Γερμανία Berlin - Travelstory & Tips!

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη

Ξυπνήσαμε αργά αργά βαριά βαριά και ευτυχώς που το σαββατοκύριακο το πρωινό του ξενοδοχείου σερβιριζόταν μέχρι τις 13.00 οπότε και δεν το χάσαμε. Ο καιρός είχε αλλάξει. Ότι είδαμε από ηλιόλουστο Βερολίνο είδαμε. Τώρα τέρμα τα μεγαλεία. Συννεφιά και ομίχλη. Ο πύργος της τηλεόρασης να μην φαίνεται καθόλου. Ξεκινήσαμε προς το νησί των Μουσείων. Ανάμεσα στο Deutsches Museum και στο ποτάμι είχε στηθεί άλλη μια χριστουγεννιάτικη αγορά, μου φάνηκε λίγο πιο κουλτουριάρικη σε σχέση με το τι πουλούσε. Στο μουσείο της Περγάμου μεγάλες ουρές μέχρι έξω στο πεζοδρόμιο.

Tip: Αν πηγαίνοντας στο μουσείο της Πέργαμου βρείτε τεράστιες ουρές, πηγαίνετε στο διπλανό στο Bode Museum όπου δεν έχει καθόλου κόσμο και αγοράστε μια τριήμερη κάρτα για τα μουσεία με 19 ευρω. Εφόσον επισκεφθείτε τρία μουσεία έχετε βγάλει με το παραπάνω τα έξοδα της. Θα σας κλείσουν και το ραντεβού σας με την υπέροχη Νεφερτίτη στο Neues Museum όπου και εκεί έχει τρελές ουρές. Θα σας δώσουν δηλαδή μια κάρτα με συγκεκριμένη ώρα στην οποία μπορείτε να παρουσιαστείτε στην είσοδο του Μουσείου και εκεί θα σας βάλουν μέσα χωρίς να χρειαστεί να περιμένετε. Επίσης επειδή κάνουν εργασίες ανακαίνισης το Μουσείο της Περγάμου έχει ένα εξωτερικό καφέ χάλια μαύρα. Αν θέλετε πιο όμορφο περιβάλλον θα πάτε στο Bode Museum(ακόμη και αν δεν έχετε βγάλει την τριήμερη κάρτα η περιοχή του καφέ και των τουαλετών είναι εκτός έλεγχου εισιτηρίων) και πίνετε το καφέ σας σε ένα υπέροχο μπαρόκ παλάτι.
Το ίδιο το Bode Museum, ενώ είναι πανέμορφο κτίριο και μέσα και έξω δεν έχει και πολλά ενδιαφέροντα πράγματα να δει κανείς, παρά μόνο μια βυζαντινή συλλογή έργων τέχνης. Αν έχετε αγοράσει την τριήμερη κάρτα αφιερώστε ένα τέταρτο και σε αυτήν πριν η μετά τον καφέ σας. Αλλιώς μόνο καφέ.

Έχοντας δει το Bode Museum βαρεθήκαμε να πάμε εκείνη τη ημέρα στο Μουσείο της Πέργαμου και προχωρήσαμε στην απέναντι πλευρά του ποταμού στην Oranienburger Strasse η οποία μας γοήτευσε αμέσως. Ο χρυσογαλανος τρούλος της Νέας Συναγωγής φάνταζε παραμυθένιος. Τα μαγαζιά και τα μπαράκια κάθε λογής έδιναν ζωντάνια στο δρόμο ακόμη και αν είχε αρχίσει να βρέχει με το τουλούμι και εγώ είχα ξεχάσει τις ομπρέλες στο ξενοδοχείο. Προχωρήσαμε ως την κατάληψη Tacheles όπου περιπλανηθήκαμε λίγο ανάμεσα στους καλλιτέχνες. Δεν την είδαμε εκτεταμένα, ελπίζουμε την επόμενη φορά που θα βρεθούμε στο Βερολίνο να υπάρχει ακόμη καθότι αντιμετωπίζει προβλήματα και το μέλλον της κάθε άλλο παρά ευοίωνο φαίνεται. kunsthaus tacheles

Αφού φτάσαμε στο τέρμα της Oranienburger Strasse εκεί που συναντάται με τη Friedrichstrasse πήραμε το δρόμο της επιστροφής. Περάσαμε από ένα τεράστιο κτίριο που κατά τον 19ο αιώνα ήταν το κεντρικό ταχυδρομικό κτίριο και στην τεραστία εσωτερική αυλή του (άλλωστε όπως τα κτίρια του Βερολίνου καταλαμβάνει ένα πελώριο τετράγωνο) τα παλιά χρόνια σταυλιζονταν τα ταχυδρομικά άλογα και ήταν ο χώρος που βρισκόντουσαν οι ταχυδρομικές άμαξες. Το κτίριο πιο πολύ με παλάτι μοιάζει εξωτερικά παρά με ταχυδρομείο. Τώρα έχει γίνει χώρος πολιτισμού, κυρίως χώρος φωτογραφικών εκθέσεων. Επίσης λειτουργεί και ως χώρος όπου εξοικειώνονται με την τέχνη μέσα από διάφορα projectτα παιδιά. Όταν είμαστε εμείς εκεί μια και ήταν Σάββατο απόγευμα πια βλέπαμε παρά πολλές μαμάδες να πηγαίνουν εκεί τα παιδιά τους ως εξωσχολική δραστηριότητα.
Ο χώρος μέσα σου δίνει την αίσθηση του μίζερου δημόσιου χώρου. Μια χαρά θα μπορούσε να γυριστεί εκεί μια ταινία η οποία να αφορά τη Δίκη του Κάφκα σε περιβάλλον DDR. Όμως και αυτό είχε τη γοητεία του. Νομίζω ότι ήταν επιλογή να παραμείνουν ως έχουν τα πράγματα. Υπάρχει ένα είδος σεβασμού για την ιστορία που φέρει το κάθε κτίριο.
Την που ήμασταν εμείς εκεί ξεκινούσε μια έκθεση φωτογραφίας του Don Mc Cullin με τίτλο The impossible peace. Την είδαμε και μας άρεσε πολύ.
CO Berlin Aktuell
Είχε και άλλες εκθέσεις φωτογραφίας, αλλά είπαμε να συνεχίσουμε τη βόλτα μας. Βγαίνοντας έξω η βροχή είχε σταματήσει και είχε αρχίσει να χιονίζει! Ήταν τέλεια! Συνεχίσαμε τη βόλτα μας στην Oranienburger Strasse και μπαινοβγαίναμε σε διάφορες εσωτερικές αυλές που σχηματίζουν τα κτίρια μεταξύ τους. Υπήρχαν εστιατόρια και καφέ, μαγαζάκια ακόμη και ένα θέατρο υπηρχε, καθώς και γκαλερί. Ήταν τόσο όμορφες οι αυλές αυτές! Προχωρώντας πιο κάτω φθάσαμε στο τέλος της Oranienburger Strasse στο σημείο που συναναντα την Rosenthaler Strasse. Εκεί στη Hackesher Markt γινόταν ξανά χαμός από εστιατόρια κάθε κουζίνας, καφέ, κάναμε βόλτα στις αυλές των σπιτιών τις περίφημες Hackeshe Hoefe, όπου γινόταν του χάμου από καταστήματα. Πολλά από τα ρούχα τους μου φαινόντουσαν πολύ ενδιαφέροντα αλλά μόνο στην ιδέα ότι έπρεπε να βγάλω από πάνω μου όλα όσα φορούσα, προκειμένου να τα δοκιμάσω, μου φαινόταν αφόρητο. Οπότε περιορίστηκα μόνο στο window-shopping. Κουρασμένοι καθίσαμε σε ένα πολύ όμορφο και παλαιομοδίτικο καφέ το Hackesher Hof -μου θύμιζε λίγο τον Ζοναρς όπως ήταν παλιά πριν την ανακαίνιση του, για να πιούμε καφεδάκι και να πάρουμε δυνάμεις για τη συνεχεία. Περπατώντας στη συνεχεία κατευθυνθήκαμε στην Alexanderplatz. Εκεί μας έπιασε μια άλλη λαιμαργία και βρίσκοντας εμπρός μας μια αλυσίδα ψαροφαγίας της σειράς Nordsee ορμήσαμε μέσα και τιμήσαμε κάθε ρέγκα βόρειου θαλάσσης και Βαλτικής που ηύραμε μπροστά μας. Στη συνεχεία αποφασίσαμε να δούμε την Χριστουγεννιάτικη αγορά στην Gendarmenmarkt. Όντως μαγική αγορά. Τα γύρω κτίρια της προσδίδουν ατμόσφαιρα. Για να πάμε σε ένα ενδότερο τμήμα της έπρεπε να πληρώσουμε ένα ευρω. Δεν ξέρω γιατί συνέβη αυτό; Ίσως γιατί εκείνη την ώρα είχε μια παράσταση για παιδάκια με ακροβάτες. Κρυώσαμε και φάγαμε σούπες κούλας και ένα είδος γλυκού που το αγοράσαμε από ιταλικό περίπτερο που έμοιαζε με μαντολάτο η με χαλβά εμπορίου και το πουλούσαν σε διάφορες γεύσεις. Ήταν υπέροχο και δυστυχώς δεν το ξαναβρήκα αλλού.
Στη συνεχεία ήμασταν εντελώς πτώματα και γυρίσαμε στο ξενοδοχείο μας όπου ευτυχώς είχαμε τη δυνατότητα του room service, γιατί μετά το απολαυστικό μπάνιο δεν υπήρχε περίπτωση να ντυθούμε και κατεβούμε για δείπνο. Ξανά σε κατάσταση ημιλιποθυμίας καταφέραμε και βρήκαμε το κρεβάτι μας.
 

Attachments

Kokonaki

Member
Μηνύματα
56
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Μεθαυριο αναχωρω για Βερολινο και αισθανομαι σα να ειμαι ηδη εκει.. ελπιζω να προλαβω λιγη συνεχεια πριν φυγω :)
Θα ηθελα να ρωτησω κατι.. το ταξι απο το αεροδρομιο μεχρι το κεντρο ποσο κοστισε?
 
Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
...Ιθάκη...
:xmas_razz::xmas_razz::xmas_razz:
Gendarmenmarktη, Galleries Lafayettes, γερμανικές γόβες,Bugatti, ποταμός Spree, υπέροχα πεντανοστιμα ζουμερά τραγανιστά λουκάνικα,:bleh: χριστουγεννιάτικες αγορές:xmas_eek:, νησί των Μουσείων.
Καλώς όρισες Έρση με τις υπέροχες και λακταριστές περιγραφές σου, μου έφτιαξες την μέρα, και τολμώ να πω ότι μου έλειψες:hug:.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Ξεκινήσαμε πρωί από Θεσσαλονίκη με Easyjet. Πτήση στην ώρα της και πριν καλά το καταλάβουμε προσγειωθήκαμε στο ηρωικό Schoenenfeld, όπως λέει και ο σύντροφος Traveller.
Kαι έδρα της επίσης ηρωικής INTERFUG... σταμάτα συντρόφισα με πιάνουν τα κλάματα

Το ταξί έκανε περίπου μισή ώρα να μας πάει στο ξενοδοχείο μας και στη διαδρομή είχαμε την ευκαιρία να θαυμάσουμε το έτερο- εκτός λειτουργίας πλέον σήμερα- αεροδρόμιο του Βερολίνου το περίφημο Tempelhof, το τεράστιο κτίριο του οποίου στέκει έρημο και μαραζωμένο. Τι σκοπεύουν να κάνουν με αυτόν τον χώρο δεν ξέρω.
Μάλλον για μουσείο του ψυχρού πολέμου το πάνε, αλλά κάθε λίγο αλλάζουν γνώμη...

Ο αφέντης πάντως δεν ήταν σύμφωνος: η περίφημες μπότες UGG του είχαν κάτσει κάπως βαριές στο στομάχι και συνεπικουρούμενος από τη συγκλονιστική λιακάδα το τι σκαρπίνι, γόβα, μπαλαρίνα μου έταζε δε λέγεται!
Ο αφέντης έχει απόλυτο δίκιο συντρόφισα... εντελώς ξενερουά... έπεσες θύμα του καπιταλισμού κι εσύ ε? Άσε όμως μάλλον με πήραν κι εμένα τα σκάγια... καλοβλέπω τα αντρικά... όχι τα μποτάκια τα φλατ... τι σου κάνει η διαφήμιση...

Αφού φάγαμε τα λουκάνικα τόσο από την αγορά δίπλα στην Όπερα όσο και στην περιοχή ανάμεσα στην Alexanderplatz και στο ποτάμι-αργότερα ανακαλύψαμε ότι υπάρχει και άλλη μια λίγο πιο πάνω κοντά στο ξενοδοχείο Forum- περιπλανηθήκαμε στο Nikolaiviertel και κατόπιν προχωρήσαμε κατά μήκος του νησιού των Μουσείων μέχρι το Μουσείο Boden, όπου θαυμάσαμε αυτό το υπέροχο κτίριο που είναι τόσο σοφά σχεδιασμένο σε σχέση με τη μορφολογία του νησιού.
Κάποιοι ανιστόριτοι μετενόμασαν το θρυλικό Forum σε Park inn... ενα μεγάλο εύγε στην συντρόφισα που χρησιμοποιεί την σωστή ονομασία...

υ.γ. Συντρόφισα δεν σχολίασες καθόλου το γκρέμισμα του αρχιτεκτονικού θαύματος που ονομάζετε Κοινοβούλιο της Λαικής Δημοκρατίας της Γερμανίας... να πάρεις άμεσα θέση και να καταδικάσεις το έγκλημα...
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Τι όμορφα που γράφεις Έρση...Και για μία τόσο ξεχωριστή πόλη! Ανυπομονώ για τη συνέχεια!
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Καλώς την !:clap:
Με φρέκα νέα και ορεξάτη...αναμένουμε :xmas_biggrin:

(μα, UGG ? :haha:, α βρε trendy travelstories, τι μας κάνεις...:bleh:)
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Μεθαυριο αναχωρω για Βερολινο και αισθανομαι σα να ειμαι ηδη εκει.. ελπιζω να προλαβω λιγη συνεχεια πριν φυγω :)
Θα ηθελα να ρωτησω κατι.. το ταξι απο το αεροδρομιο μεχρι το κεντρο ποσο κοστισε?
Απο το Schoenenfeld στο κεντρο κοστισε γυρω στα 34-35 ευρω. Απο το ξενοδοχειο μας στο Tegel (απο εκει φυγαμε ως καπιταλιστες:xmas_rolleyes: που λεει και ο Traveller) κοστισε 22 ευρω και απο το αεροδρομιο Μακεδονια στο σπιτι μας Μαρτιου με Ολγας (για του μη Θεσσαλονικιους δηλωνω οτι δεν ειναι και τοσο μακρια απο το αεροδρομιο, περιπου μιση αποσταση απο οτι το Tegel) κοστισε 17 ευρω:xmas_evil:
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
υ.γ. Συντρόφισα δεν σχολίασες καθόλου το γκρέμισμα του αρχιτεκτονικού θαύματος που ονομάζετε Κοινοβούλιο της Λαικής Δημοκρατίας της Γερμανίας... να πάρεις άμεσα θέση και να καταδικάσεις το έγκλημα...
Καταρχην το πρωτο εγκλημα ηταν η κατεδαφιση του περιφημου Berliner Stadtschloss γιατι ταχα ειχε παθει ζημιες απο τους βομβαρδισμους. (Ειχε παθει βεβαια σοβαρες ζημιες, αλλα ηταν επιδιορθωσιμες). Ηταν μεγαλο λαθος να κατεδαφισουν οι συντροφοι το κτιριο απο οπου ο Karl Liebknecht διακυρηξε την ιδρυση του κομματος Freie Sozialistische Republik. Βεβαιως το σχετικο μπαλκονι επεζησε της καταστροφης, αλλα τι νοημα εχει να το εχουν βαλλει ξεκουδουνο καπου αλλου; Στη συνεχεια κτισθηκε παραδιπλα το Κοινοβουλιο της Λαικης Δημοκρατιας της Γερμανιας στο οποιο η προσβαση για το κοινο ηταν ελευθερη ωστε να μπορει να επισκεπτεται τα εστιατορια του, τα καφε του, τις ντισκοτεκ του κλπ. Πραγματικα ομως, θα ηθελα να εχω περιπλανηθει εκει μεσα.
Τωρα, αληθεια η ψεματα, ετσι ωστε να δικαιολογηθει η κατεδαφιση, δεν ξερω, παντως διαβασα οτι στην κατασκευη του ειχε χρησιμοποιηθει αμιαντος οποτε ηταν πλεον και επικινδυνο κτιριο. Τωρα στη θεση του θα γινει ο κηπος που ειχε το παλιο Berliner Stadtschloss και το ιδιο το Schloss θα ξαναχτιστει κρατωντας τις τρεις προσοψεις του ιδιες (οπου και θα ξαναμπει και το σχετικο μπαλκονι του Karl Liebknecht) και η τεταρτη θα ειναι μοντερνα. Αν τους μεινουν λεφτα θα κτισουν και τον τρουλο που υπηρξε. Το κτιριο αυτο θα δωσει στεγη στο Humboldt Forum και θα ειναι ενα μουσειο πολιτισμων μη ευρωπαικων (κατι στα προτυπα του Branly στο Παρισι). Αν καταλαβα καλα θα μεταφερουν τις εθνολογικες συλλογες που ηδη στεγαζονται στο Dalem (και πολυ λιγοι πανε να τις δουνε καθοτι πεφτει μακρια, ενω θεωρουνται απο τις καλυτερες στον κοσμο, αν οχι οι καλυτερες) σε αυτες θα προστεθουν οτι ειχε μαζεψει ο αειμνηστος Alexander von Humboldt κατα τα ταξιδια του και καποιοι αλλοι εξερευνητες οι οποιοι αφησαν τα ευρηματα των ταξιδιων τους στο Πανεπιστημιο Humboldt. Ουσιαστικα δηλαδη προκειται για ενα μουσειο που ο σκοπος του ειναι να πεισει οτι οι Γερμανοι καποτε ενδιαφεροντουσαν για τους μη δυτικους πολιτισμους και το ρατσιστικο τους παρελθον ηταν μια φρικτη παρενθεση που παει εκλεισε.
Εκεινο που μου φανηκε μαγικο ειναι οτι θα μεταγραφουν σε συγχρονα μεσα οι κερινες πλακες με τις οποιες οι εξερευνητες του 19ου αιωνα κατεγραφαν τραγουδια, μουσικες και τελετες απο φυλες που πλεον εχουν εντελως αλλαξει life style. υπαρχουν γυρω στις 100.000 κερινες πλακες οι οποιες πλεον θα γινουν προσιτες στο ευρυ κοινο. Υπολογιζουν οτι το εργο αυτο θα ειναι ετοιμο το 2016.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.006
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom