Πορτογαλία Bacalhao com batatas. Tην 25η στο Porto!

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.323
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Κυριακή του Hangover



Περασμένες δώδεκα, σχεδόν μία το μεσημέρι ξαναβγήκαμε στο δρόμο με τον καιρό να είναι θαυμάσιος και τον ήλιο να καίει:

DSC_4414.JPG


Δε περιμέναμε βέβαια τίποτα καλύτερο -πάλι καλά να λέμε- έτσι όπως εξελίχθηκε η προηγούμενη βραδιά. Περπατήσαμε κάνοντας ένα μικρό κύκλο γύρω από τη santa Catarina στα αξιοθέατα της προηγούμενης όπως τη Santo Ildefonso

DSC_4421.JPG


Βγάζοντας και μερικές από τις καλύτερες φωτογραφίες της εκδρομής, παρόλη τη ζάλη μας:

DSC_4424.JPG


Ακολούθως κατευθυνθήκαμε μέσα από τα άδεια στενάκια εκείνη την ώρα, προς το πολύ κεντρικό σταθμό Trindade από τον οποίο περνάνε όλες οι γραμμές, αρχικα για να δούμε τι παίζει με τη μετακίνηση προς το αεροδρόμιο προετοιμάζοντας την επόμενη μέρα, καθώς επίσης και για να αλλάξουμε περιοχή:

DSC_4434b.JPG


Όντως λίγες στάσεις και 15 λεπτά μετά φτάναμε στο σταθμό Campanha και τη περιοχή της Noeda, ιδέα του Νίκου προκειμένου να δοκιμάσουμε τη τοπική κουζίνα:

DSC_4435.JPG


Αφήσαμε πίσω μας το κτήριο του σταθμού και πήγαμε για δύο καφεδάκια στα γρήγορα, μιας και τα είχαμε ανάγκη:

DSC_4440.JPG


Περισσότερη και απόλυτη ανάγκη όμως είχαμε το διασημότερο όλων έδεσμα της Πορτογαλικής κουζίνας που ακούει στο όνομα francesinha, γνωστό εκτός των άλλων για τις αντί-hangover του ιδιότητες. Έτσι πιάσαμε ένα τραπέζι στο εστιατόριο που μου γυάλισε περισσότερο, παραγγείλαμε 2 παγωμένες (μη ξεχνιόμαστε) και περιμέναμε καρτερικά να σερβιριστούμε:

DSC_4443b (1)b.jpg


Δεν έχω και πολλά λόγια για να περιγράψω αυτή την αποθέωση χοληστερίνης, στην απλή της μάλιστα εκδοχή χωρίς αυγό, ωστόσο έχω να πω ότι πρέπει οπωσδήποτε να το δοκιμάσετε όταν βρεθείτε στη Πορτογαλία. Ίσως σε αρκετούς κάτσει λίγο βαρύ, ευτυχώς σε μένα δε συνέβη κάτι τέτοιο, κατασπαράζοντας το με συνοπτικές διαδικασίες:

DSC_4443b (3).jpg


(συνταγή francesinha: wetravelportugal.com/francesinha-sandwich)

Φύγαμε από τη περιοχή και τα εστιατόρια απολύτως ευχαριστημένοι, παίρνοντας πακέτο και δύο νεράκια που ήταν δεδομένο ότι θα χρειαστούμε:

DSC_4444.JPG


Κατεβήκαμε και πάλι στον κεντρικό σταθμό Trindade, κατηφορίζοντας από τα γνωστά στενάκια του ιστορικού κέντρου:

DSC_4455b.JPG


Σταματώντας και στην das Flores για ψώνια και σουβενίρ, από ένα κατάστημα που μας άρεσε:

DSC_4459.JPG


Το ανοιξιάτικο μεσημέρι της Κυριακής ήταν απολαυστικό, με τη θερμοκρασία πάνω από 20 βαθμούς, κάτι που έδωσε σε πολύ κόσμο αφορμή για βόλτα, με τα καλοκαιρινά να κάνουν την εμφάνιση τους:

DSC_4467.JPG


Πήραμε 2 μπυρίτσες στο χέρι μπαίνοντας στη R. de Ferreira Borges, φωτογενέστατο και κατηφορικό μεταξύ άλλων δρόμο του ιστορικού κέντρου,

DSC_4469.JPG

DSC_4474.JPG


kαι καθίσαμε να τις πιούμε παρέα με αρκετό ακόμη κόσμο στα γρασίδια του άρκου Infante Dom Henrique βλέποντας και το ομώνυμο άγαλμα:

DSC_4482.JPG


Απέναντι βρίσκεται ακόμα ένα αξιοθέατο της λίστας, το Palácio da Bolsa, κτήριο του 19ου αιώνα:

DSC_4485.JPG


Ήταν ώρα να μείνουμε κι εμείς με τα κοντομάνικα (και τι κοντομάνικα) μιας και είχαμε ζεσταθεί αρκετά από τον ήλιο του μεσημεριού:

DSC_4491c.jpg


Μόλις λίγα μέτρα μας χώριζαν από το ποτάμι, έτσι προσπερνώντας λίγο βιαστικά την εκκλησία «Monumento de São Francisco», βρεθήκαμε και πάλι να χαζεύουμε την υπέροχη θέα:

DSC_4495.JPG

DSC_4501.JPG


Όπως είναι λογικό, στα καταστήματα επικρατούσε το αδιαχώρητο για ακόμα μία μέρα, πόσο μάλλον για τη συγκεκριμένη που είχε όλες τις προϋποθέσεις:

DSC_4502.JPG


Κατεβήκαμε ως τα πλαϊνά της όχθης του Douro:

DSC_4504.JPG

DSC_4513.JPG


Κάνοντας την απαραίτητη στάση στο αναψυκτήριο για ανεφοδιασμό, μιας και είχαμε στεγνώσει:

DSC_4516.JPG


Στη περιοχή βρίσκεται το εξαιρετικό χάλκινο γλυπτό «Alminhas da Ponte» με το σημαντικό ιστορικό συμβολισμό του:

DSC_4520.JPG


Το γλυπτό ουσιαστικά αποτίει φόρο τιμής στην τραγωδία της «Γέφυρας των Βαρκών» που συνέβη εκεί το 1809, όταν κατά τη διάρκεια της Γαλλικής εισβολής η γέφυρα που βρίσκονταν στο σημείο στηριγμένη σε βάρκες, δεν άντεξε τη πίεση παρασέρνοντας στο θάνατο μεγάλο αριθμό ντόπιων.

Περάσαμε γι’ ακόμη μία φορά τη γέφυρα Luís I, με την ηλιοφάνεια να μου δίνει την ευκαιρία για αρκετές ακόμη λήψεις, λες και τις στερήθηκα τη προηγούμενη,

DSC_4529.JPG

DSC_4531.JPG


πιάνοντας ένα πεζούλι στην εξέδρα σχεδόν στο ύψος του ποταμού, για να πιούμε τη μπύρα μας. Ειλικρινά δε μπορούσα να σταματήσω να φωτογραφίζω την όμορφη πόλη:

DSC_4539.JPG

DSC_4548.JPG


Τα καραβάκια πηγαινοέρχονταν με κόσμο που βρήκε την ευκαιρία να κάνει σε ιδανικές συνθήκες τη μίνι κρουαζιέρα στις γέφυρες της πόλης:

DSC_4551.JPG


Συνεχίσαμε στην απέναντι πλευρά του δρόμου, βλέποντας εκτός των άλλων και τα πρώτα οινοποιεία, μιας και βρίσκονται μαζεμένα στη συγκεκριμένη μεριά της πόλης, όπως και αρκετά καφέ που επιδίδονται σε γευσιγνωσία:

DSC_4553.JPG

DSC_4554.JPG


Έτσι προχωρήσαμε ως το τέλος της λεωφόρου de Ramos Pinto, βλέποντας και το τέλος της γραμμής του τελεφερίκ:

DSC_4555.JPG

DSC_4564.JPG

DSC_4568.JPG

  • Έχουμε χρόνο έτσι; Ε, ας πάμε και μια βόλτα στην Ιρλανδική εδώ απέναντι, κρίμα είναι…
DSC_4569.JPG


Όχι που δε θα πηγαίναμε. Σιγά μη χάναμε την ευκαιρία να πιούμε μπύρα από τέτοιο ωραίο μπαλκόνι.

DSC_4574.JPG


Ο χρόνος όμως κυλούσε και δεν ήταν με το μέρος μας…
 
Last edited:

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.323
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Στα οινοποιεία του Πόρτο



Ωραία η λιακάδα. Ωραίες και οι μπυρίτσες στη λιακάδα. Ωραίo το Πόρτο, ωραίες οι εκδρομές, ωραίο και το άκυρο που ρίξαμε τελικά για βόλτα στη παραλία. Δε πειράζει, θα δούμε Ατλαντικό άλλη φορά, από την άλλη μεριά ακόμη καλύτερα.

Τι δεν είναι ωραίο; Η ώρα που περνάει τάχιστα.
  • Σήκω, είναι έξι παρά, πρέπει να προλάβουμε τα οινοποιεία, ρεζίλι θα γίνουμε αν δε πάμε!
Κάπου εκεί ήρθε και η διαπίστωση ότι όλα κλείνουν στις έξι ημέρα Κυριακή, φτάνοντας στο σημείο όντως να μη δούμε τίποτα, γεγονός τραγικό από μόνο του. Ευτυχώς όπως λέει ο λαός «ρωτώντας πας στη πόλη», οπότε μετά από υπόδειξη του μπαρμαν αφήσαμε πίσω μας το πολύβουο κομμάτι και πήραμε το δρόμο για το «Graham’s» επάνω στο λόφο:

DSC_4576.JPG

DSC_4578.JPG


Η αντίθεση μέσα σε λίγα μέτρα είναι τεράστια, μιας και από το σημείο εκείνο κι έπειτα ελάχιστα οχήματα κυκλοφορούν στους πλακόστρωτους δρόμους της περιοχής και η σχετική βαβούρα της υπόλοιπης πόλης αντικαθίσταται με την ησυχία:

DSC_4581.JPG


Όπως μας είχαν πει, βρήκαμε το οινοποιείο ανοικτό κι επισκέψιμο, έτσι ανεβήκαμε τα σκαλιά του και προσπεράσαμε την αυλή με την εντυπωσιακή θέα του χωρίς δισταγμό:

DSC_4584.JPG

DSC_4587.JPG


Δεν επιθυμούσαμε να ακολουθήσουμε κάποιο tour, παρά μόνο να περιηγηθούμε στους επιτρεπόμενους χώρους και να δοκιμάσουμε τα αποστάγματα. Για το λόγο αυτό κάναμε ένα πρώτο μικρό γύρο ξεκινώντας από το κατάστημα, βλέποντας παράλληλα τις γυάλινες προθήκες με τα μουσειακού τύπου αντικείμενα αλλά και τα εκλεκτά κρασιά τύπου πορτ, αρκετά εκ των οποίων ξέφευγαν σε παλαίωση και τιμές:

DSC_4594b.JPG


Ο χώρος του Graham’s μου έκανε ιδιαίτερη έκπληξη όντας καλαίσθητος και πολύ προσεγμένος, παρόλο που προορίζεται για αμιγώς τουριστική χρήση:

DSC_4595.JPG


Ακόμα και το δωμάτιο γευσιγνωσίας στο οποίο εν τέλει καθίσαμε μου προκάλεσε θετικότατη εντύπωση:

DSC_4598.JPG


Μια παρέα που απολάμβανε ένα μπουκάλι πεπαλαιωμένου πορτ είχε προλάβει βέβαια να πιάσει το καλύτερο (για ευνόητους λόγους) τραπέζι του χώρου:

DSC_4603.JPG


Εμείς μελετήσαμε το κατάλογο καθισμένοι δίπλα σε μια γυάλινη προθήκη με ένα συνομήλικο απόσταγμα, αρκετά μεγάλου κόστους πλέον. Σα το παλιό καλό κρασί είμαστε φίλε, είπα αλλά ούτε κι εγώ ο ίδιος δε το πίστεψα:

DSC_4604.JPG


Μέχρι να έρθει η παραγγελία πήγα να ρίξω μια ματιά στα μεγάλα δρύινα βαρέλια που παλαιώνεται ο εξαιρετικής ποιότητας οίνος:

DSC_4604b (3).jpg


Δοκιμάσαμε αρχικά ένα κόκκινο τύπου Tawny δεκαετούς ωρίμανσης & ελεγχόμενης οξείδωσης, με το χαρακτηριστικό ωραίο βαθύ χρώμα και τη φρουτώδη γεύση του, αρκετά γλυκό όμως οφείλω να ομολογήσω κι αφού το ήπιαμε και ξεπλύναμε ένα λευκό τριετούς ωρίμανσης, γλυκό και αυτό που δε με ενθουσίασε:

DSC_4604b (5)b.jpg


Γενικότερα δεν είμαι του γλυκού οίνου οπότε χάρηκα την εμπειρία, την δοκιμή 1-2 ποικιλιών αλλά ως εκεί, νομίζω δεν ήμουν για παραπάνω.

Ευχαριστημένοι από το γεγονός ότι τελικά προλάβαμε να το δούμε και αυτό αποχωρήσαμε γύρω στις 7, περνώντας και πάλι μέσα από το πολύ όμορφο κατάστημα, την ίδια ώρα που το τελευταίο γκρουπ έκανε μαθήματα γευσιγνωσίας:

DSC_4610.JPG

DSC_4611.JPG


Το γεγονός δε ότι στο Πόρτο συναντάς αμπέλια εντός αστικού ιστού με ενθουσίασε, καθώς ήταν κάτι που ούτε γνώριζα, ούτε περίμενα να δω:

DSC_4612.JPG


Αφήσαμε πίσω μας το πολύ ωραίο κτήριο και κατηφορίσαμε και πάλι προς το ποτάμι βολτάροντας και λίγο στην όμορφη περιοχή:

DSC_4615.JPG

DSC_4618.JPG


Έχω γίνει κουραστικός το ξέρω, αλλά τι να πω γι’ αυτή τη θέα που δε τη βαρέθηκα στιγμή;

DSC_4625.JPG


Ένα μίνι Κυριακάτικο παρτυ σε κάποιο από τα μαγαζιά της παραλιακής με πορτογαλικά χιτ και κόσμο να χορεύει μας τράβηξε αμέσως, πίνοντας μια μπύρα στο μπαρ με τα χοιρομέρια (!) να κρέμονται πάνω απ’ το κεφάλι μας. Άλλο πάλι και τούτο:

DSC_4630.JPG


Ξαναβγήκαμε στη παραλιακή σχεδόν σούρουπο, προς αναζήτηση και φαγητού εκτός των άλλων. Σίγουρα όχι γλυκού, κάτι που βρίσκει κανείς σε αφθονία:

DSC_4633.JPG

DSC_4638.JPG


Οι εικόνες δίπλα στο ποτάμι ήταν για άλλη μια στιγμή μοναδικές,

DSC_4647.JPG


τη στιγμή μάλιστα που το μετρό περνάει κάτω από το Mosteiro da Serra do Pilar:

DSC_4659.JPG

DSC_4663.JPG


Σ΄ αυτό το μαγαζάκι παίζει να έχει Bifana, πρέπει να τη φάμε, πάω να ρωτήσω, μου αποκρίθηκε ο Νίκος περνώντας απέναντι:

DSC_4672.JPG


Έρχομαι κι εγώ φίλε να πάρω και μπυρίτσες, τα παλικάρια εδώ ροκάρουν ασύστολα θα κάτσουμε, απάντησα χωρίς δεύτερη σκέψη:

DSC_4676.JPG


Όντως λίγα λεπτά μετά σερβιρίστηκε ακόμα μια ονείρωξη της Πορτογαλικής κουζίνας, αυτή που ακούει στο όνομα Bifana. Όσο απλή φαίνεται, τόσο γευστική είναι, θυμίζοντας μου γεύση χοιρινής τηγανιάς με κόκκινο πιπέρι που τρώμε στο σπίτι. Εκεί κρύβεται βέβαια και το μυστικό της, στο μαρινάρισμα και τις ποικιλίες πιπεριών αλλά και το πολύ μαλακό ψωμάκι:

DSC_4683.JPG


(συνταγή για bifana: Bifana - Traditional Portuguese Bifana Recipe)

Φάγαμε με ιδιαίτερη ευχαρίστηση πίνοντας τις μπύρες μας, παίρνοντας άλλες δύο πριν συνεχίσουμε στο απέναντι πεζοδρόμιο :

DSC_4683b.jpg


Ήταν η ώρα που περνούσε η πομπή, μια πορεία με τυμπανιστές ακολουθούμενη από αρκετό κόσμο που δε μπόρεσα να καταλάβω καθόλου τι ρόλο έπαιζε:

DSC_4685.JPG


Ακόμα μια ωραία εικόνα στην εκδρομή, που άλλαξε προς στιγμήν μόνο τις ηχητικές ισορροπίες…

DSC_4686.JPG


Εξάλλου είχε σχεδόν νυχτώσει...
 
Last edited:

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.323
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Τελευταίο βράδυ στην όμορφη πόλη



Είχαμε δει πολλά. Δύο μέρες στη πόλη έχοντας γεμίσει ποιότητα. Δύο μέρες στην όμορφη πόλη. Δεν ήξερα τι άλλο θα μπορούσα να περιμένω ή να ζητήσω, μιας και όλα ήταν αρμονικά και άψογα προσδίδοντας στις στιγμές μεγάλη ταξιδιωτική χαρά.

Αυτά σκεφτόμουν όσο έπινα τη μπύρα μου χαζεύοντας τα φώτα πάνω στα νερά του ποταμού, όταν άκουσα ξαφνικά από την υπέροχη διμελή μπάντα :

So, so you think you can tell
Heaven from hell?
Blue skies from pain?
Can you tell a green field
From a cold steel rail?
A smile from a veil?
Do you think you can tell?

DSC_4698.JPG


Να τι ήταν τελικά αυτό που έλειπε κι έδωσε το κάτι παραπάνω. Να πως ένα κομμάτι σου απογειώνει περισσότερο τη μαγική νύχτα. Παραγγελία να το είχα κάνει δε θα μπορούσε να βγει καλύτερα, πόσο μάλλον τώρα που έγινε τυχαία, με τους ήχους των Pink Floyd να δίνουν το καλύτερο θέμα στο νυχτερινό σκηνικό. Τριγύρω μας κόσμος που απλά είχε αφεθεί κι αυτός στην μοναδικότητα της στιγμής, μαζί μ’ αυτούς που ψάρευαν στο Douro:

DSC_4703.JPG


Η μπάντα συνέχισε απτόητη για λίγο ακόμη. Ίδιο θέμα, ίδιο συγκρότημα:

Hello? Hello.Hello.Hello.

Is there anybody in there?
Just nod if you can hear me
Is there anyone home?



Με λίγα tips, ένα μεγάλο ευχαριστώ κι ένα ακόμα μεγαλύτερο χαμόγελο ευτυχίας ευχαριστήσαμε τους μουσικούς που έκαναν τις στιγμές αλησμόνητες, παίρνοντας το δρόμο της επιστροφής από τη κάτω πλευρά της γέφυρας αυτή τη φορά:


DSC_4715.JPG

DSC_4724.JPG


Κατευθυνθήκαμε παράλληλα σχεδόν του ποταμιού, μέσω της Ribeira Negra προκειμένου να περάσουμε το τούνελ και να δούμε τη τοιχογραφία από πλακάκια. Τι άλλο;

DSC_4728.JPG

DSC_4729.JPG


Για το καλό μας αντισταθήκαμε στο πειρασμό να μπούμε στο Wine box ή στην Ιρλανδική μιας και ο χρόνος ήταν λιγοστός, προχωρώντας προς το κέντρο, βλέποντας τις τελευταίες εικόνες από το ποτάμι:

DSC_4734.JPG

DSC_4735.JPG


Ανεβαίνοντας τα ανηφορικά δρομάκια της πόλης, γύρω από το πεζόδρομο και την εκκλησία Santo Ildefonso:

DSC_4750.JPG

DSC_4755.JPG


Το πάθημα της προηγουμένης μας είχε γίνει μάθημα βεβαίως, εξάλλου ήταν και Κυριακή βράδυ με ότι σημαίνει αυτό σε κάθε πόλη της Ευρώπης, αλλά υπήρχε και πρωινό ξύπνημα.

Έτσι σχεδόν άμεσα, στις 21:30 ήμασταν πάλι στο δρόμο, περνώντας από την αγαπημένη και γνωστή διαδρομή, με τη κίνηση να είναι κατά πολύ λιγότερη απ’ ότι τις δύο προηγούμενες ημέρες όπως ήταν λογικό:

DSC_4759b (2).jpg


Φάγαμε μια ψυχρολουσία βλέποντας αρχικά κλειστό το Bar to be wild, ωστόσο απτόητοι κατευθυνθήκαμε στην Ιρλανδική Bonaparte Downtown που είχα σταμπάρει από το πρώτο κιόλας βράδυ:

DSC_4759b (3).jpg


Ο χώρος ήταν πολύ ζεστός και όμορφος, όπως οφείλει να είναι κάθε τέτοιο μέρος, με τον μπάρμαν πολύ ομιλητικό και ευδιάθετο, προερχόμενο μάλιστα από το Rio De Janeiro. «Λες να είναι σημάδι αυτό φίλε;» αναρωτηθήκαμε και οι δύο φωναχτά, όταν τσουγκρίσαμε τα ποτήρια μας. Πιστεύουμε στα σημάδια, μας έχουν τύχει πολλά σε ανάλογες εκδρομές:

DSC_4759b (4).jpg


Ήπιαμε τις ΙΡΑ και τις Lager μας συνοδεύοντας με ελαφρύ φαγητό γιατί έκοψε ξαφνικά, κάνοντας ακόμα περισσότερα σχέδια για το μέλλον:

DSC_4759b (6)b.jpg


Μια μπύρα ακόμα χωρούσε οπωσδήποτε παρόλο που δεν είχαμε και πολλές επιλογές, έτσι χωθήκαμε στο πρώτο μπαράκι που βρήκαμε διαθέσιμο, με live μουσική παρακαλώ με κιθάρες, εννοείται χωρίς να καταλαβαίνουμε λέξη. Ας είναι:

DSC_4759b (9)b.jpg


  • Δηλαδή θα πάμε από τις 12:30 για ύπνο, αμαρτία δεν είναι;
  • Αφού βλέπεις τι γίνεται, σχεδόν ερημιά. Τι έχεις κατά νου;
  • Θ’ ανοίξω το google και θα ψαχτώ, δε μπορεί, ολόκληρο Πόρτο
Και το άνοιξα. Ήθελα κάτι ακόμα, δε μπορούσα να το δεχτώ, έτσι ξεκίνησα να καθοδηγώ στην διαδρομή που μας όριζε ο ηλεκτρονικός ρουφιάνος, περνώντας από το κεντρικό σταθμό Sao Bento αλλά και για ακόμα μια φορά την ίδια μέρα από τον έρημο πλέον δρόμο της Santo Ildefonso:

DSC_4759b (10).jpg


Όταν ο χάρτης μας οδήγησε σε ένα πολύ μικρό στενό με σκάλες και θέα την από πάνω πλευρά του σταθμού άρχισα να αμφιβάλλω, κάτι όμως που αναίρεσα γρήγορα μιας και είδα κόσμο να πηγαινοέρχεται:

DSC_4759b (14)b.jpg


Μα τι μαγαζί ήταν αυτό πάλι; Μια οικοδομή σχεδόν γιαπί, ένας τσεκαδόρος στη πόρτα και μουσικές ν’ ακούγονται από το βάθος. Εννοείται πως μπήκαμε χωρίς δισταγμό, γι’ αυτές άλλωστε τις εμπειρίες ζούμε:

DSC_4759b (15).jpg


Περάσαμε στον όμορφα μπορώ να πω διακοσμημένο χώρο του Ferro και πήραμε δύο μπυρίτσες από το μπαρ, ανεβαίνοντας και μια βόλτα στη ταράτσα και τον ανοικτό του χώρο, προτού καταλήξουμε σε ένα από τα δωμάτια όπου ένας dj το έσπαγε:

DSC_4759b (17).jpg

DSC_4759b (18).jpg


(Δεύτερη μέρα σερί σε club παίζει να είχα να πάω από τη 5ήμερη στο μεταξύ)

Η εντυπωσιακή ξανθιά που μου έπιασε τη συζήτηση πήρε πόδι με συνοπτικές διαδικασίες, πάνω που πήγα να σκεφτώ «ρε λες;». Φτάνει σ’ αυτή τη Πορτογαλία με τα ναρκωτικά, δε θέλω. Αρκούν οι παγωμένες μπύρες της βραδιάς:

DSC_4759b (20).jpg


Γεμάτοι πλέον και απόλυτα ικανοποιημένοι από τη βραδιά και την εκδρομή γενικότερα, κατηφορίσαμε το πεζόδρομο κινούμενοι προς το διαμέρισμα μας λίγο πριν τις τρεις.

DSC_4759b (21).jpg


Όπως έπρεπε...
 
Last edited:

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.154
Likes
20.468
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Νομίζω ότι το Πόρτο είναι από τις πόλεις που θα μου αρέσει πολύ! Και αυτό το λέω 8 χρόνια τώρα....αλλά!
Πολύ όμορφη ιστορία και τσίμπησα και τα tips μου :)
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.323
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Νομίζω ότι το Πόρτο είναι από τις πόλεις που θα μου αρέσει πολύ!
Πραγματικά θα δυσκολευόμουν να βρω το λόγο να μην αρέσει σε κάποιον... :)
Ήταν η πρώτη μου εισαγωγή στη Πορτογαλία, ελπίζοντας να έρθουν κι άλλες, γιατί όχι που να συμπεριλαμβάνουν και το Πόρτο. Ελπίζω τώρα που δείχνουν όλα λίγο περισσότερο εφικτά να το καταφέρεις.
Σ' ευχαριστώ θερμά για τα λόγια σου, ακόμα μια φορά!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.323
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Καλά ήταν, γιατί φεύγουμε;



Ήρθε και η τελευταία μέρα, η δύσκολη, αυτή της επιστροφής στην Ελλάδα. Με σχεδόν κοινή ώρα πτήσης παρόλο που πηγαίναμε σε διαφορετικούς προορισμούς, θα ξεκινούσαμε μαζί για το αεροδρόμιο, αρχίζοντας τη μέρα αρκετά νωρίς για να έχουμε άπλα χρόνου.
Διαλέξαμε το κλασσικό φούρνο με τα τρομερά του φαγώσιμα, επιβεβαιώνοντας το αληθές της χωμάτινης γεύσης του καφέ, λες και δε μας έφτανε μια φορά:

IMG_20220328_090034b.jpg


Φρόντισα βέβαια να ψωνίσω και μερικές προμήθειες μιας και είχα πολλές ώρες μπροστά μου μέχρι να φτάσω σπίτι, όπως και μερικά παραδοσιακά Πορτογαλικά γλυκάκια «Pastel de nata», με μια θαυμάσια κρέμα ζαχαροπλαστικής, που άπαντες πρέπει να δοκιμάσετε όταν βρεθείτε στη χώρα.

IMG_20220328_090034c.jpg


(συνταγή & παρουσίαση: www.daringgourmet.com/pasteis-de-nata-portuguese-custard-tarts )

Προχωρήσαμε κατόπιν σχεδόν όλο το πεζόδρομο, περνώντας για μια ακόμη φορά από τη Capela das Almas

IMG_20220328_091641.jpg


Στην ευχάριστη διαδρομή προς το κεντρικό σταθμό Trindade θα συναντήσετε και αρκετά παραδοσιακά παντοπωλεία με τα γνωστά προϊόντα της χώρας, που ακόμα μετανιώνω γιατί δε μπήκα να ψωνίσω…

IMG_20220328_092207b.jpg


Εκδώσαμε τα εισιτήρια μας κόστους 3,40€

ticket.jpg


και χωρίς καθυστέρηση αναχωρήσαμε με τη μωβ γραμμή, φτάνοντας 20 λεπτά μετά στο αεροδρόμιο Francisco Sá Carneiro

IMG_20220328_100316.jpg


Αφού περάσαμε εν τάχει τον έλεγχο, αφοσιωθήκαμε σε ψώνια, με το κλασσικό Πορτ αλλά κι ένα άλλο λικέρ της πόλης να έχουν τη τιμητική τους, μαζί με μερικά χοιρινά καυτερά λουκάνικα που εξίσου φημίζονται και θεώρησα καλό να προμηθευτώ. Όλα βάσει κανονισμού βεβαίως μιας και πετούσαμε με connection, με τη σακούλα και την απόδειξη (ακόμα με πονάει η χαμένη Αβάνα προ 4ετίας) από τα καταστήματα του αεροδρομίου.

Πως θα περάσει η ώρα τώρα στην αναμονή, αφού ήρθαμε νωρίς; Α ναι…

IMG_20220328_111326.jpg


Χαιρέτησα τον Νίκο που έφευγε νωρίτερα και περίμενα τη σειρά μου στο καφέ απέναντι από το Gate που άνοιξε στην ώρα του, οδηγώντας μας από τη φυσούνα στο αεροσκάφος των ελβετικών αερογραμμών, σε μια -ακόμη- ασφυκτικά γεμάτη πτήση:

IMG_20220328_125201.jpg


Άφηνα πίσω μου το Πόρτο με μουντό καιρό και συννεφιά, δίνοντας την υπόσχεση επιστροφής, σε μια καταπληκτική πόλη που πρόλαβα να δεθώ μαζί της:

IMG_20220328_132520.jpg


Δύο ώρες και είκοσι λεπτά μετά προσγειωνόμασταν στην ηλιόλουστη Ζυρίχη, μ’ εμένα σχετικά αγχωμένο, μιας και καθόμουν τελευταίος και η ώρα που μεσολαβούσε για τη πτήση ανταπόκρισης ήταν ελάχιστη:

IMG_20220328_153520.jpg


Τελικά όχι μόνο πρόλαβα αλλά ήμουν και άνετος, σε ένα μικρό κατά τα άλλα αεροδρόμιο που οι κανονισμοί υγιεινής εφαρμοζόντουσαν κατά το δοκούν. Σκανάροντας μόνο τη κάρτα επιβίβασης και χωρίς να δείξω το παραμικρό έγγραφο επιβιβάστηκα στο αεροσκάφος:

IMG_20220328_160738b.jpg


Ένα αεροσκάφος καινούριο, με σύστημα καθισμάτων 3-2 που εγώ τουλάχιστον δεν έχω ξαναδεί:

IMG_20220328_161041.jpg


Η πτήση μου έβγαλε τη ψυχή με τις 2 ώρες να περνούν βασανιστικά και με αρκετές αναταράξεις, στριμωγμένος ανάμεσα σε επιβάτες αγενέστατους (και συναχωμένους) που μας περνούσαν για ηλίθιους αρνούμενοι να βάλουν μάσκα, αδιάφορο πλήρωμα και αρκετή φασαρία. Από τις φορές που παρακαλούσα πραγματικά να τελειώσει και δε τελείωνε.

(Ήταν η μόνη φορά που αναγκάστηκα να κάνω email στη swiss για παράπονα, με τον αρμόδιο χαρτογιακά να μου απαντάει με γλοιώδες ύφος και 44 κλισέ σε κάθε πρόταση, όχι ότι περίμενα βέβαια κάτι καλύτερο).

Εννοείται για να μη ξεχνάμε σε τι εποχές βρισκόμαστε ακόμα, η άφιξη στο αεροδρόμιο Μακεδονία ολοκληρώθηκε με έλεγχο πιστοποιητικών και τεστάκι, σχεδόν στους περισσότερους επιβάτες της πτήσης, εκτός φυσικά από τους διπλανούς μου.

IMG_20220328_210512.jpg


Όλα καλά. Τελείωσε κι αυτό, να 'ταν κι άλλο!
 
Last edited:

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.154
Likes
20.468
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Διαβασα ολη την ιστορια και απορουσα που ειναι τα παστελ ντε νατα.
Επιτελους! Μου εφυγε ενα βαρος.
Με σοκολάτα ειναι αυτό;
Edit: Διάβασα τη περιγραφή και μόνο η κανέλα μου έκανε κλικ.....:rolleyes-80:
 
D

Delmem38110

Guest
Με σοκολάτα ειναι αυτό;
Edit: Διάβασα τη περιγραφή και μόνο η κανέλα μου έκανε κλικ.....:rolleyes-80:
δεν υπάρχει σοκολάτα σε αυτά της συνταγής (είναι καμένα στον φούρνο). αν και στη Λισσαβόνα είδα Και με σοκολάτα και με μαρμελάδα από πάνω. 1,3 κόστιζαν στα σταρμπακς, στο πρωινάδικο 1,5, το σουπερμακετ τα είχε 1 και σε ένα καφέ κοντά στο ασανσέρ 6,5 μαζί με εσπρέσο το ένα.
στο lounge της tap στο αεροδρόμιο ήταν δωρεάν όσα ήθελες φρεσκότατα και φυσικά τα καλύτερα από όσα είχα φάει όλες τις μέρες οπουδήποτε στην πολη..
ζητήσαμε και μερικά να μας δώσουν αν μπορούσαν και χωρίς δεύτερη κουβέντα μας βάλανε καμιά 25αρια σε δυο πλαστικά σακουλάκια καθότι κλείνανε.... ήταν περασμένες 11, τα οποία καταναλώθηκαν στην επιστροφή και ήταν θεικα. όταν έχουν κανέλα και άχνη θυμίζουν ελαφρά καζαντιπι η κρεμ καραμελέ με ζάχαρη καμένη με φλόγιστρο. η και χαλβά Φαρσάλων με αμύγδαλα.
πρέπει να τα δοκιμάσει κάποιος.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.154
Likes
20.468
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
δεν υπάρχει σοκολάτα σε αυτά της συνταγής (είναι καμένα στον φούρνο). αν και στη Λισσαβόνα είδα Και με σοκολάτα και με μαρμελάδα από πάνω. 1,3 κόστιζαν στα σταρμπακς, στο πρωινάδικο 1,5, το σουπερμακετ τα είχε 1 και σε ένα καφέ κοντά στο ασανσέρ 6,5 μαζί με εσπρέσο το ένα.
στο lounge της tap στο αεροδρόμιο ήταν δωρεάν όσα ήθελες φρεσκότατα και φυσικά τα καλύτερα από όσα είχα φάει όλες τις μέρες οπουδήποτε στην πολη..
ζητήσαμε και μερικά να μας δώσουν αν μπορούσαν και χωρίς δεύτερη κουβέντα μας βάλανε καμιά 25αρια σε δυο πλαστικά σακουλάκια καθότι κλείνανε.... ήταν περασμένες 11, τα οποία καταναλώθηκαν στην επιστροφή και ήταν θεικα. όταν έχουν κανέλα και άχνη θυμίζουν ελαφρά καζαντιπι η κρεμ καραμελέ με ζάχαρη καμένη με φλόγιστρο. η και χαλβά Φαρσάλων με αμύγδαλα.
πρέπει να τα δοκιμάσει κάποιος.
Δύσκολα ενθουσιάζομαι με γλυκό που δεν έχει σοκολάτα.....αλλά θα τα δοκιμάσω όταν πάω!
 
D

Delmem38110

Guest
Δύσκολα ενθουσιάζομαι με γλυκό που δεν έχει σοκολάτα.....αλλά θα τα δοκιμάσω όταν πάω!
στον δρόμο που πάει από τον πύργο του ασανσέρ (πεζόδρομος) στα δεξιά στην μέση περίπου, προς την πλατεία εμπορείου στην παράλια είδα ένα κατάστημα που τα πουλούσε σε κουτιά των 5 και είχαν πάνω τους την Άρτα με τα Γιάννενα. σοκολάτα μαρμελάδες ότι μπορείς να φανταστείς. από κάτω σίγουρα θα είναι η αυθεντική γέμιση. δεν τόλμησα να δοκιμάσω. είναι ιεροσυλία.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.051
Μέλη
38.909
Νεότερο μέλος
LEANDROS GOUMENOS

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom