Basketball

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.318
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Πάντως υπάρχει προηγούμενο με επανάληψη αγώνα στην Ευρωλίγκα το μακρινό 2001. Παρότι δεν προβλεπόταν κάτι τέτοιο.
Μετά την ήττα της Ταουγκρές στο ΟΑΚΑ από την Άεκ στον ημιτελικό, με εκπρόθεσμο (όντως) καλάθι του Ντικούδη, οι Ισπανοί έκαναν ένσταση και αποφασίστηκε επανάληψη! Παρότι ξαναλέω δεν προβλεπόταν κάτι τέτοιο. Το αναφέρω για τις ανακοινώσεις της Ευρωλίγκας τώρα τύπου "ναι ναι πολύ αδικηθήκατε τι κρίμα άντε στο καλό τώρα". Άμα θέλει βρίσκει τρόπο. Οκ, πολύ διαφορετική η μορφή της λίγκας τότε και τώρα.

Για την ιστορία να πω, ότι ένιωσα πολύ αδικία για την Άεκ, παρόλο το εκπρόθεσμο, μιας και ήταν ψιλοτραβηγμένη, έως χοντροτραβηγμένη, η απόφαση να γίνει επανάληψη.
Όσες φορές στο
παρελθόν είχε ζητήσει ομάδα τέτοιο αίτημα είχε απορριφθεί.
Οπότε αποφάσισα με έναν φίλο (ολυμπιακός αυτός, παναθηναικός εγώ ότι ναναι) να πάμε στον επαναληπτικό να βοηθήσουμε.

Ευτυχώς θα έλεγε κάποιος. Δυστυχώς κάποιος άλλος.
Δυστυχώς γιατί η Άεκ συνετρίβη (έχασε 25 πόντους και τελικά την πρόκριση στον τελικό).
Ευτυχώς γιατί έγινα μάρτυρας της μεγαλύτερης εμφάνισης παίχτη που έχω δει από κοντά. Άλλο να το βλέπεις, άλλο να στο λένε. Ο Λιθουανός Στομπέργκας σε εκείνο το ματς πέτυχε 9/9 τρίποντα (ολογράφως εννιά στα εννιά)!!!, 4/4 δίποντα και 4/5 βολές, έ έχασε και μια βολή για το γαμώτο. Σύνολο 39 πόντοι. Πραγματικά ακόμα και τώρα θυμάμαι να βλέπω δίπλα μου αεκτσήδες να τραβάνε τα μαλλιά τους ύστερα από το 5ο 6ο τρίποντου του Στομπέργκας και να κοιτάνε γύρω τους με απόγνωση. Καλά, και εγώ το ίδιο έκανα.
Ζωντανά, δεν νομίζω να έχω ματαξαναδεί τέτοιο πράγμα.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Πάντως υπάρχει προηγούμενο με επανάληψη αγώνα στην Ευρωλίγκα το μακρινό 2001. Παρότι δεν προβλεπόταν κάτι τέτοιο.
Nομίζω η Ευρωλίγκα ακόμη δεν ήταν Ευρωλίγκα. Δηλαδή δεν ήταν κλειστή λίγκα, δεν υπήρχε δικός της αθλητικός δικαστής, εκτελεστικός διευθυντής και οι κανονισμοί που τη διέπουν σήμερα.
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.318
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Ναι είπα ότι ήταν πολύ διαφορετική η μορφή της. Τότε ήταν υπό την uleb.

Η επανάληψη αγώνα πάντως ήταν απόφαση που προκάλεσε αίσθηση. Δεν ξέρω πόσες φορές έχει ξαναγίνει (και παρόλη την καραντίνα, βαριέμαι να ψάξω), ανεξαρτήτως Ευρωλίγκας.
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ονειρεμένο Ταξίδι
All over the world
Ισχύει. Αλλά το ερώτημα παραμένει. Σε ποια λίγκα έχουμε καλύτερες διαιτησίες από την Ευρωλίγκα; Είχαμε Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός στο ΣΕΦ τις προάλλες με πολλές επαφές, ματς στον πόντο και η διαιτησία πέρασε απαρατήρητη. Σε γενικές γραμμές κάνουν καλή δουλειά. Ναι, έχουν και κακές ημέρες, και λίγες πολύ κακές, θυμάμαι ένα ματς απέναντι στην ΤΣΣΚΑ που η Χίμκι του Μπαρτζώκα το έχασε... από λάθος κόρνα της γραμματείας.
Γι’αυτο και ειπα παραπανω οτι οι ανακοινωσεις για αδικια καποιας ομαδας μετα απο ενα αγωνα ειναι επιλεκτικες.

Τα ψηλα μπατζετ πχ κανει μπαμ πολλες φορες οτι ευνοουνται καθ’όλη τη διαρκεια καποιου αγωνα. Τωρα στη τελευταια αγωνιστικη ή στη προ-τελευταια ηταν μια δυνατη (Μπαρτσα;; δεν θυμαμαι) που χρειαστηκε κραυγαλεα διαιτησια για να παρει μια αδυναμη ομαδα απο τον πατο;;

Απλα η διοργανωση θα σταθει σε αυτη τη «μια φαση» του τελευταιου λεπτου που θα κανει μπαμ.... Ειναι ομως και αλλα σφυριγματα στα υπολοιπα 40’ που καθοριζουν...
 
Last edited:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Δεν υπάρχει λίγκα που να μη γίνονται λάθη ή που οι μεγαλύτερες ομάδες να μην παίρνουν περισσότερα σφυρίγματα από τις μικρές. Παρόλα αυτά η φετινή Ευρωλίγκα είχε φοβερές εκπλήξεις και επιμένω την καλύτερη διαιτησία από οποιοδήποτε επαγγελματικό πρωτάθλημα μπάσκετ.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση 95 λεπτών με τον Πεδουλάκη, ο οποίος γνωρίζοντας και δηλώνοντας ότι δεν πρόκειται να ξαναπάει στον Παναθηναικό είπε πολλά:
- για το ματς με την Άλμπα, σε αντίθεση με όσα διάβασα και μετέφερα κι εδώ, αναλαμβάνει όλη την ευθύνη για το ότι έπαιξε με 6 παίκτες, λέγοντας ότι η απόφαση να παίξει με όσους έπαιζαν άμυνα είναι δική του κι ότι το έχει ξανακάνει μάλιστα (δεν το θυμάμαι), άρα ήμουν τελείως λάθος σε όσα έγραψα
- δε θέλησε να μας πει ποιους παίκτες έφερε ο ίδιος, αν και είπε ξεκάθαρα ότι ο Ράις ήταν δική του επιλογή και υπονόησε και τον Τζόνσον (δεν είναι ξεκάθαρο όπως το είπε)
- ο Τζόνσον πήρε μισό εκατομμύριο κι όχι αυτά που γράφτηκαν στον Τύπο (1εκ)
- είπε ότι υπέβαλε την παραίτησή του στο τέλος του ματς με την Εφές (κατά τη γνώμη μου το καλύτερο τακτικά παιχνίδι της χρονιάς) λόγω του τοξικού κλίματος που υπήρχε πίσω από τον πάγκο, με τον κόσμο να βρίζει τον Ράις επειδή δεν έπαιζε ο Φριντέτ
- κύριος απέναντι στον Πιτίνο, είπε ότι έπαιζε πιο "κολλεγιακό μπάσκετ" αλλά το καρφάκι του για την έλλειψη τακτικής το πέταξε
- σε αντίθεση με ό,τι λέγεται, αν κι έχει καλές σχέσεις με το ΔΓ, μιλάνε πολύ σπάνια και δεν επηρεάζει καταστάσεις
- φυσικά στήριξε το Βόβορα ως επιλογή για τη νέα χρονιά, αλλά λέει ότι θα χρειαστεί στήριξη
- είπε ότι ο Παπαγιάννης "θέλει σπρώξιμο" για να δουλέψει αλλά τον δικαιολόγησε (υπέρ του δέοντος για μένα)
- πολύ επιεικής με τον Παππά
- ουσιαστικά το φταίξιμο το έριξε στον Καλάθη, ότι θέλει να έχει εκτελεστικό ρόλο παραπάνω από αυτόν που του αναλογεί. Γουάου. Εντάξει δεν πίστευε κανείς ότι του λένε οι κόουτς του να σουτάρει, αλλά απ΄ό,τι φαίνεται παίρνει πολλές πρωτοβουλίες εκτός σχεδίου
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ονειρεμένο Ταξίδι
All over the world
αναλαμβάνει όλη την ευθύνη για το ότι έπαιξε με 6 παίκτες
Εγω εξακολουθω να πιστευω οτι σε εκεινο το σημειο του παιχνιδιου τον ειχαν ζωσει τα φιδια και δεν εμπιστευτηκε αλλους παιχτες...
υπονόησε και τον Τζόνσον
Λογικα ηταν προταση Πιτινο..
είπε ότι ο Παπαγιάννης "θέλει σπρώξιμο"
Τι κανει νιαου νιαου στα κεραμιδια... Ειχα διαβασει και παλαιοτερα αρθρα οτι δεν ειναι και ο πιο δουλευταρας σε αντιθεση με τον Μητογλου πχ...... Με πορδες δυστυχως δεν βαφονται αβγα. Δεν θα εξελιχθει ποτε αυτος ο ανθρωπος αληθεια. Μακαρι να με διαψευσει. Εδω θα μαι να πω δημοσια οτι διαψευστηκα...
φυσικά στήριξε το Βόβορα
Αν δεν ερθει Γιασικεβιτσιους και Ομπραντοβιτς (ενα ονειρο τρελο, ονειρο απατηλο *2) τοτε ειναι η πιο ενδεδειγμενη επιλογη.
με τον κόσμο να βρίζει τον Ράις επειδή δεν έπαιζε ο Φριντέτ
Μεχρι πριν λιγο καιρο η Φριντετμανια ηταν ιδεολογια για τους 8/10 συνοπαδους μου
ουσιαστικά το φταίξιμο το έριξε στον Καλάθη
Το ειπε ξεκαθαρα πιστευω. Και ειναι και το μεγαλυτερο θεμα της ομαδας!! Αν παιξει σαν ασσος ο Παναθηναικος θα ειναι καλυτερος. Ο Καλαθης σαν αμερικανοθρεμενος εχει τη συγκεκριμενη νοοτροπια και στο τροπο παιχνιδιου του. Προσπαθει να ειναι σταρ ξεφευγοντας ετσι απο τα ορια της παιχτικης του ικανοτητας. Ενα προπονητης να του θεσει ορια θα υπαρξει;;; Ή θα συνεχισει να βαραει τουβλα οταν η μπαλα καιει;;
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.318
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
- για το ματς με την Άλμπα, σε αντίθεση με όσα διάβασα και μετέφερα κι εδώ, αναλαμβάνει όλη την ευθύνη για το ότι έπαιξε με 6 παίκτες, λέγοντας ότι η απόφαση να παίξει με όσους έπαιζαν άμυνα είναι δική του κι ότι το έχει ξανακάνει μάλιστα
επιτέλους να αρχίσουμε να δικαιωνόμαστε κάποιοι κάποιοι....:p
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
επιτέλους να αρχίσουμε να δικαιωνόμαστε κάποιοι κάποιοι....:p
Μάλλον δε με νοησες...

Για μένα η συνέντευξη είναι ένα τεράστιο ξέπλυμα της διοίκησης. Για όλα φταίει ο Πεδουλακης, οι κακοί φίλαθλοι, λίγο ο Πιτινο και πολυ ο Καλάθης. Με δεδομενο οτι δοθηκε στο προεδρικό sdna, εγω καταλαβαίνω ότι:
- έχει αποφασιστεί ότι έχουμε Βοβορα
- φεύγει ο Καλάθης, για εκεί πάει ότι προετοιμάζεται το έδαφος
- η διοίκηση θα συνεχίσει να κάνει τα ίδια, άλλωστε δε φταίει σε τίποτε
- Μη σας πω ότι θα μείνει κι ο Παππας

Τώρα αν ο Πεδουλακης προέβη σε όλο αυτό το ξέπλυμα επειδή το θεωρεί στήριξη στην ομάδα, στο ΔΓ ή θεωρεί ότι διευκολύνει το έργο του Βοβορα, αυτός το ξέρει.
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ονειρεμένο Ταξίδι
All over the world
φεύγει ο Καλάθης, για εκεί πάει ότι προετοιμάζεται το έδαφος
Να φυγει να παει που; NBA? Ας γελασω...
Σε αλλη ευρωπαϊκη ομαδα;; Το αποκλειω με δεδομενο οτι εχει ενεργο συμβολαιο και νιωθει ανετα στην ομαδα...
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.747
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom