Πορτογαλία Bacalhao com batatas. Tην 25η στο Porto!

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.048
Με σοκολάτα ειναι αυτό;
Edit: Διάβασα τη περιγραφή και μόνο η κανέλα μου έκανε κλικ.....:rolleyes-80:
Επειδη κι εγω δεν τρωω γλυκο χωρις σοκολατα αλλα και εντονο αυγο, ειναι αξιο αποριας πως ετρωγα το πρωτο διημερο μεχρι βαρυστομαχιας.
Να συμπληρωσω οτι στο Πορτο εχουν αλλη μια ενδιαφερουσα παραλλαγη που αν θυμαμαι καλα ειχε και ξηρους καρπους, που δεν ειδα στη Λισαβονα. Σε παραδοσιακο παστελαδικο, οχι τρεντιες.
Σε 3 μηνες ξαναπαμε, αυτη τη φορα με τον γιο, για επαναληψη.
 
Last edited:

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.148
Likes
20.457
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Επειδη κι εγω δεν τρωω γλυκο με σοκολατα αλλα και εντονο αυγο, ειναι αξιο αποριας πως ετρωγα το πρωτο διημερο μεχρι βαρυστομαχιας.
Να συμπληρωσω οτι στο Πορτο εχουν αλλη μια ενδιαφερουσα παραλλαγη που αν θυμαμαι καλα ειχε και ξηρους καρπους, που δεν ειδα στη Λισαβονα. Σε παραδοσιακο παστελαδικο, οχι τρεντιες.
Σε 3 μηνες ξαναπαμε, αυτη τη φορα με τον γιο, για επαναληψη.
Εγώ τρώω σοκολάτα βρε και πολύ μάλιστα :p
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.048
Εγώ τρώω σοκολάτα βρε και πολύ μάλιστα :p
Διορθωσα, δεν τρωω κι εγω συνηθως χωρις σοκολατα, πλην της γαλλικης ταρτας λεμονιου και καζαν ντιμπι.
Λοιπον εγω θα το πω κι ας πεσεις να με φας: παρατα τα Πυρηναια και πηγαινε στο Πορτο.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.148
Likes
20.457
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
γαλλικης ταρτας λεμονιου
Το λεμόνι σε γλυκό είναι θεϊκό!!!! Το κρατάω αυτό για τα αμέσως επόμενα :clap:

Λοιπον εγω θα το πω κι ας πεσεις να με φας: παρατα τα Πυρηναια και πηγαινε στο Πορτο.
Τι είσαι καλέ να σε φάω, σουφλέ σοκολάτας;;; :haha:
Μέσα στη ζέστη;;;; Τη Πορτογαλία για άνοιξη την είχα στο μυαλό μου ή φθινόπωρο. Πυρηναία και πάλι Πυρηναία! Βουνά και δροσούλα!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.048
Εχω παει Πορτο Ιουλη που φορουσαμε το ενα παντελονι πανω στο αλλο, ασε με. Τιποτε δεν ειδα απο το τουρτουρισμα και τη βροχη.
Φθινοπωρο θα θες βαρκα...
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.148
Likes
20.457
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Εχω παει Πορτο Ιουλη που φορουσαμε το ενα παντελονι πανω στο αλλο, ασε με. Τιποτε δεν ειδα απο το τουρτουρισμα και τη βροχη.
Φθινοπωρο θα θες βαρκα...
Θα με κάνεις να ξεχάσω και αυτά που είχα ψάξει προ ετών.....εγώ ξέρω οτι είναι καλά άνοιξη και αρχές φθινοπώρου! Αυτά γράφω στα τεφτέρια μου...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.048
Ελπιζω να μην ειμαστε off topic, αλλα οπου πιανει το Ρευμα του Κολπου τα φθινοπωρα ειναι πολυ υγρα και η ανοιξη προς καλοκαιρι σχετικα ξηρη. Το τελος του καλοκαιριου με ερωτηματικο. Αυτο εχω δει.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.148
Likes
20.457
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Ελπιζω να μην ειμαστε off topic, αλλα οπου πιανει το Ρευμα του Κολπου τα φθινοπωρα ειναι πολυ υγρα και η ανοιξη προς καλοκαιρι σχετικα ξηρη. Το τελος του καλοκαιριου με ερωτηματικο. Αυτο εχω δει.
Τι έχουμε κατσιάσει λίγο την ιστορία του ανθρώπου με τα γλυκά αλλά εκτός θέματος δεν νομίζω οτι είμαστε.
Δεν αμφισβητώ την εμπειρία σου! Δεν έχω πάει ακόμα στη χώρα.....όταν έρθει η ώρα θα το ξαναδώ πάντως :) Τα Πυρηναία δεν αλλάζουν και το ταξίδι δεν θα έχει μόνο βουνά... ;)
 

panagiotis.k

Member
Μηνύματα
205
Likes
725
Τρομερά τα pasteis de Nata. Πριν 4 μέρες γυρίσαμε και ήδη τα ξανά ζήλεψα διαβάζοντας την ιστορία. Οταν βγαίνουν από το ψήσιμο και είναι ζεστά ζεστά είναι το κάτι άλλο! 1.10 με 1.20 τα βρίσκαμε σχεδόν παντού τα 'απλά'. Προφανώς πάντα παίρναμε την 6αδα στο κλασσικό κουτάκι. :haha:
Να πω βέβαια την αμαρτία μου, πιστεύω πως άμα κλείσω τα μάτια και φάω τη γαλατοπιτα της γιαγιάς μου ή ενα pastel δε θα καταλάβω τη διαφορά :haha:(Ναι η γιαγιά κάνει φοβερή γαλατοπιτα :bleh:)

Πολύ ωραία η ιστορία και ήταν ωραίο που γραφόταν και τη διάβαζα όσο ήμουν στο Πόρτο, το οποίο είναι τρομερό!!! Ίσως το προτιμώ από Λισαβόνα που έχει βέβαια άπειρα να δεις! Πρέπει οπωσδήποτε να ξανά πάω για να αποφασίσω. :)
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.322
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Διαβασα ολη την ιστορια και απορουσα που ειναι τα παστελ ντε νατα.
Επιτελους! Μου εφυγε ενα βαρος.
Κυριολεκτικά στο παρά ένα! Μπήκαν στο σακουλάκι και ταξίδεψαν μέχρι το σπίτι. ;)
Edit: Διάβασα τη περιγραφή και μόνο η κανέλα μου έκανε κλικ.....:rolleyes-80:
Δε θυμάμαι κανέλα. Η γέμιση ήταν κάτι σαν κρέμα ζαχαροπλαστικής με πιο σκούρο χρώμα προς το πορτοκαλί και πολύ ωραία γεύση.
Πολύ ωραία η ιστορία και ήταν ωραίο που γραφόταν και τη διάβαζα όσο ήμουν στο Πόρτο, το οποίο είναι τρομερό!!! Ίσως το προτιμώ από Λισαβόνα που έχει βέβαια άπειρα να δεις! Πρέπει οπωσδήποτε να ξανά πάω για να αποφασίσω. :)
Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια και χαίρομαι ιδιαίτερα αν βοήθησα στο ελάχιστο.
Εύχομαι ολόψυχα να ξαναπάς, βασικά όλοι να ξαναπάμε στην υπέροχη αυτή πόλη. ;)
Περιμένουμε και τις δικές σου εμπειρίες με το καλό!
 

apodrasi

Member
Μηνύματα
546
Likes
1.011
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Ινδία-Περού
Δε θυμάμαι κανέλα. Η γέμιση ήταν κάτι σαν κρέμα ζαχαροπλαστικής με πιο σκούρο χρώμα προς το πορτοκαλί και πολύ ωραία γεύση.
Κανέλα και ζάχαρη άχνη σού τα δίνουν χωριστά, σε φακελάκια:)
 

turms

Member
Μηνύματα
2.071
Likes
2.833
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
θα σταματησω να διαβαζω τις ιστοριες σου....
μου φερνουν ενα ειδος καταθλιψης

τοσα μερη που σκοπευα και τελικα δεν πηγα....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.787
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom