα άμα αρχίσω να γράφω εγώ. :haha: Ιστορίες και πολύ μου είναι.

Όσο για τη Πορτογαλία, η πρώτη μου εμπειρία ήταν ανέλπιστα καλή, το Πόρτο μου έβγαλε τρομερή ποιότητα, ελπίζω να την εντάξετε κι εσείς άμεσα στο πρόγραμμα σας!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.054
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom