Πορτογαλία Bacalhao com batatas. Tην 25η στο Porto!

makisg

Member
Μηνύματα
4.723
Likes
14.824
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
θα σταματησω να διαβαζω τις ιστοριες σου....
μου φερνουν ενα ειδος καταθλιψης


τοσα μερη που σκοπευα και τελικα δεν πηγα....
Αν είναι να σε ακολουθήσουμε θα πρέπει το μισό φόρουμ να ξεγραφεί.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Κανέλα και ζάχαρη άχνη σού τα δίνουν χωριστά, σε φακελάκια:)
Αλήθεια; Κοροϊδο με πιάσανε, τίποτα δε μου έδωσε κανείς. Ήταν όμως απολαυστικά τα άτιμα!
τοσα μερη που σκοπευα και τελικα δεν πηγα....
Όλα μπροστά μας είναι, σου το εύχομαι ολόψυχα.
θα σταματησω να διαβαζω τις ιστοριες σου....
Θα σταματήσω να γράφω γιατί έχω παραγίνει μαϊντανός... :haha:
 

panagiotis.k

Member
Μηνύματα
205
Likes
725
Αλήθεια; Κοροϊδο με πιάσανε, τίποτα δε μου έδωσε κανείς. Ήταν όμως απολαυστικά τα άτιμα!
Κανέλα έχει η κρέμα και από μόνη της. Βάζουν στικ(ς) κανέλας στο μείγμα για να πάρει το άρωμα. ;) Αλλά ισχύει ότι είχαν έξτρα κανέλα και ζάχαρη άχνη για όποιον ήθελε. Εγώ δεν έβαζα ποτέ από πάνω έξτρα γιατί η πολλή κανέλα μου πικριζει. (Πάλι πείνασα!)
 

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
Αν είναι να σε ακολουθήσουμε θα πρέπει το μισό φόρουμ να ξεγραφεί.
βασικα μονο οι ιστοριες του φιλου μου εδω μου το φερνουν αυτο. προφανως γιατι πηγε/ παει σε μερη που για διαφορους λογους ειναι εκτος προγραμματος πλεον για μενα....και για καμια 10ετια ακομα
 

Smaragda53

Member
Μηνύματα
988
Likes
2.082
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ταξίδι-Όνειρο
Πολυνησία
Σ΄ευχαριστούμε για το υπέροχο Πόρτο και τους Pink Floyd. Πως τα καταφέρνεις και βλέπεις τόσα πολλά σε τόσο λίγες μέρες, είναι απορίας άξιον (για μένα που θέλω τουλάχιστον 24 ώρες να ψιλοτριγυρίζω πρώτα για να εγκληματιστώ, με τρώνε βέβαια και τα καφέ to see life goes by)
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Σ΄ευχαριστούμε για το υπέροχο Πόρτο και τους Pink Floyd.
Εγω ευχαριστώ για την ανάγνωση και όσα γράφεις.
Ήταν το ιδεατό σκηνικό, η απόλυτη ομορφιά και η απόλυτη μουσική, δε μπορώ να το περιγράψω με λόγια.
Πως τα καταφέρνεις και βλέπεις τόσα πολλά σε τόσο λίγες μέρες, είναι απορίας άξιον (
Όταν έχεις λίγο χρόνο και δε σου περισσεύει κάνεις το παν στήνοντας ένα πρόγραμμα για να δεις ότι περισσότερο γίνεται, πάντα με τον ανάλογο ρυθμό όμως και χωρίς σκότωμα. Αυτό είναι το πιστεύω μου. :)
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Επίλογος – συμπεράσματα


Μετά κόπων και χωρίς άλλων βασάνων μπήκα στο σπίτι στις 22:30 ώρα Ελλάδος, σε μια μέρα που μ’ αυτά και μ’ εκείνα μου φάνηκε ότι διήρκησε το διπλάσιο. Ήταν και το ταξίδι τέτοιο, μια ταλαιπωρία.

map3.jpg


1. Οι δυόμισι περίπου μέρες που περάσαμε στο Πόρτο θεωρούνται αρκετά ικανοποιητικό διάστημα για να δει και να κάνει αρκετά κάποιος στη πόλη. Νομίζω ήταν τόσο όσο, αν και ποτέ δε λες όχι στο παραπάνω.

2. Ήμασταν τυχεροί σχετικά με τις καιρικές συνθήκες που βρήκαμε στη πόλη, σε μια χώρα που έτσι κι αλλιώς δε φημίζεται για το βαρύ χειμώνα της. Ο ανοιξιάτικος καιρός σε συνδυασμό με την αλλαγή της ώρας μας επέτρεψαν να κάνουμε το καλύτερο δυνατό.

3. Μπορεί να μην είδαμε μουσεία ή άλλα αξιοθέατα (με μεγάλο απωθημένο η βιβλιοθήκη), πιστεύω όμως ότι καλυφθήκαμε αρκετά από την επίσκεψη στο Πόρτο, με κάποιες λίγες εκκρεμότητες όπως πάντα. Είναι βέβαια και το δύσκολο της υπόθεσης στη θέση που βρίσκεται, με τη πρόσβαση να είναι περίπλοκη, ωστόσο είναι δεδομένο ότι θα ξαναβρεθώ εκεί.

4. Δεν αντιμετωπίσαμε κανένα πρόβλημα όσον αφορά τη μετακίνηση εντός πόλεως. Για κάποιο ανεξήγητο λόγο μου φάνηκαν όλα πολύ οικεία κι εύκολα, λες και είχα ξαναπάει.

5. Περιττό να μιλήσω βέβαια για την ασφάλεια. Το μόνο ενοχλητικό σε σημείο αηδίας ήταν η αλόγιστη πώληση ναρκωτικών ακόμα και στα πιο κεντρικά σημεία, κάτω από το βλέμμα μάλιστα της αστυνομίας. Κακή εικόνα.

6. Οι συμπεριφορά επαγγελματιών και μη ήταν άψογη, με τους ανθρώπους να έχουν δώσει αρκετή βαρύτητα στο γεγονός ότι δραστηριοποιούνται σ’ ένα μέρος που έχει πολλά πάρε δώσε με τον τουρισμό και στηρίζει πολλά σ’ αυτόν.

7. Ομοίως καλά λόγια έχω να πω γενικά για τους πορτογάλους, τους οποίους βρήκα αρκετά όμοιους μ’ εμάς, σε εμφάνιση αλλά και κινήσεις και συμπεριφορές, κάτι που μπορεί βέβαια να είναι ιδέα μου. Σε ένα φανταστικό σενάριο που θα είχα τη δυνατότητα του «mute» σε ορισμένα σημεία της εκδρομής βλέποντας μόνο την εικόνα, δε θα τους ξεχώριζα από Έλληνες.

8. Για το φαγητό είπα -παραδόξως- αρκετά πράγματα και μέσα στην ίδια την ιστορία, εν ολίγοις όμως η Πορτογαλία αποτελεί αρκετά καλό γαστρονομικό προορισμό, με γεύσεις πολύ κοντά στις δικές μας. Μη το φοβάστε και δοκιμάστε ότι τραβάει η όρεξη σας.

9. Στο προκείμενο και τον οικονομικό απολογισμό, αν βγάλουμε έξω το κόστος του εισιτηρίου που παίζει ανάλογα και με το τι αεροπορικές επιλέγει καθένας, τολμώ να πω πως η χώρα μου φάνηκε φθηνότερη από την Ελλάδα σε ποσοστό 10%-30%. Φαγητά, ποτά, μετακινήσεις και τα σχετικά σε πολύ προσιτές τιμές, αποτελώντας μια ακόμα καλή αφορμή στο να επιλέξει κανείς το ταξίδι ως εκεί.

10.Εν κατακλείδι, η πρώτη φορά στη Πορτογαλία υπερέβη τις προσδοκίες μου, κάνοντας με να αγαπήσω τη πόλη του Πόρτο θέλοντας σίγουρα να περάσω ξανά από κει στο μέλλον, καθώς επίσης μου άνοιξε τη περιέργεια για επίσκεψη σε αρκετά ακόμα σημεία της χώρας.



Ραντεβού στην επόμενη ιστορία, Ιβηρική ή όχι.

Ραντεβού πάντα ψηλά πάνω απ’ τα σύννεφα!

cover_fin.jpg
 
Last edited:

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.057
Likes
1.606
Μάλλον έκανες καλή αξιοποίηση του χρόνου σου, για 2,5 ημέρες. Εγώ από την άλλη είμαι εμμονικός, θα έκλεινα για περισσότερες (δεν είναι και δίπλα, ούτε και ο πιο φθηνός προορισμός στα ναύλα), για να πάρω και μια γεύση Ατλαντικού (Φοζ ή Ματοζίνιος) στο Πόρτο και για εκδρομή σε Μπράγκα-Γκιμαράες. Αυτό με τα ναρκωτικά που περιγράφεις υπήρχε και στο κέντρο της Λισαβόνας, όχι βέβαια σε αυτόν τον βαθμό. Τα pastéis de nata πολύ νόστιμα (αν και ακριβά 1,10€ το ένα), ανυπομονώ να ξαναφάω, όπως και να δοκιμάσω φρανσεζίνια. Και επειδή το Πόρτο επίκειται ως προορισμός, δεν είδα τις φωτογραφίες της ιστορίας σου για να μην χάσω την αίσθηση της πρώτης φοράς όταν δω τα μέρη από κοντά (πέρα βέβαια από κάποιες χαρακτηριστικές φωτογραφίες που δεν μπορείς να αποφύγεις όταν ψάχνεις πληροφορίες και μαρτυρούν τις καλύτερες εικόνες - καημό το έχω να πάω κάπου χωρίς να έχω δει φωτογραφία πιο πριν).
Και στα επόμενα σου εύχομαι! Εξάλλου έχεις ήδη επιβεβαιώσει το ραντεβού!
 
Last edited:
D

Delmem38110

Guest
Αυτό με τα ναρκωτικά που περιγράφεις υπήρχε και στο κέντρο της Λισαβόνας, όχι βέβαια σε αυτόν τον βαθμό.
Δεν μπορείς να φανταστείς τι γίνετε με τα ναρκωτικά τώρα στη Λισαβώνα. κάθεσαι για καφέ και περνάνε, περπατάς και ρωτάνε, ειναι παντού. Ζούμε ανάμεσα τους.
και τα περισσότερα ειναι φόλα. 🤣🤣🤣
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Μάλλον έκανες καλή αξιοποίηση του χρόνου σου, για 2,5 ημέρες. Εγώ από την άλλη είμαι εμμονικός, θα έκλεινα για περισσότερες (δεν είναι και δίπλα, ούτε και ο πιο φθηνός προορισμός στα ναύλα), για να πάρω και μια γεύση Ατλαντικού (Φοζ ή Ματοζίνιος) στο Πόρτο και για εκδρομή σε Μπράγκα-Γκιμαράες. Αυτό με τα ναρκωτικά που περιγράφεις υπήρχε και στο κέντρο της Λισαβόνας, όχι βέβαια σε αυτόν τον βαθμό. Τα pastéis de nata πολύ νόστιμα (αν και ακριβά 1,10€ το ένα), ανυπομονώ να ξαναφάω, όπως και να δοκιμάσω φρανσεζίνια. Και επειδή το Πόρτο επίκειται ως προορισμός, δεν είδα τις φωτογραφίες της ιστορίας σου για να μην χάσω την αίσθηση της πρώτης φοράς όταν δω τα μέρη από κοντά (πέρα βέβαια από κάποιες χαρακτηριστικές φωτογραφίες που δεν μπορείς να αποφύγεις όταν ψάχνεις πληροφορίες και μαρτυρούν τις καλύτερες εικόνες - καημό το έχω να πάω κάπου χωρίς να έχω δει φωτογραφία πιο πριν).
Και στα επόμενα σου εύχομαι! Εξάλλου έχεις ήδη επιβεβαιώσει το ραντεβού!
Σ' ευχαριστώ για τα σχόλια και την ανάγνωση της ιστορίας!
Πίστεψε με όσες φωτογραφίες και να δεις πριν πας η αίσθηση του Πόρτο είναι αξεπέραστη. Γεγονός είναι πάντως πως ούτε εγώ είχα δει πολλές, ή τουλάχιστον δε τις συγκράτησα.
Πολύ λογικό το σκεπτικό σου με τις τριγύρω εκδρομές, όμως οι παραπάνω μέρες σπάνια υπάρχουν διαθέσιμες σε εποχές εκτός καλοκαιριού.
Η κατάσταση με τα ναρκωτικά είναι απλά θλιβερή και ενοχλητική, κάθε λίγο και λιγάκι, τι να πει κανείς...
Καλά ταξίδια να έχουμε εύχομαι κι εγώ με τη σειρά μου!
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.085
Likes
1.953
Αχαχα κλαίω !! Είμαι σίγουρη όμως ότι στους 365 τρόπους μαγειρέματος ούτε μια μέρα δε περιλαμβάνει σκορδαλιά!!
Επειδη διαβασα την ιστορια προσφατα παρολο που δεν θα πηγαινα Πορτο και ειδα και τα σχολια περι παραλλαγων του μπακαλιαρου εχω να πω....
ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΤΩΡΑ σε εστιατοριο στη Σιντρα μπακαλιαροκροκετα ΜΕ ΣΥΝΟΔΕΥΤΙΚΟ ΣΚΟΡΔΑΛΙΑ! :haha: :haha:
Μη σας ξεγελαει η οψη ειναι οντως σα τη δικη μας σκορδαλια σε γευση
20220502_192938.jpg
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.446
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom